Nabíječka gelových baterií

Udrží v chodu každý stroj.

ca. 1 300 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 100 CZK

Jak vybrat nabíječku gelových baterií

 • Gelové baterie využívají speciální kyselinu s gelovou konzistencí.
 • Gelová baterie se doporučuje vždy nabíjet přes noc, k úplnému nabití dojde až za hodně dlouhý čas.
 • Využití gelových baterií je v různých strojích ale například taktéž v automobilech.

Co je gelová baterie

Baterie jsou dnes nedílnou součástí mnoha přístrojů, jen těžko bychom se bez nich obešly. Gelový typ baterií je zpravidla dodáván v plastovém boxu, uvnitř kterého se nachází kladné a záporné mřížky oddělené separátory. Potřebný elektrolyt se však nenachází v separátoru, ale právě v gelu, přičemž odtud pramení pojmenování gelových baterií.

Samotné použití je v různých strojích, vozících v průmyslové výrobě a také některých automobilech.

Automatická nabíječka
OptiMATE TM420

Nabíječka

Vždy je doporučováno používat výhradně výrobce dodávanou nabíječku ke gelové baterii. V jiných případech vzrůstá riziko, že baterii nebudete nabíjet adekvátně a v krajním případě ji můžete postupně zničit či snížit její kapacitu. Doporučováno je rovněž řídit se návodem ke každé koupené gelové baterii.

Důležitou informací je, že většina nabíječek gelových baterií indikuje úplné nabití v momentě, kdy je kapacita baterie na zhruba 85 %. Na tuto hodnotu se většina nabíječek gelových baterií dostane za 12 až 15 hodin. K případnému naprostému nabití na 100 % je zapotřebí opravdu dlouhá doba blížící se ke 36 hodinám.

Využití

Nabíječky gelových baterií mají široké spektrum využívání. Zpravidla naleznete nabíječky, které nejsou určené výhradně k nabíjení gelových baterií, ale také dalších článků, a to například olověných, bezúdržbových či kyselinových. Netřeba mít nějaké obavy, nabíječky jsou dnes již inteligentní a dokáží rozpoznat, co která baterie potřebuje. I takové multifunkční nabíječky zvládají spolehlivě nabít i gelovou baterii.

Pro 6/12V baterie
Telwin Defender 8 6/12 V

Nabíječky gelových baterií využijete například:

 • u zahradních a zemědělských strojů
 • vozíků
 • motorek
 • skútrů
 • golfových vozíků
 • čtyřkolek
 • ale rovněž u některých druhů automobilů.

Výhody

Nabíječky gelových baterií mohou mít i zajímavé výhody, na které se vyplatí brát zřetel při výběru. Velice praktický je například displej, na kterém lze vidět klíčové informace. Dozvíte se ihned napětí vaší gelové baterie či nabíjecí proud v ampérech. Ihned se dozvíte také orientační stav nabití baterie a volit lze i konkrétní režimy nabíjení. Díky displeji také ihned zjistíte, že je něco v nepořádku. Typicky může jít například o chybný kontakt či nesprávné zapojení baterie. To vše vám nabíječka gelových baterií může indikovat.

Automatická detekce napětí
Telwin Defender 12

Dbejte na to, aby byl displej, zpravidla typu LED, podsvícený. Jen to zajistí dobrou čitelnost venku i ve tmě.

Správné používání

Nabíječku gelových baterií je nezbytné také vhodně používat tak, aby proces nabíjení probíhal správně a nabíječka vám co nejdéle vydržela. Totéž budete chtít i od nabíjené baterie. Nejprve je vhodné zapojit nabíječku do sítě, a až poté k baterii. Opomenout nesmíte ani základní údržbu, jako je například kontrola kontaktů, které nesmí být nijak zoxidované. Konektorů se však nikdy nedotýkejte kovovými věcmi či nářadím, mohlo by dojít ke zkratu a nenávratnému poškození nabíječky gelových baterií. Dodejme, že ani sebelepší nabíječka nebude gelovou baterii nabíjet věčně.

Doba nabíjení stav nabití
Kolem 10 hodin do 85 % kapacity baterie
Více než 30 hodin do 100 % kapacity baterie

Víte, že…?

Nabíječka gelových baterií by měla být dobře zpracovaná, přenosná a ideálně vybavená displejem pro co nejlepší přehled o procesu nabíjení.

Ceny

Nabíječky gelových baterií seženete v takřka každém obchodě s potřebami pro automobily a motorky, případně pro zahradní techniku.

 • Ceny startují většinou již kolem 500 Kč za menší nabíječky, které ještě nejsou vybavené displejem. Jde o základní typy pro nenáročné uživatele, hodící se například pro menší techniku, třeba pro zahradní sekačky a traktory. Tyto nabíječky dokáží dodávat proud jen něco málo přes 1 ampéru.
 • Velké baterie nabijete dražší nabíječkou gelových baterií. Tyto nabíječky mívají displej, ale především dodávají proud i více než 10 ampér. Jejich cena je však již kolem 2 000 Kč.
 • Pro běžně náročného uživatele existují nabíječky gelových baterií s dodávaným proudem kolem 5 ampér, menším LED displejem a cenou pohybující se lehce nad hranicí 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat nabíječku gelových baterií?

Nabíječku gelových baterií vybírejte vždy, pokud máte přístroj s gelovou baterií. Hodí se vybrat model, který má dostatečný výkon. Vždy také dbejte na to, aby šlo o certifikovaný typ nabíječky gelových baterií s příkladným zpracováním.

Jsou nabíječky gelových baterií jen výhradně pro ně?

Nabíječky gelových baterií jsou zpravidla víceúčelové. Nejsou tak určené jen výhradně k nabíjení gelových baterií, ale lze takovou nabíječku využít i k dobíjení dalších typů baterií. Například jde o baterie olověné, bezúdržbové nebo kyselinové.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Automatická nabíječka
Pro 6/12V baterie
Automatická detekce napětí
Image
Produkt
OptiMATE TM420
Telwin Defender 8 6/12 V
Telwin Defender 12
Výrobce
Tecmate
Telwin
Telwin
Ochrana proti zkratu
Automatické vypnutí
Cena ca. 1 300 CZK ca. 600 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena