Nejlepší nářadí ke krbu 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kaminier PK008 4165
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat nářadí ke krbu

 • Mezi základní krbové nářadí patří lopatka, smetáček a pohrabáč. Praktický může být např. stojan na náčiní nebo krbová zástěna. Volit lze i z dalších možností.
 • Při výběru je třeba zohlednit kromě praktické stránky, také tu estetickou. Design náčiní lze přizpůsobit vybavení místnosti, ve které se krb nachází.
 • Kvůli vysokému žáru se nejčastěji používají materiály jako je ocel nebo litina. Nejčastějším doplňkovým materiálem je dřevo.

Nářadí ke krbu - náš výběr

Kaminier PK008 4165
přečíst recenzi
Počet dílů: 5 ks
Materiál: ocelové
Zobrazit více
Kaminier PK008 4165 je kovový set krbového nářadí o pěti kusech. Balení obsahuje stojan, metličku, lopatku, kleště a pohrabáč. Rozměry stojanu jsou 66 x 22 cm a jeho hmotnost je 3 kg. Nářadí je vhodné pro ošetřování krbových uhlíků, čištění krbu a jeho okolí.
Zobrazit méně
Blomus ASHI hnědá
Výrobce: BLOMUS
Počet dílů: 3 ks
Materiál: ocelové
Zobrazit více
Krbové náčiní ASHI od Blomus obsahuje stojan, kleště, lopatku, smetáček a pohrabáč. Vše vyrobeno z práškově lakované oceli ve stylu industriálního designu. Rukojeti z dubového dřeva mají zabudovaný magnet pro připevnění nářadí ke stojanu. Rozměry stojanu jsou 75,5 cm na výšku, průměr 22 cm. Rukojeti dostupné v černém či hnědém dubu.
Zobrazit méně
L&B WU-6823600
Zobrazit více
Kompletní sada nářadí L&B WU-6823600 k dispozici pro krb. Sestaveno z oceli, která je opatřena práškovou vrstvou, obsahuje stojan o výšce 70 cm a tři nástroje - pohrabáč, lopatka a koště s nerezovými ocelovými držadly, každé dlouhé přibližně 56 cm. Celková hmotnost sady je 2.1 kg.
Zobrazit méně

Nářadí ke krbu Flamingo

HS Flamingo CEPELIN 2
Výrobce: HS Flamingo
Materiál: kovové
HS Flamingo AMFORA
Výrobce: HS Flamingo
Materiál: kovové

Nářadí ke krbu Lienbacher

Lienbacher 21.02.955.2
Výrobce: Lienbacher
Zobrazit více
Lienbacher 21.02.955.2 je nástroj křoví. Na první pohled lze pozorovat jeho solidní strukturu a robustní design. Jeho hlavní funkcí je podporovat efektivitu hoření v krbu. Je třeba poznamenat, že tento kus vybavení může vyžadovat určitou razantnost při manipulaci.
Zobrazit méně

Nářadí ke krbu ADURO

Zobrazit kompletní nabídku Nářadí ke krbu

Jak vybrat nářadí ke krbu

Co by nemělo chybět

Krbové nářadí může mít estetickou funkci, ale hlavní je právě ta praktická. U žádného krbu, který je funkční, by nemělo chybět následující náčiní.

Krb s krbovým nářadím

V sadě byste měli najít několik základních kusů nástrojů, iStock / vizland

Lopatka

Krbová lopatka patří mezi nejzákladnější vybavení. Slouží k vybírání popela a oharků z krbu. Z tohoto důvodu je vhodné volit modely z materiálů jako je:

 • Kov
 • Ocel
 • Slitiny různých kovů

Smetáček

V případě smetáčku je třeba zvážit účel jeho používání a následně volit vhodný materiál:

 • Kovový – má odolné štětiny, je tedy vhodný k vymetání krbu
 • Dřevěný – slouží k úklidu kolem krbu, ale nelze s ním vymetat přímo vnitřní část krbu; levnější varianta
Nářadí ke krbu
Kaminier PK008 4165

U smetáčků se doporučuje pravidelná údržba, která spočívá v propláchnutí vodou. Na štětinách ulpívá jemný popílek, který může časem dělat zbytečný nepořádek.

Pohrabáč

Jedná se o kovový nástroj zahnutého tvaru, který se používá ke srovnávání polen a žhavých briket při hoření. I tento pomocník musí být vyroben z odolného, nehořlavého materiálu. Pro komfortnější používání je vhodné, pokud je jeho konec opatřen rukojetí, která izoluje teplo, který kov vede.

Čištění krbu

Kromě toho základního může sada nabídnou i další specifické nástroje, iStock / glebchik

Další

Kromě základního nářadí, které je uvedeno výše, je možné krb dovybavit ještě dalším praktickým náčiním:

 • Kovové kleště – slouží k rovnání hořících polem
 • Koš na dřevo – lze volit stejný design jako u samotného nářadí; ideálním výrobním materiálem je opět kov; slouží spíše jako designová záležitost; k nošení dřeva se více hodí lehčí proutěný koš nebo např. plastové přepravky
 • Rukavice – vyrobené z nehořlavých materiálů, nejlépe s azbestovou vložkou; slouží jako bezpečnostní pojistka v případě potřeby
 • Krbová zástěna, přenosná mříž – brání přímému přístupu ke krbu; vhodné zejména pokud se v blízkosti pohybují děti; různá designová provedení
 • Stojan – praktická pomůcka, díky které bude mít krbové nářadí vždy své místo; ideální je vybírat stojan v setu s nářadím

Design na prvním místě

Nářadí ke krbu Flamingo
HS Flamingo CEPELIN 2

I pří výběru krbového nářadí je třeba myslet na design, protože se stane nedílnou součástí obytných místností. Nářadí by mělo ladit nejen s krbem, ale mělo by svým vzhledem zapadnout do celkového ladění dané místnosti. Krbové nářadí lze pořídit v nejrůznějším stylu od moderního přes elegantní až po retro nebo venkovský.
Velmi oblíbené je zejména kované a zároveň lakované krbové nářadí. Používá se zlatá, černá nebo měděná patina. Tyto výrobky navozují atmosféru starobylých zámeckých komnat. Moderním materiálem je pak nerez, který se hodí do všech novodobých interiérů.

Víte, že…?

Pro krbová kamna bude naprosto dostačující kratší krbové nářadí kvůli mělčímu topeništi. Klasické krby a kachlová kamna již vyžadují náčiní s delší násadou, protože disponují větším a hlubším topeništěm.

Listy papíru hořící v ohni krbu

Nejdůležitější je, aby bylo nářadí vyrobeno z velmi odolných materiálů, iStock / glebchik

Odolný materiál

Jak už bylo uvedeno, v případě krbového nářadí, je třeba volit takové materiály, které odolají žáru ohně. Nejčastěji se používá nerezová ocel nebo ocel ošetřená práškovým lakováním. Z dalších materiálů se používá také např. litina nebo různé slitiny kovů. Jako doplňkový materiál bývá velmi často použito dřevo a to na rukojeti, protože dobře izoluje teplo. U vysoce designových modelů lze narazit i na skleněné prvky.

Výrobci a ceny

Nářadí ke krbu Lienbacher
Lienbacher 21.02.142.2

Krbové nářadí vyrábí např. MAT Group, Lienbacher, HS Flamingo, Kovo Kraus a další.
Tento typ výrobků se nejčastěji prodává v sadách. Cenu zpravidla určuje designové zpracování, ale také např. počet kusů nářadí, které sada obsahuje a použitý materiál. Příklady a ceny v tabulce níže.

Typ nářadíCenové rozpětí
Sada lopatky a smetáčkuCca 300 Kč
Stojan se základním vybavenímOd 600 Kč do 14000 Kč
Koše na dřevoOd 550 Kč do 2500 Kč
Krbová zástěnaOd 600 Kč do 2000 Kč

Otázky a odpovědi

Jak vybrat nářadí ke krbu?

Krbového nářadí je celá řada, a proto je důležité zvážit, co vše bude pro komfortní používání krbu potřeba. Základ tvoří lopatka, smetáček a pohrabáč, nejlépe umístěné v praktickém stojanu. Mezi hlavní parametry výběru pak patří design a materiál, ze kterého je nářadí vyrobeno. Obojí spolu úzce souvisí.

Je vhodnější kovový nebo proutěný koš ke krbu?

Oba typy mají u krbu své využití. Kovový koš zpravidla slouží jako designový prvek na nejnutnější zásobu dřeva. Proutěné koše jsou praktičtější pro donášení polen, protože jsou podstatně lehčí než kovová varianta.
Zobrazit kompletní nabídku Nářadí ke krbu