Nejlepší měřiče ph 2024 a jak vybrat

Změří PH kapaliny i pevných látek.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
HUTERMANN HP-07 PH digitální kapesní měřič pH
60 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat nástroj na měření pH

 • Hodnota pH je důležitou charakteristickou kapalin i pevných látek. Využívá se v chemických i biochemických jevech. V praxi se s ní setkáme v lékařství, zahradnictví, akvaristice a dalších specializovaných chemických odvětví.
 • Podle požadovaného způsobu a přesnosti měření vybíráme specializovaný nástroj na měření pH. Na trhu najdeme ty od těch nejjednodušších až po složité přístroje za desítky tisíc, které se využívají v laboratorních podmínkách.
 • Nástrojů na měření pH najdeme na trhu celou řadu.

Měřič pH - náš výběr

HUTERMANN HP-07 PH digitální kapesní měřič pH
přečíst recenzi
Výrobce: Hütermann
Hmotnost: 0.05 kg
Zobrazit více
Měřič pH Hutermann HP-07 PH je digitální kapesní zařízení určené pro stanovení kyselosti vodných roztoků, jako jsou bazény, akvária, laboratoře či moč. Měření pH je v rozsahu 0 - 14 a probíhá ponořením konce přístroje do analyzovaného vzorku.
Zobrazit méně
ADWA AD 100 Digitální měřič pH
přečíst recenzi
Zobrazit více
Měřič pH ADWA AD 100 je digitální přístroj s rozměry 173 mm x 41 mm x 22 mm a dvoubodovou kalibrací. Disponuje automatickým vyrovnáním teploty a měřícím rozsahem -2,0 až 16,0 pH s rozlišením 0,1 pH a přesností 2%. Pro jeho použití je nutné zakoupit také kalibrační a čisticí roztoky. Záruka činí 2 roky na metr a 6 měsíců na sondu.
Zobrazit méně
Milwaukee pH600
přečíst recenzi
Výrobce: Milwaukee
Digitální: ano
Hmotnost: 130 g
Zobrazit více
Milwaukee pH600 je kapesní pH metr, sloužící k měření pH ve vodě a živném roztoku. Jeho rozsah měření se pohybuje od 0.0 do 14.0 pH, s rozlišením 0.1 pH a přesností +/- 0.1 pH. Ruční kalibrace probíhá pomocí 1 bodové šroubkové metody. Zařízení pracuje v teplotě 0-50° C a vlhkosti do 95 %.
Zobrazit méně
TFY AG181 Digitální měřič pH a chlóru
Typ: úprava pH
Zobrazit více
Tento digitální měřič pH a chlóru TFY AG181 je napájí pomocí jedné baterie AA 1,5 V a je snadno přenositelný. To umožňuje kontrolovat množství chlóru a pH vody. Jeho obsluha je jednoduchá; jen ponořte elektrodu do vody a výsledek se okamžitě zobrazí.
Zobrazit méně

PH měřiče vody

Aqua Master Tools P110 PRO
přečíst recenzi
Výrobce: AquaMaster
Hmotnost: 160 g
Zobrazit více
Přístroj Aqua Master Tools P110 PRO kombinuje měřič EC, pH i teploty. Při měření poskytuje přesnost ± 0,1 pH a ± 0,5 °C. Ovládání na tlačítko umožňuje přepínat mezi jednotlivými měřeními a jednotkami teploty. Baterie a uživatelský manuál jsou součástí balení.
Zobrazit méně

PH měřiče půdy

Lamex LXAS55K PH metr
přečíst recenzi
Výrobce: ISO
Zobrazit více
Kyselinoměr Lamex LXAS55K je nástroj 4 v 1 pro měření pH, vlhkosti, teploty a slunečního světla v zahradní půdě. Jeho rozsah měření pH je 3,5-8, vlhkosti je Dry+/WET+ a teploty půdy je -9/+50°C. Sluneční světlo měří stupnicí LOW-/HIGH+. Rozměry kyselinoměru jsou 3,5 cm x 6 cm x 33 cm a hmotnost 100 g.
Zobrazit méně
Hutermann PMH300
přečíst recenzi
Výrobce: Hütermann
Zobrazit více
Měřič půdy Hutermann PMH300 je multifunkční přístroj pro měření 4 parametrů: vlhkosti půdy, pH hodnoty, teploty a osvětlení. Disponuje podsvíceným LCD displejem, výběrem teploty a pH, a 20cm sondou. Rozsah měření pH je 3,5 - 9 (s krokem 0.5) a teploty -9 - 50°C. Napájí se 9V baterií.
Zobrazit méně
Voltcraft pH-212
Výrobce: Voltcraft
Digitální: ano
Hmotnost: 190 g
Zobrazit více
Voltcraft PH-212 je měřič pH určený pro půdu a další materiály. Obsahuje pH elektrodu umístěnou v epoxidovém těle. Zařízení využívá dvoubodovou kalibraci a automatickou teplotní kompenzaci. Displej odolává stříkající vodě. Elektrody mají záruku 6 měsíců. Baterie není součástí balení. Dodání obsahuje kryt elektrody, konzervační roztok a kalibrační roztoky pH4 a pH7.
Zobrazit méně
Bradas WL-M15
přečíst recenzi
Výrobce: Bradas
Hmotnost: 150 g
Zobrazit více
Bradas WL-M15 je zahradní měřič pro měření čtyř ukazatelů: kyselosti půdy, vlhkosti půdy, slunečního záření a teploty půdy. Sondou o délce 20 cm a přehledným LCD displejem. Vlastnosti jako pH měření, úroveň slunečního záření, vlhkosti a teploty půdy jsou zobrazovány. Baterie nejsou součástí.
Zobrazit méně

Měřiče pH a chloru

TFY AG181 Digitální měřič pH a chlóru
Typ: úprava pH
Zobrazit více
Tento digitální měřič pH a chlóru TFY AG181 je napájí pomocí jedné baterie AA 1,5 V a je snadno přenositelný. To umožňuje kontrolovat množství chlóru a pH vody. Jeho obsluha je jednoduchá; jen ponořte elektrodu do vody a výsledek se okamžitě zobrazí.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Měřič pH

Jak vybrat nástroj na měření pH

Typ měření

V praxi rozlišujeme několik typů měření. Nejjednodušší způsob je pomocí lakmusového papíru, který během několika vteřin stanoví orientační zásaditost nebo kyselost půdy. V jiných provozech se ale setkáte s výrazně sofistikovanějšími řešeními.

Typ měřeníVýhodyNevýhodyVyužití
Lakmusový papírekNízká cena, rychlost měřeníMalá přesnost a rozsahBazénová chemie, zdravotnictví, orientační měření
Potenciometrický měřeníVysoká přesnost a kalibraceCena a náročnost obsluhyLékařství, akvaristika, pěstitelství
pH peroCena do 1000 Kč a vysoká přesnostRozdílná kvalitaDomácí využití, akvaristika

Výběr správného přístroje je přitom zásadní pro rychlost a efektivitu práce. To, že jsou lakmusové papírky levné, ještě nutně nesnižuje jejich kvalitu. Pro kontrolní a rychlé měření vody v terénu nebo pro kontrolu kvality vody v bazénu se jedná o ideální nástroj.

Měření pH půdy

pH měřič oceníte i při pěstování rostlin, iStock / rukawajung

Rozsah měření

Celá stupnice pro měření pH se pohybuje od 0 do 14.

 • Neutrální hodnota je přitom přesně na jejím středu – tedy 7.
Měřič pH
HUTERMANN HP-07 PH digitální kapesní měřič pH

Hodnoty v nižším spektru se označují jako kyselé, cokoliv nad sedmičkou je zásadité. Například ideální hodnota pro udržení vody v bazénu se pohybuje mezi 6,8 až 7,2.
Kompletní rozsah měření ale nabízí málokterý nástroj pro měření pH. Před výběrem si tak stanovte, v jakých rozsazích se budete při práci pohybovat. Na trhu sice najdete zařízení, která pojmou kompletní stupnici – tyto pH metry jsou buď málo přesné nebo stojí vyšší desítky tisíc.

Kalibrace přístroje

Podobně jako ostatní indikační přístroje je třeba pro správné jejich nastavení – to se odborně nazývá jako kalibrace. V běžném provozu se setkáme se dvěma typy kalibrace:

Automatická

Tento způsob využívají přístroje určené pro široké publikum. Nástroj zkalibrujete zmáčknutím jednoho tlačítka a samotný proces nevyžaduje širší odborné znalosti. Automatická kalibrace ovšem neposkytuje žádné další možnosti v nastavení.

Ruční

pH měřiče vody
AMT pH metr P50 PRO (pH, Teplota) (pH metr P50 Aqua Master Tools je měřič EC a teploty vody v bazénu nebo živného roztoku pro rostliny.)

Kalibrace obsluhou vyžaduje odborné znalosti. Při špatném provedení dojde k omezení funkčnosti přístroje a někdy i k jeho definitivnímu poškození. Tento způsob odborné obsluze poskytuje široké možnosti v nastavení a vyždímání možností přístroje na maximum.

Víte, že…?

Levné pH pera v hodnotě stovek korun vyžadují jednoduchou ruční kalibraci. Nejedná se o klasické ruční nastavení, ale spíše o vyčištění sondy pomocí tzv. pufrovacího roztoku. Tento proces je jednoduchý a řadí se spíš k údržbovým procesům pH metru.

Přesnost

PH metry jsou nástroje určené pro indikační měření. Přesnost je tedy zcela zásadní. Na trhu najdete přístroje s přesností na setiny a vedle nich pH metry, které měří pouze v řádu jednotek. Míru vhodné přesnosti určuje způsob jeho využití. Pro běžné domácí použití stačí pH metr s přesností na desetiny.

Další funkce

pH měřiče půdy
Lamex LXAS55K PH metr

Některé pH metry disponují i dalším doplňkovým měřením. To z nich dělá univerzální zařízení, které změří veličiny jako:

 • salinitu půdy – podíl minerálních látek rozpuštěných v roztoku,
 • rozpuštěné pevné látky (TDS) – celkovou hmotnost pevných látek rozpuštěných v kapalině,
 • měrnou vodivost – míru schopnosti látky vést elektrický proud, teplotu.
Měření vody pH měřičem

Měřiče pH disponují i několika praktickými funkcemi, iStock /

Akvaristika

Domácí akvaristé se spokojí s jednoduchou sondou za pár stovek, pro potřeby zahradnictví a pěstování rostlin potřebujete zařízení s přesnější kalibrací. To kromě pH měří parametry jako salinitu nebo teplotu půdy.
Hodnota PH vyjadřuje kyselost nebo zásaditost půdy či kapaliny. Díky tomu docílíme vhodných podmínek pro chov akvarijních ryb, pěstování rostlin nebo údržbu vody v bazéně.

Víte, že…?

Měřit pH můžete i pomocí konduktometru.

Cena

Měřiče pH a chloru
TFY AG181 Digitální měřič pH a chlóru

PH metry pořídíte od jednoho sta korun, až po desetitisícové částky. Cenu ovlivňuje počet funkcí, přesnost a rozsah měření. Běžné pH metry pro domácí využití, například pro měření kyselosti vody v akváriu nebo bazénu, pořídíte do 4000 Kč.

Značky

V tomto případě se nebojte experimentovat a pořídit i čínské značky. Pro měření pH v domácích podmínkách nepotřebujete velkou přesnost ani rozsah, což dává prostor i pro levnější bezejmenné přístroje. Pokud chcete zainvestovat a pořídit značkový přístroj, dívejte se po těchto výrobcích:

 • Volcraft,
 • Adwa,
 • Milwaukee,
 • Essentials.

Otázky a odpovědi

Co změřím s pH metrem?

Základní pH metry nebo lakmusové papírky fungují pouze při indikaci kyselosti nebo zásaditosti kapalin. Pokročilá zařízení ovšem umožňují i měření dalších veličin jako salinitu, teplotu nebo elektrickou vodivost.

Kde využiji pH metr?

Znalost kyselosti či zásaditosti půdy oceníte v mnoha odvětvích. Běžným případem je například kontrola kvality vody v bazénu. Speciální pH vyžadují i některé vodní rostliny a živočichové – pH metry tak patří do výbavy akvaristů a majitelů zahradních jezírek. V neposlední řadě je využijete i při pěstování některých rostlin a kontrole kyselosti půdy.
Zobrazit kompletní nabídku Měřič pH