Měřič PH

Změří PH kapaliny i pevných látek.

ca. 400 CZK
ca. 600 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat nástroj na měření pH

 • Hodnota pH je důležitou charakteristickou kapalin i pevných látek. Využívá se v chemických i biochemických jevech. V praxi se s ní setkáme v lékařství, zahradnictví, akvaristice a dalších specializovaných chemických odvětví.
 • Podle požadovaného způsobu a přesnosti měření vybíráme specializovaný nástroj na měření pH. Na trhu najdeme ty od těch nejjednodušších až po složité přístroje za desítky tisíc, které se využívají v laboratorních podmínkách.
 • Nástrojů na měření pH najdeme na trhu celou řadu.
 • Domácí akvaristé se spokojí s jednoduchou sondou za pár stovek, pro potřeby zahradnictví a pěstování rostlin potřebujete zařízení s přesnější kalibrací. To kromě pH měří parametry jako salinitu nebo teplotu půdy.
 • Hodnota PH vyjadřuje kyselost nebo zásaditost půdy či kapaliny. Díky tomu docílíme vhodných podmínek pro chov akvarijních ryb, pěstování rostlin nebo údržbu vody v bazéně.

Typ měření

V praxi rozlišujeme několik typů měření. Nejjednodušší způsob je pomocí lakmusového papíru, který během několika vteřin stanoví orientační zásaditost nebo kyselost půdy. V jiných provozech se ale setkáte s výrazně sofistikovanějšími řešeními.

Typ měření Výhody Nevýhody Využití
Lakmusový papírek Nízká cena, rychlost měření Malá přesnost a rozsah Bazénová chemie, zdravotnictví, orientační měření
Potenciometrický měření Vysoká přesnost a kalibrace Cena a náročnost obsluhy Lékařství, akvaristika, pěstitelství
pH pero Cena do 1000 Kč a vysoká přesnost Rozdílná kvalita Domácí využití, akvaristika

Výběr správného přístroje je přitom zásadní pro rychlost a efektivitu práce. To, že jsou lakmusové papírky levné, ještě nutně nesnižuje jejich kvalitu. Pro kontrolní a rychlé měření vody v terénu nebo pro kontrolu kvality vody v bazénu se jedná o ideální nástroj.

Kapesní měřič
HUTERMANN HP-07 PH digitální kapesní měřič pH

Rozsah měření

Celá stupnice pro měření pH se pohybuje od 0 do 14. Neutrální hodnota je přitom přesně na jejím středu – tedy 7. Hodnoty v nižším spektru se označují jako kyselé, cokoliv nad sedmičkou je zásadité. Například ideální hodnota pro udržení vody v bazénu se pohybuje mezi 6,8 až 7,2.
Kompletní rozsah měření ale nabízí málokterý nástroj pro měření pH. Před výběrem si tak stanovte, v jakých rozsazích se budete při práci pohybovat. Na trhu sice najdete zařízení, která pojmou kompletní stupnici – tyto pH metry jsou buď málo přesné nebo stojí vyšší desítky tisíc.

Kalibrace přístroje

Podobně jako ostatní indikační přístroje je třeba pro správné jejich nastavení – to se odborně nazývá jako kalibrace. V běžném provozu se setkáme se dvěma typy kalibrace:

Automatická

Tento způsob využívají přístroje určené pro široké publikum. Nástroj zkalibrujete zmáčknutím jednoho tlačítka a samotný proces nevyžaduje širší odborné znalosti. Automatická kalibrace ovšem neposkytuje žádné další možnosti v nastavení.

Kapesní metr
Milwaukee pH600

Ruční

Kalibrace obsluhou vyžaduje odborné znalosti. Při špatném provedení dojde k omezení funkčnosti přístroje a někdy i k jeho definitivnímu poškození. Tento způsob odborné obsluze poskytuje široké možnosti v nastavení a vyždímání možností přístroje na maximum.

Víte, že…?

Levné pH pera v hodnotě stovek korun vyžadují jednoduchou ruční kalibraci. Nejedná se o klasické ruční nastavení, ale spíše o vyčištění sondy pomocí tzv. pufrovacího roztoku. Tento proces je jednoduchý a řadí se spíš k údržbovým procesům pH metru.

Přesnost

PH metry jsou nástroje určené pro indikační měření. Přesnost je tedy zcela zásadní. Na trhu najdete přístroje s přesností na setiny a vedle nich pH metry, které měří pouze v řádu jednotek. Míru vhodné přesnosti určuje způsob jeho využití. Pro běžné domácí použití stačí pH metr s přesností na desetiny.

Měřič pH a chlóru
TFY AG181 Digitální měřič pH a chlóru

Další funkce

Některé pH metry disponují i dalším doplňkovým měřením. To z nich dělá univerzální zařízení, které změří veličiny jako:

 • salinitu půdy – podíl minerálních látek rozpuštěných v roztoku,
 • rozpuštěné pevné látky (TDS) – celkovou hmotnost pevných látek rozpuštěných v kapalině,
 • měrnou vodivost – míru schopnosti látky vést elektrický proud,
 • teplotu.

Víte, že…?

Měřit pH můžete i pomocí konduktometru.

Cena

PH metry pořídíte od jednoho sta korun, až po desetitisícové částky. Cenu ovlivňuje počet funkcí, přesnost a rozsah měření. Běžné pH metry pro domácí využití, například pro měření kyselosti vody v akváriu nebo bazénu, pořídíte do 4000 Kč.

Šikovný přístroj
AXIOMET Měřič pH a teploty, LCD s podsvícením AX-PH02

Značky

V tomto případě se nebojte experimentovat a pořídit i čínské značky. Pro měření pH v domácích podmínkách nepotřebujete velkou přesnost ani rozsah, což dává prostor i pro levnější bezejmenné přístroje. Pokud chcete zainvestovat a pořídit značkový přístroj, dívejte se po těchto výrobcích:

 • Volcraft,
 • Adwa,
 • Milwaukee,
 • Essentials.

Otázky a odpovědi

Co změřím s pH metrem?

Základní pH metry nebo lakmusové papírky fungují pouze při indikaci kyselosti nebo zásaditosti kapalin. Pokročilá zařízení ovšem umožňují i měření dalších veličin jako salinitu, teplotu nebo elektrickou vodivost.

Kde využiji pH metr?

Znalost kyselosti či zásaditosti půdy oceníte v mnoha odvětvích. Běžným případem je například kontrola kvality vody v bazénu. Speciální pH vyžadují i některé vodní rostliny a živočichové – pH metry tak patří do výbavy akvaristů a majitelů zahradních jezírek. V neposlední řadě je využijete i při pěstování některých rostlin a kontrole kyselosti půdy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kapesní měřič
Kapesní metr
Měřič pH a chlóru
Šikovný přístroj
Profesionální
Image
Produkt
HUTERMANN HP-07 PH digitální kapesní měřič pH
Milwaukee pH600
TFY AG181 Digitální měřič pH a chlóru
AXIOMET Měřič pH a teploty, LCD s podsvícením AX-PH02
Apera PH20 profesionální měřič pH sada
Cena ca. 400 CZK ca. 600 CZK ca. 800 CZK ca. 1 200 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena