Nýtovačka na řetěz

Nezbytná pomůcka vášnivých cyklistů.

ca. 300 CZK
ca. 500 CZK
ca. 200 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat nýtovačku na řetěz

  • Pro výrobu tohoto zařízení se většinou používá kvalitní ocel, ze které jsou vyrobené některé rámy kol.
  • Co byste měli v první řadě sledovat je kompatibilita ideálně se všemi druhy řetězu, tj. 12 ks.
  • Univerzální nýtovačky na řetěz se většinou skládají z hlavního ocelového těla a dutého hlavního ramene.

Výrobní materiál nýtovačky

Pro výrobu tohoto zařízení se většinou používá kvalitní ocel, ze které jsou vyrobené některé rámy kol. Konkrétně se jedná o ocel s označením CrMo. Konkrétně to znamená, že do běžné oceli byl přidán Chrom (Cr), čímž ji dělá mnohem pevnější, jelikož snižuje její pružnost. Druhou složkou pak je Molybden (Mo), ten nedovolí, aby ocel poškodili chloridy či jinými kyselinami.
Výjimkou však není ani karbonová ocel, která rovněž nerezaví, má vysokou pevnost a tuhost.
Rukojeť nýtovačky mají některé modely pogumovanou, aby se s nimi lépe zacházelo a v chladném počasí vás od nástroje nezábly ruce.

Kompatibilita nýtovačky na řetěz

Co byste měli v první řadě sledovat je kompatibilita ideálně se všemi druhy řetězu, tj. 12 ks. Záměrně uvádíme slovo „ideálně“, ale nejdůležitější je, aby nýtovačka na řetěz byla schopná pracovat se Shimano HG. Základem je hlavně vybrat nastavitelnou nýtovačku, ať nejste na cestě při nehodě překvapení, že vám nýtovačka na řetěz nepasuje.

Z kvalitní CrMo oceli
Topeak nýtovačka na řetěz Super chain tool

Složení nýtovačky na řetěz

Univerzální nýtovačky na řetěz se většinou skládají z hlavního ocelového těla a dutého hlavního ramene. To můžete samozřejmě kdykoliv odmontovat nebo ho využít jako prostor pro uskladnění náhradních čepů, nýtů na řetěz. Někdy bývá součástí nýtovačky i imbus ve velikosti 5/6 mm a háček pro přidržení řetězu při jeho opravě.

  • Pro opravu přetrženého řetězu potřebujete mimo nýtovačky řetězu také jeho spojku či nový čep s trnem a držák rozbitého řetězu, který snižuje tah od přehazovačky.

Víte, že…?

Pokud s sebou zrovna nemáte náhradní čep či spojku, můžete použít už zalisovaný čep z nepoškozené části a ponechat ho jen v jednom článku. Ale pozor, jedná se o nouzové řešení a při nejbližší příležitosti, byste to měli řádně opravit.

Multi-rychlostní řetězy
Topeak NÝTOVAČKA 11

Velikost a hmotnost

Vzhledem k tomu, že mnohdy máte omezené možnosti s věcmi, které si můžete vzít s sebou na kolo, vyplatí se sledovat jednak velikost, ale i hmotnost nářadí. V případě nýtovačky na řetěz se nemusíte obávat žádných velkých rozměrů. Je to ruční nástroj, proto jeho rozměry jsou většinou do 10 x 5 x 2 cm. Skvěle tak zapadnou i do malé drobné taštičky po sedlo.
Hmotnost je rovněž zanedbatelná, a i přesto, že se jedná o ocel, nepřekročí 100 g.

Nejznámější značky

Po představení výše uvedených technických parametrů, zbývá podívat se i na značky věnující se výrobě cyklistického nářadí. Nebojte, všechny zde jmenovat nebudeme, ale zaměříme se jen na ty nejznámější a mezi uživateli nejoblíbenější.

Značka Charakteristika
TOPEAK Na špičce výrobců hi-endových doplňků se drží značka TOPEAK. Věnuje se výrobě cyklonářadí, brašen, sedaček, hustilek či sedaček a jiných cyklodoplňků. Značka na trhu funguje již několik let a za tu dobu získala hned několik ocenění.
BBB Cyklo společnost, v jejímž názvu jsou tři B, pochází z Nizozemí a na trhu se objevila už roku 1991. Od svého počátku byla velmi populární a dnes jsou její produkty nabízeny cyklistům mimo jiné i na Novém Zélandu či v Japonsku.
Fabric Poměrně mladá značka, která se poprvé objevila na veletrhu Eurobike roku 2014. V jejím portfoliu najdete inovativní produkty s kreativním nádechem.

Cena

Poslední bod, kterému se dnes budeme věnovat je cena. Podíváme se na nejlevnější modely, ale i ty nejdražší. Do konečné ceny bude vstupovat jednak provedení nýtovačky na řetěz, zda je jeho součástí imbus, háček na držení či náhradní čepy.

Univerzální
Topeak UNIVERSAL CHAIN TOOL

Víte, že…?

Když se s nýtovačkou na řetěz naučíte pracovat, může vám to do budoucna ušetřit nemalé peníze a čas, kdy musíte čekat, než vám kolo v cykloservisu opraví.

Cena do 100 Kč

Mezi nejlevnějšími modely jsou obyčejné ocelové nýtovačky na řetěz určené pro hobby použití. Jedná se o holé nářadí bez dalších dodatečných doplňků. Rozměry jsou většinou na délku kolem 7 cm a váha nepřesahuje 70 g.

Cena od 100 Kč do 300 Kč

Střední cenová kategorie vám nabízí možnost zvolit si celoocelovou nýtovačku řetězu či nářadí s pogumovanou a ergonomickou rukojetí. Důležité je, že tyto modely jsou již nastavitelné na různé řetězy.

11 řetězy s dutými čepy
Topeak nýtovačka na 11 rychlostní řetěz 9,4 x 4 x 17,4 cm

Cena nad 300 Kč

Nýtovačky na řetěz nad 300 Kč mají k dispozici duté rameno pro uložení náhradních čepů se zaváděcím trnem či spojek. Součástí je nyní už i imbus. Nýtovačky na řetěz, jejichž cena je vyšší, jak 500 Kč již nespadají do kategorie hobby, ale spíše profi.

Otázky a odpovědi

Proč mít nýtovačku na řetěz?

Pokud patříte mezi vášnivé cyklisty, kteří tráví většinu svého volného času venku na kole, neměla by ve vašem vybavení chybět kvalitní nýtovačka řetězu. Protože, je-li řetěz v terénu hodně namáhán, může dojít k jeho přetržení a v tu chvíli je lepší vozit malé nářadí než celý nový a hlavně těžký řetěz na kolo.

Jak vybrat nýtovačku na řetěz?

Aby nýtovačka dobře sloužila, musí být vyrobena z kvalitních materiálů, v tomto případě je to ocel CrMo. Velmi důležitá je kompatibilita s řetězem, nejdůležitější je, aby nýtovačka na řetěz byla schopná pracovat se Shimano HG.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Z kvalitní CrMo oceli
Multi-rychlostní řetězy
Univerzální
11 řetězy s dutými čepy
Image
Produkt
Topeak nýtovačka na řetěz Super chain tool
Topeak NÝTOVAČKA 11
Topeak UNIVERSAL CHAIN TOOL
Topeak nýtovačka na 11 rychlostní řetěz 9,4 x 4 x 17,4 cm
Cena ca. 300 CZK ca. 500 CZK ca. 200 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.