Mlýnek na ovoce

Domácí šťáva nabitá vitamíny.

ca. 1 100 CZK
ca. 500 CZK
ca. 5 900 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat mlýnek na ovoce

  • Do domácnosti můžete koupit klasický kovový mlýnek nebo modernější odšťavňovač.
  • Ti, kdo budou zpracovávat velké množství ovoce mohou zakoupit lis nebo drtič.
  • Pro odšťavňování citrusů si vystačíte s jednoduchým lisem na citrusy.

Princip

Mlýnek, který je specializovaný pouze na mletí ovoce, je v drtivé většině ruční. Mlýnky jsou robustní a jsou ve většině případů vyrobeny z litiny. Další možností jsou pak mlýnky, kde je kov v kombinaci s plastem. Tento mechanický mlýnek vylisuje šťávu téměř ze všech druhů ovoce, zeleniny, obilných trav, bylin a klíčků.

Odšťavňování pomocí ručního mlýnku probíhá díky drcení a tlaku, který vytváří tlaková hřídel. Veškerá vylisovaná šťáva odtéká otvorem v boční straně odšťavňovací komory a cedí se přes cedník, který je umístěn uvnitř odšťavňovací komory a protéká skrz plátýnko do nádoby.

Na citrusy
Concept CE-3520

Díky tomu získáte kvalitní šťávu bez jakékoliv nežádoucí dužiny. V přední části je možné šroubem regulovat podtlak dužiny podle toho, jakou surovinu používáte. Zbytky ovoce a zeleniny vpředu odpadávají z odšťavňovače. Pomalé lisování je velmi šetrné ke kvalitě šťávy a neničí vitamíny rychlou oxidací a zahříváním.

Mlýnek se snadno přichytí ke kuchyňské lince nebo stolu pomocí upevňovacího šroubu. Je vhodný na desky o maximální tloušťce 3,5 cm. Součástí mlýnků je také pěchovadlo, kterým přitlačíte suroviny do plnícího otvoru.

Jejich výhodou je snadná údržba, jdou snadno rozložit na jednotlivé díly, které stačí opláchnout vodou. Větší pozornost je třeba věnovat cedníku, který může být ucpaný například drobnými zrníčky.

Klasický
Orion Odšťavňovač ovoce

Výrobci a ceny

Na trhu najdete několik výrobců nabízející klasické ruční mlýnky na ovoce. Kvalitní výrobky najdete od značky De Gusto, Banquet, Orion, Z-Star.

Cena se pohybuje v rozmezí 500 – 1 000 Kč. Klasické mlýnky nemají žádné další příslušenství a využijete je pouze při výrobě marmelády nebo šťávy.

Další možností je pak zakoupit elektrický mlýnek, který lze použít k odšťavňování, ale umelete na něm maso, mák, ořechy a další suroviny. Cena těchto robotů se pohybuje od 2 000 Kč a více.

Pomalý elektrický lis
Concept LO-7065

Lis a drtiče na ovoce

Další možností, jak získat čerstvou ovocnou šťávu, nebo si vyrobit domácí víno, je použít lis nebo drtič ovoce. Lis se vám může hodit, pokud máte velké množství ovoce. Jestliže nevyužijete velký lis na ovoce, lze zakoupit malý nerezový lis, který je doplňkovým příslušenstvím ke kuchyňským robotům. V tomto případě je samozřejmě nutné vědět, že tento lis lze použít pro vaši značku kuchyňského robota.

Víte, že…?

Domácí vína lze připravit téměř ze všeho (údajně i z hroznového vína). Můžete zpracovat přebytky z úrody jablek, hrušek a ostatního ovoce včetně zbytků po výrobě šťáv, sušeného ovoce a povidel. Kromě toho můžete nasbírat lesní plody jako jahody a ostružiny, šípky, trnky, jeřabiny nebo vyzkoušet květy pampelišek, černého bezu a lípy. Zpracovat lze dokonce i chlebové kůrky.

Strojek Popis
Lis Jestliže máte rádi mošt a chcete ho připravovat doma tradičním způsobem, bude se vám hodit lis na ovoce. Lis na ovoce je ideálním řešením, jak zužitkovat velkou úrodu ovoce. Vyznačuje se velkou výtěžností a minimálním odpadem. Lisy se vyrábějí ve čtyřech základních modelech. Mezi nejmenší patří stolní varianta, kterou můžete využít v každé domácnosti, pokud budete moštovat občas menší množství ovoce. Pro častější výrobu ovocné šťávy se vám bude více hodit lis s centrálním šroubem. Tento typ lisu může mít objem od 6 do 30 litrů. Největší lisy pak mají objem až 50 litrů. Moderní lisy jsou vybaveny odolnými okapovými mísami. Jsou vyrobeny z kvalitního bukového dřeva a lepší ukotvení zabezpečují kovové nohy. Části, které přicházejí do styku s ovocem, jsou ošetřeny vhodnou barvou. Jestliže chcete zachovat maximální čistotu ovocné šťávy, používejte při lisování také textilní vložku do lisu. Cena lisů se pohybuje od 2 000 Kč – 10 000 Kč. Cena je odvozená od velikosti lisu, stolní lisy mají objem od 2,5 litrů a slouží k lisování menšího množství ovoce. Velké lisy mají pak objem koše až 50 litrů.
Lis na citrusy Pokud chcete odšťavňovat především citrusy, bude zbytečné, abyste kupovali drahý multifunkční odšťavňovač, ale postačí vám tzv. citrusovač. Citrusovače jsou manuální a elektrické. První typ je pouhý nástavec, který vám vyrobí šťávu z jednoho citrusu. Pro větší množství citrusů využijete více elektrický lis, který může být v ruční verzi, kdy držíte například pomeranč v ruce, nebo v pákové verzi pro efektivnější a bezpečnější práci. Cena těchto výrobků se u nejjednodušších typů pohybuje do 100 Kč, propracovanější ruční modely vás vyjdou od 250 – 500 Kč. Elektrické citrusovače pak pořídíte v rozmezí od 1 500 – 3 000 Kč.
Drtič Drtiče ovoce jsou pákové nebo elektrické. Pákový drtič je vhodný pro drcení menšího množství ovoce, elektrický pak využijete, jestliže máte ovoce mnoho. Základem elektrického drtiče je elektromotor. S tímto drtičem rozdrtíte bednu ovoce do 5 minut. Cena drtičů se pohybuje od 1 500 Kč – 10 000 a více. I zde záleží na možnostech a velikostech jednotlivých modelů.

Otázky a odpovědi

Jaký mlýnek na ovoce koupit?

To, jaký mlýnek pro vás bude tím nejlepším záleží především na tom, jak velké množství budete zpracovávat. Pro občasné zpracování malého množství postačí ruční mlýnek nebo odšťavňovač, který vám poslouží i při výrobě šťávy nebo smoothie. Velké množství ovoce zpracujete rychle pomocí lisu.

Co vše je možné zpracovat klasickým mlýnkem?

Pomocí kovového mlýnku můžete zpracovávat syrové i vařené ovoce. Poslouží vám pži výrobě sirupů, marmelád nebo pyré. Použít ho můžete také při odšťavňování zeleniny.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Na citrusy
Klasický
Pomalý elektrický lis
Na rybíz
Elektrický
Nástavec na robota
Image
Produkt
Concept CE-3520
Orion Odšťavňovač ovoce
Concept LO-7065
Sencor SMG 4381
Tefal NE109838
ETA 0028 98050
Výrobce
CONCEPT
Orion
CONCEPT
Sencor
Tefal
Barva
nerez + černá
bílá
Černá, Stříbrná
Hmotnost
2.3 kg
2.88 kg
3 kg
4 kg
4 kg
Cena ca. 1 100 CZK ca. 500 CZK ca. 5 900 CZK ca. 1 700 CZK ca. 2 400 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.