Náramek na nohu

Jak vybrat náramek na nohu

  • Náramky jsou velmi univerzální doplňky, které mohou nosit nejen ženy, ale také muži. Vyrábí se v mnoha provedeních a jedním z nich je pak varianta určená na nohy. Typově lze náramky rozdělit podle použitých materiálů.
  • Základním parametrem při výběru náramku je jeho délka. Ta bývá zpravidla o něco větší než u klasických náramků na ruku. Měření ale probíhá obdobně.
  • Pro většinu zákazníků bude při výběru náramku stěžejní jeho vzhled. Ten ale nejvíce ovlivňuje materiál, ze kterého je vyrobený. Největší nabídka je pak cílena na ženy, ale existují i náramky přímo určené mužům.

Typy náramků podle materiálů

Náramky na noze nosí zpravidla ženy, což ale neznamená, že by si v nabídce nevybrali i muži. Náramky na nohy se vyrábí v celé řadě provedení. Ten nejtypičtější pak má podobu řetízku vyrobeného z různých kovů. Náramky ale mohou být i pletené nebo navlečené z korálků.

Nohy s náramky

Náramky na kotník jsou oblíbené spíše u žen, iStock / cheekudigital

Náramky z kovů

Kovové náramky mají nejčastěji vzhled jednoduchých řetízků, jejichž součástí může být jeden nebo i více přívěsků. Kovové komponenty lze samozřejmě kombinovat i s dalšími materiály. Na jejich výrobu se používají jak drahé kovy (zlato, stříbro), tak levnější varianty např. chirurgická ocel.

Materiál Výhody Nevýhody
Zlato Šperky mají vysokou estetickou hodnotu Vyšší pořizovací cena
  Volit lze z různých barevných variant (žlutá, bílá, růžová)  
Stříbro Tyto šperky lze kombinovat v jakémkoli stylu Stříbro může časem začít černat
  Nutné vybírat šperky s rhodiovou úpravou  
Titan Materiál je odolný a lehký Vyšší pořizovací cena
  Zdravotní nezávadnost  
Chirurgická ocel Díky stříbřité barevnosti se opět jedná o univerzální šperk Šperky z kovů nízké hodnoty nemusí být pro všechny atraktivní
  Nižší pořizovací cena  
  Je hypoalergenní  
  Šperky vhodné na každodenní nošení  

Náramky z bižuterie

Do této kategorie spadá široká škála variací. Náramky jsou často kombinací postříbřených kovů a dalších komponent jako jsou korálky a kamínky vyrobené ze skla, keramiky nebo kovu. Náramky mohou být decentní ale i pestrobarevné. Pro bižuterní výrobky je typická nižší pořizovací cena. Vzhledem k výrobním materiálům by ale měly být na pozoru osoby s citlivější pokožkou. Tyto šperky mohou vyvolávat alergické reakce nebo jiné projevy na kůži.

Noha s náramkem v písku

Náramky na nohu mohou mít mnoho různých podob, iStock / CemSelvi

Textilní náramky

Do této kategorie lze zařadit např. pletené náramky, pro které jsou typické výraznější kombinace barev a nejrůznější vzory. Dále se může jednat o náramky kožené, respektive z kožených pásků. Tyto mohou být vyrobeny jak z pravé, tak syntetické kůže a doplněny např. o kovový přívěšek. Textilní náramky jsou zpravidla velmi pohodlné. Umožňují upravit velikost přesně na míru. Jsou lehké, takže nemusí být na noze vůbec cítit. Na druhou stranu je nutné počítat s nižší životností. Náramky mohou časem měnit tvar, blednout apod.

Náramky s minerálními kameny a polodrahokamy

Tyto náramky jsou vhodné nejen pro osoby duchovně zaměřené, které věří v léčebné účinky těchto kamenů nebo kompatibilitě se znamením zvěrokruhu. Náramky mají zpravidla jemný decentní design. Kameny mají podobu korálků, které mohou doplňovat řetízek nebo např. kožený provázek. Tyto náramky jsou hodnotnější alternativou např. bižuterie.

Víte, že…?

Náramky na nohu mají pestrou minulost, která sahá až o 8000 let nazpět. Ve svých počátcích pak neměly pouze estetickou funkci, ale i informativní. Ženy jeho nošením dávaly najevo, zda jsou zadané nebo naopak svobodné. Náramky na noze byly také ukazatelem bohatství dané rodiny.

Jakou zvolit délku náramku na nohu

Náramky na nohu jsou zpravidla delší než modely určené k nošení na ruce. Pravidla při výběru správné délky jsou ale obdobné. Důležité je změřit nohu ideálně v místě, kde by se měl náramek nosit, tzn. obvod nohy nad nebo pod kotníkem. K tomuto účelu lze použít klasický krejčovský metr nebo provázek. Jeho délku pak lze přeměřit např. na klasickém metru nebo pravítku. K naměřené délce je vhodné přičíst 1 až 2 cm rezervu. Samozřejmě záleží i na tom jak moc by měl být náramek volný. Samotné nošení musí být pohodlné. Náramek by neměl škrtit ani nijak jinak omezovat. Většina náramků na nohu je svým způsobem variabilní, tzn. délku lze dle potřeby upravit. U každého modelu by měla být uvedena jak základní délka náramku, tak délka případného prodloužení.

Vzhled náramku

Důležitým parametrem je samozřejmě i samotný vzhled náramku. Ten je také nejčastěji první, který je brán v potaz. Design se odvíjí zejména od použitých materiálů. Ty udávají nejen jeho vzhled, ale také barevnost. Jemnější a decentnější modely lze najít zejména v případě řetízků, ale i náramků vyrobených z polodrahokamů. Výraznější barvy, pestřejší motivy i celkové provedení je pak doménou bižuterie. Přírodní vzhled nabízí zejména náramky vyrobené z kůže. Většina náramků na nohu jsou určeny ženám, ale v nabídkách jsou také modely určené pro muže. Tyto náramky jsou decentní, nejčastěji v přírodních tónech. Mohou být doplněny o jednoduchý přívěšek apod.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat náramek na nohu?

Stejně jako u každého jiného šperku bude i v tomto případě hlavním kritériem vzhled náramku. Ten výrazně ovlivňuje zejména výrobní materiál. Podstatná je také délka šperku.

Má nošení náramku na noze nějaká pravidla?

Tento typ šperku se zpravidla hodí pro běžné nošení, ať už jde o procházku po městě nebo na pláži, sportovní aktivity nebo schůzku s přítelem. Náramky se nenosí na ponožkách ani punčocháčích. Použít ale lze např. silonky ve spreji. Aby šperk opravdu vynikl, je vhodné mít perfektně upravené nohy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.