Ochlazovač vzduchu

Příjemný chládek za málo peněz.

ca. 2 300 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat ochlazovač vzduchu

 • Ochlazovač je přístroj, který vzduch ochladí o několik málo stupňů. Tento přístroj je však mnohem méně výkonný než mobilní klimatizace.
 • Vzduch je ochlazován díky studené vodě, která se lije do nádoby ochlazovače.
 • Předností ochlazovače je nízká cena, rychlá a snadná instalace a praktické funkce.

Ochlazovač vzduchu a klimatizace

Na první pohled není přesně jasné, o jaký výrobek se jedná. Obě zařízení se od sebe ale zásadním způsobem liší. Nejrychleji rozeznáte ochlazovač od klimatizace podle toho, jestli má, nebo nemá chladivo. Proto vždy hledejte kód chladiva, který bývá uveden na štítku výrobku nebo v návodu. Pokud přístroj chladivo nemá, s největší pravděpodobností se nejedná o klimatizaci. V současnosti jsou nejpoužívanější typy chladiva R410A nebo R407C, setkat se ale můžete i s jinými.

Klimatizace – používá chladivo, ve většině případů plyn uzavřený v kovových trubkách

Praktický
Sencor SFN 9011SL

Ochlazovač vzduchu – místo plynu používá vodu nebo led

Rozdíly:

Ochlazovač vzduchu Mobilní klimatizace
Chladí méně Vyšší chladící výkon
Ochlazují pomocí vody nebo ledu Ochlazují pomocí chladiva
Vodu je třeba pravidelně doplňovat Chladivo se samo reguluje za použití elektřiny
Menší spotřeba elektřiny Velká spotřeba elektřiny
Nemají kompresor Mají kompresor
Nízká hlučnost Hlučnost je vyšší
Nepotřebují vývod teplého vzduchu Hadice pro odvod teplého vzduchu je nezbytnost
Zvlhčují vzduch Odvlhčují vzduch
Chladící výkon i dosažitelná teplota kolísá v závislosti má relativní vlhkosti vzduchu a dalších faktorech Chladící výkon i dosažitelná teplota jsou více stabilní a předvídatelné
Jsou lehčí a menší, snadnější na přenášení Jsou těžší, rozměrnější, horší pro manipulaci
Nižší pořizovací cena i náklady na provoz Střední a vyšší pořizovací cena a náklady na provoz

Jak funguje

Ochlazovač vzduchu funguje tak, že přes hrubý filtr, který je vlhčen vodou, prochází vzduch do místnosti. Voda na filtru se odpaří a tím se odebere z procházejícího vzduchu teplo. Odpařovaná voda je spolu s ochlazeným vzduchem vyfukována do místnosti, kde velmi rychle, během několika desítek minut, narůstá relativní vzdušná vlhkost. Jakmile vlhkost vzduchu v místnosti dosáhne maxima, zařízení přestane fungovat, protože další voda už se z filtru nemůže odpařovat.

Ochlazovač nezpůsobuje průvan tak, jako stropní ventilátor nebo mobilní klimatizace. Ventilátor je totiž ukrytý uvnitř tělesa s lamelami. Vertikální lamely brzdí prudký proud vzduchu a rozptylují ho do více směrů. Tento způsob je šetrnější než u ventilátorů a klimatizačních jednotek, které koncentrují silný proud vzduchu jedním směrem.

S dálkovým ovladačem
Honeywell ES800I

Využití

Ochlazovač se hodí do prostor se suchým vzduchem. Nízká relativní vlhkost pod 45% je nepříjemná, zejména během horkých letních dní je velmi důležité udržovat tělo hydratované. K tomu přispívá i vlhkost okolního vzduchu. Klimatizace vzduch rychle vysušují, ochlazovač vzduchu naopak vzduch zvlhčuje. Dá se říct, že čím je vzduch sušší, tím lépe ochlazovač chladí.

Proto před tím, než koupíte klimatizace nebo ochlazovač, změřte vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti vlhkoměrem. Pokud ukazuje hodnotu nižší než 45%, bude vám více vyhovovat ochlazovač vzduchu, který tak využijete hned dvakrát, a to na ochlazení i zvlhčení vzduchu. Díky vlhkému vzduchu budou vaše kůže a sliznice chráněná před podrážděním a dehydratací.

Pokud je vlhkost vyšší než 50 %nebo 60 %, bude se vám více hodit mobilní klimatizace, která pomůže vysokou vlhkost trochu srazit na příjemnější rovinu a zamezí nepříjemnému pocení. V prostorách, kde je vysoká vlhkost vzduchu, jsou ochlazovače nevhodné, protože ji dokáží zvýšit až na 90% – 100%.

Režimy na míru
Concept OV5210

Výhodou ochlazovače je jeho multifunkčnost, téměř všechny kvalitní modely čistí vzduch od prachu a alergenů, čímž se snižuje riziko pro alergiky astmatiky. Některé pak disponují dalšími funkcemi, jako je ionizace. Na trhu se dá sehnat opravdu velké množství ochlazovačů s různými funkcemi, designem, ovládáním, velikostí a typu.

Víte, že…?

Již byla zmiňované multifunkčnost tohoto přístroje, tedy to, že ho nemusíte používat pouze v horkých letních dnech, ale také během zimy jako topení nebo ventilátor v případě příliš přetopené místnosti. Při používání ochlazovače myslete na to, že kvůli vlhkosti, kterou vypouští, se mohou v domácnosti tvořit plísně. Proto je používejte efektivně.

Výhody a nevýhody ochlazovače

Ochlazovač vzduchu má nižší pořizovací cenu a nižší spotřebu. K dalším výhodám patří to, že na rozdíl od stropních ventilátorů nezpůsobuje průvan.

Počet rychlostí 3
Klarstein Skypillar HTR2

Ochlazovač vzduchu obsahuje ventilátor, který je ukrytý uvnitř tělesa s lamelami. Lamely brzdí prudký proud vzduchu a rozptylují ho více směry. Naproti tomu stropní ventilátory koncentrují silný proud vzduchu jedním směre.

Ochlazovač můžete využít celoročně. V létě ochladí, v zimě zvlhčuje. Do ochlazovače nalejete vodu pokojové teploty, ten pak jemně a rovnoměrně uvolňuje vlhkost s intenzitou až 900 ml/hod.

Mezi nevýhody patří nutnost dolévat studenou vodu nebo led do nádrže. Podle počasí, teploty a suchosti vzduchu může být potřeba doplňovat vodu 1x i víckrát denně. Ochlazovač není při velmi vysokých teplotách tak účinný jako mobilní klimatizace.

5 funkcí
Siguro FC-H350W

Průtok vzduchu

U ochlazovačů vzduchu je průtok vzduchu důležitým parametrem. Nejčastěji se udává v m3/h nebo v m3/min. Tato hodnota udává výkon ventilátoru. Čím je tato hodnota větší, tím výkonnější ochlazovač je. S hodnotou průtoku vzduchu souvisí také velikost místnosti, ve které bude umístěn.

Objem nádrže na vodu

Čím je větší objem nádrže na vodu, tím déle bude ochlazovač fungovat a tím měně často budete muset vodu doplňovat.
Některé přístroje jsou vybaveny namrazovacími kazetami, které můžete dát předem namrazit do mrazáku. To zlepšuje efektivitu ochlazovače. Kromě kazet můžete přidat navíc kostky ledu, což ještě zlepší účinnost přístroje.

Hlučnost

Hlučnost je v tomto případě důležitá, protože zařízení budete mít v provozu po celý den. V případě, že budete ochlazovač používat v místnosti, kde spíte, je výhodné, pokud je vybaven funkcí Noční režim. Hlučnost je způsobena chodem ventilátoru.

Přenosný
Coolair Ultra3894

Design

Ochlazovač vzduchu je přístroj, který je vidět, a proto výrobci dbají na to, aby byl co nejlépe designově sladěn. Ochlazovačů je na trhu spousta a každý si vybere model tak, aby mu co nejvíce vyhovoval a nenarušoval vybavení interiéru. Ať už vybíráte výrobek jakéhokoliv vzhledu, zaměřte se na to, jestli je přístroj větších rozměrů vybaven kolečky. Díky kolečkům ho budete moci snadněji přepravovat z místnosti do místnosti.

Ochlazovače jsou různých rozměrů od malých osobních po velké vhodné do velkých místností.

Funkce

Různé modely nabízí několik funkcí, počet dostupných funkcí se zvyšuje s cenou přístroje.

 • Časovač – s jeho pomocí nastavíte, jak dlouhou dobu zařízení pojede. Lze ho nastavit i na dobu, kdy se přístroj sám zapne.
 • Noční režim – noční režim snižuje hlučnost přístroje
 • Ionizace – zlepšuje kvalitu vzduchu a zároveň ho čistí od prachu a dalších nečistot.
 • Ukazatel vodní hladiny – podle něho vždy víte, kolik vody zbývá v nádrži.
 • LED displej – díky nim budete mít přehled o fungování výrobku
 • Indikátory – informují o aktuálním stavu chlazení
 • Dálkové ovládání – s jeho pomocí můžete ochlazovač snadno ovládat aniž byste k němu museli chodit.
 • Relaxační světlo – výrobky mohou být vybaveny relaxačním světlem, u kterého lze měnit barvy.

Údržba

Údržba je velmi nenáročná. Prachový filtr a panel odpařování je při každodenní používání v běžném prostředí potřeba vyčistit jednou za týden. Potřeba čištění je velmi individuální a záleží na modelu ochlazovače. Pro zachování účinnosti panelu na odpařování se doporučuje, vyměnit panel jednou za 3 roky. I zde je třeba přihlédnou k možnostem a potřebám jednotlivých modelů. Jeho cena se pohybuje v řádu stovek. Zásobník na vodu se dle potřeby doporučuje čistit jednou týdně a to běžným mycím prostředkem.

Cena

Ochlazovačů vzduchu je na trhu spousta, kvalitní výrobky můžete vybírat od prověřených značek, mezi které patří například Sencor, Taurus, Domo, AEG, Orava, Rovus, DeLonghi a další.

Přístroje nejsou nijak finančně náročné, lze je rozdělit následovně:

Do 1 000 Kč – za cenu do 1 000 Kč zakoupíte především osobní ochlazovače malých rozměrů. Velikost objemu nádrže těmto malým přístrojům umožňuje pracovat až 12 hodin. Umožňují nastavit teplotu a mají několik stupňů chlazení. Díky praktické mřížce můžete upravit proudění vzduchu tak, aby vám to bylo příjemné. Některé modely jsou vybaveny LED světlem v několika barevných režimech. Průtok vzduchu je cca 110m3/hod.

Od 1 000 – 3 000 Kč – zde již najdete modely větších rozměrů vhodných do velkých místností. Jsou často vybaveny mnoha funkcemi, nechybí ionizace, nastavitelný časovač, dálkové ovládání, tichý noční režim nebo několik rychlostí proudění vzduchu. Proudění vzduchu je cca 410m3/h a také tyto přístroje jsou vybaveny čelními lamelami na usměrňování vzduchu. Přístroje jsou vybaveny LED displejem i dálkovým ovládáním, mají až 6-ti litrové nádrže na vodu a vydrží tedy dlouhou dobu v provozu.

Cena ochlazovačů ve většině případů není větší než 3 000 Kč, pokud tuto cenu překročí, nabízí veškeré možné funkce a vybavení.

Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje zdraví

Příliš vlhký vzduch podporuje růst škodlivých plísní a roztočů, které vadí nejen alergikům, ale často i lidem bez alergie. Obzvláště u astmatiků a pacientů s alergií na roztoče či plísně je proto nejlepší udržovat průměrnou vlhkost vzduchu přibližně mezi 40 – 50 % nasycení vodními parami, což není vždy snadné. Vysoká vlhkost vzduchu vede k extrémnímu zvýšení množivosti roztočů a plísní, které vodu ve formě vzdušných par ke svému životu nezbytně potřebují. Prostředí s vlhkostí nad 60 % bývá většinou roztočovými a plísňovými alergeny silně zamořené, aniž by něco muselo být nutně na první pohled patrné.

Se stoupající teplotou v místnostech klesá vlhkost vzduchu. Pokud si někdo při domácí léčbě respiračních infekcí přetápí, podlamuje schopnost svých sliznic účinně se bránit a zvyšuje si riziko komplikací. Z hlediska dlouhodobé hygieny prostředí a chronických respiračních nemocí jsou nadměrné teploty prostředí a suchý vzduch již zcela nevhodné. Velmi studený vzduch zase může vést k podchlazení sliznic, které potom mohou být méně odolné vůči infekcím, zejména virovým.

Otázky a odpovědi

Je ochlazovač vzduchu to stejné co mobilní klimatizace?

Tyto výrobky si mnozí pletou nebo je považují za totožné, což ale není pravda. Mobilní klimatizace odvádí teplý vzduch nejčastěji pomocí hadice, kterou je třeba vyvést z místnosti ven. Ochlazovač funguje díky studené vodě, která se nalije do nádoby umístěné v zařízení. Ochlazovač vzduchu je navíc až 10x méně výkonný než mobilní klimatizace.

Jaké funkce by měl mít ochlazovač vzduchu?

Každý správný ochlazovač by měl mít 3 základní funkce, a to foukání, ochlazování a čištění vzduchu. Ochlazovač je schopen teplotu v místnosti snížit maximálně o 3 - 4 stupně. Největší předností ochlazovače je nízká pořizovací cena a snadná instalace.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Praktický
S dálkovým ovladačem
Režimy na míru
Počet rychlostí 3
5 funkcí
Přenosný
Image
Produkt
Sencor SFN 9011SL
Honeywell ES800I
Concept OV5210
Klarstein Skypillar HTR2
Siguro FC-H350W
Coolair Ultra3894
Hmotnost
7.5 kg
10 kg
10,5 kg
Příkon
110 W
190 W
110 W
5W
Výrobce
Sencor
Honeywell
CONCEPT
Klarstein
Siguro
Hlučnost
66 dB
25 dB
64 dB
61 dB
56.8 dB
Displej
Cena ca. 2 300 CZK ca. 4 300 CZK ca. 3 900 CZK ca. 2 300 CZK ca. 5 500 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.