Furminátor pro kočky

Jak vybrat furminátor pro kočky

 • Fruminátor je vyčesávač srsti nejen pro kočky, ale také psi. Mimo něj lze zvážit také další možnosti a to hřebeny a kartáče.
 • Furminátor je vhodný používat zejména u koček, které mají spodní srst. U koček s jednovrstvou srstí jsou naprosto dostačující hřebeny a kartáče.
 • Při jeho výběru není rozhodující hmotnost zvířete, ale délka srsti. Hrabla se vyrábí ve dvou základních velikostech pro krátkosrstá a dlouhosrstá plemena koček. Narazit lze i na speciální typ furminátoru pro koťata a štěňata.

Furminátor a další možnosti

Kočky, které jsou chované doma, mohou línat prakticky během celého roku, proto je nutné jejich srst pročesávat. K tomuto účelu se zpravidla používají kartáče, hřebeny nebo furminátory.

Kartáče

Kromě důkladného pročesání srsti dokáží kartáče velmi efektivně odstranit také přebytečné chlupy. Kartáče mají větší česací plochu, takže je celý proces pro mazlíčka velmi příjemný. Kartáče mohou mít různé zpracování. Nejčastěji mají dvojí provedení:

 • Jednostranný kartáč – nejčastěji drátkové provedení, pokud jsou konce opatřené kuličkami, je kartáč šetrnější ke kůži zvířete
 • Oboustranný kartáč – tyto kartáče mají z jedné strany drátky, na druhé jsou pak štětiny; ty mohou být jak z umělých, tak přírodních materiálů

Hřebeny

Hřebeny jsou tvořeny jednou řadou hrotů s různě velkými mezerami. Existují i oboustranné verze, kdy na jedné straně jsou mezery menší, na druhé větší. Používá se k česání i úpravě srsti celého těla zvířete. Existuje také varianta na vyčesávání blech a klíšťat. Tyto mají velmi malé mezery a jemné hroty.

Vyčesávání kočky

Furminátory snadno odstraní uvolněné chlupy, iStock / Oleg Opryshko

Furminátory

Furminátory jsou také jinak označovány jako hrabla. Zpravidla mají kovovou hlavici připomínající holicí strojek. Primárné slouží k vyčesávání srsti línajících druhů koček a psů. Jako největší výhody tohoto typu vyčesávače se uvádí:

 • Odstranění uvolněných chlupů – srst koček je tak chráněna před podrážděním; domácnost je tak více udržována v čistotě a bez chlupů; výrazným benefitem je také snížení alergenů v ovzduší
 • Speciálně tvarovaná hlavice je konstruována tak, aby nevytrhávala srst ani ji jinak nepoškodila
 • Pravidelným používáním se také předchází tomu, že kočka spolkne uvolněné chlupy během vlastní péče o srst; předchází se tak případným bezoárům v trávicím traktu koček
 • Furminátory pronikají hluboko do srsti, takže brání vzniku zacuchaných chomáčků pod svrchní srstí
 • Při pravidelném používání je možné snížit línání koček o více než 90 %

Víte, že…?

Furminátor se zpravidla doporučuje používat ideální 1 až 2 krát týdně alespoň 10 až 20 minut. Kočky většinou línají v cyklech zhruba po 4 až 6 týdnech. V tomto období je nutné používat hrablo podstatně častěji.

Pro jaké kočky je vhodný

Tento typ vyčesávače je ručený k odstraňování nejen uvolněných chlupů, ale také spodní srsti a to bez poškození srsti svrchní. Některá plemena mohou mít odlišnou texturu srsti, respektive může být jednovrstvá nebo dvouvrstvá.

 • Zvířata se spodní (dvouvrstvou) srstí – v jejich případě je používání furminátoru jednoznačnou volbou; vhodný je především v době, kdy silně línají
 • Zvířata bez spodní srsti (srst jednovrstvá) – i tyto kočky mohou línat, ale pouze minimálně; v jejich případě jsou lepší volbou klasické hřebeny nebo kartáče, které jsou v péči o jejich srst dostačující
Vyčesávání kočky

Furminátory můžete koupit v několika velikostech, iStock / Astakhova

Jakou zvolit velikost

Furmonátory se v případě psů vybírají podle velikosti, respektive jejich hmotnosti a délky srsti. V případě koček existují dva základní velikostní typy. Jejich použití není nijak omezeno hmotností zvířete, rozhodující je typ srsti.

Velikost Typ srsti Příklady plemen koček
S Krátká srst Bengálská kočka
    Egyptská mau
    Ocicat
    Snowshoe
    Britská krátkosrstá kočka a další
M/L Dlouhá srst Perská kočka
    Ragdoll
    Americká kadeřavá kočka dlouhosrstá
    Mainská mývalí kočka
    Sibiřská kočka a další

Kromě těchto dvou základních typů existuje také verze pro štěňata a koťata. Tento speciální furminátor je určený k česání a masírování pokožky. Díky jeho používání je srst zvířecích miminek zdravá a čistá. Mimo to může sloužit při učení štěňat a koťat na celoživotní péči o jejich srst.

Víte, že…?

Furminátor nelze používat u plemen koček nebo psů, která nelínají nebo mají citlivou kůži. Mezi tato plemena patří např. Cornish Rex, Devon Rex, Korat, orientální kočky, singapurská kočka a další.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat furminátor pro kočky?

Furminátor se používá u plemen koček, které mají spodní srst a více línají. V případě, že si není majitel jistý vhodností používání, lze se poradit s veterinárním lékařem. Jediným základním parametrem při výběru je volba jeho velikosti. Ta se odvíjí od délky srsti jednotlivých plemen koček.

Lze furminátor použít i pro jiná zvířata?

Furminátor se velké oblibě těší zejména u pejskařů. Kromě nich je lze používat k vyčesávání chlupů aké u králíků, fretek a jiných línajících domácích mazlíčků.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.