Nejlepší nabíječky gelových baterií 2024 a jak vybrat
Udrží v chodu každý stroj.
Jak vybrat nabíječku gelových baterií
- Gelové baterie využívají speciální kyselinu s gelovou konzistencí.
- Gelová baterie se doporučuje vždy nabíjet přes noc, k úplnému nabití dojde až za hodně dlouhý čas.
- Využití gelových baterií je v různých strojích ale například taktéž v automobilech.
Nabíječka gelových baterií - náš výběr
Nabíječky gelových baterií 24 V
Nabíječky gelových baterií s automatickým vypnutím
Jak vybrat nabíječku gelových baterií
Co je gelová baterie
Baterie jsou dnes nedílnou součástí mnoha přístrojů, jen těžko bychom se bez nich obešly. Gelový typ baterií je zpravidla dodáván v plastovém boxu, uvnitř kterého se nachází kladné a záporné mřížky oddělené separátory. Potřebný elektrolyt se však nenachází v separátoru, ale právě v gelu, přičemž odtud pramení pojmenování gelových baterií.
Samotné použití je v různých strojích, vozících v průmyslové výrobě a také některých automobilech.
Nabíječka
Vždy je doporučováno používat výhradně výrobce dodávanou nabíječku ke gelové baterii. V jiných případech vzrůstá riziko, že baterii nebudete nabíjet adekvátně a v krajním případě ji můžete postupně zničit či snížit její kapacitu. Doporučováno je rovněž řídit se návodem ke každé koupené gelové baterii.
Důležitou informací je, že většina nabíječek gelových baterií indikuje úplné nabití v momentě, kdy je kapacita baterie na zhruba 85 %. Na tuto hodnotu se většina nabíječek gelových baterií dostane za 12 až 15 hodin. K případnému naprostému nabití na 100 % je zapotřebí opravdu dlouhá doba blížící se ke 36 hodinám.
Využití
Nabíječky gelových baterií mají široké spektrum využívání. Zpravidla naleznete nabíječky, které nejsou určené výhradně k nabíjení gelových baterií, ale také dalších článků, a to například olověných, bezúdržbových či kyselinových. Netřeba mít nějaké obavy, nabíječky jsou dnes již inteligentní a dokáží rozpoznat, co která baterie potřebuje. I takové multifunkční nabíječky zvládají spolehlivě nabít i gelovou baterii.
Nabíječky gelových baterií využijete například:
- u zahradních a zemědělských strojů
- vozíků
- motorek
- skútrů
- golfových vozíků
- čtyřkolek
- ale rovněž u některých druhů automobilů.
Výhody
Nabíječky gelových baterií mohou mít i zajímavé výhody, na které se vyplatí brát zřetel při výběru. Velice praktický je například displej, na kterém lze vidět klíčové informace. Dozvíte se ihned napětí vaší gelové baterie či nabíjecí proud v ampérech. Ihned se dozvíte také orientační stav nabití baterie a volit lze i konkrétní režimy nabíjení. Díky displeji také ihned zjistíte, že je něco v nepořádku. Typicky může jít například o chybný kontakt či nesprávné zapojení baterie. To vše vám nabíječka gelových baterií může indikovat.
Dbejte na to, aby byl displej, zpravidla typu LED, podsvícený. Jen to zajistí dobrou čitelnost venku i ve tmě.
Správné používání
Nabíječku gelových baterií je nezbytné také vhodně používat tak, aby proces nabíjení probíhal správně a nabíječka vám co nejdéle vydržela. Totéž budete chtít i od nabíjené baterie. Nejprve je vhodné zapojit nabíječku do sítě, a až poté k baterii. Opomenout nesmíte ani základní údržbu, jako je například kontrola kontaktů, které nesmí být nijak zoxidované. Konektorů se však nikdy nedotýkejte kovovými věcmi či nářadím, mohlo by dojít ke zkratu a nenávratnému poškození nabíječky gelových baterií. Dodejme, že ani sebelepší nabíječka nebude gelovou baterii nabíjet věčně.
Doba nabíjení | stav nabití |
---|---|
Kolem 10 hodin | do 85 % kapacity baterie |
Více než 30 hodin | do 100 % kapacity baterie |
Víte, že…?
Nabíječka gelových baterií by měla být dobře zpracovaná, přenosná a ideálně vybavená displejem pro co nejlepší přehled o procesu nabíjení.
Ceny
Nabíječky gelových baterií seženete v takřka každém obchodě s potřebami pro automobily a motorky, případně pro zahradní techniku.
- Ceny startují většinou již kolem 500 Kč za menší nabíječky, které ještě nejsou vybavené displejem. Jde o základní typy pro nenáročné uživatele, hodící se například pro menší techniku, třeba pro zahradní sekačky a traktory. Tyto nabíječky dokáží dodávat proud jen něco málo přes 1 ampéru.
- Velké baterie nabijete dražší nabíječkou gelových baterií. Tyto nabíječky mívají displej, ale především dodávají proud i více než 10 ampér. Jejich cena je však již kolem 2 000 Kč.
- Pro běžně náročného uživatele existují nabíječky gelových baterií s dodávaným proudem kolem 5 ampér, menším LED displejem a cenou pohybující se lehce nad hranicí 1 000 Kč.