Mobilní klimatizace

Pobyt v chládku bude příjemný i Vám.

ca. 15 000 CZK
ca. 12 400 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 11 200 CZK
ca. 8 000 CZK
ca. 3 900 CZK

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Děsíte se v létě každé předpovědi varující před extrémně vysokými teplotami? Modlíte se, kdy konečně horko skončí a vy budete moci normálně žít? Mnoho domácností již svůj osud nenechává v rukou počasí, ale postará se o komfort samo. Třeba prostřednictvím mobilní klimatizace, s jejíž pomocí si můžete i vy nastavit požadovanou teplotu a užívat si příjemného pobytu v chladné místnosti. S výběrem správného modelu by vám měl pomocí náš text.

Co je to mobilní klimatizace?

Pod pojmem klimatizace si asi každý z nás vybaví klasickou venkovní šachtu s větrákem a ovládacím panelem uvnitř. Tenhle systém je typický pro klimatizace pevné, mobilní jsou postaveny na výrazně jednodušší technologii.
Mobilní klimatizace je asi metr vysoká jednotka připojená k odvodu vzduchu. Zásadní výhodu představuje možnost použití v kterékoliv místnosti, kde je k dispozici zdroj energie. Problémem může být odvod horkého vzduchu, i v nevhodných prostorách se však nějaká ta cestička najde.

Mobilní klimatizace ≠ Ochlazovač vzduchu

V průběhu nákupu se můžete setkat hned se dvěma na první pohled synonymními názvy – mobilní klimatizace a ochlazovač vzduchu. K chaosu přispívá i fakt, že běžně se oba druhy zařízení zaměňují i v obchodech a na stránkách e-shopů. Rozeznáte je od sebe podle toho, že zatímco klimatizace má uvedený tzv. chladicí výkon, u ochlazovače žádný podobný parametr nenaleznete.
Popisu základních rozdílů věnujeme následující tabulku:

Výkonná
SAKURA STAC 15 CPA/NB
ca. 15 000 CZK
Aktuálni cena
Rozdíl Mobilní klimatizace Ochlazovač vzduchu
Chlazení Ano Ano
Možnost topení Ano Ne
Chladivo Emulze Voda
Nárůst vlhkosti v místnosti Ne Ano
Ekologický provoz Ne Ano

Víte, že…?

Dávejte si při nákupu pozor, může jít o zdraví! Provoz ochlazovačů vzduchu je sice ekologičtější, vlhkost v místnosti při jejich práci ovšem výrazně narůstá, díky čemuž se pobyt v ní stane ještě nesnesitelnějším. Na pozoru by měli být zejména nemocní a oslabení jedinci.

Chladicí výkon

Klíčovým parametrem pro určení efektivity klimatizace je její chladicí výkon. Udává se buďto v britských termálních jednotkách, nebo klasicky v kilowattech. Vzhledem k lepší přehlednosti zůstaneme kW, které jsou pro nás přeci jen poněkud lépe uchopitelné.

V současné době lze rozlišit několik základních hranic výkonu podle rozměrů chlazených prostor:

Praktická
Sinclair AMC-14P
ca. 12 400 CZK
Aktuálni cena
 • Místnost do 70 m3 – 2,6 kW
 • Místnost do 90 m3 – 3,2 kW
 • Místnost do 120 m3 – 4,6 kW

Víte, že…?

Nezapomínejte na to, že klimatizace ohřívá kompletní prostor místnosti. Abyste mohli zvolit optimální výkon klimatizace, potřebujete tak znát její objem. Spočítáte jej jednoduchým vzorečkem: délka × šířka × výška.

Prostý objem místnosti je sice tím nejdůležitějším, ne však jediným parametrem, podle něhož se klimatizace vybírá. Na výslednou spokojenost má vliv i řada dalších faktorů:

Se zvlhčovačem
Klarstein Skyscraper Ice
ca. 3 300 CZK
Aktuálni cena
 • Orientace do světových stran – nejvíce se přes den ohřívají místnosti orientované na jih a východ, nejméně světla přichází ze severu
 • Okna – rychlé zahřívání skla a nedostatečná izolace vede k rychlému úniku chladu
 • Elektrospotřebiče – každý elektrický přístroj při práci vydává různě velké množství energie
 • Počet osob – lidský dech a tělesné teplo rychle ohřeje prostor
 • Patro – v podkroví se teplo drží více než v přízemí
 • Materiály zdí – staré tlusté zdi propouštějí teplo méně

Energetická třída

U všech elektrických přístrojů, klimatizace nevyjímaje, hraje významnou roli spotřeba energie. Základní informaci poskytuje tzv. energetická třída uvedené na energetickém štítku. V současné době jsou v prodeji modely označené třídami od D po A+. Zdaleka největší část nabídky spadá do hodnocení A až A+.

Jelikož úměrně s rostoucí energetickou úsporností stoupá i cena, doporučujeme se poohlížet po co nejlepších písmencích. V horkých měsících bývá klimatizace v provozu i několik hodin v kuse, takže spotřebuje značné množství energie. Rozdíl zhruba 40 % mezi A+++ a D tedy vaše peněženka pozná velmi výrazně.

Okamžité chlazení
SINCLAIR AMC-11P
ca. 11 200 CZK
Aktuálni cena

EER a COP

Tyto dvě zkratky znějí na první pohled tajuplně. Co asi tak mohou znamenat? Žádné velké tajemství neočekávejte, jedná se označení dvou způsobů práce se vzduchem:

 • EER – chlazení
 • COR – vytápění

Zatímco levnější modely bývají vybaveny výhradně funkcí EER, tedy chlazením, dražší produkty mohou teplo i dodávat. V extrémním případě tedy poslouží jako náhrada mobilního topení či teplometu. Informaci o přítomnosti funkce vytápění naleznete na energetickém štítku, kde jsou oba údaje uvedeny i s hodnotami průměrné spotřeby energie.

S časovačem
Daitsu APD 9 CK
ca. 8 000 CZK
Aktuálni cena

Hlučnost

Plánujete si v noci ulevit pomocí klimatizace? Pak jste jistě nezapomněli zakoupit přístroj vybavený tichým motorem. Jestliže jste množství vydávaného hluku při výběru neřešili, patrně v zájmu zachování vlastního zdraví a sousedských vztahů nebudete nad puštěním klimatizace ani přemýšlet.

Nejtišší, ale zároveň i nejdražší produkty na trhu se chlubí hlučností dosahující pouhých 50 dB. Tato hladina je srovnatelná třeba s pračkou při praní (ne odstřeďování!). Levnější modely se pohybují v rozmezí 60–65 dB, což odpovídá hlasitě debatujícím nebo hádajícím se lidem či myčce na nádobí. Klimatizace, jejichž hlučnost přesahuje 70 dB, doporučujeme výhradně pro denní provoz.

Obecně platí, že dosáhnout nastavené teploty byste se měli pokusit ještě před ulehnutím. Jen málokdo asi dokáže bez problémů usnout vedle zapnuté pračky či hlasitě hrající televize.

Dálkové ovládání
Honeywell ES800I
ca. 3 900 CZK
Aktuálni cena

Chladivo

Již výše jsme uvedli, že mobilní klimatizace se od běžných ochlazovačů vzduchu liší zejména tím, že namísto vody používají speciální chladiva. Jedná se o skupinu chemikálií, která při svém průchodu vzduchem či vodou snižuje jejich teplotu. V domácnostech se lze setkat se třemi základními druhy emulzí:

 • HFC – jediný v současnosti povolený druh, nehořlavý, nejedovatý a efektivní
 • CFC a HFC – známé pod názvem freony, dnes již zakázány pro svůj škodlivý vliv na životní prostředí

Odvod vzduchu a kondenzátu

Máte funkční klimatizaci, ale nevíte, kam s horkým vzduchem? Je třeba jej vypustit ven. Valná většina domácností vývodní hadici zkrátka vyvede z otevřeného okna. Z praxe ovšem víme, že klimatizace je efektivní pouze pokud jsou okna uzavřená a je efektivně zabráněno návratu teplého vzduchu zpět.

Co s tím? Smysluplnou variantu představuje nákup speciálního adaptéru, který se vsadí do okna a našroubuje se na něj hadice. Bohužel výrobci zatím stále ještě přehlížejí specifikum středoevropských domácností, která namísto posuvných používají křídlová otevírací okna. Jestliže nenaleznete na trhu vhodný adaptér, nezbyde vám než využít první řešení – vystrčit hadici ven z otevřeného okna. Pomozte si alespoň nákupem speciální těsnící fólie z textilu.

Při ochlazování horkého vzduchu vzniká jako neodmyslitelný vedlejší produkt voda. I o její důkladné odvedení byste se měli postarat. Výrobci nabízejí dvě varianty:

 • Nádržka na kondenzát – nádoba, v níž se voda ukládá, a kterou je zapotřebí průběžně vylévat
 • Automatický výparník – voda v podobě plynu odchází spolu s teplým vzduchem

Dodatečné funkce

Prakticky všechny naše texty musí již z principu obsahovat souhrn doplňkových funkcí. Firmy se s jejich pomocí snaží upoutat zájem svých speciálních zákazníků. Nutno ovšem dodat, že valná většina doplňků nemá pouze marketingový efekt, ale že skutečně zvyšuje využitelnost zařízení. Za zmínku stojí minimálně tyto funkce:

 • Filtrace vzduchu – HEPA filtry odstraňující ze vzduchu nečistoty, bakterie, plísně, pachy, či kouř
 • Odvlhčování – snížení vzdušné vlhkosti v místnosti, obvykle o 1–2 litry za hodinu
 • Dálkové ovládání – snadná regulace chodu zařízení bez nutnosti přímé interakce s klimatizací
 • Časovač – možnost nastavení chlazení na předem daný čas
 • Nastavitelný směr lamel – možnost regulovat směr chlazení podle potřeby
 • Funkce Swing – pravidelná změna směru lamel pro rovnoměrné chlazení místnosti
 • Funkce turbo – intenzivní chlazení

Nejvýznamnější značky

Mobilní klimatizace patří k velmi komplikovaným systémům. Z toho důvodu byste svou důvěru měli vkládat výhradně do rukou renomovaných značek. Jejich modely se mohou pyšnit vysokým výkonem, značnou úrovní řemeslné konstrukce a širokou dostupností náhradních dílů a servisních středisek.

Do skupiny nejdůležitějších výrobců na trhu řadíme společnosti Sinclair, DeLonghi, Dalkin či Trotec. Chybu neuděláte ani výběrem zařízení z dílny ECG, Klarstein či Midea. U nákupu zařízení těchto značek v zásadě jde jen o volbu optimálního výkonu a funkcí, neboť práci odvedou vždy ve zcela uspokojivé kvalitě.

Cena

Jak jste z přehledu parametrů výše asi pochopili, existuje široké spektrum vlastností, které byste měli mít při výběru svého favorita na paměti. Není tedy divu, že škála cen se vyznačuje podobným rozsahem:

 • Do 8 000 Kč
 • 8 000 Kč−15 000 Kč
 • Nad 15 000 Kč

Cena do 8 000 Kč

Za cenovku nepřesahující 8 000 Kč se prodávají aparáty vhodné do menších prostor. Jejich chladicí výkon nepřesahuje hranici 2,8 kW, takže jsou použitelné do místností o zhruba 75 m3. Ve větších pokojích budou citelně ztrácet. Energetická třída v rozmezí A až A+ slibuje uspokojivou úsporu energie. Vzhledem k tomu, že i zde se nacházejí produkty významných značek, můžete si být jisti vysokou úrovní použitých součástek.

Nízké náklady si bohužel žádají svou daň. Zapomeňte na doplňkové funkce, většina zařízení zvládne pouze ochlazování a může být ovládána na dálku. Počítat nelze s nastavením směru toku vzduchu ani pokročilými funkcemi typu odvlhčování.

Cena 8 000 Kč–15 000 Kč

Modely střední třídy toho zvládnou již mnohem více! Pomocí výkonu až 4,8 kW zvládne ochladit vzduch v místnostech o objemu nad 120 m3. Energetická úspora je velmi podobná jako u předcházejících kusů, jen se navýšilo množství nejlepších skupin A+.

Za své peníze dostanete i řádku různých doplňujících funkcí. Klimatizaci můžete použít jako topení, načasovat si dobu jejího sepnutí nebo snížit vlhkost v domácnosti. Zkrátka všechno, co valná většina zákazníků od svých zařízení očekává.

Cena nad 15 000 Kč

Špičková skupina zařízení je určena do nejnáročnějších domácností. Chladicí výkon je podobný jako předtím, jelikož dostačuje i pro obrovské místnosti o objemu nad 120 m3. Třída A+ pomáhá uspořit velké množství energie. Ke zvýšení efektivity přístroje napomáhá i výrazný průtok vzduchu.

Nomination
Výkonná
Praktická
Se zvlhčovačem
Okamžité chlazení
S časovačem
Dálkové ovládání
Image
Product
SAKURA STAC 15 CPA/NB
Sinclair AMC-14P
Klarstein Skyscraper Ice
SINCLAIR AMC-11P
Daitsu APD 9 CK
Honeywell ES800I
Hmotnost
40 kg
30.6 kg
6 kg
28.5 kg
27.5 kg
10 kg
Chladící výkon
4.4 kW
4 kW
3 kW
2.6 kW
Hloubka
56.8 cm
53.2 cm
53.2 cm
39.5 cm
25 cm
Příkon
1650 W
1540 W
45 W
1150 W
1010 W
190 W
Šířka
36.5 cm
30 cm
28 cm
30 cm
31.5 cm
25 cm
Výška
77.5 cm
76 cm
95 cm
76 cm
77 cm
28 cm
Cena ca. 15 000 CZK ca. 12 400 CZK ca. 3 300 CZK ca. 11 200 CZK ca. 8 000 CZK ca. 3 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena