Jak vybrat mlhová světla
- Mlhová světla vpředu jsou nepovinnou výbavou, ale výrazně pomáhají při cestě v mlze či hustém dešti
- Zadní mlhová světla jsou naopak ze zákona povinná a na starší vozy je nutné mlhová světla domontovat.
- Využívají se buď klasické žárovky typu H8 či H16, případně i moderní LED světlomety o dostatečném výkonu.
Mlhová světla - náš výběr
Mlhová světla Felicia
Mlhová světla KIA
Jak vybrat mlhová světla
Co jsou mlhovky
Mlhová světla na zadní části vozu či přívěsného vozíku jsou v České republice povinná. Všechna nová auta mladší 30 let mají minimálně jednu zadní mlhovku již přímo od výroby a pro motoristu to znamená, že nic nemusí řešit. Alespoň zdánlivě. Pokud chcete být připraveni na rozmary počasí v průběhu celého roku, vyplatí se mít vzadu mlhová světla dvě a dvojici mlhových světel i vpředu.
Vlastnosti
Mlhová světla jsou nedocenitelným pomocníkem, pokud pravidelně jezdíte delší trasy a chcete být připraveni na hustou mlhu, silný déšť či sněžení. Většina mlhových světel je osazena poměrně klasickou žárovkou nesoucí označení H8 nebo H16. Jedním dechem však dodejme, že každá automobilka může doporučovat vlastní standard a vyplatí se podívat do návodu k vašemu vozidlu.
Zatímco na zadní straně lze ponechat i jen jedno mlhové světlo, vepředu je vždy nutné namontovat obě mlhová světla. Novější automobily mívají přední mlhová světla od výroby, případně jsou alespoň plně připraveny na dodatečnou montáž. V praxi to znamená, že jsou zavedené veškeré kabely a postačí dokoupit mlhová světla a zapojit je.
Montáž
Již od roku 1997 je dle zákona 102/95 vyžadováno, aby každé motorové vozidlo vybaveno minimálně jedním mlhovým světlem v zadní části, která musí být umístěna v levé části, tedy blíže středu vozovky.
- Mlhové světlo musí být umístěno alespoň 250 milimetrů od vozovky a maximálně 1 000 milimetrů od vozovky.
- Samotná montáž probíhá pomocí několika jednoduchých krocích. Nejprve se namontují samotná mlhová světla, jejichž místo je nejčastěji buď v předním či před předním nárazníkem, případně přímo v nárazníku. U zadních mlhovek mohou být rovněž pod nárazníkem, nebo v nárazníku, případně ve sdružené zadní svítilně.
Druhý světel
Mlhová světla se dnes nabízejí v několika různých druzích a je jen na vás, který typ zvolíte
Halogen
Běžní uživatelé sáhnou zřejmě po klasických halogenových žárovkách, kdy může jít o typy H7, H8, H16 a podobně. Tento druh je cenově poměrně dostupný a spolehlivě v mlze poslouží tak, abyste byli nejen viděni, ale i sami viděli.
LED
Nejmodernějším typem mlhových světel jsou samozřejmě LED diodová světla. Ta již dnes spolehlivě vynikající největším dosvitem, který se u nejlepších typů může pohybovat i nad hranicí 600 metrů a skutečně se hodí do míst, kde je často výrazně zhoršená viditelnost. Další výhodou LED mlhových světel je jejich dlouhá životnost. Vesměs jde říci, že i při pravidelném a tedy častém používání vydrží dlouhé léta, často tak mohou přežít i délku vlastnictví daného vozu.
Mlhové světlo světlo | výhoda | ||
---|---|---|---|
halogen | cenová dostupnost | ||
LED dioda | delší životnost | ||
Víte, že…?
Pokud mlhová světla máte, nezapomeňte je používat. V husté mlze totiž běžná potkávací světla zanikají a nejen že špatně uvidíte, především ale vy sami nebudete viděni pro ostatní vozidla jedoucí za vámi.
Zvýšená odolnost
Pakliže budete přidělávat mlhová světla zcela dodatečně, zaměřte se také na jejich zvýšenou odolnost proti vodě a prachu. Tu najdete vždy pod označení IP, za čím bude následovat dvojice čísel. Velmi často se jedná o IP67, kdy světla odolají i ponoření do vody, například pokud byste se vozem brodili, a problém jim nedělá ani sebemenší zrnka prachu. Netřeba dodávat, že takováto světla jde následně i velmi snadno mýt.
Používání
S mlhovými světly úzce souvisí problematika jejich používání. Mlhové světlo se používá výhradně za výrazně snížené viditelnosti a až na vzácné výjimky mimo město či obydlenou oblast. Typicky tedy na dálnici za mlhy, hustého deště, nebo hustého sněžení. Pokud dojíždíte jiné auto a jeho běžné potkávací světla vidíte včas, jde o jasný důkaz, že v danou chvíli již mlhových světel není potřeba. Nezapomeňte, že mlhovými světly při nesprávném používání silně oslňujete všechny ostatní účastníky provozu.
ŠKODA OCTAVIA II facelift, ROOMSTER facelift-LED OSVĚTLENÍ SPZ EINPARTS - kompletní
Ceny
Mlhová světla, která se přidělávají dodatečně, vychází dle konkrétní typu na zhruba 200 až 300 Kč za jeden kus. Částka se takřka neliší, ať jde o přední, či zadní mlhová světla. V případě, že potřebujete pouze žárovku do mlhového světla, jde o cenově velmi dostupný náhradní díl. Nejlevnější halogenové žárovky do mlhových světel pořídíte již zhruba za 20 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat mlhová světla?
Jak správně využívat mlhová světla?
Různé typy produktů porovnejte zde.