Minerální vata

Ideální pro zateplení fasády i střechy.

ca. 400 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 400 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat minerální vatu

 • Minerální vata je stavební materiál, který v poslední době získal mezi vlastníky nemovitostí obrovskou popularitu.
 • Dobré zateplení nemovitosti Vám dokáže ušetřit i několik desítek procent sezónních výdajů na topení, samozřejmě to záleží na velikosti Vaši nemovitosti.
 • Minerální vaty jsou plněny dvěma materiály, mezi kterými si můžete vybrat.
 • Rozměry minerální vaty si můžete vybrat už z výroby. Na výběr jsou různé šíře a délky rolí i desek.

Využití

Jak jsme zmínili výše, minerální vata se používá jako izolace, která brání úniku tepla z interiéru. Teplo Vám může unikat různými částmi domu, a proto si můžete vybrat minerální vatu, která je specializovaná právě na zateplení dané části. Známe minerální vaty pro izolaci:

 • fasády
 • šikmé střechy
 • stropních konstrukcí
 • podlah
Zateplení fasády
Isover TF PROFI 100 mm

Na různá místa přijde jiná minerální vata a to podle jejího složení.

Složení

Minerální vaty jsou plněny dvěma materiály, mezi kterými si můžete vybrat a podle toho se dělí na:

 • skelné vaty
 • čedičové vaty.
Multifunkční
Knauf NatuRoll Pro 100 mm

Rozeznáte je velice snadno a to podle balení. Skelné vaty jsou baleny v rolích, zatímco čedičové vaty jsou baleny jako desky. Výhodou vat balených v rolích je lepší skladnost, protože jsou srolované, stlačené a zabaleny v kompresních foliích, takže jsou snadnější na přepravu a skladování.
Kromě balení, je také rozdíl v použití:

 • Skelné vaty použije při zateplení nezatížených, nenosných a neporůzných ploch – například pro zateplení šikmé střechy mezi krokve.
 • Čedičové deskové vaty jsou vhodné pro izolaci vnitřních prostor – podlah, stropů, příček nebo taky venkovní fasády.
Typ Popis
Skelná vata v roli Používá se v neprůchodných a nezatížených konstrukcí. Běžně se umísťuje do šikmých střech, do dutin, mezi krokve atd. Jejich výhodou je snadné řezání, nebudete potřebovat žádné speciální nářadí a vatu upravíte do jakéhokoliv tvaru.
Čedičové deskové vaty Plní funkci tepelné izolace. Používají se do nitřních prostor a příček i jako zateplení obvodového zdiva. Výhodou je jeho cenová dostupnost i tepelné vlastnosti.

Rozměry

Rozměry minerální vaty si můžete vybrat už z výroby. Na výběr jsou různé šíře a délky rolí i desek. Vše se dá samozřejmě upravit pomocí speciálního nože na minerální vatu, který si pro izolování přikupte. Výběr vhodného rozměru je ale efektivní, protože se zbavíte odpadu, který při řezání vzniká.
Mnohem důležitější rozměr je tloušťka minerální vaty. Čím hrubší vata, tím větší izolace. Samozřejmě, čím hrubší vata, tím vyšší cena za metr čtvereční. Na druhé straně lepší izolace Vám přinese větší úspory. Oproti tomu, pamatujte na to, že hrubší izolace Vám ubere prostor v interiéru. Vše má tedy své plusy a mínusy, takže vhodnou tloušťku izolace dobře zvažte.

Zateplení střechy
Isover Domo Plus 160 mm (cena za m2)

Kvalita

Kvalita minerální vaty je důležitá, protože není vata jako vata.

 • Její kvalitu můžete posoudit podle součinitele tepelné vodivosti lambda. Sice to zní složitě, ale to prostá veličina, která se udává v W/mK a Vám stačí vybrat minerální vatu s co nejnižší vodivostí.
 • Druhým ukazatelem kvality je pevnost vaty. Pokud máte možnost vyzkoušet vzorky, tak zkuste vatu prohýbat a tvarovat. Ta, která bude pevnější, je tou lepší variantou. Větší pevnost znamená, že vata obsahuje více plniva, ruku v ruce s tím jde i lepší izolační schopnost. Co je také podstatné, tak pevná minerální vata se Vám bude lépe aplikovat, nebude se bortit a její upevnění bude snazší.

Víte, že…?

Pro izolování šikmé střech mezi krokvemi se opravdu vyplatí koupě pevnější vaty. Uřezání o 1-2 cm širších kusů vaty, než je šířka mezi krokvemi, Vám umožní vatu vsadit mezi krokve a ta bude držet sama třením i bez dalšího upevnění.

Kamenná
Knauf FKD S Thermal 100 mm

Pracovní pomůcky

Minerální vata jako taková je zdraví nezávadný materiál. Při její aplikaci se ovšem uvolňuji částečky skla nebo čediče, které můžou aplikaci znepříjemnit. Z toho důvodu při výběru minerální vaty nezapomeňte na pracovní pomůcky. Už jsme zmínili nůž na řezání. Nutné jsou, ale minimálně i ochranné brýle a rukavice. Další možnost je pořídit si jednorázový ochranný oblek, který je vyroben speciálně pro práci s minerální vatou.

Ceny

Cena minerální vaty se udává nejčastěji za metr čtvereční, případně za celé balení. Jelikož každé balení může být jiné, tak si řekněme, jaká je cena za metr čtvereční.

 • Nejlevnější minerální vaty stojí kolem 40-60 Kč za metr čtvereční. Jedná se o ty nejtenčí vaty do tloušťky 10 cm.
 • Při hrubší tloušťce 10 – 15 cm dáte za metr čtvereční kolem 70-100 Kč. Ty nejhrubší vaty mohou mít tloušťku přes 20 cm a stojí i 170 Kč.
Pro výplň konstrukcí
Climowool DF1 100 mm

Samozřejmě, rozdíl v ceně při stejné tloušťce vaty hraje hlavně kvalita a pevnost vaty. Pokud za metr čtvereční minerální vaty investujete o něco málo více, nebudete litovat – ušetříte si námahu při práci a do budoucna i peníze za vytápění a to se určitě vyplatí!

Otázky a odpovědi

Jaké jsou přednosti minerální vaty?

Minerální vata je stavební materiál, který v poslední době získal mezi vlastníky nemovitostí obrovskou popularitu. Investice do pořízení a aplikace minerální vaty se Vám totiž finančně vrátí zpět a to při úspoře výdajů na topení. Dobré zateplení nemovitosti Vám dokáže ušetřit i několik desítek procent sezónních výdajů na topení, samozřejmě to záleží na velikosti Vaši nemovitosti. Pojďme se tedy podívat, kde všude využijete minerální vatu a jak vybrat tu pravou.

Kde koupit minerální vatu?

Minerální vatu pořídíte v každých stavebninách nebo hobby marketu. Jedničkou na českém trhu je značka Isover, která nabízí velký výběr rozměrů a izolačních schopností. Mezi další populární značky patří Knauf, Rockwool, Climowool nebo český produkt DEKwool.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Zateplení fasády
Multifunkční
Zateplení střechy
Kamenná
Pro výplň konstrukcí
Image
Produkt
Isover TF PROFI 100 mm
Knauf NatuRoll Pro 100 mm
Isover Domo Plus 160 mm (cena za m2)
Knauf FKD S Thermal 100 mm
Climowool DF1 100 mm
Tloušťka izolace
100 mm
100 mm
160 mm
100 mm
100 mm
Výrobce
Isover
Knauf Insulation
Isover
Knauf Insulation
Schwenk
Cena ca. 400 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 400 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.