Kompresor do auta

Nechte stroj pumpovat za Vás.

ca. 800 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 400 CZK
ca. 200 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat kompresor do auta

Potřebujete nafoukat pneumatiky svého vozidla a děsíte se desítek minut strávených s ruční pumpičkou? Jistě vás potěší existence praktických kompresorů, jež pomohou dlouhou a únavnou činnost redukovat na několik bezpracných minut. Výběru toho správného modelu věnujeme tento článek, po jehož přečtení budete mít alespoň zběžnou představu o tom, co vlastně hledat.

Napájecí napětí

První klíčový parametr spočívá v napájecím napětí, podle něhož zjistíte, zda lze vůbec kompresor využít ve vozidle. Automobilové zásuvky pracují v napětí 12 V, což standardně respektují i kompresory. Stejně tak se ale nebrání ani klasické 230V zásuvky, díky čemuž je lze stejně dobře užít i v domácnosti. Vzhledem k tomu, že napětí bývá u všech zařízení shodné, neliší se nijak výrazně ani svým výkonem, potažmo spotřebou elektrické energie.

Tlak

Vybíráte zdroj vzduchu výhradně podle maximálních hodnot uvedených na jeho měřidlech? Chyba! Uvedené údaje sice vypovídají o množství vzduchu, s nímž můžete počítat, nedají vám však žádnou informaci o době foukání.

3v1
Compass 12V BOX
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Běžně prodávané přístroje jsou schopny dofoukat pneumatiky do hodnoty 2,5 barů za zhruba 3 minuty. Nad touto hranicí vzniká velmi silný podtlak, jež další doplňování neúměrně protahuje. Tento fakt berte na vědomí zejména, jste-li hrdými vlastníky automobilu s nestandardně velkými pneumatikami. Někdy se zkrátka vyplatí zajet na benzínovou pumpu a o doplnění vzduchu se postarat zde.

Víte, že…?

Označení kompresor do auta je poněkud zavádějící. V zásadě označuje výrobky, které lze připojit k 12V automobilové zásuvce. Stejně dobře však s jeho pomocí dofouknete míče, jízdní kola nebo bazény. Dejte si ale pozor, abyste měli po ruce odpovídající nástavce.

Délka hadice

Vydali jste se dofoukat všechna čtyři kola svého plechového miláčka a najednou zjišťujete, že hadice je moc krátká? Patrně jste během nákupu udělali osudovou chybu a důkladně si vše neproměřili. Hadice musí být tak dlouhá, abyste s její pomocí snadno dofoukali všechna čtyři kola vozidla. Zpozornět by měli zejména majitelé delších automobilů, u nichž je riziko výraznější. Naštěstí jsou k mání dokoupitelné delší hadice, s nimiž jde vše jako po másle.

Celokovový
Extol Premium 8864001 CC 160
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Maximální provozní doba

Před prvním použitím zalistujte ve výrobních specifikacích a ověřte si dobu, po kterou můžete kompresor v kuse používat. Výrobci standardně hovoří o 15 minutách, po jejichž uplynutí byste měli zařízení nechat stejně dlouho odpočívat. Při dlouhodobém přetěžování hrozí přehřátí motoru a následné vypovězení poslušnosti.

Víte, že…?

U objemnějších pneumatik počítejte s tím, že se nafukují delší dobu při nižším provozním tlaku, zatímco u kol jízdních je to zcela naopak. Mohou za to rozdílné objemu plášťů.

Nejvýznamnější značky

Objevili jste během procházky po supermarketu luxusně vypadající zařízení za lákavou cenu? Raději si důkladně ověřte, zda je všechno, jak se zdá. Neznámí výrobci se obvykle snaží se extravagantními barvami a velkohubými proklamacemi maskovat technickou nedokonalost svých výtvorů. Zkuste název společnosti prohnat vyhledáváním a ověřte si, zda někde naleznete o výrobci zmínku či hodnocení. Velkým problémem levných kompresorů jsou krátké intervaly fungování. V extrémním případě zvládnou na jeden zátah pracovat třeba tři minuty a potřebují dvakrát tolik odpočinku.

Dostupný
HECHT 2001
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Z výše uvedených důvodů byste proto měli pátrat po známých a ověřených firmách. Kromě jistoty odpovídající úrovně provozu a práce máte k dispozici rozsáhlý zákaznický servis, takže můžete jakoukoliv závadu vyřešit rychle ke své spokojenosti. Mezi stálice na poli vzduchové techniky patří značky Scheppach, DeWalt, Brüder, Extor, Alca nebo Heyner. S nimi zkrátka žádnou chybu neuděláte.

Cena

Závěrečnou část článku věnujeme vždy přehledu cen. Totéž očekávejte i od textu věnovaného kompresorům do auta. Po provedení cenové analýzy musíme skutečně konstatovat, že se jedná o laciné, ale velmi užitečné pomocníky. Jestliže doposud žádný nevlastníte, popřemýšlejte o jeho pořízení, neboť jedině tak budete mít jistotu, že pneumatiky dofoukáte rychle a efektivně.
Výsledky našeho rozboru shrnujeme v následujících dvou intervalech:

  • Do 500 Kč
  • Nad 500 Kč
Mini
EXTOL CRAFT 252
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Cena do 500 Kč

Potřebujete občas nafoukat pneumatiky na potřebný tlak? Nevlastníte žádné atypicky velké vozidlo s atypicky velkými koly? Vystačíte si s nejlevnějšími modely do 500 korun, které jsou navrženy s ohledem na potřeby méně náročných motoristů. Zapojují se do 12V automobilové zásuvky, přičemž mnohdy ani nepodporují standardních 230 V.

Mnozí výrobci dodávají v rámci příslušenství různorodé koncovky, s nimiž pohodlně dofouknete také čluny, balóny nebo nafukovací postele. Vždy ale musíte být v blízkosti auta. Délka kabelu obvykle nepřesahuje 3 metry, dobře si tedy ověřte, zda si s ním vystačíte u svého automobilu.

Cena nad 500 Kč

Nedáte na svého plechového miláčka dopustit a vždy mu dopřáváte jen to nejlepší? Láká vás možnost opravy bezdušových pneumatik či využití vzduchu jako praktického vysavače? Připravte si finanční obnos přesahující hranici 500 korun a máte to mít. Samozřejmostí je připojení k 12V zásuvce, stejně jako do běžné zásuvky. Vysoký tlak se postará o nahuštění pneumatik všech tvarů a velikostí, ačkoliv u rozměrnějších kusů to přeci jen bude nějakou chvilku trvat.
Vzduchová technika vyšších cenových pater bývá prodávána v praktických kufřících nebo schránkách. Nemusíte tak řešit problémy s umístěním kompresoru.

Akumulátorový
POWERPLUS POWX1700
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena
Jméno
3v1
Celokovový
Dostupný
Mini
Akumulátorový
Image
Produkt
Compass 12V BOX
Extol Premium 8864001 CC 160
HECHT 2001
EXTOL CRAFT 252
POWERPLUS POWX1700
Hmotnost
1.423 kg
2.72 kg
1 kg
0.3 kg
1.1 kg
Výrobce
Compass
Extol
Hecht
Extol
PowerPlus
Maximální tlak
10.3 bar
17 bar
17 bar
8 bar
Cena ca. 800 CZK ca. 1 100 CZK ca. 400 CZK ca. 200 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena