Malý kompresor

Hobby kompresor do dílny.

ca. 500 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 12 100 CZK
ca. 17 300 CZK

Jak si vybrat malý kompresor

  • Malý kompresor nazýváme také hobby kompresor – poslouží ve vašich domovech i dílnách. Využívá se například při točení piva, malování nebo nafukování míčů či bazénů. Jeho předností je právě malá velikost, díky které je snadno přenosný.
  • Rozdělujeme ho na dva druhy, jedná se o olejový a bezolejový typ.
  • Důležitým parametrem je výtlačný tlak, který se nejčastěji pohybuje mezi 8 – 10 bary.
  • Výstupní výkon je u malých kompresorů mezi 50 – 160 l/min, většinou ho výrobci neuvádí, můžete si jej však vypočítat.
  • Cena malého kompresoru se pohybuje v rozmezí 2 000 – 10 000 Kč.

Druhy

Jedná se o pístový typ kompresorů. Zastupují především kategorii hobby, ale také poloprofesionální modely. Principem je stlačování vzduchu pomocí pístu, který se pohybuje ve válci. Tento způsob je snadný a účinný. Pístové kompresory využije jak domácí kutil ve své dílně, tak i řemeslník v menším provozu. Nevýhodou je riziko přehřátí v případě, že byste kompresor zapomněli vypnout. To může vézt k velkému poškození, či zničení přístroje. Mezi výhody patří snadný přesun z místa na místo, což umožňují kolečka a také obecně nižší hmotnost.
Rozdělujeme je na dvě skupiny, kterými jsou olejové a bezolejové modely. Pojďme si říci, jaký je mezi nimi rozdíl.

Olejové

Píst je neustále promazáván olejem, který zamezuje tření. Olej musíte pravidelně měnit a doplňovat, jinak hrozí zadření pístů a zničení celého přístroje. Výhodou je dlouhá životnost a vyšší výkon, než je tomu u bezolejové varianty. Nevýhodou je uvolňování oleje do vyfukovaného vzduchu.

Do auta
Kompresor SLIME Auto/12V – malý Tire inflator

Bezolejové

Jsou vyrobeny z klouzavých materiálů, takže není nutné píst promazávat. Díky tomu je provoz téměř bezúdržbový a také hygienický. S tímto typem pístového kompresoru můžete bez problémů načepovat pivo nebo vymalovat byt. Nevýhodou je však nižší životnost a výkon, než mají olejové modely. Srovnatelně dlouhou životnost mají moderní bezuhlíkové motory.
V následující tabulce jsme pro vás shrnuly pozitiva i negativa obou typů kompresorů.

Druh malého kompresoru Výhody Nevýhody
Olejový Dlouhá životnost Potřeba měnit olej
  Vyšší výkon Olej se uvolňuje do vyfukovaného vzduchu
Bezolejový Nemusíme promazávat píst Nižší životnost
  Bezúdržbový a hygienický provoz Nižší výkon

Výstupní výkon

Výstupní výkon udává, kolik litrů vzduchu za minutu je kompresor schopný vyfukovat. Dávejte si pozor a tento parametr se snažte vyhledat, výrobci jej totiž často neuvádějí. Lehce se tak zamění za sací výkon, jehož hodnota je výrazně vyšší. Jestliže výstupní výkon není nikde uveden, můžete si jej vypočítat podle snadného vzorce:
Výstupní výkon = sací výkon * 0,6
Podle spotřeby stlačeného vzduchu můžeme říci, že u malých kompresorů se výstupní výkon pohybuje v rozmezí 50 – 260 l/min. S tímto výkonem je na místě využití v domácích dílnách, huštění pneumatik nebo ofukování.

Víte, že…?

Mezi malé kompresory lze zařadit velmi praktický kompresor do auta.

Výtlačný tlak

Tento parametr výrobci vždy uvádí, takže na něj určitě narazíte. Malé kompresory běžně pracují s 8, maximálně s 10 bary. Jejich součástí je tlakový spínač, který je nastaven tak, aby se při poklesu tlaku ve vzdušníku, o 2 bary spustil kompresor do chodu.

Hobby
Přenosný bezolejový kompresor se vzdušníkem 6 litrů, kompresor pro domácnost,hobby kompresor,kompresor do garáže ,malý kompresor,

Tlaková nádoba

Jedná se o nejvýraznější část pístového kompresoru. Právě sem se totiž pumpuje vzduch tak dlouho, dokud není dosaženo dostatečného tlaku. Potom se nasávání zastaví a vy můžete s kompresorem pracovat. Jakmile se nádoba vyprázdní, kompresor ji znovu naplní. Čím je nádoba větší, tím je možný i větší odběr. Malé kompresory mívají objem tlakové nádoby okolo 25 litrů.

Cena

Hodnota hobby kompresorů se pohybuje v rozmezí 2 000 – 10 000 Kč. Není vhodné kupovat ty nejlevnější modely, protože nejsou příliš kvalitní. Jak již bylo řečeno, v této kategorii jsou k dispozici kompresory vhodné pro využití v domácí dílně či garáži. Takže nemůžete počítat s nějakým velikým výkonem. Samozřejmě čím kvalitnější bude výrobce, tím také bude vyšší cena.

Otázky a odpovědi

Od jakého výrobce si malý kompresor pořídit?

Vždy dbejte na to, aby byl výrobce zárukou kvality a spolehlivosti. Na trhu se jich pohybuje dost, takže určitě je z čeho vybírat. Pro příklad můžeme uvézt značky, jako je Güde, Aircraft, Orlík nebo Hecht.

Jaká údržba/čištění je vhodné pro malé kompresory?

Pokud nemáte bezolejový model, musíte pravidelně doplňovat olej. Z tlakové nádoby pravidelně odpouštějte kondenzát. Měli byste také pravidelně měnit vložky sacích filtrů, případně je čistit. Jestliže se stane, že váš filtr bude příliš zanesený a protrhne se, musíte hned zastavit kompresor a filtr vyměnit. Jestliže dojde k jiné poruše kompresoru, měli byste jej okamžitě přestat užívat a dát ho do opravy do autorizovaného servisu vašeho výrobce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.