Mafl

Mafl, neboli okružní pila.

ca. 2 200 CZK
ca. 5 900 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 17 000 CZK

Jak vybrat mafl

 • Mafl je obecný název pro okružní pilu.
 • Sledovaným parametrem je především maximální výkon maflu a také jeho hmotnost.
 • Důležitý je také průměr kotouče a výše jeho otáček za minutu.

Co je malf

Pojem mafl většina z vás patrně slyšela. Vězte, že pod tímto pojmem se ukrývá kotoučová pila. Ta může být například ruční, kdy se řez provádí tahem pily, případné stolní, kdy skrze pilu posouváme materiál, který chceme řezat. Běžně se s ruční verzí pracuje v horizontální poloze, avšak vyloučen není ani vertikální řez.

Využití

Mafl má velmi široké využití.
Vhod přijde při:

Malé rozměry nízká hmotnost
Makita HS7601
 • kladení dřevěných podlah
 • zařezávání střešních desek nebo obecně při menších dřevěných stavbách, typicky například při stavbě altánů či zahradních domků.

Mafl lze využít pro:

 • přímé řezy v masivním dřevu, deskových materiálech a dokonce i v případě hliníkových profilů.
 • přesnějších řezů se pak docílí pomocí vodící lišty.
Ponorná
Makita SP6000J

Určení

Mafl má pestré využití, a to téměř pro každého. Nemusí se tak jednat jen o profesionály a zkušené truhláře.

Profesionální výroba

Mafl je svou konstrukcí připraven ke každodennímu využití. Je proto běžně využíván v truhlářských dílnách, tesařských dílnách i ve stavebnictví. Je pouze nutný pravidelný servis.

Řemeslná výroba

Mafl najde své využití také ve střední a malých dílnách, kde je opět nedocenitelným pomocníkem schopným pracovat i několik hodin denně.

Připojení k externímu odsávání
PARKSIDE PHKSA 20-Li A2 – bez aku

Domácí využití

Mafl pro využití doma či domácí dílně bývá většinou něco menší, lehčí a méně výkonný, avšak nic z toho mu neubírá na jeho všestrannosti. U těchto maflů pro domácí využití se počítá s méně častým aktivním používáním.

Mafl využití
profesionální výroba každodenní nasazení, více než 1 000 hodin ročně
řemeslná výroba takřka každodenní nasazení, kolem 1 000 hodin ročně
domácí výroba občasné používání
   

Vlastnosti

Před samotnou koupí nového maflu je vhodné se zaměřit na několik klíčových vlastností, které vám pomohou usnadnit výběr a zvolit právě ten správný typ pro vaše využití.

Výkon motoru

Jde o jeden z nejdůležitějších parametrů, který určuje sílu maflu a tedy to, jak hluboký řez zvládne. Obecně lze říci, že čím vyšší výkon, který je uváděn ve Wattech, tím snadněji se vám bude maflem řezat.

Kolébková
PROTECO 51.01-PH-700

Běžně se výkon maflů pohybuje kolem 1 500 Wattů. Zpravidla se o napájení stará elektromotor a elektrický proud. Alternativní možností jsou aku mafly, avšak u nich je vždy omezen čas použití. Zvládají zhruba 25 delších řezů a následně je nutné jejich baterii opětovně dobít.

Hmotnost

Neméně důležitá je také hmotnost maflu. Hmotnost totiž do značné míry ovlivňuje vedení maflu při řezu. Hmotnost maflů pro domácí využití se pohybuje kolem 5 kilogramů. Výkonnější typy mohou i o polovinu těžší.

Otáčky

Výše otáček vám okamžitě řekne, jak rychle bude daný mafl řezat. Čím vyšší otáčky, tím se navyšuje také žádaná kvalita řezu.

 • U hobby maflů počítejte se 3 000 otáčkami za minutu.
 • Dražší a zpravidla profesionální typy mohou mít až 5 000 otáček za minutu.

Průměr kotouče

Zpravidla se jedná o maximální možná průměr kotouče maflu a jde o důležitý parametrů. Udává nám, do jaké hloubky můžete při řezání své nářadí použít. Mafly na českém trhu mívají průměr kotouče od 165 milimetrů do až 355 milimetrů. Hloubka řezu je ve většině případů 55 milimetrů, profesionální mafly však mohou mít hloubku řezu větší.

Víte, že…?

U otáček okružní pily nebo-li mafla platí, že čím větší počet otáček za minutu, tím rychleji řez provedete a tím bude i kvalitnější.

Další parametry

U maflů je dále vhodné se zaměřit i na doplňkové funkce, které mohou usnadnit vaši práci. Jde například o možnost:

 • uživatelsky regulovat otáčky
 • ochranu proti přehřátí
 • možnost aretace při výměnách kotoučů.

Některé modely umožňují zvýšit komfort práce připojením odsávací hadice od vysavače, díky čemuž nevzniká velký nepořádek při řezání.

Značky

Výběr maflů je velmi pestrý a není velkým překvapením, že jej produkuje nespočet různých výrobců. Za všechny lze jmenovat mafly od značek Hecht, Black and Decker, Fieldmann, Güde či Extol.

Ceny

Základní modely maflů se cenou pohybuje pod hranicí 1 000 Kč, avšak jde o typy, které se hodí opravdu jen pro občasné domácí řezání, neboť mají například nižší výkon. Zajímavé modely začínají s cenou kolem 1 500 Kč, kdy se již dočkáte výkonu spolehlivě nad hranicí 1 000 Wattů. Řežete-li častěji než párkrát do roka, vyplatí se investovat do modelů s cenou nad 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí využít mafla, nebo-li okružní pilu?

Mafl najde využít při snaze o co nejrovnější řezy dřeva či hliníkových plátů, a to v horizontální, ale i vertikální poloze.

Jaké parametry primárně sledovat při vybírání nového mafla?

Sledujte zejména výkon, neboť čím vyšší, tím bude výsledný řez přesnější a rychleji provedený. Totéž platí také o maximálních otáček, které by měly činit alespoň 3 000 za minutu. Aby se s maflem dobře manipulovalo, neměl by být ani příliš těžký.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Malé rozměry nízká hmotnost
Ponorná
Připojení k externímu odsávání
Kolébková
Image
Produkt
Makita HS7601
Makita SP6000J
PARKSIDE PHKSA 20-Li A2 – bez aku
PROTECO 51.01-PH-700
Výrobce
Makita
Makita
Parkside
Proteco
Typ pily
ruční
ruční
ruční
kolébkové
Typ pohonu
elektrické
elektrické
akumulátorové
elektrické
Průměr kotouče
190 mm
165 mm
Ø 150 x Ø 16 mm
700 mm
Volnoběžné otáčky
5200 ot/min
5800 ot/min
3 800 min-1
1420 ot/min
Výkon
1200 W
1300 W
4000 W
Cena ca. 2 200 CZK ca. 5 900 CZK ca. 1 200 CZK ca. 17 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.