- Prakticky všechny běžně dostupné navigace nejen do auta jsou napojeny na systém GPS. Tzv. Global Positioning Systém, jehož provozovatelem je vláda Spojených států, umožňuje pomocí propojení se systémem družic lokalizovat určitý bod s přesností několika metrů.
- Výběru obrazovky proto věnujte odpovídající péči.
- Posledním podstatným kritériem pro výběr displeje je jeho rozlišení.
- Aktualizace standardně vycházejí zhruba 4× do roka a jsou zprostředkovány třemi základními způsoby.
Navigace do auta - náš výběr
Navigace do auta Garmin
Navigace do auta Tom Tom
Navigace do auta Navitel
Navigace do auta Naitech
Jak vybrat navigaci do auta
Prakticky všechny běžně dostupné navigace nejen do auta jsou napojeny na systém GPS. Tzv. Global Positioning Systém, jehož provozovatelem je vláda Spojených států, umožňuje pomocí propojení se systémem družic lokalizovat určitý bod s přesností několika metrů. Stejná technologie napomáhá i pravidelným aktualizacím map a důležitých upozornění.
Ač jsou všechny navigace do auta založeny na stejném systému, podle jejich umístění ve vozidle rozlišujeme dva základní typy:
- Přenosné navigace
- Zabudované navigace
I když se na první pohled zdají být velmi podobné, závažnost rozdílů mezi nimi by mohla leckoho překvapit. Z toho důvodu považujeme za důležité se o nich rozepsat trochu podrobněji.
Přenosné navigace
Nákupem přenosné GPS navigace neuděláte chybu. Můžete si zvolit nejmodernější model a aktualizace map a veškerého softwaru je snadná a rychlá. Jen na vás závisí, které mapové balíčky zvolíte, a kdy si je přidáte. Jelikož navigace neslouží pro zvýšení výdělku automobilky, pořídíte ji za daleko nižší cenu než jejího integrovaného bratříčka.
Vzhledem k tomu, že navigace není integrálně propojena s vozidlem, trpí komfort. Nutností je kvalitní držák a připojovací kabely mohou vadit při řízení. Při extrémně špatné montáži může navigace dokonce překážet ve výhledu. K tomu všemu se jedná o skvělé lákadlo pro zloděje, kteří nevynechají jedinou příležitost, aby vaši drahocennou elektroniku zpeněžili.
Zabudované navigace
Zabudovanou GPS navigaci nabízejí některé automobilky v rámci nadstandardní výbavy. Předtím, než si ji plni nadšení objednáte, zpozorněte. Zatímco automobily jednoho označení jsou vyráběny po dobu několika let, elektronika se vyvíjí překotně. V praxi se proto mnohdy setkáte se zastaralými navigacemi, jejichž výbava neodpovídá požadavkům dnešní doby. Nehledě na to, že aktualizace a doplňování mapových podkladů závisí pouze na vůli výrobce.
Integrace navigace do vozu samozřejmě napomáhá přehlednosti. Nikde žádný držák ani trčící dráty kazící dojem z jízdy a ohrožující bezpečnost. Zabudovaná GPS má přístup k reproduktorům vozidla, takže veškerá komunikace je skvěle slyšitelná. Za zmínku stojí i možnost propojení se zabudovaným palubním počítačem. Design samozřejmě zcela ladí s vnitřní úpravou vozidla.
Typ displeje
K čemu vám poslouží navigace, když na jejím displeji pořádně nic neuvidíte? Správně, naprosto k ničemu. Výběru obrazovky proto věnujte odpovídající péči. V prvé řadě se zaměřte na použitý typ. Za všech okolností se jedná o dotykové řešení. Ovládat přístroj dotyky je totiž komfortnější, než kdybyste museli mačkat tlačítka.
V současné době jsou v prodeji dva základná druhy obrazovek:
- Rezistivní (odporový) – ovládání poklepáváním prstů, nefunguje posouvání, je odolnější proti vlhkosti a lépe reaguje na pevné předměty, nízká pořizovací cena
- Kapacitní displej – objevuje se u dražších modelů, ovládání několika prsty najednou, mnohem lepší čitelnost na slunci
Víte, že…?
Máte-li neomezený rozpočet, rozhodně zvolte kapacitní displej. Je jednodušeji ovladatelný a lepší čitelnost na slunci rozhodně oceníte. Však si vzpomeňte, jak často býváte při řízení oslněni!
Velikost displeje
Velikost displeje přímo ovlivňuje, jak dobře na svou trasu uvidíte, a jak snadno půjde samotná navigace ovládat. Úhlopříčka musí odpovídat velikosti vozidla, o čemž pojednává i následující tabulka:
Velikost displeje | Pro jaký typ vozidel je určena? | Čitelnost a detailnost |
---|---|---|
3,5“ | Malá vozidla | Špatná |
4,3“ | Osobní auta | Průměrná |
6“ | Osobní auta | Dobrá |
7“ | Nákladní vozy a karavany | Vynikající |
Víte, že…?
Velkým benefitem rozměrnějších displejů je kromě lépe viditelné trasy též možnost zobrazení většího počtu obrazovek a oken. Zkrátka je na ně dostatek místa. Dávejte však pozor, abyste se nastavením GPS nezabývali více než samotným řízením.
Rozlišení displeje
Posledním podstatným kritériem pro výběr displeje je jeho rozlišení. U něj bezesporu platí pořekadlo čím větší, tím lepší. Každý pixel navíc má dramatický vliv na kvalitu obrazu, takže se v obrazu snadněji zorientujete. Pamatujte též na fakt, že rozlišení obrazovky musí růst se zvětšující se úhlopříčkou displeje.
Mapy
Asi je vám jasné, čím by byla GPS navigace bez kvalitních mapových podkladů. Při jejím zakoupení byste proto měli být velmi obezřetní a vyžadovat nejvyšší možnou kvalitu. Každý výrobek obsahuje již v základní verzi ty mapové podklady, které výrobce považuje za nejdůležitější. Další je možné stáhnout zdarma či za poplatek.
Mapy dělíme do čtyř skupiny podle velikosti zobrazovaného území:
- Světové – celý svět v nižší míře detailů
- Evropské – území EU případné celé Evropy
- Regionální – oblast České republiky a jejich nejbližších sousedů
- Lokální – pouze území ČR a Slovenska
Obecně platí, že čím větší oblast mapa zachycuje, tím méně je detailní. Zatímco u lokálních map mnohdy naleznete i čísla jednotlivých domů, u podkladů z celého světa budete rádi za přesně zakreslenou základní silniční síť.
Aktualizace
Svět se neustále proměňuje. Přibývají a mizí silnice, domy, celá města a vesnice. Z toho důvodu musí mapy procházet pravidelnými aktualizacemi. Nic totiž nepotěší méně, než když někam hodinu jedete a zjistíte, že se budete muset vrátit zpět, protože naznačená cesta neexistuje.
Aktualizace standardně vycházejí zhruba 4× do roka a jsou zprostředkovány třemi základními způsoby:
- Doživotně bezplatně – aktualizace jsou po celou dobu životnosti navigace zdarma
- Bezplatná v omezené době – po určitou dobu od nákupu je aktualizace bezplatná (1–5 let), pak je zpoplatněná
- Zpoplatněně – každou aktualizaci je nutno zaplatit zvlášť
Neustálé osvěžování mapových podkladů se obvykle provádí prostřednictvím automatického stahování. Pro tyto potřeby jsou navigace vybaveny adaptéry Wi-Fi. Stačí se jen připojit a zařízení samotné si ověří, zda nejsou nějaké ty aktualizace k dispozici.
Kapacita paměti
Mapové podklady je samozřejmě zapotřebí někam ukládat. Přístroj by proto měl být vybaven dostatečně velkou pamětí pro jejich uložení. Obvykle se uplatňuje kombinace menší interní paměti a dokoupitelných externích uložišť, jimiž jsou různé druhy SD karet. Ty poskytují maximálně 64 GB, což je prostor dostatečný pro uložení podrobných map z prakticky celého světa.
Ovládání a výkon
Ovládání musí být co nejvíce přehledné, aby při jízdě příliš neodvádělo vaši pozornost. Taktéž všechny prvky by měly být uspořádány logicky a být snadno dostupné. Dostatečně kontrastní zobrazení vám potom ulehčí orientaci i při letmém pohledu na obrazovku.
Očekávejte okamžitou reakci na každý svůj dotyk. Jestliže se navigace seká nebo někdy dokonce reaguje, budete při řízení v nejistotě. V takovém případě je lepší zastavit a až poté si začít s GPS hrát. Uvedená rizika souvisí s výkonem procesoru. Ten by měl zvládnout mapy zobrazovat dostatečně rychle, stejně jako svižně reagovat na vaše příkazy.
Funkce
Zobrazení mapy ani zdaleka není jediným, co moderní GPS navigace umí. Jejich úkolem je sloužit jako komplexní průvodce džunglí cest a upozorňovat na všechna úskalí, jež na vás mohou při cestách neznámými vozovkami číhat. Proto bývají vybaveny širokou paletou funkcí:
- Hlasové ovládání – jednoduchý způsob ovládání navigace bez potřeby zapojování rukou
- Plánovač trasy – volení trasy podle vlastních kritérií (nejrychlejší, bezplatná, kolem významných bodů)
- Asistent řazení do pruhů – pro jendoduché zařazení do kýžených pruhů na křižovatkách
- Náhledy křižovatek – pro usnadnění orientace na křižovatkách
- Body zájmu – informace o benzínových pumpách, restauracích, hotelích a dalších důležitých bodech
- 3D mapy – atraktivnější zobrazení terénu a budov
- Ukazatel rychlosti –tabulka s maximální povolenou rychlostí v daném bodě, zvukové a grafické upozornění na její překročení
- Upozornění na kamery – upozornění na statické radary měřící rychlost
- RDS-TMC přijímač – aktuální informace o dopravní situaci včetně vlivů počasí
Nejvýznamnější značky
Na první pohled do nabídky obchodů vás možná překvapí, že trh s navigacemi do auta nečítá příliš mnoho významných hráčů. Trh má rovnoměrně rozdělena dvojice Garmin a TomTom, menší podíl patří společnosti Mio. V každém případě vybírejte pouze mezi výrobky této trojice. Levné přístroje ze supermarketů trpí častými neduhy v podobě výpadků spojení, sekání nebo špatných reakcí displeje. Mezi hojné problémy se řadí i špatně dostupné aktualizace mapových podkladů.
Všechny tři firmy pokrývají kompletní trh. V jejich nabídce najdete jak základní modely pro rekreační řidiče, tak zařízení určené profesionálům. Tomu samozřejmě odpovídá i cena.
Cena
Závěrem nemůže chybět ani klasické pojednání o ceně. Ta se odvíjí od velikosti a kvality displeje a od úrovně mapových podkladů. Rozlišit můžeme dva základní intervaly:
- Do 5 000 Kč
- Nad 5 000 Kč
Cena do 5 000 Kč
V levnější skupině do 5 000 korun očekávejte vybavení pro neprofesionální řidiče. Mapové podklady standardně obsahují region střední Evropy či celý kontinent. Aktualizace map bývají zdarma po určitou dobu, nebo jsou zpoplatněny vždy. Samozřejmostí je kompletní vybavení funkcemi včetně RDS-TMC, Wi-Fi nebo ukazatelů rychlosti. Úhlopříčka displeje činí buď 4,3 nebo 5,1 palců.
Cena nad 5 000 Kč
V dražší cenové kategorii se můžete těšit na úhlopříčku přesahující i 6,88“. Mapy zahrnují Evropu, některé přístroje zobrazují i celý svět. V ceně bývá bezplatná aktualizace trvající po celou dobu životnosti. O přítomnosti různorodých funkcí nemá cenu hovořit, jejich přehled naleznete výše.