Jak vybrat ochlazovač vzduchu
- Ochlazovač je přístroj, který vzduch ochladí o několik málo stupňů. Tento přístroj je však mnohem méně výkonný než mobilní klimatizace.
- Vzduch je ochlazován díky studené vodě, která se lije do nádoby ochlazovače.
- Předností ochlazovače je nízká cena, rychlá a snadná instalace a praktické funkce.
Ochlazovač vzduchu - náš výběr
Ochlazovače vzduchu s ionizátorem
Ochlazovače a čističe vzduchu
Ochlazovače vzduchu do auta
Jak vybrat ochlazovač vzduchu
Ochlazovač vzduchu a klimatizace
Na první pohled není přesně jasné, o jaký výrobek se jedná. Obě zařízení se od sebe ale zásadním způsobem liší. Nejrychleji rozeznáte ochlazovač od klimatizace podle toho, jestli má, nebo nemá chladivo. Proto vždy hledejte kód chladiva, který bývá uveden na štítku výrobku nebo v návodu. Pokud přístroj chladivo nemá, s největší pravděpodobností se nejedná o klimatizaci. V současnosti jsou nejpoužívanější typy chladiva R410A nebo R407C, setkat se ale můžete i s jinými.
Klimatizace – používá chladivo, ve většině případů plyn uzavřený v kovových trubkách
Ochlazovač vzduchu – místo plynu používá vodu nebo led
Rozdíly:
Ochlazovač vzduchu | Mobilní klimatizace |
---|---|
Chladí méně | Vyšší chladící výkon |
Ochlazují pomocí vody nebo ledu | Ochlazují pomocí chladiva |
Vodu je třeba pravidelně doplňovat | Chladivo se samo reguluje za použití elektřiny |
Menší spotřeba elektřiny | Velká spotřeba elektřiny |
Nemají kompresor | Mají kompresor |
Nízká hlučnost | Hlučnost je vyšší |
Nepotřebují vývod teplého vzduchu | Hadice pro odvod teplého vzduchu je nezbytnost |
Zvlhčují vzduch | Odvlhčují vzduch |
Chladící výkon i dosažitelná teplota kolísá v závislosti má relativní vlhkosti vzduchu a dalších faktorech | Chladící výkon i dosažitelná teplota jsou více stabilní a předvídatelné |
Jsou lehčí a menší, snadnější na přenášení | Jsou těžší, rozměrnější, horší pro manipulaci |
Nižší pořizovací cena i náklady na provoz | Střední a vyšší pořizovací cena a náklady na provoz |
Jak funguje
Ochlazovač vzduchu funguje tak, že přes hrubý filtr, který je vlhčen vodou, prochází vzduch do místnosti. Voda na filtru se odpaří a tím se odebere z procházejícího vzduchu teplo. Odpařovaná voda je spolu s ochlazeným vzduchem vyfukována do místnosti, kde velmi rychle, během několika desítek minut, narůstá relativní vzdušná vlhkost. Jakmile vlhkost vzduchu v místnosti dosáhne maxima, zařízení přestane fungovat, protože další voda už se z filtru nemůže odpařovat.
Ochlazovač nezpůsobuje průvan tak, jako stropní ventilátor nebo mobilní klimatizace. Ventilátor je totiž ukrytý uvnitř tělesa s lamelami. Vertikální lamely brzdí prudký proud vzduchu a rozptylují ho do více směrů. Tento způsob je šetrnější než u ventilátorů a klimatizačních jednotek, které koncentrují silný proud vzduchu jedním směrem.
Využití
Ochlazovač se hodí do prostor se suchým vzduchem. Nízká relativní vlhkost pod 45% je nepříjemná, zejména během horkých letních dní je velmi důležité udržovat tělo hydratované. K tomu přispívá i vlhkost okolního vzduchu. Klimatizace vzduch rychle vysušují, ochlazovač vzduchu naopak vzduch zvlhčuje. Dá se říct, že čím je vzduch sušší, tím lépe ochlazovač chladí.
Proto před tím, než koupíte klimatizace nebo ochlazovač, změřte vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti vlhkoměrem. Pokud ukazuje hodnotu nižší než 45%, bude vám více vyhovovat ochlazovač vzduchu, který tak využijete hned dvakrát, a to na ochlazení i zvlhčení vzduchu. Díky vlhkému vzduchu budou vaše kůže a sliznice chráněná před podrážděním a dehydratací.
Pokud je vlhkost vyšší než 50 %nebo 60 %, bude se vám více hodit mobilní klimatizace, která pomůže vysokou vlhkost trochu srazit na příjemnější rovinu a zamezí nepříjemnému pocení. V prostorách, kde je vysoká vlhkost vzduchu, jsou ochlazovače nevhodné, protože ji dokáží zvýšit až na 90% – 100%.
Výhodou ochlazovače je jeho multifunkčnost, téměř všechny kvalitní modely čistí vzduch od prachu a alergenů, čímž se snižuje riziko pro alergiky astmatiky. Některé pak disponují dalšími funkcemi, jako je ionizace. Na trhu se dá sehnat opravdu velké množství ochlazovačů s různými funkcemi, designem, ovládáním, velikostí a typu.
Víte, že…?
Již byla zmiňované multifunkčnost tohoto přístroje, tedy to, že ho nemusíte používat pouze v horkých letních dnech, ale také během zimy jako topení nebo ventilátor v případě příliš přetopené místnosti. Při používání ochlazovače myslete na to, že kvůli vlhkosti, kterou vypouští, se mohou v domácnosti tvořit plísně. Proto je používejte efektivně.
Výhody a nevýhody ochlazovače
Ochlazovač vzduchu má nižší pořizovací cenu a nižší spotřebu. K dalším výhodám patří to, že na rozdíl od stropních ventilátorů nezpůsobuje průvan.
Ochlazovač vzduchu obsahuje ventilátor, který je ukrytý uvnitř tělesa s lamelami. Lamely brzdí prudký proud vzduchu a rozptylují ho více směry. Naproti tomu stropní ventilátory koncentrují silný proud vzduchu jedním směre.
Ochlazovač můžete využít celoročně. V létě ochladí, v zimě zvlhčuje. Do ochlazovače nalejete vodu pokojové teploty, ten pak jemně a rovnoměrně uvolňuje vlhkost s intenzitou až 900 ml/hod.
Mezi nevýhody patří nutnost dolévat studenou vodu nebo led do nádrže. Podle počasí, teploty a suchosti vzduchu může být potřeba doplňovat vodu 1x i víckrát denně. Ochlazovač není při velmi vysokých teplotách tak účinný jako mobilní klimatizace.
Průtok vzduchu
U ochlazovačů vzduchu je průtok vzduchu důležitým parametrem. Nejčastěji se udává v m3/h nebo v m3/min. Tato hodnota udává výkon ventilátoru. Čím je tato hodnota větší, tím výkonnější ochlazovač je. S hodnotou průtoku vzduchu souvisí také velikost místnosti, ve které bude umístěn.
Objem nádrže na vodu
Čím je větší objem nádrže na vodu, tím déle bude ochlazovač fungovat a tím měně často budete muset vodu doplňovat.
Některé přístroje jsou vybaveny namrazovacími kazetami, které můžete dát předem namrazit do mrazáku. To zlepšuje efektivitu ochlazovače. Kromě kazet můžete přidat navíc kostky ledu, což ještě zlepší účinnost přístroje.
Hlučnost
Hlučnost je v tomto případě důležitá, protože zařízení budete mít v provozu po celý den. V případě, že budete ochlazovač používat v místnosti, kde spíte, je výhodné, pokud je vybaven funkcí Noční režim. Hlučnost je způsobena chodem ventilátoru.
Design
Ochlazovač vzduchu je přístroj, který je vidět, a proto výrobci dbají na to, aby byl co nejlépe designově sladěn. Ochlazovačů je na trhu spousta a každý si vybere model tak, aby mu co nejvíce vyhovoval a nenarušoval vybavení interiéru. Ať už vybíráte výrobek jakéhokoliv vzhledu, zaměřte se na to, jestli je přístroj větších rozměrů vybaven kolečky. Díky kolečkům ho budete moci snadněji přepravovat z místnosti do místnosti.
Ochlazovače jsou různých rozměrů od malých osobních po velké vhodné do velkých místností.
Funkce
Různé modely nabízí několik funkcí, počet dostupných funkcí se zvyšuje s cenou přístroje.
- Časovač – s jeho pomocí nastavíte, jak dlouhou dobu zařízení pojede. Lze ho nastavit i na dobu, kdy se přístroj sám zapne.
- Noční režim – noční režim snižuje hlučnost přístroje
- Ionizace – zlepšuje kvalitu vzduchu a zároveň ho čistí od prachu a dalších nečistot.
- Ukazatel vodní hladiny – podle něho vždy víte, kolik vody zbývá v nádrži.
- LED displej – díky nim budete mít přehled o fungování výrobku
- Indikátory – informují o aktuálním stavu chlazení
- Dálkové ovládání – s jeho pomocí můžete ochlazovač snadno ovládat aniž byste k němu museli chodit.
- Relaxační světlo – výrobky mohou být vybaveny relaxačním světlem, u kterého lze měnit barvy.
Údržba
Údržba je velmi nenáročná. Prachový filtr a panel odpařování je při každodenní používání v běžném prostředí potřeba vyčistit jednou za týden. Potřeba čištění je velmi individuální a záleží na modelu ochlazovače. Pro zachování účinnosti panelu na odpařování se doporučuje, vyměnit panel jednou za 3 roky. I zde je třeba přihlédnou k možnostem a potřebám jednotlivých modelů. Jeho cena se pohybuje v řádu stovek. Zásobník na vodu se dle potřeby doporučuje čistit jednou týdně a to běžným mycím prostředkem.
Cena
Ochlazovačů vzduchu je na trhu spousta, kvalitní výrobky můžete vybírat od prověřených značek, mezi které patří například Sencor, Taurus, Domo, AEG, Orava, Rovus, DeLonghi a další.
Přístroje nejsou nijak finančně náročné, lze je rozdělit následovně:
Do 1 000 Kč – za cenu do 1 000 Kč zakoupíte především osobní ochlazovače malých rozměrů. Velikost objemu nádrže těmto malým přístrojům umožňuje pracovat až 12 hodin. Umožňují nastavit teplotu a mají několik stupňů chlazení. Díky praktické mřížce můžete upravit proudění vzduchu tak, aby vám to bylo příjemné. Některé modely jsou vybaveny LED světlem v několika barevných režimech. Průtok vzduchu je cca 110m3/hod.
Od 1 000 – 3 000 Kč – zde již najdete modely větších rozměrů vhodných do velkých místností. Jsou často vybaveny mnoha funkcemi, nechybí ionizace, nastavitelný časovač, dálkové ovládání, tichý noční režim nebo několik rychlostí proudění vzduchu. Proudění vzduchu je cca 410m3/h a také tyto přístroje jsou vybaveny čelními lamelami na usměrňování vzduchu. Přístroje jsou vybaveny LED displejem i dálkovým ovládáním, mají až 6-ti litrové nádrže na vodu a vydrží tedy dlouhou dobu v provozu.
Cena ochlazovačů ve většině případů není větší než 3 000 Kč, pokud tuto cenu překročí, nabízí veškeré možné funkce a vybavení.
Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje zdraví
Příliš vlhký vzduch podporuje růst škodlivých plísní a roztočů, které vadí nejen alergikům, ale často i lidem bez alergie. Obzvláště u astmatiků a pacientů s alergií na roztoče či plísně je proto nejlepší udržovat průměrnou vlhkost vzduchu přibližně mezi 40 – 50 % nasycení vodními parami, což není vždy snadné. Vysoká vlhkost vzduchu vede k extrémnímu zvýšení množivosti roztočů a plísní, které vodu ve formě vzdušných par ke svému životu nezbytně potřebují. Prostředí s vlhkostí nad 60 % bývá většinou roztočovými a plísňovými alergeny silně zamořené, aniž by něco muselo být nutně na první pohled patrné.
Se stoupající teplotou v místnostech klesá vlhkost vzduchu. Pokud si někdo při domácí léčbě respiračních infekcí přetápí, podlamuje schopnost svých sliznic účinně se bránit a zvyšuje si riziko komplikací. Z hlediska dlouhodobé hygieny prostředí a chronických respiračních nemocí jsou nadměrné teploty prostředí a suchý vzduch již zcela nevhodné. Velmi studený vzduch zase může vést k podchlazení sliznic, které potom mohou být méně odolné vůči infekcím, zejména virovým.