Nejlepší minerální vaty 2024 a jak vybrat

Ideální pro zateplení fasády i střechy.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Říjen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Climowool DF1 200 mm

Jak vybrat minerální vatu

  • Minerální vata je stavební materiál, který v poslední době získal mezi vlastníky nemovitostí obrovskou popularitu.
  • Dobré zateplení nemovitosti Vám dokáže ušetřit i několik desítek procent sezónních výdajů na topení, samozřejmě to záleží na velikosti Vaši nemovitosti.
  • Minerální vaty jsou plněny dvěma materiály, mezi kterými si můžete vybrat.
  • Rozměry minerální vaty si můžete vybrat už z výroby. Na výběr jsou různé šíře a délky rolí i desek.

Minerální vata - náš výběr

Knauf NatuRoll Pro 200 mm m²
Zobrazit více
Knauf NatuRoll Pro 200 mm je skelná minerální izolace z vláken bez formaldehydů. Je odolná vůči ohni a vodě, paropropustná s hodnotou μ = 1 a drží Eurofins certifikaci za vzdušnou kvalitu. Vyznačuje se pevnými hranami a tuhostí v porovnání s vaty Classic 039. Potřebuje parotěsnou fólii pro ochranu. Technologie výroby je ECOSE. Lambda = 0.039 W/m.K. Reakce na oheň je třída A1.
Zobrazit méně

Fasádní minerální vaty

Minerální vaty 200mm

Knauf NatuRoll Pro 200 mm m²
Zobrazit více
Knauf NatuRoll Pro 200 mm je skelná minerální izolace z vláken bez formaldehydů. Je odolná vůči ohni a vodě, paropropustná s hodnotou μ = 1 a drží Eurofins certifikaci za vzdušnou kvalitu. Vyznačuje se pevnými hranami a tuhostí v porovnání s vaty Classic 039. Potřebuje parotěsnou fólii pro ochranu. Technologie výroby je ECOSE. Lambda = 0.039 W/m.K. Reakce na oheň je třída A1.
Zobrazit méně
Knauf UNIFIT 035 200 mm m²
Zobrazit více
Knauf UNIFIT 035 je izolace z minerální vlny vyrobené z minerálních skleněných vláken. Produkt je určen pro izolaci šikmých střech a je vyroben technologií ECOSE bez formaldehydů. Tato izolace má přidělený zlatý certifikát Eurofins pro kvalitu vzduchu a má tloušťku 200 mm. Nutností je ochrana parotěsnou folií.
Zobrazit méně
Knauf Mineral Plus 034 KP 200 mm m²
Zobrazit více
Minerální vata Knauf Mineral Plus 034 KP o tloušťce 200 mm je určena do provětrávaných fasádních systémů a sendvičového zdiva. Je odolná proti proudícímu vzduchu, difúzně otevřená a vykazuje velkou pružnost. S tepelnou vodivostí 0.034 W/m.K je vhodnou izolací. Tento materiál je označen značkou CE a splňuje normy EN 13162.
Zobrazit méně

Minerální vaty 100mm

Minerální vaty 50mm

Zobrazit kompletní nabídku Minerální vata

Jak vybrat minerální vatu

Využití

Jak jsme zmínili výše, minerální vata se používá jako izolace, která brání úniku tepla z interiéru. Teplo Vám může unikat různými částmi domu, a proto si můžete vybrat minerální vatu, která je specializovaná právě na zateplení dané části. Známe minerální vaty pro izolaci:

  • fasády
  • šikmé střechy
  • stropních konstrukcí
  • podlah

Na různá místa přijde jiná minerální vata a to podle jejího složení.

Instalace střešní izolační minerální vaty

MInerální vatu využijete různými způsoby, iStock / artursfoto

Složení

Minerální vaty jsou plněny dvěma materiály, mezi kterými si můžete vybrat a podle toho se dělí na:

  • skelné vaty
  • čedičové vaty.
Minerální vata
Climowool DF1 200 mm

Rozeznáte je velice snadno a to podle balení. Skelné vaty jsou baleny v rolích, zatímco čedičové vaty jsou baleny jako desky. Výhodou vat balených v rolích je lepší skladnost, protože jsou srolované, stlačené a zabaleny v kompresních foliích, takže jsou snadnější na přepravu a skladování.
Kromě balení, je také rozdíl v použití:

  • Skelné vaty použije při zateplení nezatížených, nenosných a neporůzných ploch – například pro zateplení šikmé střechy mezi krokve.
  • Čedičové deskové vaty jsou vhodné pro izolaci vnitřních prostor – podlah, stropů, příček nebo taky venkovní fasády.
Muž pracuje se skelnou vatou

Skelnou vatu můžete použit k zateplení střechy, iStock / welcomia

TypPopis
Skelná vata v roliPoužívá se v neprůchodných a nezatížených konstrukcí. Běžně se umísťuje do šikmých střech, do dutin, mezi krokve atd. Jejich výhodou je snadné řezání, nebudete potřebovat žádné speciální nářadí a vatu upravíte do jakéhokoliv tvaru.
Čedičové deskové vatyPlní funkci tepelné izolace. Používají se do nitřních prostor a příček i jako zateplení obvodového zdiva. Výhodou je jeho cenová dostupnost i tepelné vlastnosti.

Rozměry

Rozměry minerální vaty si můžete vybrat už z výroby. Na výběr jsou různé šíře a délky rolí i desek. Vše se dá samozřejmě upravit pomocí speciálního nože na minerální vatu, který si pro izolování přikupte. Výběr vhodného rozměru je ale efektivní, protože se zbavíte odpadu, který při řezání vzniká.
Mnohem důležitější rozměr je tloušťka minerální vaty. Čím hrubší vata, tím větší izolace. Samozřejmě, čím hrubší vata, tím vyšší cena za metr čtvereční. Na druhé straně lepší izolace Vám přinese větší úspory. Oproti tomu, pamatujte na to, že hrubší izolace Vám ubere prostor v interiéru. Vše má tedy své plusy a mínusy, takže vhodnou tloušťku izolace dobře zvažte.

Kvalita

Kvalita minerální vaty je důležitá, protože není vata jako vata.

  • Její kvalitu můžete posoudit podle součinitele tepelné vodivosti lambda. Sice to zní složitě, ale to prostá veličina, která se udává v W/mK a Vám stačí vybrat minerální vatu s co nejnižší vodivostí.
  • Druhým ukazatelem kvality je pevnost vaty. Pokud máte možnost vyzkoušet vzorky, tak zkuste vatu prohýbat a tvarovat. Ta, která bude pevnější, je tou lepší variantou. Větší pevnost znamená, že vata obsahuje více plniva, ruku v ruce s tím jde i lepší izolační schopnost. Co je také podstatné, tak pevná minerální vata se Vám bude lépe aplikovat, nebude se bortit a její upevnění bude snazší.

Víte, že…?

Fasádní minerální vaty
Knauf FKD RS 30 mm

Pro izolování šikmé střech mezi krokvemi se opravdu vyplatí koupě pevnější vaty. Uřezání o 1-2 cm širších kusů vaty, než je šířka mezi krokvemi, Vám umožní vatu vsadit mezi krokve a ta bude držet sama třením i bez dalšího upevnění.

Pracovní pomůcky

Minerální vata jako taková je zdraví nezávadný materiál. Při její aplikaci se ovšem uvolňuji částečky skla nebo čediče, které můžou aplikaci znepříjemnit. Z toho důvodu při výběru minerální vaty nezapomeňte na pracovní pomůcky. Už jsme zmínili nůž na řezání. Nutné jsou, ale minimálně i ochranné brýle a rukavice. Další možnost je pořídit si jednorázový ochranný oblek, který je vyroben speciálně pro práci s minerální vatou.

Muž pracuje s minerální vatou

Při práci s vatou by Vám neměly chybět ochranné pomůcky, iStock / welcomia

Ceny

Cena minerální vaty se udává nejčastěji za metr čtvereční, případně za celé balení. Jelikož každé balení může být jiné, tak si řekněme, jaká je cena za metr čtvereční.

  • Nejlevnější minerální vaty stojí kolem 40-60 Kč za metr čtvereční. Jedná se o ty nejtenčí vaty do tloušťky 10 cm.
  • Při hrubší tloušťce 10 – 15 cm dáte za metr čtvereční kolem 70-100 Kč. Ty nejhrubší vaty mohou mít tloušťku přes 20 cm a stojí i 170 Kč.
Minerální vaty 200mm
ROCKWOOL Frontrock Plus 200 mm

Samozřejmě, rozdíl v ceně při stejné tloušťce vaty hraje hlavně kvalita a pevnost vaty. Pokud za metr čtvereční minerální vaty investujete o něco málo více, nebudete litovat – ušetříte si námahu při práci a do budoucna i peníze za vytápění a to se určitě vyplatí!

Otázky a odpovědi

Jaké jsou přednosti minerální vaty?

Minerální vata je stavební materiál, který v poslední době získal mezi vlastníky nemovitostí obrovskou popularitu. Investice do pořízení a aplikace minerální vaty se Vám totiž finančně vrátí zpět a to při úspoře výdajů na topení. Dobré zateplení nemovitosti Vám dokáže ušetřit i několik desítek procent sezónních výdajů na topení, samozřejmě to záleží na velikosti Vaši nemovitosti. Pojďme se tedy podívat, kde všude využijete minerální vatu a jak vybrat tu pravou.

Kde koupit minerální vatu?

Minerální vatu pořídíte v každých stavebninách nebo hobby marketu. Jedničkou na českém trhu je značka Isover, která nabízí velký výběr rozměrů a izolačních schopností. Mezi další populární značky patří Knauf, Rockwool, Climowool nebo český produkt DEKwool.
Zobrazit kompletní nabídku Minerální vata