Multifunkční tiskárna

Šikovný pomocník na doma i do kanclu.

ca. 1 500 CZK
ca. 8 000 CZK
ca. 14 400 CZK
ca. 17 600 CZK
ca. 1 900 CZK

Jak vybrat multifunkční tiskárnu?

Vlastnit multifunkční tiskárnu ve firmě je dnes nutnost a v domácnosti je to velká pomoc. Dnes díky chytrým telefonům a tabletům není nutné vše tisknout, protože můžete využívat dokumenty v digitální podobě. Na druhé straně dnes můžete často dokument podepsat a poslat elektronicky, k čemuž potřebujete skener. Z toho důvodu je ideální řešení nekupovat pouze tiskárnu, ale multifunkční zařízení, které má několik využití. Podívejme se stěžejní parametry výběru právě takového zařízení.

Základní funkce

Primární funkcí tiskárny je jednoznačně tisk. Tomu, jaké jsou možnosti ohledně tisku, se budeme věnovat o něco později. Multifunkční tiskárna kombinuje vícero funkcí, nejen samotný tisk. To vyplývá z názvu multifunkční.
Skener je druhou částí multifunkční tiskárny. Slouží k tomu, aby dokumenty z papírové podoby převedl do digitální verze. Samozřejmě se to nemusí týkat jen psaného textu, ale můžete skenovat i obrázky z dovolené, doklady atd. Právě podle toho, co skenujete, se dokument uloží buď ve formátu pdf anebo ve formátu určeném pro obrázky.

Kopírování je rovněž velice užitečnou službou, která slouží k tomu, abyste namnožili dokumenty, které máte například napsané rukou nebo s písemnými úpravami. Ke kopírování se využívá výše zmíněný skener, který ale dokument neuloží do počítače, pouze do své paměti a okamžitě na další list vytvoří kopii.

Kompaktní
Canon Pixma MG3650
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Fax je poslední funkcí, kterou multifunkční tiskárny ovládají, ale v dnešní době je ten tento způsob komunikace už poněkud archaický, takže při výběru multifunkčního zařízení se berou v potaz hlavně první tři funkce.

Druh tisku

Multifunkční tiskárna kombinuje vícero funkcí, přesto je tou primární tisk. Navíc funkce tisku je i součástí kopírování, takže je doopravdy zásadní. Při výběru multifunkční tiskárny je tedy prioritou jaký druh tiskárny chceme. V tomto ohledu tiskárny můžeme rozdělit dle technologie a barevnosti tisku.

Technologie

Technologie tisku se v průběhu historie neustále posouvá. Začalo to vynálezem knihtisku v době renesance. Podobně jako na knihtisk z dílny pana Guttenberga se dnes už pohlíží na jehličkové tiskárny, které se dnes už skoro neprodávají.

Do kanceláře
Brother MFC-T910DW
ca. 8 000 CZK
Aktuálni cena

Dnes se na trhu prosazují tiskárny inkoustové a. laserové. Obě varianty mají své výhody a nevýhody, stejně tak zastánce a odpůrce. Vybrat si svou stranu, Vám můžete pomoct následujíc tabulka, která srovnává výhody a nevýhody obou druhů technologie tisku.

Technologie tisku Výhody Nevýhody
Inkoustová Levné pořízení tiskárny Vysoké náklady na tisk
  Kvalitní tisk obrázků, fotografií Nutnost měnit všechny barvy inkoustu najednou
  Tichý chod  
Laserová Nízší náklady na tisk Vysoké pořizovací náklady
  Mění se jednotlivé barvy Méně kvalitní tisk obrázků, fotografií
  Tichý a rychlý chod  
  Kvalitní tisk text  

Jak z tabulky vidíme, hlavní rozdíl je v ceně tiskárny a v nákladech na jejich provoz, ve smyslu doplňování inkoustu. Podívejme se tedy na to, jak je to s barevností tisku.

Barevnost

Při výběru tiskárny si můžete vybrat, jestli Vaše nová multifunkční tiskárna bude umět tisknout jen černobílé dokumenty nebo bude tisknout v plném spektru barev. Samozřejmě barevné tiskárny jsou o něco dražší, ale ten rozdíl by se dal označit za rozdíl v řádu stovek korun. Mohlo by se to tedy zdát jasné, že je lepší si něco připlatit a mít možnost tisknout kompletní barvy. Není to ale až tak jednoduché.

Vítěz testu
Kyocera Ecosys M5526cdw
ca. 14 400 CZK
Aktuálni cena

Jak bylo uvedeno v odstavci věnovaném technologii tisku, tak inkoustové tiskárny musí měnit všechny barvy najednou. Pokud tedy kupujete inkoustovou tiskárnu a víte, že primární bude tisk textových dokumentů a tedy spotřeba černé, pak počítejte s tím, že často při výměně černého inkoustu vyměníte i dost jiných barev, které jste vůbec nepoužili. V tomto případě je tedy lepší sáhnout po černobílé tiskárně. Naopak pokud víte, že budete tisknout hodně fotografií a jiných grafických dokumentů, tak směle vyberte barevný tisk.

U laserové tiskárny nejsou náklady na provoz tak dramatické. Tonery můžete měnit jednotlivě, podle toho, která barva Vám právě došla. Barevná laserová tiskárna se hodí těm, kteří barevně budou tisknout sporadicky a také těm, kterým tolik nezáleží na kvalitě vytisknutégo barevného obrázku, ale chtějí spořit na nákladech tisku.

Parametry tisku

Pokud už jste se rozhodli pro to, jaký typ tiskárny chcete a jestli budete tisknout jen černobíle nebo ve všech barvách, tak jste urazily notný kus cesty, ale rozhodování ohledně tiskárny Vám rozhodně nekončí. Je několik dalších parametrů, které jsou pro výběr tiskárny podstatné, může to být:

Úsporná
HP Color LaserJet Pro M477fdw CF379A
ca. 17 600 CZK
Aktuálni cena
  • rychlost tisku
  • kvalita tisku
  • oboustranný tisk

Rychlost tisku je důležitá, pokud pořizujete jednu tiskárnu pro větší množství lidí, kteří také budou tisknout vícestránkové dokumenty. Potom je pro Vás vysoká rychlost tisku, která se udává v počtu vytištěných stran za minutu. Vyšší rychlost tiskárny zajistí, že se u tiskárny (kopírky) nebudou tvořit fronty.

Kvalita tisku říká, jak detailní obrázky vytisknete. Čím vyšší hodnotu dpi výrobce u tiskárny udává, tím vyšší je kvalita tisku. Pro běžný černobílý tisk dokumentů Vám bude stačit i 300 až 600 dpi, což je dostačující kvalita pro laserový tisk textů. Při tisku barevných obrázků je lepší sáhnout po kvalitnější tiskárně, která zvládne i 4800 dpi a více.

Bezdrátová
HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075 5SE22C
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Oboustranný tisk je u multifunkční tiskárny poměrně důležitou funkcí. Pokud tiskárna umí oboustranně tisknout sama, aniž byste museli papír převracet ručně, tak je velká šance, že podobně bude umět i oboustranně kopírovat a skenovat. Díky této funkci snížíte spotřebu papíru, a pokud budete kopírovat nebo skenovat, tak můžete do tiskárny vložit štos papíru a nechat ji pracovat samostatně – za předpokladu protahovacího skeneru.

Skener

Skenovací zařízení je pro multifunkční tiskárnu důležité, protože zprostředkovává funkci skenování a kopírování. Skener má běžné dvě varianty:

  • protahovací
  • plošný

Protahovací skener je ten typ, který papíry protahuje a během protažení tělem skeneru je ofotí, a buď uloží do souboru, anebo vytiskne kopii. Protahovací skener je lepší tam, kde často potřebujete ofotit nesvázané papír a více stránkové dokumenty, které nejsou svázány.

Plošný skener je ten typ, na jehož skleněnou plochu přiložíte to, co chcete ofotit. Výhoda tohoto skeneru je v tom, že můžete ofotit například strany v knihách nebo fotografie různých formátů. Nevýhodou je, že do plošného skeneru musíte vkládat papír po jednom.

Ideální variantou je multifunkční tiskárna, která má oba typy skenerů a vyberete si podle toho, co zrovna děláte. Naprosto samostatnou kategorií jsou skenery pro skenování negativů a diapozitivů. Ty ale součástí multifunkčních tiskáren nebývají.

Připojení

Multifunkční tiskárnu je nutné připojit k dalšímu zařízení, odkud budete posílat tiskové úlohy, případně kam se Vám budou ukládat naskenované soubory.

Nejjednodušší variantou je připojení tiskárny k počítači pomocí USB kabelu. Toto připojení zajistí nejrychlejší komunikaci. V dnešní době se většina tiskáren umí spárovat s dalšími zařízeními on-line, takže můžete tisknout i z více zařízení. To je funkce vynikají v případě, že k tiskárně je připojeno více uživatelů, například ve firmě nebo i v domácnosti. Navíc díky tomu můžete na tiskárnu posílat dokumenty k tisku i třeba z mobilního telefonu. Toto bezdrátové připojení nejčastěji běží díky připojení bluetooth nebo WiFi.

Doplňky

To nejdůležitější, co může multifunkční tiskárna nabídnout, jsme už zmínili. Zbývá několik drobností, které mohou práci s tiskárnou zpříjemnit a usnadnit, takže stojí za to o nich při výběru tiskárny přemýšlet.

Zásobníky papíru jsou samostatné šuplíky, do kterých můžete uložit různé druhy papíru a před tiskem můžete dát tiskárně pokyn, z jakého šuplíku si má vzít papír pro danou tiskovou úlohu. Multifunkční tiskárny většinou zvládnou ovládat čtyři zásobníky. Můžete v nich mít papíry různých velikostí, kvality nebo třeba samolepící papíry. Tento doplněk je vhodný především pro firmy.

Displej, který slouží jako ovládací panel je u multifunkční tiskárny samozřejmostí. Slouží především k ovládání skeneru a kopírky. Díky dotykovému displeji můžete jednak nastavit parametry kopírovaní či skenování a také zobrazit náhled.

Slot na USB a paměťové karty je rovněž užitečný pomocník, pokud máte dokument, který chcete tisknout uložený na externím zařízení. To můžete připojit do slotu tiskárny a pomocí ovládacího panelu na tiskárně zvolíte, co se s dokumentem má stát. Naopak pokud máte papírovou předlohu, tak ji můžete skenovat a ukládat přímo na externí úložiště.

Výrobci

Multifunkční tiskárny jsou na trhu poměrně rozšířeny a škála výrobců a značek se neustále rozšiřuje. Největší nabídkou disponují celosvětově známí producenti jako HP, Espon, Brother, Canon, Samsung, Konica nebo Xerox. Většina těchto výrobců také disponuje širokou škálou náhradních dílů, pokud by se něco na tiskárně opotřebovalo. Rovněž nabízejí i vlastní originální tonery, které prodlouží životnost tiskárny.

Ceny

Cena multifunkčního zařízení je jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru. Je dost velký rozdíl mezi tím, jestli kupujete tiskárnu pro domácnost nebo pro firmu.

2000 až 5000 Kč je běžná cena tiskárny pro domácí využití. V dolní hranici toho cenového intervalu jsou inkoustové tiskárny, které disponují kvalitním tiskem s hodnotami dpi 4800 nebo 6000. Naopak laserové tiskárny se pohybují v horní cenové relaci, tedy 4000 až 5000 Kč. Za tuto cenu dostane zařízení pro tisk, kopírování a skenování. Určitě můžete čekat možnost bezdrátového připojení. Tyto tiskárny nejsou tak rychlé, většinou mají pouze jeden zásobník papíru a celkově tiskárny nejsou tak propracované, ovládací panel reaguje pomaleji. Laserové tiskárny za tuto cenu nedisponují takovou kvalitou tisku, dosahují nejčastěji hodny 600 nebo 1200 dpi, což je vhodné pro domácí černobílý tisk. U tiskáren za tuto cenu není samozřejmostí přítomnost obou typů skenerů.

5000 až 10000 Kč je cena tiskárny, kterou si většinou dovolí investovat firmy. Oproti předchozí kategorii nebude velký rozdíl v kvalitě tisku. Opět platí, že inkoustové tiskárny budou mít kvalitnější tisk a hodí se pro barevný tisk. Laserové tiskárny jsou spíš pro černobílý tisk textu. Připlatíte si spíše za kvalitnější zpracování celého zařízení, rychlejší tisk a skenování. Další rozdíl je ve větším počtu zásobníků. Standardem je přítomnost jako protahovacího, tak plošného skeneru.

Více než 10000 Kč je cena velkokapacitních zařízení, které se kupují pro firmy nebo úřady, kde jsou tyto zařízení permanentně vytíženy. Fungují tedy velice rychle, mají nejčastěji čtyři zásobníky a zvládají různé velikosti tisků. Za tyto vyšší ceny pořídíte i laserovou tiskárnu, která se kvalitou tisku vyrovná inkoustové. Vyšší pořizovací cena se vrátí v nižších provozních nákladech při velkém vytížení, které se od takové tiskárny očekává.

Jméno
Kompaktní
Do kanceláře
Vítěz testu
Úsporná
Bezdrátová
Image
Produkt
Canon Pixma MG3650
Brother MFC-T910DW
Kyocera Ecosys M5526cdw
HP Color LaserJet Pro M477fdw CF379A
HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075 5SE22C
Hmotnost
5.4 kg
9.9 kg
26 kg
23.2 kg
5.22 kg
Hloubka
304 mm
439 mm
472 mm
361.1 mm
Šířka
449 mm
435 mm
416 mm
432.5 mm
Výška
152 mm
195 mm
400 mm
132.1 mm
Rozlišení scanneru
2400 x 1200 DPI
2400 x 1200 DPI
1200 x 1200 DPI
300 x 300 DPI
Automatický oboustranný tisk
Barevný tisk
Bluetooth
Čtečka karet
Cena ca. 1 500 CZK ca. 8 000 CZK ca. 14 400 CZK ca. 17 600 CZK ca. 1 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena