Nejlepší horizontální markýzy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Livarno Home Upínací markýza, 200 x 150 cm, antracitová
88 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat horizontální markýzu

 • Markýza vytváří zastínění nejčastěji na terasách, balkonech, v pergolách nebo lodžiích. Z konstrukčního hlediska lze rozlišit dva základní typy a to kazetové nebo otevřené. Konstrukce může být dále vybavena nosným profilem.
 • Potah konstrukce je vždy vyroben z pevné a odolné látky. Kromě estetické stránky je třeba se zaměřit i na funkční vlastnosti materiálu.
 • Z dalších parametrů lze uvést způsob ovládání a samozřejmě také požadované rozměry.

Horizontání markýza - náš výběr

Livarno Home Upínací markýza, 200 x 150 cm, antracitová
přečíst recenzi
Výrobce: Livarno Home
Zobrazit více
Livarno Home Upínací markýza, 200 x 150 cm, antracitová, vhodná pro balkon či terasu. Montáž pomocí upínacích tyčí, nastavitelná ramena pro stínění. Vodoodpudivý a špinavodní potah z polyesteru. Ovládání odnímatelnou klikou, stabilní konstrukce z hliníkových tyčí. Rozměry: 200 x 220-310 x 150 cm, hmotnost: 8,7 kg. Odolná proti počasí a UV záření.
Zobrazit méně
Dekorhome Ručně zatahovací markýza s roletou 600x300 cm Krémová
Výrobce: VIDA
Šířka markýzy: 6 m
Hmotnost: 45 kg
Zobrazit více
Dekorhome zatahovací markýza je vyrobená z hliníku s práškovým nástřikem a potažená polyesterovou tkaninou s PU povlakem. Odolává vodě a UV záření. Je lehká a robustní s možností nastavení výšky a úhlu. Součástí je také roleta pro ochranu před UV paprsky a zajištění soukromí. Rozměry markýzy jsou 6 x 3 m a rolety 6 x 1,2 m. Montáž je nutná.
Zobrazit méně
Rojaplast P4512 Markýza 3,95x2,5m ŠEDÁ
přečíst recenzi
Výrobce: Rojaplast
Šířka markýzy: 3.95 m
Hmotnost: 30 kg
Zobrazit více
Rojaplast P4512 je horizontální markýza o rozměrech 3,95x2,5m, vyrobená z polyesteru o hmotnosti 280g. Konstrukce obsahuje hliníkové a ocelové prvky, kompletována je kličkou pro ovládání. Instalace na stěnu či strop, sklon maximálně 21°. Baleno v kartonu o rozměrech 399x17x17cm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Horizontální markýza

Jak vybrat horizontální markýzu

Typy markýz podle konstrukce

Konstrukčně lze markýzy rozdělit do dvou základních kategorií a to na kazetové nebo otevřené.

Terasa s markýzou

Horizontální markýzy mohou být kazetové nebo otevřené, iStock /KangeStudio

Kazetová

Součástí tohoto typu markýzy je ochranný box, který slouží k zavinutí a uchování potahu, případně ramen, v době jejího nepoužívání. Zároveň látku chrání před nepříznivými vlivy počasí jako je déšť, sníh, poryvy větru, případně dalším znečištěním. Markýza si tak zachová delší životnost, ale také např. svou barevnost. Toto provedení je navíc nenápadné, dá se říct, že i estetické, protože nijak nenarušuje prostor. Hlavní nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena.

Otevřená

Otevřené markýzy patří mezi nejrozšířenější a zároveň nejlevnějšívarianty na trhu. Výhodou je snadnější instalace. Konstrukce této markýzy je viditelná a látka tedy není ani nijak krytá. Toto se ale dá řešit hliníkovou stříškou. Tento typ je také vhodný k umístění pod různé převisy (podhledy domů, stropy balkonů atd.). Vlivem neustálého svitu může docházet k blednutí barev, vlivem nepříznivého počasí pak k snižování životnosti.

Typ markýzyKladyZápory
KazetováOchrana látky před vlivy počasíVysoká pořizovací cena
 Vyšší životnost výrobku 
 Nenápadné, estetické provedení 
OtevřenáŠiroká škála provedeníNižší životnost
 Nižší pořizovací cenaPotah markýzy není krytý, je tedy stále vystaven vlivům počasí
 Snadná instalace 

Volba profilu

Horizontání markýza
Livarno Home Upínací markýza, 200 x 150 cm, antracitová

Markýzy mohou, ale nemusí být vybaveny nosným profilem.

 • Bez nosného profilu – jednoduchá, levnější konstrukce; vhodná na malé balkony a terasy; součástí je navíjecí mechanismus a dvě rameny
 • S nosným profilem – markýzy jsou robustnější, stabilnější, odolnější vůči vlivům počasí; v tomto případě lze použít i křížová ramena, která zvládnout napnutí markýzy do větší vzdálenosti než je jejich šířka; vhodné i k větším venkovním posezením
Markýzy na bytovém domě

Velmi důležitou roli hraje potah markýzy, iStock /Struzhkova Ilona

Vlastnosti potahu

Potah je vedle samotné konstrukce nejdůležitější součástí každé markýzy. Kromě estetické stránky je v tomto případě důležitá i funkčnost materiálu.

Design

Otázka designu je záležitost osobního vkusu a preferencí. Na výběr je samozřejmě široká škála barev a vzorů, ze kterých je možné vybírat. Design je možné také přizpůsobit např. barvě fasády, venkovnímu nábytku atd.

Funkčnost

Horizontání markýza
Dekorhome Ručně zatahovací markýza s roletou 600x300 cm Krémová

Vzhledem k tomu, že se jedná o venkovní produkt, je velmi důležité, aby tomuto odpovídaly dané vlastnosti. Zaměřit se lze na:

 • Impregnace – zajišťuje částečnou voděodolnost materiálu
 • Propustnost světla – určuje míru zastínění daného prostoru
 • UV filtr – ochrana před slunečním zářením

Těchto úprav může být celá řada. Každý výrobce pak uvádí vlastní označení. Obecně jsou tyto látky velmi pevné, snadno udržovatelné a odolné vůči plísním.

Víte, že…?

pro zpříjemnění posezení pod markýzou lze volit také další doplňky. Mezi ty patří např. topná tělesa, integrované LED osvětlení nebo outdorové reproduktory.

Manuální zavírání markýzy

Markýzu můžete ovládat pomocí motoru nebo manuálně, iStock /mirsad sarajlic

Způsob ovládání

Horizontání markýza
Rojaplast P4512 Markýza 3,95x2,5m ŠEDÁ

Při výběru markýzy lze zohlednit i způsob jejího ovládání. V tomto případě existují dvě možnosti a to manuální nebo elektrické.

Manuální ovládání

Manuální ovládání se zpravidla sestává z kliky, jejímž otáčením dochází k vysunutí markýzy. Manuálním ovládáním mohou být vybaveny i elektrické modely. V tomto případě pak klika slouží jako nouzové řešení např. v době výpadku elektrického proudu. Manuální ovládání je dostačující u menších markýz např. určených pro balkony nebo malé terasy.

Elektrický pohon

Toto ovládání je jednoznačně jednodušší, pohodlnější, vhodnější na velké terasy, případně u těžkých konstrukcí samotných markýz. Ovládání zprostředkovává buď tlačítko nebo dálkové ovládání. U moderních modelů mohou být i chytrá čidla, díky kterým dochází k automatickému zatažení za nepříznivého počasí. V dnešní době také není výjimkou ovládání přes telefon nebo počítač.

Rozměry

Mezi klíčové parametry patří také samotné rozměry markýzy:

 • Šířka – vyrábí se standardizované modely, ale i markýzy přímo na míru; šířka se běžně pohybuje mezi 2 až 4 metry
 • Délka výsuvu – zpravidla se pohybuje do 3 metrů
 • Výška – výškový profil na zahradách by měl být více než 2 metry

Výrobci a ceny

Markýzy vyrábí např. Meedo, Vida, Isotra, Rojaplast a další.
Cenové rozpětí je velmi široké. Nejlevnější modely se dají koupit do částky 5000 Kč. Jedná se o markýzy menších rozměrů s manuálním mechanismem. S velikostí samozřejmě roste i cena. Markýzy v kategorii 10000 a více již zastíní větší prostor, často jsou vyráběné přímo na míru. Tyto dražší modely jsou pak vybaveny elektrickým pohonem.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat horizontální markýzu?

Markýzu je nutné přizpůsobit konkrétnímu prostoru, od kterého se odvíjí její rozměry. Dále lze volit ze dvou konstrukčních typů a dvou ovládacích mechanismů. Rozhodujícím kritériem může být také cena.

Je možné používat markýzu za deštivého počasí místo deštníku?

Toto se obecně nedoporučuje. Látka markýz bývá sice ošetřena impregnací, takže jistou nepropustnost zajišťuje, ale problémem může být hmotnost vody, kterou případně zachytí. Větší kaluže přetěžují ramena, to následně může vést k jejich poškození.
Zobrazit kompletní nabídku Horizontální markýza