Nejlepší bezdrátové couvací kamery 2024 a jak vybrat
Jak vybrat bezdrátovou couvací kameru
- Tyto kamery jsou velmi praktickým pomocníkem zejména při parkování. Běžně se vyrábí ve dvou variantách a to bezdrátové Wi-Fi kamery nebo kabelové verze.
- Mezi základní parametry, které souvisí se zobrazením prostoru za vozem, patří rozlišení kamery a také úhel snímání. U obou těchto kritérií jsou žádoucí co nejvyšší hodnoty.
- Při výběru je možné zohlednit způsoby promítnutí obrazu z kamery nebo místo její instalace na vozidle.
Bezdrátová couvací kamera - náš výběr
Bezdrátové couvací kamery ProUser
Jak vybrat bezdrátovou couvací kameru
Typy kamer podle způsobu propojení
Aby couvací kamery dobře fungovali je nutné je vhodně zapojit. Z tohoto hlediska lze kamery rozdělit do dvou základních kategorií a to kamery bezdrátové nebo kabelové.
Bezdrátové couvací kamery
Jedná se o moderní technologii, kdy kamera využívá připojení k síti Wi-Fi. Základní výhodou je fakt, že není třeba propojovat žádnou kabeláž, takže samotné zapojení je velmi snadné. Kamera sestává z externího monitoru, který je umístěn v kabině automobilu a samotné couvací kamery. Mezi oběma částmi pak bývá vytvořena soukromá Wi-Fi síť, díky které se obraz z kamery promítne do monitoru. Hlavním problémem tohoto typu kamer je zpravidla signál. Ten může být nedostatečný nebo může být rušený okolními vlivy.
Kabelové couvací kamery
Tyto modely vyžadují náročné propojení kamery s monitorem prostřednictvím kabelů. Tento úkon je zpravidla určený erudovaným pracovníkům v autoservisech, což navýší pořizovací náklady kamery. Nicméně podstatnou výhodou oproti bezdrátovým verzím je právě stabilní, ničím nerušený signál.
Typ couvací kamery | Klady | Zápory |
---|---|---|
Bezdrátová | Snadné zapojení, které zvládne i laik | Nestabilní signál |
Základní pořizovací cena je oproti kabelovým verzím vyšší | ||
Kabelová | Stabilní signál | Propojení často vyžaduje rozebrání části interiéru vozu |
Zapojení by měl ideálně provádět elektromechanik autoservisu, což zvýší pořizovací náklady |
Víte, že…?
Kromě parkovacích couvacích kamer je možné vybavit automobil také kamerami předními. Ty slouží ke sledování prostoru před vozem. Některé modely pak umožňují montáž jak dopředu, tak dozadu vozidla.
Základní parametry kamery
Stejně jako u běžných kamer i zde jsou důležité informace, které přímo souvisí s kamerou. Patří sem zejména rozlišení a úhel snímání.
Rozlišení
Rozlišení je poměrně důležitý parametr zejména ve chvílích, kdy není možná další kontrola prostoru za vozidlem. Rozlišení kamery prakticky udává kvalitu obrazu, která bude kamerou přenesena na displej. S rozlišením souvisí také frekvence snímkování, respektive aktualizace obrazu.
Úhel snímání
Úhel snímání udává záběr kamery. Respektive jde o vodorovný úhel, který vymezuje prostor za vozem, který lze kamerou sejmout. Prakticky se jedná o klíčový parametr, který by měl být vždy co největší. Úhel snímání se většinou pohybuje v rozpětí 120° až 170°.
- Úhel snímání 170° je považován z nejbezpečnější, protože zahrnuje téměř celý tzv.„mrtvý úhel“.
Možnosti promítnutí obrazu
Snímaný obraz se v případě bezdrátových couvacích kamer může přehrávat v různých zařízeních. Couvací kamery jsou nejčastěji vybaveny vlastním displejem, do kterého se obraz přenáší. Tu lze umístit podle potřeby do interiéru vozu, ale vždy tak, aby nepřekážela výhledu. Některé couvací kamery ale mohou využívat např. mobilní aplikace. Některé systému dokonce umožňují přehrávání obrazu z kamery do zpětného zrcátka.
Kam lze kameru umístit
Způsob instalace se odvíjí od toho, zda se jedná o univerzální model nebo kameru určenou pro konkrétní typ vozidla. Důležité je, aby kamera nebudila pozornost a nebyla příliš nápadná, případně nekazila vzhled vozu. I z těchto důvodů se nejčastěji instaluje na nárazník, do osvětlení registrační značky nebo do třetího brzdového světla.
Nárazník
Vzhledem k tomu, že tato část vozu se nejčastěji vyrábí z plastu, není problém vytvořit otvor pro bezpečné protažení objektivu kamery a jeho následné upevnění. Kamera má na nárazníku poměrně dobrý rozhled, také výška je v tomto případě optimální.
Osvětlení registrační značky
Tato možnost je nejvhodnější v případě kamer určených pro konkrétní značku a typ vozidla. Umístění je optimální ve všech směrech, tedy jak z hlediska výšky, tak rozhledu objektivu kamery. Výhodou je také částečné krytí kamery zejména před přímým deštěm.
Brzdové světlo
Tato varianta je vhodná pouze u některých vozů. Je totiž nutné vyměnit třetí brzdové světlo za objektiv kamery, což není vždy možné. Tento způsob se používá nejméně často i proto, že umístění kamery je příliš vysoko, což má za následek ne příliš ideální záběr.
Další důležité technické parametry
Při výběru couvacích kamer je vhodné se zaměřit také na následující technické parametry, které se u jednotlivých modelů mohou podstatně lišit:
- Stupeň krytí – vzhledem k tomu, že se automobil pohybuje v exteriéru a to za každého počasí je důležité, aby stupeň IP byl co nejvyšší; ideální udávaná hodnota je alespoň IP67
- Provozní teplota – uvádí rozsah teplot, za kterých je možné kameru bez omezení používat
- Minimální osvětlení – kamery jsou schopné snímat obraz při konkrétních světelných podmínkách