Jak vybrat mini vysavač
- Mini vysavač nebo také ruční vysavač je velmi praktický při vysávání drobných nečistot, jako jsou například drobky na pohovce.
- Máte možnost výběru mezi síťovým a akumulátorovým napájením.
- Kromě suchého vysávání máte možnost pořídit i modely, jejichž předností je mokré vysávání, které vám pomůže uklidit např. rozlitý nápoj.
- Důležitou součástí přístroje je filtrace. Vždy dbejte na správnou péči a včasnou výměnu filtrů.
Mini vysavač - náš výběr
Mini vysavače do auta
Mini stolní vysavače
Jak vybrat mini vysavač
Napájení
Tento spotřebič disponuje miniaturní elektromotorem, který potřebuje ke svému provozu energii. Tu lze získat dvěma způsoby. Jedná se o napájení ze sítě nebo prostřednictvím akumulátoru.
Síť
Napájení ze sítě je na místě, jestliže váš mini vysavač vyžaduje trochu vyšší sací výkon, než je obvyklý standard do 80 W. V dnešní době už tento typ zařízení dohánějí i akumulátorové modely, takže napájení ze sítě už není příliš v kurzu. Musí se totiž zapojit do zásuvky, což není úplně komfortní. Důležité také je zjistit si délku přívodního elektrického kabelu, abyste byli co nejméně pohybově omezeni při používání tohoto přístroje.
Akumulátor
Mini vysavače na baterii jsou oblíbené především z jednoho prostého důvodu, kterým je mobilita. Můžete tak vysávat drobnosti po celém bytě a neomezuje vás žádný kabel. Nevýhodou je, že se musíte ohlížet na kapacitu baterie, což se promítá do celého výkonu. Vzhledem k občasnému využívání mini vysavačů, k čemuž jsou určeny, je průměrná výdrž baterie 15 – 30 minut provozu. Následně musíte vysavač opět nabít.
V následující tabulce si shrneme výhody a nevýhody obou typů napájení.
Typ napájení | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Síťové | Vyšší výkon | Horší mobilita |
Malý výběr | ||
Akumulátorové | Kamkoliv přenositelný | Krátká výdrž baterie |
Široký výběr |
Objem
Mini vysavače jsou univerzální a kompaktní přístroje s velmi jednoduchou obsluhou, což se týká i prachové nádoby. Nádoba je v případě malých vysavačů bezsáčková, takže se nemusíte obávat, že byste museli pravidelně vyměňovat a dokupovat sáčky do vysavače. Objem nádoby odpovídá velikosti vysavače. U těchto malých modelů si vystačíte s velikostí objemu v rozmezí 0, 5 – 1 l. Nemusíte se bát, pro mini vysavač je tento objem naprosto dostačující.
Způsob vysávání
Před nákupem mini vysavače byste si měli ujasnit, jaké nečistoty budete chtít s tímto přístrojem uklízet. Zda půjde pouze o drobečky nebo o mokré plochy. V tom případě totiž při výběru narazíte na 2 odlišné typy sortimentu.
Mini vysavače pro suché vysávání
Jedná se o modely, které jsou schopné vám pomoci s úklidem, ale pouze v případě suchých ploch.
Mini vysavače pro mokré vysávání
Díky nim můžete vysávat mokré plochy, aniž by došlo k nějakému poškození vnitřní části výrobku. Vysát můžete například vylitou kávu nebo rozsypané cereálie s mlékem. Tyto modely jsou uzpůsobené jak pro mokré, tak i pro suché vysávání. Jedná se sice o dražší variantu, za to jsou tyto přístroje ale univerzální.
Filtry
Filtrace je při používání mini vysavače velmi důležitá. Existují 2 základní typy filtrů, jedná se o vstupní a výstupní filtry. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, měli byste vědět, že tyto prvky je nutné udržovat v čistém stavu a měli byste je pravidelně kontrolovat. Některé z nich mohou být i omyvatelné.
Vstupní filtry
Jsou umístěny na vstupu vysavače. Nachází se přesně mezi nádobou na nečistoty a samotným motorem. Jedná se vlastně o základní ochrannou jednotku motoru, aby se do jeho útrob nedostaly nečistoty, které by jej mohly poškodit.
Výstupní filtry
Výstupní filtry se starají o to, jaký vzduch vycházející z vysavače do prostředí kolem nás. To ocení zejména ti, kteří jakýmkoliv způsobem bojují s dýchacími obtížemi nebo s alergiemi.
Existují dva základní typy výstupních filtrů:
- Mikrofiltry – Jejich výrobním materiálem je tkanina. Kvůli tomu, že nemají zcela dokonalou nepropustnost, se s nimi můžete setkat u levnějších typů zařízení.
- HEPA filtry – Jedná se o propracovanější model filtrace, který je považován za jeden z nejúčinnějších. Vliv na to má samotné složení v podobě skelných vláken. HEPA filtry se prodávají s odlišnou účinností. V tom nejlepším případě jsou schopny nabídnout až 99,9% účinnost
Víte, že…?
Stejně jako každý jiný vysavač, i mini model bude při vysávání vydávat určitý hluk. A pokud nechcete, aby vás hlučnost jakkoliv omezovala, zaměřte se při nákupu také na tento parametr.
Příslušenství
Při nákupu produktu dejte určitý důraz i k těmto prvkům, se kterými si do značné míry můžete usnadnit samotné vysávání.
- Nabíjecí stanice – Jestliže se přikloníte k akumulátorovému vysavači, pak se zajímejte o celkové rozměry a tvar nabíjecí stanice, do které budete ukládat vysavač.
- Štěrbinová trubice – Vhodný doplněk pro vysávání hůře přístupných míst, kam se za pomoci klasické trubice jenom stěží dostanete.
- Stěrkový nástavec – Disponujete-li modelem pro mokré vysávání, pak se vám hodí určitě i tento nástavec, s nímž bez sebemenšího problému dokonale vysajete jakékoliv tekutiny na podlaze.
- Turbokartáče – Speciální kartáčové nástavce, jejichž hlavní předností je vysávání kobercových povrchů.
Cena
Nejlevnější modely se pohybují od ceny kolem 500 Kč. Nutno ale podotknout, že jde parametrově o naprostý základ. Od 1 000 Kč už zakoupíte výkonnější modely, a to i pro mokré vysávání. Nad 3 000 Kč pořídíte už modely, které se odlišují svým atypickým zpracováním, vzhledem, barevnými kombinacemi a větším počtem příslušenství. Dražší přístroje se pyšní i daleko důmyslnějším oddělováním jednotlivých částí vysavače tak, abyste jej mohli co nejjednodušeji rozdělat a vyčistit.