Mikrovlnná trouba

Mikrovlnky - na ohřívání jídla, pečení, grilování. Vyberte si.

ca. 1 600 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 5 600 CZK
ca. 5 900 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 13 500 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 5 400 CZK

Jak vybrat mikrovlnnou troubu

Mikrovlnná trouba patří ke standardnímu vybavení snad už každé kuchyně. Mnoho lidí si život bez ní nedokáže představit. Pro někoho je to pomocník, pro jiného nebezpečný spotřebič, který ozáří jídlo a tím může způsobit řadu nemocí. Pravdou je, že urychluje přípravu jídla, zejména ohřívání nebo rozmrazování. Některé umí grilovat, péct horkým vzduchem nebo připravovat jídla v páře.

Umístění

Než si troubu pořídíte, je třeba se zamyslet nad tím, kde bude umístěna. Jako u většiny spotřebičů máte několik možností. Nechat ji volně stát nebo vsadit do linky. Zvolit si můžete také otevírání, které je buď vertikální nebo horizontální. Zapomenout nesmíte ani na 5 – 10 cm volného prostoru pro odvětrávání.

Volně stojící

Tento typ můžete umístit kamkoliv, kde je v dosahu elektrická zásuvka. Je to levnější varianta. Výhodou je možnost jejího přemísťování a snadnější manipulace. Nevýhodou je složitější čištění, kdy je nutné udržovat celý zevnějšek. Trouba se většinou umisťuje na pracovní plochu, nikdy by ale neměla stát na ledničce. Ta chladí, zatímco mikrovlnka ohřívá, mohou tedy zbytečně vzrůst nároky na energii u obou spotřebičů.

Úsporná
Beko MOC 20100 W

Vestavěné

Vestavná trouba je zabudována do kuchyňské linky. Usnadní vám to údržbu, kdy je třeba čistit pouze přední stranu. Je ale náročnější na prostor, protože potřebuje místo na odvětrávání. Odvádí přebytečné teplo průduchy a i tento typ spotřebiče tak potřebuje prostor k odvětrávání. Tento typ spotřebiče je také dražší.

Počet funkcí

Dále se pak mikrovlnky dělí podle počtu funkcí na monofunkční, bifunkční a multifunkční.

Monofunkční využívají k ohřevu jen mikrovlny a slouží pouze k ohřevu a rozmrazování. Pokud si tedy budete chtít pouze ohřívat oběd, bude vám tento typ stačit.

S točivým talířem
Severin MW 7873

Bifunkční mají navíc gril a multifunkční jsou ještě vybaveny systémem ohřevu horkým vzduchem a hodí se také na zapékání. Multifunkční trouba plně nahradí tu klasickou. Je také dobrou volbou pro ty, kteří vlastní plynovou troubu.

Design

Na trhu se nejčastěji setkáte s plastovým a nerezovým provedením. Další možnost je kombinace obojího. Nerezové spotřebiče jsou odolnější a dražší.

Vybírat můžete ze všech základních barev, mezi nejoblíbenější patří nerezové provedení. Velmi oblíbená je také klasická bílá barva. Povrchová úprava může být lesklá a matná. Matná se používá v případě plastových, je snadnější na údržbu, protože na ní nejsou vidět téměř žádné otisky. Nerez je oproti tomu v lesklé variantě a jeho údržba je náročnější hlavně kvůli otiskům prstů.

Multifunkční s grilem
Panasonic NN GD 35 HBGTG

Otevírání dvířek

Otevírání dvířek je ve většině případů do stran, ale můžete se setkat i s výklopnými dvířky. Nejběžnější varianta je otevírání doleva, setkat se můžete i s pravostranným otevíráním. Otevírání dvířek by mělo být hlavně praktické.

Dvířka můžete otevírat pomocí madla nebo stisknutím tlačítka. V dnešní době se trouby vyrábí s lesklým povrchem, a proto jsou na nich vlastně stále znatelné otisky prstů. Z hlediska bezpečnosti se zajímejte nejen o to, jak se dvířka otevírají, ale také jak moc se přední strana zahřívá.

Velikost

Mikrovlnné trouby jsou vyráběny v různých velikostech. Velikost a objem volte podle toho, kolik vás bude zařízení používat a k čemu.
Nejmenší má objem 14 litrů a stačí pro běžný ohřev jídla. Tato velikost vystačí jednotlivcům a méně náročným uživatelům.

Parní a crisp
Whirlpool MCP 349 BL

Na běžné používání vám bude stačit velikost 20 – 25 litrů. Tato velikost je dostačující pro běžnou rodinu. Pokud ji budete používat místo klasické trouby, zvolte raději větší rozměr. Velké trouby mají objem více než 50 litrů.

S talířem i bez

S rozměrem souvisí i velikost otočného talíře uvnitř trouby. Talíř je vyroben ze speciálního ohnivzdorného skla. Před zahájením provozu trouby musí být do trouby správně vložen. U nejmenších typů je tato velikost 24 cm, do takové trouby vložíte klasický kuchyňský talíř. Pokud chcete ohřívat více porcí, je lepší vybírat větší průměr alespoň 32 cm. Největší velikost je kolem 40 cm.

Některé modely jsou vybaveny funkcí zapnutí/vypnutí otáčecího talíře. To umožňuje použít nádobí libovolného tvaru.

Eko program
Samsung F300G MS23F301TAS

Dnes už existují také modely bez otočného talíře, které vám umožní ohřívat i v jiných než jen kulatých nádobách, například celé pekáče. Díky absenci různých spár jsou také jednodušší na údržbu. Místo talíře je tento typ mikrovlnky vybaven odolným keramickým dnem.

Výkon a příkon

Rychlost ohřevu závisí na výkonu. Ten je u nejlevnějších 600 W. Dostačující je hodnota asi 800 W. V případě, že je trouba vybavena grilem, měl by výkon být alespoň 1 000 W. Standartní příkon je u většiny modelů 900 W. Většina těchto spotřebičů nabízí několik stupňů výkonu.

Příkon určuje spotřebu elektrické energie. Uvádí se v rozmezí 1 000 – 3 000 W. Čím více má trouba funkcí, tím je spotřeba vyšší. Poměr mezi výkonem a příkonem se nazývá účinnost a udává se v %. Ideální mikrovlnka má velký výkon a malý příkon.

Peče chlena
Samsung MC 28H5015AW/EO

Pokud je spotřebič vybaven režimem ECO Mode významně snížíte náklady na energii díky nízké spotřebě v pohotovostním režimu.

Funkce

Mikrovlnná trouba nabízí několik funkcí, které můžete využít. Narazit můžete na model, který zvládne upéct chleba nebo uvařit v páře. S počtem funkcí roste i cena spotřebiče, zvažte proto, které jsou pro vás důležité a bez kterých se obejdete. Otázkou pak také zůstává, jestli potřebujete podruhé to, co už umí vaše trouba. Snad už všechny dostupné spotřebiče jsou vybaveny dětskou pojistkou.

Funkce Použití
Gril Umožňuje péct a zapékat prostřednictvím topné spirály. Je nejvhodnější pro grilování malých kousků masa jako roštěnky, klobásy a další. Přístroj vlastnící označení Quartz grill, který se odlišuje vyšším výkonem.
Crips Funkce pro zapékání potravin shora i zespodu. S její pomocí lze pokrmy upéct do křupava stejně jako při tradičním pečení, ale za podstatně kratší dobu. Díky speciálnímu Crips talíři, který je součástí vybavení je pokrm šťavnatý.
Rozmrazování Slouží k rychlejšímu rozmrazování potravin.
Jet Defrost Unikátní funkce rozmrazuje potraviny až 7x rychleji než jiné rozmrazovací funkce. Stačí zvolit druh potraviny a její hmotnost, o vše ostatní se postará trouba sama.
Vaření v páře – Steam Funkce vhodná pro tepelnou úpravu zeleniny nebo masa. V potravinách se při této úpravě zachová víc živin a vitamínů než v případě klasického vaření.
Jet Start Start při plném výkonu. Rychle ohřívá pokrmy s vysokým obsahem vody.
Quick Heat Předehřátí na požadovanou teplotu.
Slim Fry Slim Fry – umožňuje smažit potraviny pomoci proudění horkého vzduchu s minimem oleje. Takto připravené jídlo je šťavnaté, chutné uvnitř a křehké zvenku.
Horkovzduch Funkce ohřevu horkým vzduchem.
Silint mode Umožňuje vypnout všechny zvuky spotřebiče.
Auto Clean Cyklus automatického čištění. Pomáhá při čištění vnější plochy mikrovlnné trouby a odstraňování nepříjemných zápachů.
Auto Cook Výběr automatických receptů s přednastavenými hodnotami pro optimální výsledky vaření.
Chocolate Slouží pro rychlou a snadnou přípravu 7 chutných čokoládových receptů. Mezi nimi je rozpouštění, poleva, horká čokoláda a další. Můžete tedy připravit čokoládový nápoj, krém nebo pečivo.
Fermentation Funkce využívá pokročilou technologii fermentace neboli kvašení. Můžete tak snadno připravit domácí jogurt, bez použití dalšího přístroje.
Systém distribuce mikrovln 3D Zajišťuje dokonale rovnoměrnou distribuci mikrovln uvnitř trouby. Mikrovlny jsou vysílány z 3 bodů, takže pronikají do jídla efektivněji. Vaření je tak rychlejší a kvalitnější.

Displej a ovládání

Nejlevnější spotřebiče nejsou vybaveny displejem a ovládají se pomocí koleček. Jedním navolíte program a druhým nastavíte čas. Dražší modely displej mají, ovládání je stále manuální.

Expert na pizzu
Siemens BE 634LGS1

Nejmodernější spotřebiče jsou vybaveny elektronickým nebo dotykovým ovládáním. U nich najdete jen minimum tlačítek, které vám umožní individuálně nastavit každý parametr. Svůj výběr můžete poté zkontrolovat na dostatečně velkém displeji.

Displej je strukturovaný tak, že si informace můžete přečíst při zběžném pohledu v každé situaci. Mnoho modelů má displej pro snadnější ovládání podsvícený.

Údržba

Pro předcházení ušpinění uvnitř trouby se doporučuje používat plastový poklop. Pokud je i přes toto opatření vnitřek trouby ušpiněn, je vhodné ho vyčistit dřív, než nečistoty zaschnou.

Vestavná s grilem
Gorenje BM 171E2XG

V případě malého znečištění postačí voda se saponátem a houbička. Do jarové vody můžete přidat také trochu octa. Ocet má čistící účinky a poslouží také jako desinfekce. Nikdy ale nepoužívejte drátěnku nebo čistící písek, mohli byste poškodit kovovou konstrukci.

Na velkou nečistotu můžete koupit speciální čističe určené mikrovlnným troubám. Tyto čističe vyrábí například firma Indesit, Electrolux a další.

Pokud nechcete používat chemii, můžete čistit pomocí obyčejného citronu. Stačí ho nakrájet na plátky a dát do misky s vodou. Další možnost je šťávu vymačkat do vody. Poté misku vložte do trouby a ohřívejte ji alespoň 5 minut na plný výkon. Vznikající pára odpaří připečené nečistoty. Ty potom lehce setřete vlhkým hadříkem. Pokud přidáte kousky pomeranče nebo pomerančovou šťávu, zbavíte se také mastnoty.

S horkovzduchem
Beko MCB 25433 X

Cena

Pokud vlastníte horkovzdušnou troubu s grilem, není nutná velká investice do mikrovlnné trouby. Pokud máte troubu nekvalitní nebo starší a koupi nové nezvažujete, bude multifunkční mikrovlnka skvělé řešení. Kvalitní spotřebiče nabízí Mora, Whirlpool, Sencor, Beko, Daewoo, Gorenje, Bosh a další.

Do 1 500 Kč

Jedná se o volně stojící spotřebiče s objemem do 20 litrů a nízkým výkonem 700 W. Průměr otočného talíře je 25,5 cm. Ovládání může být elektronické nebo manuální. V případě elektronického ovládání můžete na displeji vybírat z několika přednastavených programů. Mezi funkcemi lze najít rychlý start a automatické rozmrazování. Některé značky nabízí také gril. Trouby jsou vybaveny dětskou pojistkou, hodinami a časovačem.

Ceny do 3 000 Kč

Nabízí volně stojící spotřebiče, výkon mají 750 – 1 000 W, objem je asi 20 – 22 litrů. Tyto spotřebiče se hodí spíše do menších domácností. Průměr talíře se pohybuje v rozmezí 24,5 – 27 cm. Mezi funkce, které spotřebiče v tomto cenovém rozpětí nabízí, můžete najít grilování nebo rozmrazování. Trouba může být v plastovém nebo nerezovém provedení. Trouby nabízí až 11 úrovní výkonu a maximální výkon ohřevu. Některé modely jsou dále vybaveny Shiny Clean povrchem pro snadnější údržbu.

Od 5 000 – 10 000 Kč

Můžete vybírat mezi volně stojícími i vestavěnými modely. Objem je až 32 litrů, výkon 1 000 W. Provedení nerezové a vzhled moderní. Mezi funkcemi naleznete grilování integrovaným grilem Quartz, vaření v páře funkci Jet Start, Jet Defrost nebo Chocolate. V troubách lze také péct. Spotřebiče mají elektronické ovládání a v mnoha případech také přehledný textový displej. Technologie 6 smysl automaticky přizpůsobí výkon a dobu přípravy pokrmu.

15 000 Kč a více

Tyto spotřebiče patří k těm nejmodernějším a nejkvalitnějším multifunkčním troubám. Ovládání je elektronické, displej umožňuje čitelnost z každého úhlu. Trouby nabízí několik stupňů výkonu. Objem může být až 36 – 50 litrů. Trouby nabízí několik desítek automatických programů, mezi nimi automatické udržování teploty nebo funkci popcorn.

Bezpečné používání

Mikrovlnná trouba je spotřebič, který umožňuje rychlý ohřev nebo přípravu potravin. Aby mohla fungovat, je připojena k elektrické síti. Při špatné manipulaci s pokrmem nebo spotřebičem samotným může dojít k újmě na zdraví.

  • Nebezpečí opaření – při ohřívání tekutin může docházet k utajenému varu. Tekutina dosáhne bodu varu, nevystupují z ní však typické bubliny. Při manipulaci s nádobou, ve které se tekutina ohřívala, může dojít k jejímu vystříknutí a následnému opatření. Pro to, abyste utajenému varu zabránili, doporučuje výrobce vložit do nádoby lžíci nebo tekutinu před a po ohřátí opatrně promíchat.
  • Nebezpečí úrazu – nevhodná nádoba může prasknout. Porcelánové a keramické nádoby mohou mít v místech úchytů drobné dírky. Pokud do těchto míst vnikne vlhkost, může dojít k jejímu prasknutí. Pro vaši bezpečnost používejte tedy nádoby vhodné do těchto spotřebičů.
  • Nebezpečí poškození zdraví – v případě nesprávného čištění může dojít k poškození povrchu. V důsledku toho může unikat energie mikrovlnného ohřevu. Proto spotřebič čistěte pravidelně a hned, jak dojde k jejímu znečištění. V případě poškození dvířek spotřebiče nebo těsnění dvířek může unikat mikrovlnná energie. Spotřebič nikdy nepoužívejte, když jsou poškozená dvířka nebo jejich těsnění. V tomto případě volejte zákaznický servis.

Pokud do spotřebiče vnikne vlhkost, může dojít k úrazu elektrickým proudem. Nikdy proto k čištění nepoužívejte parní čističe.
Potraviny neohřívejte ani nepřipravujte v plastových a také ostatních nádobách, které nemají označení microwave safe.

Je všeobecně známé, že se plastové nádoby vlivem vysoké teploty rozpouští. Pokud tedy budete ohřívat nádoby, které se mohou vlivem vysoké teploty poškodit, může se stát, že se do vašeho těla dostanou nebezpečné chemikálie.

Víte, že…?

V mikrovlnce můžete používat porcelánové i kameninové nádobí. Ohřívat můžete také v plastových nádobách, musí být ale odolné proti deformaci teplem. Použít můžete také varné sklo, silikonové nádoby nebo mikrotenové sáčky. Při ohřevu jídlem prochází mikrovlny a tím ho zahřívají. Pokud však narazí na kovový předmět, odrazí se zpět. Tím nadměrně zvyšují svou rychlost a to až do té míry, že může dojít ke vzplanutí. Nikdy do trouby nedávejte žádné kovové nebo hliníkové předměty, jako jsou příbory nebo alobal. Keramické nádobí lze použít pouze glazurované.

Nomination
Úsporná
S točivým talířem
Multifunkční s grilem
Parní a crisp
Eko program
Peče chlena
Expert na pizzu
Vestavná s grilem
S horkovzduchem
Image
Product
Beko MOC 20100 W
Severin MW 7873
Panasonic NN GD 35 HBGTG
Whirlpool MCP 349 BL
Samsung F300G MS23F301TAS
Samsung MC 28H5015AW/EO
Siemens BE 634LGS1
Gorenje BM 171E2XG
Beko MCB 25433 X
Způsob umístění
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
vestavné
vestavné
vestavné
Dětský zámek
Displej
Gril
Horkovzduch
Otevírání dvířek
doleva
doleva
doleva
doleva
doleva
doleva
doprava
Rozmrazování
Výkon
700 W
900 W
800 W
800 W
900 W
700 W
900 W
Cena ca. 1 600 CZK ca. 2 800 CZK ca. 5 600 CZK ca. 5 900 CZK ca. 2 700 CZK ca. 3 800 CZK ca. 13 500 CZK ca. 5 000 CZK ca. 5 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena