Nejlepší mlhová světla 2024 a jak vybrat

Přední i zadní mlhovky.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Mlhové světlo LED, čtvercové, červené, 12V (TT.12009)
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat mlhová světla

  • Mlhová světla vpředu jsou nepovinnou výbavou, ale výrazně pomáhají při cestě v mlze či hustém dešti
  • Zadní mlhová světla jsou naopak ze zákona povinná a na starší vozy je nutné mlhová světla domontovat.
  • Využívají se buď klasické žárovky typu H8 či H16, případně i moderní LED světlomety o dostatečném výkonu.

Mlhová světla - náš výběr

Mlhové světlo LED, čtvercové, červené, 12V (TT.12009)
přečíst recenzi
Zobrazit více
Mlhové světlo TT.12009 v červené barvě má čtvercové pouzdro s rozměry 80x100 mm a výkon 1,9 W. Skládá se z 19 LED diod a je voděodolné s třídou těsnosti IP67. Je připevněno pomocí dvou otvorů o průměru 4mm s roztečí 66 mm. Kabely mají délku 17 cm. Linka je kompatibilní s napájením 12V a umožňuje provozní teploty od -40 do +50 stupňů Celsia. Produkt je potvrzen homologací E4 a jeho životnost je až 30 000 hodin. Může být použit například na přívěsy nebo zemědělské a stavební stroje.
Zobrazit méně
LED Světla Pro Denní Svícení s Mlhovkami VW Golf V Variant (2006-2009)
Zobrazit více
LED světla pro denní svícení a mlhovky pro VW Golf V Variant (2006-2009) vyznačují maximální spotřebou 2x9,5 W a 2x10 W. Svítivost je 1800 lumenů pro denní světlo a 1600 lumenů pro mlhovky. Světlomet je vybaven technologiemi, jako je automatické rozsvícení, homologace E4 R87 a E4 R19 a integrovaný rezistor.
Zobrazit méně
HELLA PP mlhovka Octavia II RS/scout facelift, Fabia/Roomster facelift 1Z0941702D
Výrobce: Hella
Zobrazit více
Tento mlhový světlomet Hella je určen pro pravou přední stranu Škoda Octavia II RS, Octavia II Scout a Fabia II / Roomster po faceliftu s RS nárazníkem. Jde o originální díl, který se dá vyměnit za čísla 1Z0941700D nebo 1Z0941700E.
Zobrazit méně

Mlhová světla Felicia

Diamond Mlhový světlomet Škoda Felicia (1994 - 1998) - levý 6U0941701
přečíst recenzi
Zobrazit více
Mlhová světla nabízejí řidičům lepší viditelnost za nepříznivých povětrnostních podmínek, jako je mlha nebo sníh. Technické vlastnosti zahrnují široký úhel světla a přizpůsobený světelný svazek, který doplňuje hlavní světlomety automobilu. Hloubka dosvitu se může v různých modelech lišit, proto důkladně porovnejte specifikace před nákupem.
Zobrazit méně
Diamond Mlhový světlomet Škoda Felicia (1998 - 2001) - levý 6H0941699A
Zobrazit více
Mlhová světla jsou navržena pro zlepšení viditelnosti během jízdy za špatných podmínek, jako jsou mlha, sníh nebo prach. Tyto světla mají obvykle širší a nižší svazek paprsku než normální přední světla, což umožňuje řidiči lépe vidět povrch vozovky a překážky v nižších oblastech.
Zobrazit méně
CW6U0941702 DPA mlhovka P Felicia 95-
Zobrazit více
Mlhová světla jsou světelná zařízení na vozidlech, která slouží k zlepšení viditelnosti za nepříznivých podmínek, jako je mlha, déšť nebo sněžení. Vyznačují se nízkým umístěním na vozidle, krátkým rozptylem světla a širokým paprskem. U mlhových světel se často používá žluté světlo pro snížení oslnění.
Zobrazit méně

Mlhová světla KIA

MLHOVKA, MLHOVÉ SVĚTLO ZADNÍ LEVÁ 5D KIA CEE'D (ED), 10.06-08.09 OE: 924011H110 Tyc
Výrobce: TYC
Zobrazit více
Nabízím Vám mlhová světla pro zvýšení jasnosti ve špatných podmínkách, jako jsou mlha, déšť nebo sníh. Tato světla mají jednoduchý design a jsou vyrobena z odolných materiálů. Jejich tělo je kompatibilní s různými značkami automobilů a přináší dobrou viditelnost v obtížných situacích.
Zobrazit méně
Levé mlhové světlo KIA CEED -ED-
Zobrazit více
Mlhová světla jsou navržena pro zlepšení viditelnosti za nepříznivých povětrnostních podmínek, jako je mlha, déšť nebo sněžení. Vyznačují se silným a zaměřeným světelným výkonem, který usnadňuje rozpoznání dopravních značek a umožňuje řidiči lépe orientovat se v provozu. Mnoho modelů je kompatibilních s různými značkami vozidel.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Mlhová světla

Jak vybrat mlhová světla

Co jsou mlhovky

Mlhová světla na zadní části vozu či přívěsného vozíku jsou v České republice povinná. Všechna nová auta mladší 30 let mají minimálně jednu zadní mlhovku již přímo od výroby a pro motoristu to znamená, že nic nemusí řešit. Alespoň zdánlivě. Pokud chcete být připraveni na rozmary počasí v průběhu celého roku, vyplatí se mít vzadu mlhová světla dvě a dvojici mlhových světel i vpředu.

Mlhové světlo na bílém pozadí

Mlhové světlo nesmí chybět na žádném autě nebo vozíku, iStock /yanik88

Vlastnosti

Mlhová světla jsou nedocenitelným pomocníkem, pokud pravidelně jezdíte delší trasy a chcete být připraveni na hustou mlhu, silný déšť či sněžení. Většina mlhových světel je osazena poměrně klasickou žárovkou nesoucí označení H8 nebo H16. Jedním dechem však dodejme, že každá automobilka může doporučovat vlastní standard a vyplatí se podívat do návodu k vašemu vozidlu.

Zatímco na zadní straně lze ponechat i jen jedno mlhové světlo, vepředu je vždy nutné namontovat obě mlhová světla. Novější automobily mívají přední mlhová světla od výroby, případně jsou alespoň plně připraveny na dodatečnou montáž. V praxi to znamená, že jsou zavedené veškeré kabely a postačí dokoupit mlhová světla a zapojit je.

Montáž

Mlhová světla
Mlhové světlo LED, čtvercové, červené, 12V (TT.12009)

Již od roku 1997 je dle zákona 102/95 vyžadováno, aby každé motorové vozidlo vybaveno minimálně jedním mlhovým světlem v zadní části, která musí být umístěna v levé části, tedy blíže středu vozovky.

  • Mlhové světlo musí být umístěno alespoň 250 milimetrů od vozovky a maximálně 1 000 milimetrů od vozovky.
  • Samotná montáž probíhá pomocí několika jednoduchých krocích. Nejprve se namontují samotná mlhová světla, jejichž místo je nejčastěji buď v předním či před předním nárazníkem, případně přímo v nárazníku. U zadních mlhovek mohou být rovněž pod nárazníkem, nebo v nárazníku, případně ve sdružené zadní svítilně.
Výměna mlhovek

Montáž světel není nijak náročná, iStock /Henadzi Pechan

Druhý světel

Mlhová světla se dnes nabízejí v několika různých druzích a je jen na vás, který typ zvolíte

Halogen

Běžní uživatelé sáhnou zřejmě po klasických halogenových žárovkách, kdy může jít o typy H7, H8, H16 a podobně. Tento druh je cenově poměrně dostupný a spolehlivě v mlze poslouží tak, abyste byli nejen viděni, ale i sami viděli.

LED

Mlhová světla Felicia
Diamond Mlhový světlomet Škoda Felicia (1994 - 1998) - levý 6U0941701

Nejmodernějším typem mlhových světel jsou samozřejmě LED diodová světla. Ta již dnes spolehlivě vynikající největším dosvitem, který se u nejlepších typů může pohybovat i nad hranicí 600 metrů a skutečně se hodí do míst, kde je často výrazně zhoršená viditelnost. Další výhodou LED mlhových světel je jejich dlouhá životnost. Vesměs jde říci, že i při pravidelném a tedy častém používání vydrží dlouhé léta, často tak mohou přežít i délku vlastnictví daného vozu.

Mlhové světlo světlovýhoda  
halogencenová dostupnost  
LED diodadelší životnost 
 

Víte, že…?

Pokud mlhová světla máte, nezapomeňte je používat. V husté mlze totiž běžná potkávací světla zanikají a nejen že špatně uvidíte, především ale vy sami nebudete viděni pro ostatní vozidla jedoucí za vámi.

Zvýšená odolnost

Pakliže budete přidělávat mlhová světla zcela dodatečně, zaměřte se také na jejich zvýšenou odolnost proti vodě a prachu. Tu najdete vždy pod označení IP, za čím bude následovat dvojice čísel. Velmi často se jedná o IP67, kdy světla odolají i ponoření do vody, například pokud byste se vozem brodili, a problém jim nedělá ani sebemenší zrnka prachu. Netřeba dodávat, že takováto světla jde následně i velmi snadno mýt.

Používání

Mlhová světla KIA
MLHOVKA, MLHOVÉ SVĚTLO ZADNÍ LEVÁ 5D KIA CEE'D (ED), 10.06-08.09 OE: 924011H110 Tyc

S mlhovými světly úzce souvisí problematika jejich používání. Mlhové světlo se používá výhradně za výrazně snížené viditelnosti a až na vzácné výjimky mimo město či obydlenou oblast. Typicky tedy na dálnici za mlhy, hustého deště, nebo hustého sněžení. Pokud dojíždíte jiné auto a jeho běžné potkávací světla vidíte včas, jde o jasný důkaz, že v danou chvíli již mlhových světel není potřeba. Nezapomeňte, že mlhovými světly při nesprávném používání silně oslňujete všechny ostatní účastníky provozu.

Ceny

Mlhová světla, která se přidělávají dodatečně, vychází dle konkrétní typu na zhruba 200 až 300 Kč za jeden kus. Částka se takřka neliší, ať jde o přední, či zadní mlhová světla. V případě, že potřebujete pouze žárovku do mlhového světla, jde o cenově velmi dostupný náhradní díl. Nejlevnější halogenové žárovky do mlhových světel pořídíte již zhruba za 20 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat mlhová světla?

Vždy se orientujte přesně dle vašeho vozu a mlhových světel, která jsou pro něj doporučována. Často jde o obyčejnou halogenovou žárovku, která rozhodně nezatíží váš rozpočet a naopak vám v krizových chvílích může výrazně pomoci.

Jak správně využívat mlhová světla?

Mlhová světla je nutné používat s rozmyslem. Jak naznačuje jejich označení, zapínají se při husté mlze, případně silném dešti či sněžení, kdy takřka nevidíte klasická potkávací světla okolo jedoucích automobilů.
Zobrazit kompletní nabídku Mlhová světla