19 nejlepších mini vysavačů 2023

Ruční vysavač pro snadný úklid.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Xiaomi Mi Mini
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat mini vysavač

  • Mini vysavač nebo také ruční vysavač je velmi praktický při vysávání drobných nečistot, jako jsou například drobky na pohovce.
  • Máte možnost výběru mezi síťovým a akumulátorovým napájením.
  • Kromě suchého vysávání máte možnost pořídit i modely, jejichž předností je mokré vysávání, které vám pomůže uklidit např. rozlitý nápoj.
  • Důležitou součástí přístroje je filtrace. Vždy dbejte na správnou péči a včasnou výměnu filtrů.

Mini vysavač - náš výběr

Xiaomi Mi Mini
přečíst recenzi
Výrobce: Xiaomi
Typ vysavače: ruční
Hmotnost: 0.5 kg
Hlučnost: 75 dB
Festool CLEANTEC CTLC MINI I-Plus 577149
přečíst recenzi
Výrobce: FESTOOL
Hmotnost: 11 kg
Vysávání: suché, mokré
Baseus A1 mini VCAQ01000
přečíst recenzi
Výrobce: Baseus
Hmotnost: 0.553 kg
Barva: White
Kapacita baterie: 2000 mAh
Baseus A7
přečíst recenzi
Výrobce: Baseus
Hmotnost: 0.76 kg
Barva: Šedá

Mini vysavače do auta

Domo DO238S
přečíst recenzi
Výrobce: Domo
Typ vysavače: ruční
Hmotnost: 0.53 kg
Hlučnost: 80 dB
Baseus A1 mini VCAQ01000
přečíst recenzi
Výrobce: Baseus
Hmotnost: 0.553 kg
Barva: White
Kapacita baterie: 2000 mAh
Orava Acuvac 73819
přečíst recenzi
Výrobce: Orava
Typ vysavače: ruční
Hmotnost: 0.9 kg
Hlučnost: 75 dB
InnovaGoods Mini Recuum
přečíst recenzi
Výrobce: InnovaGoods
Hmotnost: 0.426 kg
Příkon: 40 W
Barva: Šedá, transparentní

Mini stolní vysavače

Comix Mini L830
přečíst recenzi
Výrobce: Comix
Typ vysavače: ruční
Barva: BLUE
Peach PA 131
přečíst recenzi
Výrobce: Peach
Typ vysavače: tyčové
Barva: bílá
Kapacita baterie: 600 mAh
InnovaGoods Micuum
přečíst recenzi
Výrobce: InnovaGoods
Baterie: AA

Mini vysavače na PC

Zobrazit kompletní nabídku mini vysavačů

Jak vybrat mini vysavač

Napájení

Tento spotřebič disponuje miniaturní elektromotorem, který potřebuje ke svému provozu energii. Tu lze získat dvěma způsoby. Jedná se o napájení ze sítě nebo prostřednictvím akumulátoru.

Síť

Napájení ze sítě je na místě, jestliže váš mini vysavač vyžaduje trochu vyšší sací výkon, než je obvyklý standard do 80 W. V dnešní době už tento typ zařízení dohánějí i akumulátorové modely, takže napájení ze sítě už není příliš v kurzu. Musí se totiž zapojit do zásuvky, což není úplně komfortní. Důležité také je zjistit si délku přívodního elektrického kabelu, abyste byli co nejméně pohybově omezeni při používání tohoto přístroje.

Mini vysavač
Xiaomi Mi Mini

Akumulátor

Mini vysavače na baterii jsou oblíbené především z jednoho prostého důvodu, kterým je mobilita. Můžete tak vysávat drobnosti po celém bytě a neomezuje vás žádný kabel. Nevýhodou je, že se musíte ohlížet na kapacitu baterie, což se promítá do celého výkonu. Vzhledem k občasnému využívání mini vysavačů, k čemuž jsou určeny, je průměrná výdrž baterie 15 – 30 minut provozu. Následně musíte vysavač opět nabít.
V následující tabulce si shrneme výhody a nevýhody obou typů napájení.

Typ napájení Výhody Nevýhody
Síťové Vyšší výkon Horší mobilita
    Malý výběr
Akumulátorové Kamkoliv přenositelný Krátká výdrž baterie
  Široký výběr  

Objem

Mini vysavače jsou univerzální a kompaktní přístroje s velmi jednoduchou obsluhou, což se týká i prachové nádoby. Nádoba je v případě malých vysavačů bezsáčková, takže se nemusíte obávat, že byste museli pravidelně vyměňovat a dokupovat sáčky do vysavače. Objem nádoby odpovídá velikosti vysavače. U těchto malých modelů si vystačíte s velikostí objemu v rozmezí 0, 5 – 1 l. Nemusíte se bát, pro mini vysavač je tento objem naprosto dostačující.

Způsob vysávání

Před nákupem mini vysavače byste si měli ujasnit, jaké nečistoty budete chtít s tímto přístrojem uklízet. Zda půjde pouze o drobečky nebo o mokré plochy. V tom případě totiž při výběru narazíte na 2 odlišné typy sortimentu.

Mini vysavače do auta
INFI COMP mini V301

Mini vysavače pro suché vysávání

Jedná se o modely, které jsou schopné vám pomoci s úklidem, ale pouze v případě suchých ploch.

Mini vysavače pro mokré vysávání

Díky nim můžete vysávat mokré plochy, aniž by došlo k nějakému poškození vnitřní části výrobku. Vysát můžete například vylitou kávu nebo rozsypané cereálie s mlékem. Tyto modely jsou uzpůsobené jak pro mokré, tak i pro suché vysávání. Jedná se sice o dražší variantu, za to jsou tyto přístroje ale univerzální.

Filtry

Filtrace je při používání mini vysavače velmi důležitá. Existují 2 základní typy filtrů, jedná se o vstupní a výstupní filtry. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, měli byste vědět, že tyto prvky je nutné udržovat v čistém stavu a měli byste je pravidelně kontrolovat. Některé z nich mohou být i omyvatelné.

Mini stolní vysavače
Comix Mini L830

Vstupní filtry

Jsou umístěny na vstupu vysavače. Nachází se přesně mezi nádobou na nečistoty a samotným motorem. Jedná se vlastně o základní ochrannou jednotku motoru, aby se do jeho útrob nedostaly nečistoty, které by jej mohly poškodit.

Výstupní filtry

Výstupní filtry se starají o to, jaký vzduch vycházející z vysavače do prostředí kolem nás. To ocení zejména ti, kteří jakýmkoliv způsobem bojují s dýchacími obtížemi nebo s alergiemi.
Existují dva základní typy výstupních filtrů:

  • Mikrofiltry – Jejich výrobním materiálem je tkanina. Kvůli tomu, že nemají zcela dokonalou nepropustnost, se s nimi můžete setkat u levnějších typů zařízení.
  • HEPA filtry – Jedná se o propracovanější model filtrace, který je považován za jeden z nejúčinnějších. Vliv na to má samotné složení v podobě skelných vláken. HEPA filtry se prodávají s odlišnou účinností. V tom nejlepším případě jsou schopny nabídnout až 99,9% účinnost
Mini vysavače na PC
USB mini vysavač na klávesnici počítače

Víte, že…?

Stejně jako každý jiný vysavač, i mini model bude při vysávání vydávat určitý hluk. A pokud nechcete, aby vás hlučnost jakkoliv omezovala, zaměřte se při nákupu také na tento parametr.

Příslušenství

Při nákupu produktu dejte určitý důraz i k těmto prvkům, se kterými si do značné míry můžete usnadnit samotné vysávání.

  • Nabíjecí stanice – Jestliže se přikloníte k akumulátorovému vysavači, pak se zajímejte o celkové rozměry a tvar nabíjecí stanice, do které budete ukládat vysavač.
  • Štěrbinová trubice – Vhodný doplněk pro vysávání hůře přístupných míst, kam se za pomoci klasické trubice jenom stěží dostanete.
  • Stěrkový nástavec – Disponujete-li modelem pro mokré vysávání, pak se vám hodí určitě i tento nástavec, s nímž bez sebemenšího problému dokonale vysajete jakékoliv tekutiny na podlaze.
  • Turbokartáče – Speciální kartáčové nástavce, jejichž hlavní předností je vysávání kobercových povrchů.
Mini vysavač
Festool CLEANTEC CTLC MINI I-Plus 577149

Cena

Nejlevnější modely se pohybují od ceny kolem 500 Kč. Nutno ale podotknout, že jde parametrově o naprostý základ. Od 1 000 Kč už zakoupíte výkonnější modely, a to i pro mokré vysávání. Nad 3 000 Kč pořídíte už modely, které se odlišují svým atypickým zpracováním, vzhledem, barevnými kombinacemi a větším počtem příslušenství. Dražší přístroje se pyšní i daleko důmyslnějším oddělováním jednotlivých částí vysavače tak, abyste jej mohli co nejjednodušeji rozdělat a vyčistit.

Otázky a odpovědi

Jaká je výdrž baterie akumulátorového mini vysavače?

Liší se v závislosti na konkrétním modelu. Obvyklá výdrž je 15 až 30 minut. Na vysávání drobných nečistot je to ale dostačující doba.

Jak zjistím výkon mini vysavače?

Tyto typy vysavačů nejsou vybavené energetickým štítkem a obvykle není ani uvedený sací výkon. V tomto směru je tedy výběr obtížný. Měli byste vybírat podle recenzí uživatelů a podle ostatních parametrů, jako je filtrace nebo možnost mokrého vysávání.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku mini vysavačů