Nejlepší furminátory pro kočky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Zolux Anah Kartáč super brush S

Jak vybrat furminátor pro kočky

 • Fruminátor je vyčesávač srsti nejen pro kočky, ale také psi. Mimo něj lze zvážit také další možnosti a to hřebeny a kartáče.
 • Furminátor je vhodný používat zejména u koček, které mají spodní srst. U koček s jednovrstvou srstí jsou naprosto dostačující hřebeny a kartáče.
 • Při jeho výběru není rozhodující hmotnost zvířete, ale délka srsti. Hrabla se vyrábí ve dvou základních velikostech pro krátkosrstá a dlouhosrstá plemena koček. Narazit lze i na speciální typ furminátoru pro koťata a štěňata.

Furminátor pro kočky - náš výběr

Zolux Anah Kartáč super brush S
Výrobce: Zolux
Druh: hrabla
Zobrazit více
Zolux Anah Kartáč super brush S je kovové hrablo určené pro péči o srst koček různých typů srsti. S čepelemi z nerezové oceli a rozměry 50 x 50 x 140 mm usnadňuje odstranění volných chlupů a spodní vrstvy srsti. Rukojeť vybavená termoplastickou pryží je ergonomicky tvarována.
Zobrazit méně
Zolux Anah Kartáč super brush M
přečíst recenzi
Výrobce: Zolux
Druh: hrabla
Zobrazit více
Zolux Anah Kartáč super brush M je nástroj pro péči o kočičí srst. Je vybaven nerezovou čepelí a navržen tak, aby odebíral volné chlupy a dolní vrstvu srsti. Je doporučováno používat kartáč na čisté a nezamotané srsti. Rukojeť je ergonomická a má protiskluzovou povrchovou úpravu.
Zobrazit méně
Foolee Easee Kartáč M
přečíst recenzi
Výrobce: Foolee
Druh: hrabla
Zobrazit více
Foolee Easee M je kartáč na kočičí srst. Skládá se z patentovaných kompozitů BIONNER® a HEETEC®, které slouží k vyčesávání jemné a husté srsti. Hřeben má dvě strany, označené jako THIN a THICK, pro různé typy srsti a její délku lze nastavit horní páčkou.
Zobrazit méně
Fine LookGolem Vyčesávač S
přečíst recenzi
Výrobce: Tommi
Druh: hrabla
Vlastnosti: vyčesávací
Zobrazit více
Vyčesávač Fine LookGolem S pro kočky je vybavený snímatelnou hlavou s břitem, což umožňuje jednoduché čištění. Rozměry produktu jsou 15 cm na délku a 6 cm na šířku. Tento nástroj je tak navržen pro praktickou a efektivní péči o srst vašeho mazlíčka.
Zobrazit méně

Furminátory pro kočky FURminator

FURminator Short Hair hrablo M/L
přečíst recenzi
Výrobce: Furminator
Druh: hrabla
Materiál: kov
Délka srsti: krátká
Zobrazit více
FURminator Short Hair hrablo M / L je zařízení určené pro dlouhosrsté kočky středních a velkých plemen. Česá podsadu a odstraňuje až 99% uvolněných chlupů, což může redukovat tvorbu chlupových bezoárů. Hřeben penetráže přes vrchní chlupy až k podsadě bez poškození kůže zvířete.
Zobrazit méně
FURminator Short Hair hrablo S
přečíst recenzi
Výrobce: Furminator
Druh: hrabla
Vlastnosti: vyčesávací
Délka srsti: krátká
Zobrazit více
FURminator Short Hair hrablo S je nástroj pro kočky do 4,5 kg s krátkou srstí. Hřeben má nerezovou vyčesávací hranu pro efektivní pročesání srsti a tlačítko FURejectorTM pro uvolnění vyčesaných chlupů. Je navržen pro snížení línání až o 90%. Důraz kladl na kůži a srst zvířete.
Zobrazit méně
FURminator hrablo deLuxe Small
přečíst recenzi
Výrobce: Furminator
Druh: hrabla
Velikost psa: malí
Zobrazit více
FURminator deLuxe Small je patentované hrábě pro línající domácí zvířata, včetně koček. Pomáhají snížit línání o 90% a taktéž mají efekt v prevenci vzniku trichobezoárů. Přístroj je vhodný pro všechna plemena, s dlouhou i krátkou srstí. Nepoškozuje srst a je vhodný pro zvířata vážící do 12 kg.
Zobrazit méně
FURminator Short Hair hrablo M
Výrobce: Furminator
Délka srsti: krátká
Druh: hrabla
Zobrazit více
Hrablo FURminator Short Hair M je určené pro krátkosrsté psy středních plemen. S jeho využitím je možné odstranit až 99 % uvolněných chlupů. Použití 1-2x týdně po dobu 10 až 20 minut je doporučeno. Je vybaveno nerezovou ocelovou hranou, tlačítkem FURejector® a chrání zuby při nevyužití.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Furminátor pro kočky

Jak vybrat furminátor pro kočky

Furminátor a další možnosti

Kočky, které jsou chované doma, mohou línat prakticky během celého roku, proto je nutné jejich srst pročesávat. K tomuto účelu se zpravidla používají kartáče, hřebeny nebo furminátory.

Kartáče

Kromě důkladného pročesání srsti dokáží kartáče velmi efektivně odstranit také přebytečné chlupy. Kartáče mají větší česací plochu, takže je celý proces pro mazlíčka velmi příjemný. Kartáče mohou mít různé zpracování. Nejčastěji mají dvojí provedení:

 • Jednostranný kartáč – nejčastěji drátkové provedení, pokud jsou konce opatřené kuličkami, je kartáč šetrnější ke kůži zvířete
 • Oboustranný kartáč – tyto kartáče mají z jedné strany drátky, na druhé jsou pak štětiny; ty mohou být jak z umělých, tak přírodních materiálů

Hřebeny

Hřebeny jsou tvořeny jednou řadou hrotů s různě velkými mezerami. Existují i oboustranné verze, kdy na jedné straně jsou mezery menší, na druhé větší. Používá se k česání i úpravě srsti celého těla zvířete. Existuje také varianta na vyčesávání blech a klíšťat. Tyto mají velmi malé mezery a jemné hroty.

Vyčesávání kočky

Furminátory snadno odstraní uvolněné chlupy, iStock / Oleg Opryshko

Furminátory

Furminátor pro kočky
Zolux Anah Kartáč super brush S

Furminátory jsou také jinak označovány jako hrabla. Zpravidla mají kovovou hlavici připomínající holicí strojek. Primárné slouží k vyčesávání srsti línajících druhů koček a psů. Jako největší výhody tohoto typu vyčesávače se uvádí:

 • Odstranění uvolněných chlupů – srst koček je tak chráněna před podrážděním; domácnost je tak více udržována v čistotě a bez chlupů; výrazným benefitem je také snížení alergenů v ovzduší
 • Speciálně tvarovaná hlavice je konstruována tak, aby nevytrhávala srst ani ji jinak nepoškodila
 • Pravidelným používáním se také předchází tomu, že kočka spolkne uvolněné chlupy během vlastní péče o srst; předchází se tak případným bezoárům v trávicím traktu koček
 • Furminátory pronikají hluboko do srsti, takže brání vzniku zacuchaných chomáčků pod svrchní srstí
 • Při pravidelném používání je možné snížit línání koček o více než 90 %

Víte, že…?

Furminátor se zpravidla doporučuje používat ideální 1 až 2 krát týdně alespoň 10 až 20 minut. Kočky většinou línají v cyklech zhruba po 4 až 6 týdnech. V tomto období je nutné používat hrablo podstatně častěji.

Pro jaké kočky je vhodný

Tento typ vyčesávače je ručený k odstraňování nejen uvolněných chlupů, ale také spodní srsti a to bez poškození srsti svrchní. Některá plemena mohou mít odlišnou texturu srsti, respektive může být jednovrstvá nebo dvouvrstvá.

 • Zvířata se spodní (dvouvrstvou) srstí – v jejich případě je používání furminátoru jednoznačnou volbou; vhodný je především v době, kdy silně línají
 • Zvířata bez spodní srsti (srst jednovrstvá) – i tyto kočky mohou línat, ale pouze minimálně; v jejich případě jsou lepší volbou klasické hřebeny nebo kartáče, které jsou v péči o jejich srst dostačující
Vyčesávání kočky

Furminátory můžete koupit v několika velikostech, iStock / Astakhova

Jakou zvolit velikost

Furminátory pro kočky FURminator
FURminator Short Hair hrablo M/L

Furmonátory se v případě psů vybírají podle velikosti, respektive jejich hmotnosti a délky srsti. V případě koček existují dva základní velikostní typy. Jejich použití není nijak omezeno hmotností zvířete, rozhodující je typ srsti.

VelikostTyp srstiPříklady plemen koček
SKrátká srstBengálská kočka
  Egyptská mau
  Ocicat
  Snowshoe
  Britská krátkosrstá kočka a další
M/LDlouhá srstPerská kočka
  Ragdoll
  Americká kadeřavá kočka dlouhosrstá
  Mainská mývalí kočka
  Sibiřská kočka a další

Kromě těchto dvou základních typů existuje také verze pro štěňata a koťata. Tento speciální furminátor je určený k česání a masírování pokožky. Díky jeho používání je srst zvířecích miminek zdravá a čistá. Mimo to může sloužit při učení štěňat a koťat na celoživotní péči o jejich srst.

Víte, že…?

Furminátor nelze používat u plemen koček nebo psů, která nelínají nebo mají citlivou kůži. Mezi tato plemena patří např. Cornish Rex, Devon Rex, Korat, orientální kočky, singapurská kočka a další.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat furminátor pro kočky?

Furminátor se používá u plemen koček, které mají spodní srst a více línají. V případě, že si není majitel jistý vhodností používání, lze se poradit s veterinárním lékařem. Jediným základním parametrem při výběru je volba jeho velikosti. Ta se odvíjí od délky srsti jednotlivých plemen koček.

Lze furminátor použít i pro jiná zvířata?

Furminátor se velké oblibě těší zejména u pejskařů. Kromě nich je lze používat k vyčesávání chlupů aké u králíků, fretek a jiných línajících domácích mazlíčků.
Zobrazit kompletní nabídku Furminátor pro kočky