Malý vysavač

Ruční i tyčový.

ca. 400 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 500 CZK
ca. 6 000 CZK

Jak vybrat malý vysavač

 • Malý vysavač je subjektivní pojem. Někdo si pod ním představí maličký ruční vysavač a někdo zase klasický vysavač menších rozměrů.
 • Obecně lze do kategorie „Malý vysavač“ zařadit klasické ruční a také tyčové vysavače.
 • Malý vysavač nebo také ruční vysavač je velmi praktický při vysávání drobných nečistot, jako jsou například drobky na pohovce.
 • Máte možnost výběru mezi síťovým a akumulátorovým napájením.
 • Kromě suchého vysávání máte možnost pořídit i modely, jejichž předností je mokré vysávání, které vám pomůže uklidit např. rozlitý nápoj.
 • Důležitou součástí přístroje je filtrace. Vždy dbejte na správnou péči a včasnou výměnu filtrů.

Typy

Ruční vysavač

Jsou určeny především pro rychlý úklid drobného nepořádku a malých ploch. Před nákupem si ujasněte, pro jaký úklid ho budete nejčastěji používat. Např. v kuchyni se může hodit mokré vysávání, pokud ho potřebujete i na úklid auta, určitě se hodí adaptér pro zapojení do zapalování atd.

Tyčový vysavač

Tento druh vysavačů už může být plnohodnotným pomocníkem pro menší domácnost. Existuje několik typů např. vysavače 2v1 (součástí je ruční vysavač) nebo tyčový vysavač s parním mopem. Základní dělení těchto vysavačů je:
Sáčkové – hygieničtější varianta, jsou tedy vhodné pro alergiky; nutnost dokupování a výměna sáčků zvýší náklady na provoz; sací výkon je ovlivněn plností sáčku
Bezsáčkové – cyklonová technologie zajišťuje stabilní sací výkon; nutnost čištění po každém úklidu

Akumulátorový
Sencor SVC 190

Napájení

U ručních i tyčových vysavačů rozlišujeme dva druhy napájení a to:

Akumulátorové

U akumulátorových vysavačů je důležitý parametr kapacita a typ baterie. U kapacity platí základní pravidlo. Čím nižší je poměr doby napájení a doby, kdy je vysavač v provozu na jedno nabití, tím vyšší je kapacita baterie.

Doba napájení se liší u jednotlivých modelů. U ručních vysavačů se pohybuje se od 16 minut do 23 hodin, u tyčových od 1 hodiny do cca 10 hodin. Doba provozu se uvádí od 9 minut do půl hodiny u ručních vysavačů, od 15 minut do dvou hodin u tyčových.
U baterií se můžete setkat se dvěma typy:

Tyčový
Electrolux EERC70IW

Síťové

 • Ni-Mh – zastaralejší; u levnějších modelů; mají tzv. „paměťový efekt“ (dochází ke snižování kapacity, pokud začnete nabíjet dříve, než se úplně vybijí)
 • Li-ion – modernější; životnost baterie klesá úplným vybitím; ta se uvádí 350 – 500 nabíjení, pak je nutné baterii vyměnit
  Výhody Nevýhody
Síťové Nejste omezeni kapacitou baterie, Vyšší sací výkon, Existují typy určené na vysávání auta Jste omezeni délkou kabelu
Akumulátorové Vysoká mobilita vysavače Až na výjimky nižší sací výkon, Jste omezeni kapacitou baterie

Výkon

Sací výkon se udává ve wattech. Vyjadřuje podtlak a rychlost vzduchu. Tato hodnota nemusí být vždy uvedena. Orientovat se můžete tím, zda přístroj využívá cyklonové technologie a filtrace a je opatřen výkonnou baterií. Tyto výrobky jsou zpravidla dražší, takže se můžete řídit i cenou – čím vyšší cena, tím vyšší výkon.

Filtry

Kvalita filtrace je přímo závislá na tom, jak čistý vzduch bude z vysavače vyfukován. Ruční vysavače mají vstupní filtr, který chrání před zanesením motor a výstupní filtr, který má vliv na vyfukovaný vzduch. U sáčkových tyčových vysavačů se přidává ještě jeden stupeň filtrace a tím je sám prachový sáček.

Do auta
Hoover SJ 4000 DWB6 Jive

U výstupních filtrů většinou narazíte na dva typy:

 • Mikrofiltry – u levnějších modelů; nemají 100% nepropustnost; vyrábí se z tkanin nebo molitanu
 • HEPA/EPA filtry – nejúčinnější typ filtrů; různé úrovně účinnosti jsou dány číslem – v současné době se užívá označení EPA 10 – 12 a HEPA H13
 • Vodní filtr – využívá se u bezsáčkových tyčových vysavačů; nečistoty zachycuje vodní výr, který brání jejich rozvíření a návratu zpět do ovzduší; po ukončení vysávání se voda se špínou vyleje; tento typ je vhodný pro alergiky

Víte, že…?

Filtry je nutné pravidelně čistit, případně měnit. Existují omyvatelné, které jednoduše opláchnete pod tekoucí vodou. Neomyvatelné vyčistíte tak, že je vyklepete nebo ometete. Životnost obou typů filtrů je v podstatě stejná a musíte je čas od času vyměnit.

Suché i mokré sání
Cleancraft CAT 116 E

Objem

Ruční vysavače jsou vždy bezsáčkové a nečistoty jsou sbírány do prachové nádoby. Jsou samy o sobě velmi malé, takže i objem těchto nádob je tomu uzpůsobený. Nejvyšší objem se udává 1 litr, ale pro běžné užívání postačí i nádoba, která má objem půl litru.

Objem u bezsáčkových tyčových vysavačů je většinou 0,5 l – 6 l. Pro běžný úklid většinou stačí vysavač s objemem sběrné nádoby 1 – 2 litry.

U sáčkových tyčových vysavačů je dobré zvolit objem dostatečně velký podle plochy vaší domácnosti. Myslete na to, že sáčky musíte pravidelně měnit a tedy i dokupovat.

 • Pro představu při velikosti vysávané plochy do 50 m2 stačí vysavač o objemu cca 2 l, nad 150 m2 volte vysavače o objemu sáčku nad 4l.

Příslušenství

Součástí balení ručních vysavačů může být:

 • Stěrkový nástavec (pro mokré vysávání)
 • Štěrbinová hubice (vysává i těžko dostupné, úzké prostory)
 • Turbokartáč (na koberce, tkaniny)

Příslušenství tyčových vysavačů zohledňuje různé typy podlah, případně koberců.

 • Nástavec na koberec, na parkety, čalouněný nábytek/kombinované hubice s přepínačem
 • Štěrbinová hubice – na úklid hůře dostupných míst
 • Prachový kartáček – na nábytek
 • Rotační turbokartáč/motorový kartáč – odstraňuje zvířecí chlupy, vlasy

Ceny a výrobci

Ruční vysavače se pohybují v cenovém rozpětí od 500,- Kč do necelých 4000,- Kč. U ručních vysavačů je určujícím parametrem výkon přístroje a na to při koupi myslete především. Tedy čím levnější přístroj, tím menší výkon vysavače. Tento typ vysavačů vyrábí např. Sencor nebo Bosch.

K nejlepším výrobcům tyčových vysavačů na našem trhu patří Rowenta, Dyson a Electrolux. Cena tyčových bezsáčkových vysavačů začíná na cca 1000,- Kč a končí na zhruba 20000,- Kč. U vysavačů sáčkových je rozpětí 1000,- Kč až 27000,- Kč. Zde cena roste úměrně nejen s výkonem, ale také s nabídkou příslušenství nebo doplňkovými funkcemi.

Otázky a odpovědi

Jaká je výdrž baterie akumulátorového mini vysavače?

Liší se v závislosti na konkrétním modelu. Obvyklá výdrž je 15 až 30 minut. Na vysávání drobných nečistot je to ale dostačující doba.

Jak vybrat malý vysavač?

Malý vysavač vybírejte podle toho, k čemu přesně je budete používat. Všechny ruční i tyčové vysavače jsou určeny pro suché vysávání, tzn., vysávají nečistoty ze suchých ploch. Některé výrobky ale nabízí také možnost mokrého vysávání (rozlitá voda, čaj apod.), aniž by došlo k jejich poškození. Jsou tedy všestrannější, ale samozřejmě i dražší.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Akumulátorový
Tyčový
Do auta
Suché i mokré sání
Image
Produkt
Sencor SVC 190
Electrolux EERC70IW
Hoover SJ 4000 DWB6 Jive
Cleancraft CAT 116 E
Výrobce
Sencor
Electrolux
Hoover
Cleancraft
Objem sáčku/nádoby na prach
0.5 l
0.5 l
0.3 l
16 l
Typ vysavače
ruční
ruční a tyčové 2v1
ruční
klasické
Do auta
Cena ca. 400 CZK ca. 2 800 CZK ca. 500 CZK ca. 6 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.