Nejlepší nýtovačky na řetěz 2025 a jak vybrat
Nezbytná pomůcka vášnivých cyklistů.
Jak vybrat nýtovačku na řetěz
- Pro výrobu tohoto zařízení se většinou používá kvalitní ocel, ze které jsou vyrobené některé rámy kol.
- Co byste měli v první řadě sledovat je kompatibilita ideálně se všemi druhy řetězu, tj. 12 ks.
- Univerzální nýtovačky na řetěz se většinou skládají z hlavního ocelového těla a dutého hlavního ramene.
Nýtovačka na řetěz - náš výběr
Nýtovačka na řetěz Topeak
Jak vybrat nýtovačku na řetěz
Výrobní materiál nýtovačky
Pro výrobu tohoto zařízení se většinou používá kvalitní ocel, ze které jsou vyrobené některé rámy kol. Konkrétně se jedná o ocel s označením CrMo. Konkrétně to znamená, že do běžné oceli byl přidán Chrom (Cr), čímž ji dělá mnohem pevnější, jelikož snižuje její pružnost. Druhou složkou pak je Molybden (Mo), ten nedovolí, aby ocel poškodili chloridy či jinými kyselinami.
Výjimkou však není ani karbonová ocel, která rovněž nerezaví, má vysokou pevnost a tuhost.
Rukojeť nýtovačky mají některé modely pogumovanou, aby se s nimi lépe zacházelo a v chladném počasí vás od nástroje nezábly ruce.
Kompatibilita nýtovačky na řetěz
Co byste měli v první řadě sledovat je kompatibilita ideálně se všemi druhy řetězu, tj. 12 ks. Záměrně uvádíme slovo „ideálně“, ale nejdůležitější je, aby nýtovačka na řetěz byla schopná pracovat se Shimano HG. Základem je hlavně vybrat nastavitelnou nýtovačku, ať nejste na cestě při nehodě překvapení, že vám nýtovačka na řetěz nepasuje.
Složení nýtovačky na řetěz
Univerzální nýtovačky na řetěz se většinou skládají z hlavního ocelového těla a dutého hlavního ramene. To můžete samozřejmě kdykoliv odmontovat nebo ho využít jako prostor pro uskladnění náhradních čepů, nýtů na řetěz. Někdy bývá součástí nýtovačky i imbus ve velikosti 5/6 mm a háček pro přidržení řetězu při jeho opravě.
- Pro opravu přetrženého řetězu potřebujete mimo nýtovačky řetězu také jeho spojku či nový čep s trnem a držák rozbitého řetězu, který snižuje tah od přehazovačky.
Víte, že…?
Pokud s sebou zrovna nemáte náhradní čep či spojku, můžete použít už zalisovaný čep z nepoškozené části a ponechat ho jen v jednom článku. Ale pozor, jedná se o nouzové řešení a při nejbližší příležitosti, byste to měli řádně opravit.
Velikost a hmotnost
Vzhledem k tomu, že mnohdy máte omezené možnosti s věcmi, které si můžete vzít s sebou na kolo, vyplatí se sledovat jednak velikost, ale i hmotnost nářadí. V případě nýtovačky na řetěz se nemusíte obávat žádných velkých rozměrů. Je to ruční nástroj, proto jeho rozměry jsou většinou do 10 x 5 x 2 cm. Skvěle tak zapadnou i do malé drobné taštičky po sedlo.
Hmotnost je rovněž zanedbatelná, a i přesto, že se jedná o ocel, nepřekročí 100 g.
Nejznámější značky
Po představení výše uvedených technických parametrů, zbývá podívat se i na značky věnující se výrobě cyklistického nářadí. Nebojte, všechny zde jmenovat nebudeme, ale zaměříme se jen na ty nejznámější a mezi uživateli nejoblíbenější.
Značka | Charakteristika |
---|---|
TOPEAK | Na špičce výrobců hi-endových doplňků se drží značka TOPEAK. Věnuje se výrobě cyklonářadí, brašen, sedaček, hustilek či sedaček a jiných cyklodoplňků. Značka na trhu funguje již několik let a za tu dobu získala hned několik ocenění. |
BBB | Cyklo společnost, v jejímž názvu jsou tři B, pochází z Nizozemí a na trhu se objevila už roku 1991. Od svého počátku byla velmi populární a dnes jsou její produkty nabízeny cyklistům mimo jiné i na Novém Zélandu či v Japonsku. |
Fabric | Poměrně mladá značka, která se poprvé objevila na veletrhu Eurobike roku 2014. V jejím portfoliu najdete inovativní produkty s kreativním nádechem. |
Cena
Poslední bod, kterému se dnes budeme věnovat je cena. Podíváme se na nejlevnější modely, ale i ty nejdražší. Do konečné ceny bude vstupovat jednak provedení nýtovačky na řetěz, zda je jeho součástí imbus, háček na držení či náhradní čepy.
Víte, že…?
Když se s nýtovačkou na řetěz naučíte pracovat, může vám to do budoucna ušetřit nemalé peníze a čas, kdy musíte čekat, než vám kolo v cykloservisu opraví.
Cena do 100 Kč
Mezi nejlevnějšími modely jsou obyčejné ocelové nýtovačky na řetěz určené pro hobby použití. Jedná se o holé nářadí bez dalších dodatečných doplňků. Rozměry jsou většinou na délku kolem 7 cm a váha nepřesahuje 70 g.
Cena od 100 Kč do 300 Kč
Střední cenová kategorie vám nabízí možnost zvolit si celoocelovou nýtovačku řetězu či nářadí s pogumovanou a ergonomickou rukojetí. Důležité je, že tyto modely jsou již nastavitelné na různé řetězy.
Cena nad 300 Kč
Nýtovačky na řetěz nad 300 Kč mají k dispozici duté rameno pro uložení náhradních čepů se zaváděcím trnem či spojek. Součástí je nyní už i imbus. Nýtovačky na řetěz, jejichž cena je vyšší, jak 500 Kč již nespadají do kategorie hobby, ale spíše profi.