17 nejlepších měřičů ph 2023

Změří PH kapaliny i pevných látek.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Garden Line 0181 Měřič vlhkosti půdy 28x6 cm

Jak vybrat nástroj na měření pH

 • Hodnota pH je důležitou charakteristickou kapalin i pevných látek. Využívá se v chemických i biochemických jevech. V praxi se s ní setkáme v lékařství, zahradnictví, akvaristice a dalších specializovaných chemických odvětví.
 • Podle požadovaného způsobu a přesnosti měření vybíráme specializovaný nástroj na měření pH. Na trhu najdeme ty od těch nejjednodušších až po složité přístroje za desítky tisíc, které se využívají v laboratorních podmínkách.
 • Nástrojů na měření pH najdeme na trhu celou řadu.

Měřič pH - náš výběr

PH měřiče vody

PH měřiče půdy

Měřiče pH a chloru

Zobrazit kompletní nabídku měřičů ph

Jak vybrat nástroj na měření pH

Typ měření

V praxi rozlišujeme několik typů měření. Nejjednodušší způsob je pomocí lakmusového papíru, který během několika vteřin stanoví orientační zásaditost nebo kyselost půdy. V jiných provozech se ale setkáte s výrazně sofistikovanějšími řešeními.

Typ měření Výhody Nevýhody Využití
Lakmusový papírek Nízká cena, rychlost měření Malá přesnost a rozsah Bazénová chemie, zdravotnictví, orientační měření
Potenciometrický měření Vysoká přesnost a kalibrace Cena a náročnost obsluhy Lékařství, akvaristika, pěstitelství
pH pero Cena do 1000 Kč a vysoká přesnost Rozdílná kvalita Domácí využití, akvaristika

Výběr správného přístroje je přitom zásadní pro rychlost a efektivitu práce. To, že jsou lakmusové papírky levné, ještě nutně nesnižuje jejich kvalitu. Pro kontrolní a rychlé měření vody v terénu nebo pro kontrolu kvality vody v bazénu se jedná o ideální nástroj.

Měřič pH
Garden Line 0181 Měřič vlhkosti půdy 28x6 cm

Rozsah měření

Celá stupnice pro měření pH se pohybuje od 0 do 14.

 • Neutrální hodnota je přitom přesně na jejím středu – tedy 7.

Hodnoty v nižším spektru se označují jako kyselé, cokoliv nad sedmičkou je zásadité. Například ideální hodnota pro udržení vody v bazénu se pohybuje mezi 6,8 až 7,2.
Kompletní rozsah měření ale nabízí málokterý nástroj pro měření pH. Před výběrem si tak stanovte, v jakých rozsazích se budete při práci pohybovat. Na trhu sice najdete zařízení, která pojmou kompletní stupnici – tyto pH metry jsou buď málo přesné nebo stojí vyšší desítky tisíc.

pH měřiče vody
HomePRO 10865

Kalibrace přístroje

Podobně jako ostatní indikační přístroje je třeba pro správné jejich nastavení – to se odborně nazývá jako kalibrace. V běžném provozu se setkáme se dvěma typy kalibrace:

Automatická

Tento způsob využívají přístroje určené pro široké publikum. Nástroj zkalibrujete zmáčknutím jednoho tlačítka a samotný proces nevyžaduje širší odborné znalosti. Automatická kalibrace ovšem neposkytuje žádné další možnosti v nastavení.

Ruční

Kalibrace obsluhou vyžaduje odborné znalosti. Při špatném provedení dojde k omezení funkčnosti přístroje a někdy i k jeho definitivnímu poškození. Tento způsob odborné obsluze poskytuje široké možnosti v nastavení a vyždímání možností přístroje na maximum.

pH měřiče půdy
Lamex LXAS55K PH metr

Víte, že…?

Levné pH pera v hodnotě stovek korun vyžadují jednoduchou ruční kalibraci. Nejedná se o klasické ruční nastavení, ale spíše o vyčištění sondy pomocí tzv. pufrovacího roztoku. Tento proces je jednoduchý a řadí se spíš k údržbovým procesům pH metru.

Přesnost

PH metry jsou nástroje určené pro indikační měření. Přesnost je tedy zcela zásadní. Na trhu najdete přístroje s přesností na setiny a vedle nich pH metry, které měří pouze v řádu jednotek. Míru vhodné přesnosti určuje způsob jeho využití. Pro běžné domácí použití stačí pH metr s přesností na desetiny.

Další funkce

Některé pH metry disponují i dalším doplňkovým měřením. To z nich dělá univerzální zařízení, které změří veličiny jako:

Měřiče pH a chloru
Deminas | Bazénový měřič ph a chlóru
 • salinitu půdy – podíl minerálních látek rozpuštěných v roztoku,
 • rozpuštěné pevné látky (TDS) – celkovou hmotnost pevných látek rozpuštěných v kapalině,
 • měrnou vodivost – míru schopnosti látky vést elektrický proud, teplotu.

Akvaristika

Domácí akvaristé se spokojí s jednoduchou sondou za pár stovek, pro potřeby zahradnictví a pěstování rostlin potřebujete zařízení s přesnější kalibrací. To kromě pH měří parametry jako salinitu nebo teplotu půdy.
Hodnota PH vyjadřuje kyselost nebo zásaditost půdy či kapaliny. Díky tomu docílíme vhodných podmínek pro chov akvarijních ryb, pěstování rostlin nebo údržbu vody v bazéně.

Víte, že…?

Měřit pH můžete i pomocí konduktometru.

Cena

PH metry pořídíte od jednoho sta korun, až po desetitisícové částky. Cenu ovlivňuje počet funkcí, přesnost a rozsah měření. Běžné pH metry pro domácí využití, například pro měření kyselosti vody v akváriu nebo bazénu, pořídíte do 4000 Kč.

Měřič pH
HUTERMANN HP-07 PH digitální kapesní měřič pH

Značky

V tomto případě se nebojte experimentovat a pořídit i čínské značky. Pro měření pH v domácích podmínkách nepotřebujete velkou přesnost ani rozsah, což dává prostor i pro levnější bezejmenné přístroje. Pokud chcete zainvestovat a pořídit značkový přístroj, dívejte se po těchto výrobcích:

 • Volcraft,
 • Adwa,
 • Milwaukee,
 • Essentials.

Otázky a odpovědi

Co změřím s pH metrem?

Základní pH metry nebo lakmusové papírky fungují pouze při indikaci kyselosti nebo zásaditosti kapalin. Pokročilá zařízení ovšem umožňují i měření dalších veličin jako salinitu, teplotu nebo elektrickou vodivost.

Kde využiji pH metr?

Znalost kyselosti či zásaditosti půdy oceníte v mnoha odvětvích. Běžným případem je například kontrola kvality vody v bazénu. Speciální pH vyžadují i některé vodní rostliny a živočichové – pH metry tak patří do výbavy akvaristů a majitelů zahradních jezírek. V neposlední řadě je využijete i při pěstování některých rostlin a kontrole kyselosti půdy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku měřičů ph