Nejlepší nájezdové rampy 2024 a jak vybrat
Nepostradatelný pomocník v mnoha situacích.
Jak vybrat nájezdovou rampu
- Nájezdové rampy slouží k naložení menších vozíků například do většího automobilu, dodávky či vleku.
- Obecně lze říci, že nájezdová lampa pomáhá překonat výškový rozdíl klasickou jízdou, aniž by například bylo nutné vozík fyzicky zvedat.
- Nájezdová rampa je tak neoddiskutovatelným pomocníkem pro vozíčkáře, kteří se tak snadno mohou přesunout přímo do automobilu, aniž by museli náročně přesedat.
- Nájezdová rampa přijde vhod i při přemisťování zahradní techniky, například v případě zahradních traktorů na sečení trávy.
Nájezdová rampa - náš výběr
Nájezdové skládací rampy
Hliníkové nájezdové rampy
Jak vybrat nájezdovou rampu
Typy nájezdů
Nájezdové rampy se základně dělí na tři různé typy, přičemž každý vyhovuje pro trochu jinou práci a vaše konkrétní požadavky.
Rovné nájezdy
Základní typ nájezdových ramp se hodí pro jakákoliv vozítka s vyšší světlou výškou. Příkladem mohou být například různé čtyřkolky či terénně upravené zahradní traktory. Platí také, že rovné nájezdy bývají cenově dostupnější.
Sklopné nájezdy
V pracovním nasazení vypadají sklopné nájezdy takřka identicky s rovnými. Jejich výhoda však spočívá, jak napovídá samotné pojmenování, v možnosti je překlopit. Sklopení může probíhat pouze jednou v půli, nebo na dvou místech. Po sklopení jsou nájezdy kratší, skladnější, případně snadněji přemístitelné.
Prohnuté nájezdy
Poslední základním typem jsou prohnuté nájezdy. Ty jsou přímo určeny pro vozíky, respektive stroje, které mají velmi malou světlou výšku a je nutné dbát opatrnosti při manipulaci. Typicky se jedná například o zahradní sekačky či traktory.
Víte, že…?
Nájezdová rampa vyžaduje jen minimální zásah do okolí. Snadná je také manipulace, a to díky možnostem volby lehkých materiálů. Některé modely jsou i sklopné, díky čemuž se zmenší jejich rozměry a jsou v době nepotřeby skladné.
Výška
Důležitou vlastností nájezdové rampy je její výška, kterou je třeba přesně vědět ještě před samotnou koupí. Výšku nájezdové rampy zjistíte snadno, a to skrze vozidlo, do kterého budete chtít nakládat.
Sklon
Neméně důležitým parametrem je také maximální sklon, který lze při nájezdu využít. Správný sklon k vašemu vozidlu byste měli najít v technické dokumentaci automobilu. Kdybyste však například informace o možném sklonu nemohli dohledat, lze vycházet z faktu, že více než 30% sklon není u běžných automobilů možný.
- U osobních vozidel se pohybuje v rozmezí od 10 do 30 %.
- Nákladní automobily mívají rozsah menší, avšak opět je ohraničen 30 %.
Důležitou informací je, že zde do hry vstupuje také faktor bezpečnosti a běžná nájezdová rampa může mít právě oněch zmíněných 30 %.
Délka
Velmi podstatným parametrem je také délka nájezdové rampy. Ta je přímo závislá na výšce, kam chcete cokoliv přepravit. Vhodnou délku zjistíte snadno jednoduchým výpočtem. Požadovanou výšku vždy vydělte koeficientem 0,3.
- Na příkladu můžeme uvést, že například pro překonání výšky 1 metru je zapotřebí nájezdová rampa o délce 3,33 metrů.
Nosnost
Pozornost je nutné věnovat i nosnosti nájezdové rampy, tedy maximální hmotnosti, kterou zvládne unést. Ta se odvíjí od vozíku, který chcete po rampě využívat. Je proto důležitý zjistit právě jeho hmotnost. Nosnost rampy je zpravidla uváděná za předpokladu rovnoměrného rozložení hmotnosti vozíku.
Často se můžete setkat s tím, že u nosnosti najdete například údaj i v milimetrech. Ten uvádí vzdálenost jednotlivých náprav. Pakliže je údaj 0 milimetrů, počítá se s vozíkem o jedné nápravě, což může být například rudl.
Šířka
Při výběru je vhodné zjistit si také šířku nájezdových ramp. Ta by v ideálním případě měla být o minimálně 5 centimetrů větší než okraj kola vozíku, který po nájezdové rampě pojede. Jednak je to dobré kvůli bezpečnosti a jedna užší nájezdová plocha by znamenala i nižší nosnost.
Typ nájezdové rampy | Určení | Výhoda |
---|---|---|
Rovná | čtyřkolky, tratktory | cenová dostupnost |
Sklopná | čtyřkolky, tratktory | lepší skladnost |
Prohnutá | sekačky, malé traktůrky | pro stroje s nízkou světlou výškou |
Materiály nájezdů
Nájezdové rampy se hned vyrábějí hned z několika materiálů. Některé jsou lehké, jiné bytelnější, opět je tak důležité vědět, k čemu budete nájezdovou rampu využívat.
- Hliníkové nájezdy: jsou lehké, přitom dostatečně robustní a určené pro nakládání zahradní techniky či vozíčkářů
- Plastové nájezdy: jsou levné, mají vysokou nosnost a současně i příznivou cenu
- Ocelové nájezdy: velmi bytelné, ale velké a určené spíše pro profesionálnější využití
- Železné nájezdy: jejich výhodou je nižší hmotnost a také tuhost.
Ceny
- Nájezdová rampa se může hodit i na domácí využití a od toho se odvíjí také její cena. Plastové a kratší modely lze sehnat už v řádech sto korun, zpravidla od hranice 500 Kč, kde vyskytují například modely značky Aroso.
- O něco dražší jsou hliníkové nájezdové rampy. Jejich cena se obvykle pohybuje zhruba od hranice 2 000 Kč. Za obdobnou cenu však lze sehnat i železné nájezdy, která se mohou hodit pro pravidelnější využití. V těchto cenových hladinách můžete vybírat ze značek Cappa či Hecht.
- Nejdražším typem bývají hliníkové a současně sklopné nájezdové rampy, jejichž cena se pohybuje v řádech několika tisíc kroun, objevíte je zhruba od hranice 4 000 Kč. Zde se nachází převžáně modely značek AHProfi nebo Hecht.