Jak vybrat mafl
- Mafl je obecný název pro okružní pilu.
- Sledovaným parametrem je především maximální výkon maflu a také jeho hmotnost.
- Důležitý je také průměr kotouče a výše jeho otáček za minutu.
Mafl - náš výběr





Ruční mafly





Ponorné mafly




Mafly s lištou





Mafly Makita





Jak vybrat mafl
- Mafl je obecný název pro okružní pilu.
- Sledovaným parametrem je především maximální výkon maflu a také jeho hmotnost.
- Důležitý je také průměr kotouče a výše jeho otáček za minutu.
Co je malf
Pojem mafl většina z vás patrně slyšela. Vězte, že pod tímto pojmem se ukrývá kotoučová pila. Ta může být například ruční, kdy se řez provádí tahem pily, případné stolní, kdy skrze pilu posouváme materiál, který chceme řezat. Běžně se s ruční verzí pracuje v horizontální poloze, avšak vyloučen není ani vertikální řez.

Mafl poslouží v mnoha situacích, iStock /photovs
Využití
Mafl má velmi široké využití.
Vhod přijde při:
- kladení dřevěných podlah
- zařezávání střešních desek nebo obecně při menších dřevěných stavbách, typicky například při stavbě altánů či zahradních domků.
Mafl lze využít pro:
- přímé řezy v masivním dřevu, deskových materiálech a dokonce i v případě hliníkových profilů.
- přesnějších řezů se pak docílí pomocí vodící lišty.
Určení
Mafl má pestré využití, a to téměř pro každého. Nemusí se tak jednat jen o profesionály a zkušené truhláře.
Profesionální výroba
Mafl je svou konstrukcí připraven ke každodennímu využití. Je proto běžně využíván v truhlářských dílnách, tesařských dílnách i ve stavebnictví. Je pouze nutný pravidelný servis.
Řemeslná výroba
Mafl najde své využití také ve střední a malých dílnách, kde je opět nedocenitelným pomocníkem schopným pracovat i několik hodin denně.
Domácí využití
Mafl pro využití doma či domácí dílně bývá většinou něco menší, lehčí a méně výkonný, avšak nic z toho mu neubírá na jeho všestrannosti. U těchto maflů pro domácí využití se počítá s méně častým aktivním používáním.
Mafl | využití |
---|---|
profesionální výroba | každodenní nasazení, více než 1 000 hodin ročně |
řemeslná výroba | takřka každodenní nasazení, kolem 1 000 hodin ročně |
domácí výroba | občasné používání |
Vlastnosti
Před samotnou koupí nového maflu je vhodné se zaměřit na několik klíčových vlastností, které vám pomohou usnadnit výběr a zvolit právě ten správný typ pro vaše využití.
Výkon motoru
Jde o jeden z nejdůležitějších parametrů, který určuje sílu maflu a tedy to, jak hluboký řez zvládne. Obecně lze říci, že čím vyšší výkon, který je uváděn ve Wattech, tím snadněji se vám bude maflem řezat.
Běžně se výkon maflů pohybuje kolem 1 500 Wattů. Zpravidla se o napájení stará elektromotor a elektrický proud. Alternativní možností jsou aku mafly, avšak u nich je vždy omezen čas použití. Zvládají zhruba 25 delších řezů a následně je nutné jejich baterii opětovně dobít.

Výkon určuje, jaký materiál bude pila schopna zpracovat, iStock /Frank Myrland
Hmotnost
Neméně důležitá je také hmotnost maflu. Hmotnost totiž do značné míry ovlivňuje vedení maflu při řezu. Hmotnost maflů pro domácí využití se pohybuje kolem 5 kilogramů. Výkonnější typy mohou i o polovinu těžší.
Otáčky
Výše otáček vám okamžitě řekne, jak rychle bude daný mafl řezat. Čím vyšší otáčky, tím se navyšuje také žádaná kvalita řezu.
- U hobby maflů počítejte se 3 000 otáčkami za minutu.
- Dražší a zpravidla profesionální typy mohou mít až 5 000 otáček za minutu.
Průměr kotouče
Zpravidla se jedná o maximální možná průměr kotouče maflu a jde o důležitý parametrů. Udává nám, do jaké hloubky můžete při řezání své nářadí použít. Mafly na českém trhu mívají průměr kotouče od 165 milimetrů do až 355 milimetrů. Hloubka řezu je ve většině případů 55 milimetrů, profesionální mafly však mohou mít hloubku řezu větší.
Víte, že…?
U otáček okružní pily nebo-li mafla platí, že čím větší počet otáček za minutu, tím rychleji řez provedete a tím bude i kvalitnější.
Další parametry
U maflů je dále vhodné se zaměřit i na doplňkové funkce, které mohou usnadnit vaši práci. Jde například o možnost:
- uživatelsky regulovat otáčky
- ochranu proti přehřátí
- možnost aretace při výměnách kotoučů.
Některé modely umožňují zvýšit komfort práce připojením odsávací hadice od vysavače, díky čemuž nevzniká velký nepořádek při řezání.

Při výběru myslete i na funkce, které Vám může pila nabídnout, iStock /photovs
Značky
Výběr maflů je velmi pestrý a není velkým překvapením, že jej produkuje nespočet různých výrobců. Za všechny lze jmenovat mafly od značek Hecht, Black and Decker, Fieldmann, Güde či Extol.
Ceny
Základní modely maflů se cenou pohybuje pod hranicí 1 000 Kč, avšak jde o typy, které se hodí opravdu jen pro občasné domácí řezání, neboť mají například nižší výkon. Zajímavé modely začínají s cenou kolem 1 500 Kč, kdy se již dočkáte výkonu spolehlivě nad hranicí 1 000 Wattů. Řežete-li častěji než párkrát do roka, vyplatí se investovat do modelů s cenou nad 2 000 Kč.