Nábytek pro kočky

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Nabytek XL škrabadlo pro kočky se sisalovými sloupky 110 cm

Jak vybrat nábytek pro kočky

 • Mezi základní nábytek pro kočky patří domeček, odpočívadlo a škrabadlo. Pro větší pohodlí a dostatek pohybu lze zakoupit i další méně tradiční vybavení.
 • Mezi základní parametry patří rozměr, hmotnost a nosnost.
 • Volba materiálu může ovlivnit i design výrobku. Nutné je se zaměřit na celkovou kvalitu zpracování daného nábytku.

Nábytek pro kočky - náš výběr

Nábytek pro kočky škrabadla

Nábytek pro kočky kukaň

Vsepropejska Lenny kukaň pro psy a kočky
Výrobce: Vsepropejska
Velikost psa: malý
Hunter Astana kukaň 38 x 40 x 27 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Hunter
Typ výrobku: kukaně
Barva: béžová
Výška: 27 cm
Materiál: textilní
I love pets Kukaň Bella 52 x 45 cm
Výrobce: I Love Pets'
Typ výrobku: kukaně
Barva: šedá
Trixie Harvey kočičí škrabadlo s koulemi 67 cm
Výrobce: Trixie
Typ výrobku: kukaně
Barva: šedá
Zobrazit kompletní nabídku nábytků pro kočky

Jak vybrat nábytek pro kočky

 • Mezi základní nábytek pro kočky patří domeček, odpočívadlo a škrabadlo. Pro větší pohodlí a dostatek pohybu lze zakoupit i další méně tradiční vybavení.
 • Mezi základní parametry patří rozměr, hmotnost a nosnost.
 • Volba materiálu může ovlivnit i design výrobku. Nutné je se zaměřit na celkovou kvalitu zpracování daného nábytku.

Jaký typ vybrat

Hlavní funkcí kočičího nábytku je to, aby kočky neokupovaly nebo hůř nepoškozovaly vybavení bytu. Na našem trhu je pak celá škála možností od základního vybavení až po různé vychytávky. Základ však tvoří tři typy nábytku a to domeček, odpočívadlo a škrabadlo. Všechny tři prvky lze zakoupit i v kombinovaném provedení, které ušetří nejen místo, ale i peníze.

Kočka škrabe sisalový sloup

Kočce můžete pořídit celou řadu zábavných prvků, iStock / Svetlana Sultanaeva

Domeček

Krytý domeček představuje jakýsi základ při výběru nábytku pro kočky. Slouží jim zejména jako úkryt ve chvílích, kdy se cítí být ohroženy, nebo samozřejmě jako místo pro odpočinek. Domečky lze vybírat z různých materiálů jako je dřevo, proutí nebo textil. Mohou být v různých barevných provedeních, tvarech a velikostech. Může se jednat o klasickou kukaň nebo domeček s rovnou nebo sedlovou střechou. Součástí může být i terasa, žebřík nebo škrabadlo.

Odpočívadlo

Odpočívadlo je místo pro lenošení a sledování dění kolem. Opět se vyrábí v celé škále provedení od jednoduchých pelíšků až po kombinované konstrukce vybavené dalšími prvky jako je domeček nebo škrabadlo. Jednoduchá odpočívadla je vhodná umístit do vyšších míst např. na parapet, topení. Existují modely k připevnění na zeď nebo závěsná provedení.

Škrabadlo

Nábytek pro kočky
Nabytek XL škrabadlo pro kočky se sisalovými sloupky 110 cm

Škrabadlo představuje nezbytné vybavení domácnosti, kterou obývá kočičí mazlíček. Prvotní funkcí je možnost broušení drápků. Pokud kočka škrabadlo nemá, může drápky obrušovat na běžném vybavení bytu, což není žádoucí. Tento typ vybavení se opět vyrábí z různých materiálů, nejčastěji je to ale dřevo, provazy, kartony atd. Škrabadla mohou být nízká nebo vysoká. Alternativu pak představuje tzv. kočičí strom.

Škrabadlo pro kočky

Největším prvkem jsou kočičí stromy, které nabízí celou řadu různých prvků, iStock / Denise Hasse

Další vybavení

Mimo tento základ existují i další možnosti, které mohou být svým způsobem netradiční, ale také praktické. Zpravidla se jedná o designovou záležitost, která doladí daný interiér. Do této kategorie patří např.:

 • Pohovky – mohou mít tradiční podobu a zároveň se může jednat o velmi designovou záležitost, na které nelze poznat, že se jedná o nábytek pro domácího mazlíčka; vyrábí se z různých materiálů od dřeva, proutí až po kožešiny a jiné textilie
 • Žebříky – místo pro hru, která nezabere příliš místa v interiéru; mohou být vyrobeny ze dřeva, provazů; lze je zavěsit ke stropu do podoby mostu, opřít o stěnu apod.; kočkám umožňují větší míru pohybu ve výškách, šplhání, skákání atd.
 • Nášlapy na stěnu – umožňují šplhání a lepší přístup k oblíbeným vyvýšeným místům v bytě; upevňují se na jakoukoli stěnu; ideální je kombinace s dalšími prvky např. žebříky; povrch je krytý koberečkem, který tvoří neklouzavou plochu a brání tak případnému pádu a úrazu kočky

Víte, že…?

Před výběrem nábytku je vhodné si ověřit návyky kočky. Každá kočka je jiná, každá má jiné potřeby, „koníčky“, zájmy. Zohlednit je třeba i věk zvířete, protože u starších koček je třeba počítat s tím, že budou méně hravé a aktivní.

Základní parametry

Nábytek pro kočky škrabadla
Nabytek XL škrabadlo pro kočky se sisalovými sloupky 92 cm

Mezi základní parametry patří zejména:

 • Rozměry – velmi variabilní parametr; vždy záleží na konkrétním typu výrobku; důležitý je zejména rozměr základny u svislých konstrukcí; u kmenů škrabadel se doporučuje volit výšku minimálně o 10 cm vyšší než je kočka
 • Hmotnost – v závislosti na jednotlivých druzích nábytku a použitého materiálu se hmotnost pohybuje v rozpětí 1 kg až 60 kg, ale i více; těžší modely zaručují větší odolnost i stabilitu, ale také horší manipulaci při přenášení
 • Nosnost – nosnost je nutné ověřit u prodejců nebo výrobců, protože bývá uvedena pouze výjimečně; údaj je důležitý, pokud bude výrobek používán větším plemenem nebo větším množstvím zvířat; důležitá je vždy u závěsných modelů

Volba materiálu

Pro výrobu nábytku pro kočky se používají nejrůznější materiály a jejich volba zpravidla ovlivňuje i celkový vzhled výrobku.

 • Karton – používá se na konstrukci škrabadel, ale i odpočívadel; nejméně odolný materiál, ze kterého je i dost nepořádku
 • Dřevo, dřevovláknité desky – z těchto materiálů může být konstrukce prakticky jakéhokoli typu nábytku
 • Textilie – mohou z ní být vyrobeny celé pelíšky nebo odpočivadla nebo jimi mohou být potaženy pouze povrchy; nejvhodnější jsou měkké textilie např. plyš, které umožňují kočkám snadnější šplhání, protože do nich lze snadnou zaseknout drápky
 • Sisalový provaz – materiál, kterým se nejčastěji potahují škrabadla; tento materiál je drsný a svou strukturou připomíná kůru stromů; pro kočky je velmi lákavý a díky tomu dávají tomuto typu vybavení přednost před klasickým nábytkem
 • Juta, koberec – alternativa sisalového provazu pro kočky, kterým tento materiál nevyhovuje

Obecně se doporučuje zejména u škrabadel volit zcela jiný materiál než je použitý v interiéru domácnosti, kde kočka žije. Ta pak snáze rozliší, kde si drápky brousit může a kde ne.

Kočka leží na odpočívadle

Kočičí nábytek lze koupit v mnoha variantách, iStock / Olya Smolyak

Kvalita zpracování

Nábytek pro kočky kukaň
Závěsná plyšová kukaň s polštářem, kulatá, na topení 38 x 34 cm

Při výběru vybavení pro jakéhokoli mazlíčka, by měly být kvalitní výrobky první volbou. Pouze takové produkty totiž zajistí bezpečné používání a zároveň vydrží i drsnější zacházení. U škrabadel a kombinovaných odpočívadel je nutné se zaměřit na stabilitu, protože musí vydržet i divočejší kočičí hraní aniž by se převrhla. Toto bývá zpravidla zajištěno dostatečně širokou základnou nebo kotvením do zdi.

Výrobci a ceny

Nabídka na trhu, co se vybavení pro domácí mazlíčky týká, je opravdu široká. Přehled výrobců a přibližných cen jednotlivého typu nábytku v tabulce níže. Nejnižší ceny přitom zpravidla představují jednoduché výrobky v dané kategorii. V horní cenové hranici je pak většinou kombinované provedení daného vybavení

Typ nábytkuVýrobciCenové rozpětí
DomečkyLove StoryOd 300 Kč do 3000 Kč
 Bitiba 
 Ferplast 
OdpočivadlaTrixieOd 200 Kč do 20000 Kč
 Plaček 
 Magic cat 
Škrabadla– NobbyOd 100 Kč do 20000 Kč
 Flamingo 
 Cat Gato 

Otázky a odpovědi

Jak vybrat nábytek pro kočky?

Obecně je vhodné domácnost s kočkou vybavit domečkem, odpočivadlem a škrabadlem. Dle daného prostoru je vhodné zohlednit rozměr. Volit lze mezi různým materiálem, který ovlivňuje také design výrobku.

Proč kočky potřebují škrabadla?

Škrábání může být pro kočku hrou, způsobem komunikace mezi kočkami nebo také slouží k očistě zvířete. Škrábáním si kočka čistí a brousí drápy.
Zobrazit kompletní nabídku nábytků pro kočky