15 nejlepších mlhových světel 2023

Přední i zadní mlhovky.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Světlo mlhové LED 009 12V-24V
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat mlhová světla

  • Mlhová světla vpředu jsou nepovinnou výbavou, ale výrazně pomáhají při cestě v mlze či hustém dešti
  • Zadní mlhová světla jsou naopak ze zákona povinná a na starší vozy je nutné mlhová světla domontovat.
  • Využívají se buď klasické žárovky typu H8 či H16, případně i moderní LED světlomety o dostatečném výkonu.

Mlhová světla - náš výběr

Mlhová světla Felicia

Mlhová světla KIA

Zobrazit kompletní nabídku mlhových světel

Jak vybrat mlhová světla

Co jsou mlhovky

Mlhová světla na zadní části vozu či přívěsného vozíku jsou v České republice povinná. Všechna nová auta mladší 30 let mají minimálně jednu zadní mlhovku již přímo od výroby a pro motoristu to znamená, že nic nemusí řešit. Alespoň zdánlivě. Pokud chcete být připraveni na rozmary počasí v průběhu celého roku, vyplatí se mít vzadu mlhová světla dvě a dvojici mlhových světel i vpředu.

Vlastnosti

Mlhová světla jsou nedocenitelným pomocníkem, pokud pravidelně jezdíte delší trasy a chcete být připraveni na hustou mlhu, silný déšť či sněžení. Většina mlhových světel je osazena poměrně klasickou žárovkou nesoucí označení H8 nebo H16. Jedním dechem však dodejme, že každá automobilka může doporučovat vlastní standard a vyplatí se podívat do návodu k vašemu vozidlu.

Mlhová světla
Světlo mlhové LED 009 12V-24V

Zatímco na zadní straně lze ponechat i jen jedno mlhové světlo, vepředu je vždy nutné namontovat obě mlhová světla. Novější automobily mívají přední mlhová světla od výroby, případně jsou alespoň plně připraveny na dodatečnou montáž. V praxi to znamená, že jsou zavedené veškeré kabely a postačí dokoupit mlhová světla a zapojit je.

Montáž

Již od roku 1997 je dle zákona 102/95 vyžadováno, aby každé motorové vozidlo vybaveno minimálně jedním mlhovým světlem v zadní části, která musí být umístěna v levé části, tedy blíže středu vozovky.

  • Mlhové světlo musí být umístěno alespoň 250 milimetrů od vozovky a maximálně 1 000 milimetrů od vozovky.
  • Samotná montáž probíhá pomocí několika jednoduchých krocích. Nejprve se namontují samotná mlhová světla, jejichž místo je nejčastěji buď v předním či před předním nárazníkem, případně přímo v nárazníku. U zadních mlhovek mohou být rovněž pod nárazníkem, nebo v nárazníku, případně ve sdružené zadní svítilně.
Mlhová světla Felicia
ŠKODA FELICIA 98, FABIA RS-PŘEDNÍ MLHOVKA H3 dovoz - pravá

Druhý světel

Mlhová světla se dnes nabízejí v několika různých druzích a je jen na vás, který typ zvolíte

Halogen

Běžní uživatelé sáhnou zřejmě po klasických halogenových žárovkách, kdy může jít o typy H7, H8, H16 a podobně. Tento druh je cenově poměrně dostupný a spolehlivě v mlze poslouží tak, abyste byli nejen viděni, ale i sami viděli.

LED

Nejmodernějším typem mlhových světel jsou samozřejmě LED diodová světla. Ta již dnes spolehlivě vynikající největším dosvitem, který se u nejlepších typů může pohybovat i nad hranicí 600 metrů a skutečně se hodí do míst, kde je často výrazně zhoršená viditelnost. Další výhodou LED mlhových světel je jejich dlouhá životnost. Vesměs jde říci, že i při pravidelném a tedy častém používání vydrží dlouhé léta, často tak mohou přežít i délku vlastnictví daného vozu.

Mlhová světla KIA
Pravé mlhové světlo KIA SPORTAGE III -SL-
Mlhové světlo světlo výhoda    
halogen cenová dostupnost    
LED dioda delší životnost  
 

Víte, že…?

Pokud mlhová světla máte, nezapomeňte je používat. V husté mlze totiž běžná potkávací světla zanikají a nejen že špatně uvidíte, především ale vy sami nebudete viděni pro ostatní vozidla jedoucí za vámi.

Zvýšená odolnost

Pakliže budete přidělávat mlhová světla zcela dodatečně, zaměřte se také na jejich zvýšenou odolnost proti vodě a prachu. Tu najdete vždy pod označení IP, za čím bude následovat dvojice čísel. Velmi často se jedná o IP67, kdy světla odolají i ponoření do vody, například pokud byste se vozem brodili, a problém jim nedělá ani sebemenší zrnka prachu. Netřeba dodávat, že takováto světla jde následně i velmi snadno mýt.

Používání

S mlhovými světly úzce souvisí problematika jejich používání. Mlhové světlo se používá výhradně za výrazně snížené viditelnosti a až na vzácné výjimky mimo město či obydlenou oblast. Typicky tedy na dálnici za mlhy, hustého deště, nebo hustého sněžení. Pokud dojíždíte jiné auto a jeho běžné potkávací světla vidíte včas, jde o jasný důkaz, že v danou chvíli již mlhových světel není potřeba. Nezapomeňte, že mlhovými světly při nesprávném používání silně oslňujete všechny ostatní účastníky provozu.

Mlhová světla
ŠKODA OCTAVIA II facelift, ROOMSTER facelift-LED OSVĚTLENÍ SPZ EINPARTS - kompletní

Ceny

Mlhová světla, která se přidělávají dodatečně, vychází dle konkrétní typu na zhruba 200 až 300 Kč za jeden kus. Částka se takřka neliší, ať jde o přední, či zadní mlhová světla. V případě, že potřebujete pouze žárovku do mlhového světla, jde o cenově velmi dostupný náhradní díl. Nejlevnější halogenové žárovky do mlhových světel pořídíte již zhruba za 20 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat mlhová světla?

Vždy se orientujte přesně dle vašeho vozu a mlhových světel, která jsou pro něj doporučována. Často jde o obyčejnou halogenovou žárovku, která rozhodně nezatíží váš rozpočet a naopak vám v krizových chvílích může výrazně pomoci.

Jak správně využívat mlhová světla?

Mlhová světla je nutné používat s rozmyslem. Jak naznačuje jejich označení, zapínají se při husté mlze, případně silném dešti či sněžení, kdy takřka nevidíte klasická potkávací světla okolo jedoucích automobilů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku mlhových světel