Mazací lis

Maznice do dílny i garáže.

ca. 5 200 CZK
ca. 700 CZK
ca. 8 700 CZK
ca. 500 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat mazací lis

  • V dílně a garáži se často setkáte s potřebou promazání částí vozidel a strojů.
  • Na trhu najdete elektrické, akumulátorové a pneumatické mazací lisy.
  • U ručních mazacích lisů vás zajímá především jejich objem.
  • Kvalitu mazacího lisu určuje materiál, ze kterého je vyroben.

Pohon

Když se řekne maznička, každému se vybaví ruční pákové maznice nebo pumpičky, které stlačují mazadlo v tlakové nádobě. Velké provozy ale vyžadují větší množství vazelíny a dalších mazadel a tak na trhu najdete elektrické, akumulátorové a pneumatické mazací lisy.

Ruční

Klasická ruční maznice se skládá z nádoby, do které vložíte kartuši s mazadlem, a pákou, kterou tlačíte na tuto kartuši a vpravujete vazelínu tam, kam je třeba. Jedná se o levný dílenský doplněk určený k rychlému použití. S ručními maznicemi promažete většinu běžných strojů, neporadíte si ale s mazáním pod vysokým tlakem.

Aku maznice
Makita DGP180Z

Elektrický

Elektrické maznice najdete v profesionálních dílnách a provozech. Do nádoby s mazadlem vložíte mazací lis a veškeré vstřikování mazací hmoty probíhá díky elektromotoru. Tak dosáhnete promazání pod velkým tlakem a přenosu velkého množství mazadla za zlomek času. Mezi nevýhody tohoto typu lisu patří vysoká cena.

Pneumatický

Pneumatické mazací lisy mají stejné výhody jako ty elektrické, nepohání je ovšem elektromotor, ale stlačený vzduch z kompresoru. Při pořízení tohoto lisu si dejte pozor na provozní tlak, při kterém lis funguje správně. Kompresor, kterým lis poháníte, by měl dosahovat minimálně tohoto tlaku.

AKU

Poslední z možností jsou mazací lisy poháněné baterií. Jedná se o relativně nový typ maznic, které nevyžadují připojení k elektrické síti ani kompresoru. Jejich výkon určuje především baterie, kterou je poháníte. Hodí se spíše ke krátkodobému využití, protože baterie vydrží pouze několik desítek minut.

Tlak až 12 000 PSI
Geko G02900
Typ mazacího lisu Využití Objem Cena Výhody Nevýhody
Ruční Domácí dílny a malé provozy 0,1 – 1 l Do 1 000 Kč Rychlé použití Nízký objem a tlak
Elektrické Velké provozy dle nádoby 25 000 Kč a více Vysoký tlak Vysoká cena
Pneumatické Střední a velké provozy dle nádoby 4 000 – 10 000 Kč Rychlé vpravení mazadla Je třeba silný kompresor
AKU Střední provozy 5 – 10 l, příp. dle nádoby 4 000 – 6 000 Kč Snadný přenos a rychlé použití Výdrž baterie

Objem

U ručních mazacích lisů vás zajímá především jejich objem. Na trhu ovšem nenajdete příliš široký rozptyl.

  • Běžné maznice disponují objemem mezi 0,5 až 1 l, což je dáno především velikostí běžně dostupných náplní s mazadly.
  • Někteří prodejci nabízejí i lisy s objemem do 0,25 litrů, které slouží k mazání ve špatně dostupných místech.

Víte, že…?

U elektrických a pneumatických mazacích lisů se objem příliš neřeší. Udává ho především velikost nádoby s mazadlem, ze které lis čerpá. Spíše než na objem tak dejte pozor na průměr připojení mazacího lisu na nádobu.

Výstupní tlak 690 barů
DeWALT DCGG571M1

Materiál

Kvalitu mazacího lisu určuje materiál, ze kterého je vyroben. Nejběžnějším materiálem určeným pro výrobu lisů je pozinkovaný kov, který nepodléhá korozi a je odolný vůči mechanickému poškození. Levné lisy se vyrábějí z tvrzeného plastu.

Hadice

Vstřikovací ohebná hadice patří k běžně dostupným součástkám mazacích lisů. Obecně platí, že čím delší hadice, tím snadněji se dostanete do méně dostupných prostorů. Mazací lisy se běžně prodávají s 30 cm dlouhou hadicí a výrobci nabízejí dokoupení delších hadic pro potřeby náročných uživatelů.

Víte, že…?

Hadice je pouze jedním z nástavců na mazací lis. Dalším z oblíbených je zahnutá koncovka určená pro mazání špatně dostupných prostorů v motorech a mechanických částech strojů.

Maznice pneumatická
Yato YT-07055

Cena

Jak jsme již naznačili, cena mazacích lisů se pohybuje od několika stovek po desítky tisíc. Díky tomu si na trhu vybere skutečně každý uživatel. Obecně rozdělujeme mazací lisy do několika cenových kategorií.

  • 100 až 1 000 Kč – levné ruční mazací lisy určené pro nenáročné uživatele
  • 1 000 – 5 000 Kč – kvalitní ruční lisy pro časté využívání, najdete zde i levné AKU lisy
  • 5 000 – 20 000 Kč – kvalitní pneumatické a AKU lisy pro náročné uživatele
  • 20 000 Kč a více – elektrické lisy určené pro výkonné provozy a dílny

Značky

Ruční mazací lisy vyrábí celá řada výrobců ručního nářadí. Na trhu běžně narazíte na maznice od firem Topex a Yato, které se využívají do méně náročných provozů a domácích dílen. Jestliže sháníte ruční lis do náročnějšího provozu, sáhněte po českém výrobci LUKO nebo Lube-Shuttle.
Ostatní typy lisů nemají na trhu příliš široké zastoupení. Pneumatické lisy seženete nejčastěji od značky MSW. Výrobou akumulátorových mazacích lisů se zabývá firma TrueTech, která je běžně k dostání na českém trhu. Profesionální elektrické lisy koupíte od značky Yamada.

Ruční pákový
Quatros QS18001

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí mazací lis?

V dílně a garáži se často setkáte s potřebou promazání částí vozidel a strojů. V případě, že tyto stroje vyžadují časté mazání, mají vlastní maznice. Ne vždy tomu tak je a tak někdy musíte přistoupit k ručnímu promazání namáhaných částí. K tomu slouží maznice, které se odborně nazývají mazací lisy. Ty stlačují mazadlo, které následně vpravují přes mazací otvory na patřičná místa.

Jak vybrat mazací lis?

Mazací lis vybírejte podle toho, jak často ho budete používat. Pro občasné použití si vystačíte s menším ručním lisem. Náročnější uživatelé by měli raději sáhnout po elektrickém mazacím lisu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Aku maznice
Tlak až 12 000 PSI
Výstupní tlak 690 barů
Maznice pneumatická
Ruční pákový
Image
Produkt
Makita DGP180Z
Geko G02900
DeWALT DCGG571M1
Yato YT-07055
Quatros QS18001
Výrobce
Makita
Geko
DeWALT
YATO
Quatros
Cena ca. 5 200 CZK ca. 700 CZK ca. 8 700 CZK ca. 500 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.