Nejlepší manipulační vozíky 2024 a jak vybrat

Autorka: Adéla Janíková | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Pojízdný manipulační stolek - vozík, celokovový, 3 patra GEKO G10824

Jak vybrat manipulační vozík

 • Na trhu naleznete několik typů manipulačních vozíků, záleží jen na vaší činnosti, kterou nejčastěji vykonáváte a dle toho zvolit výběr
 • Nejběžněji používaný vozík je paletový vozík manuální či elektrický, navíc je cenově nejvýhodnější
 • Můžete také vybírat z několika známých a kvalitních výrobců, které nabízejí i poradenské služby

Manipulační vozík - náš výběr

Manipulační vozíky rudl

Zobrazit kompletní nabídku Manipulační vozík

Jak vybrat manipulační vozík

Typy vozíků

Práce s manipulační technikou je výkonná, efektivní, bezpečná a hlavně udržitelná. Jestliže se chystáte zvedat, tahat či stohovat, jsou tito pomocníci jasnou volbou pro vaši práci. Níže je pár typů manipulačních vozík a techniky, které vám přinesou přesně to, co potřebujete.

TypyObecné informace
Paletový vozíkVšestranné
 Flexibilní
 Silné a obratné
Vychystávací vozíkyPráce až ve 13,5 metrech
 Horizontální i vertikální
 Efektivní i v horších podmínkách
RetrakyKompaktní konstrukce a nosnost
 Především pro sklady s úzkými uličkami
VNA vozíkyEfektivní využití prostoru
 Zvládá práci až do 14,5 metrů
Čelní vysokozdvižné vozíkyNosnost až od 1 do 5 tun
TahačeVýkonné elektrické “vláčky”
Shuttle– systém hloubkového skladování
Muž veze krabice na vozíku

Manipulační vozíky najdou své využití na mnoha místech, iStock / shironosov

Typ pohonu

Typy pohonu mohou být různé, jedná se především o tyto typy pohonu.

 • Elektrické
 • Dieselové
 • Plynové
 • ruční

Paletový vozík

Paletový vozík může být manuální, elektrický s ručním zdvihem nebo s elektrickým zdvihem a pojezdem.

 • Manuální – nejlevnější varianta, jelikož se jedná o manuální práci, tak vozík může být obtížnější ovládat.
 • Elektrický vozík s ručním zdvihem – manipulace s vozíkem je snadná a efektivní. Náklad musíte zdvihat vlastní silou.
 • Vozík s elektrickým zdvihem a pojezdem – vozík má elektrický pojezd i zdvih. Tato varianta je nejjednodušší pro manipulaci. Práce je snadná a rychlá. Důležité je se vozík naučit pouze ovládat.

Vychystávací vozíky

 • Manuální – vychystávací manuální vozík slouží k manipulaci s lehkým nákladem či rychlé manipulaci. Kola má dvě pevná a dvě otočná. Využijete je při občasné práci.
 • Elektrický – manipulace je rychlá, efektivní a snadná

Retraky

 • Elektrické – umožňují přemísťování, otáčení a zvedání nákladu za pomoci vysunutím sloupu do výšky, do které potřebujete. Jsou nejčastěji používané pro práci ve skladech.
Muž s vozíkem na letišti

Manipulační vozíky Vám usnadní i přesun po letišti, iStock / Svitlana Hulko

Výběr

 • Jestliže potřebujete z vašeho skladu přemísťovat zboží, které vám stále přibývá, skvělou volbou je paletový vozík, který může být opatřen rychlozdvihem a ten vám usnadní přesouvání palet z jednoho místa na druhé. Jestliže pracujete s těžšími paletami, obtížnější terén, nájezd a další. Pak je výbornou volbou elektrický paletový vozík.
 • Jestliže potřebujete zvýšit vytíženost skladu či skládat palety z korby na auta, výbornou volbou je vysokozdvižný vozík. U nových a rovných podlah si vystačíte s manuálním vysokozdvižným vozíkem. Existují však vysokozdvižné vozíky s elektrickým zdvihem a manuálním pojezdem nebo plně elektrické.
 • Oblíbené jsou čelní vysokozdvižné vozíky, které slouží pro častou manipulaci v terénu a mimo halu. Na čelní vozíky se dají pořídit různá přídavná zařízení od prodloužení vidlí, přes čelisti nebo lopaty a montážní kleště.
 • Pro vysoké sklady je nejlepší použití vozíků tzv. retraky. Je to kombinace čelního a ručně vedeného vysokozdvižného vozíku. Slouží na zaskladňování palet do velkých výšek. Bývají většinou malých rozměrů, aby se vešel mezi regály.

Víte, že…?

Manipulační vozík
Pojízdný manipulační stolek - vozík, celokovový, 3 patra GEKO G10824

Úžasnou technologií bez kompromisů je lithium iontová technologie. Fungují na základě lithiových iontů. Během nabíjení a vybíjení baterie se lithiové ionty pohybují elektrolytem mezi dvěma elektrodami.

Výrobci

Obchodní řetězce nabízejí nespočet druhů výrobců. Mezi známé a kvalitní výrobce patří například Jungheinrich, Still, Eurokraft, Toyota a další.

Bezpečnost

Jako při každé pracovní činnosti je i v tomto případě bezpečnost na prvním místě. Pracovníci, kteří mají na starost práci na skladě, musí být zaškoleni na ovládání těchto technologií. Zaměstnavatel musí zajistit pro své pracovníky důkladně školení, které následně probíhá nejen za pomocí prezentace, ale také složením zkoušky při práci s vozíkem. Vozíky by nikdy neměla řídit osoba, která nemá složené zkoušky, jelikož hrozí nebezpečí pracovního úrazu. Jsou velmi časté nehody, při kterých může dojít až e smrtelným zraněním, kdy vozík neovládala pověřená osoba. Proto je velmi důležité při jakékoliv manipulaci brát zřetel na bezpečnost vaši a vašeho okolí.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat manipulační vozík?

Manipulační vozíky se vždy vybírají na základě vaší dané pracovní činnosti, následně potom se vybírá nejvhodnější manipulační technika, která vám ušetří spoustu práci. Při manipulaci s těmito vozíky je důležité myslet také na bezpečnost vás i vašich spolupracovníků.

Jaká zvolit kolečka pro paletový vozík?

Nejčastěji používaná kola u paletového vozíku jsou gumová kola, polyuratová kola, která jsou pevná a mají dlouho životnost či kola Nylonová.
Zobrazit kompletní nabídku Manipulační vozík