Odpuzovač psů

Udrží psa v bezpečné vzdálenosti.

ca. 500 CZK
ca. 100 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 100 CZK

Jak vybrat odpuzovač psů

  • Na výběr máte několik typů odpuzovačů. Oblíbené jsou ultrazvukové odpuzovače i spreje.
  • Než začnete odpuzovače vybírat, zamyslete se nad tím, jak často je budete používat.
  • Ultrazvukové odpuzovače se dají také rozdělit podle toho, jestli mají zabudované PIR čidlo.
  • Solární odpuzovače fungují na principu akumulace solární energie.

Typy

Na trhu je mnoho různých odpuzovačů koček a psů, vybírat můžete mezi těmito typy.

Možnosti Popis
Ultrazvukové Ultrazvukové odpuzovače jsou oblíbené především proto, že svým fungováním ruší pouze nechtěné návštěvníky zahrad. Vyluzují signály o frekvenci pro lidské ucho neslyšitelné, ale pro kočky a psy nesnesitelné a vysoce nepříjemné. Kmitočet těchto odpuzovačů je nastaven tak, aby fungoval na kočky i psy zároveň, a stačí vám tak jeden přístroj.
Spreje Spreje fungují tak, že využívají velmi nepříjemné pachy a tím psy i kočky odhánějí, stačí je pouze nastříkat na zahradu. Mají však i své nevýhody, především nezabírá plošně na všechny kočky či psy a může se stát, že budou svým pachem více vadit vám než jim. Proto je nutné vyzkoušet více typů, než najdete ten, který vám bude vyhovovat. Není vhodné spreje používat na plodiny nebo rostliny určené ke konzumaci a účinky sprejů také ovlivňuje počasí. Jejich účinnost zásadně snižuje déšť nebo vítr. Výhodou je jejich nízká cena a nejvíce je využijete na velmi malých zahradách. Tyto spreje nijak nepoškozují zdraví toulavých psů a koček. Často se používají i při výchově domácích mazlíčků, kdy například škrábou nábytek nebo chodí na zakázaná místa.

Víte, že…?

Jednu z dalších možností představuje i pachový ohradník.

Parametry výběru

Než začnete odpuzovače vybírat, zamyslete se nad tím, jak často je budete používat. Máte na svém pozemku toulavé psy pravidelně nebo je jejich návštěva pouze občasná? Podle frekvence návštěv můžete vybírat některý z odpuzovačů.

Ultrazvukový kapesní přístroj
Eyenimal Odpuzovač psů

Umístění

Pevné umístění – hodí se více v případě, kdy je nutné odhánět psy často. Tento plašič funguje na principu ultrazvukových vln, které jsou pro člověka neslyšitelné, a slouží k trvalému umístění například na zahradě či na místo, kudy se zvířata na vás pozemek dostávají.

Kapesní plašič– lze ho kamkoliv přenášet a použít kdykoliv je potřeba. Tomu je uzpůsoben svými menšími rozměry. Jeho nevýhodou však je slabší výkon.

K dostání je ve dvou variantách:

Práškový odpuzovač
Bros Odpuzovač krtků psů a koček 350 + 100 ml
  • Ultrazvukový – neslyšitelný pro člověka
  • Zvukový – slyšitelný pro člověka

PIR čidla

Ultrazvukové odpuzovače se dají také rozdělit podle toho, jestli mají zabudované PIR neboli infrapasivní čidlo, které dokáže detekovat pohyb teplokrevných zvířat.

1. Přístroje s PIR čidlem
Tyto odpuzovače se spouští na určitou dobu, která trvá cca 30 vteřin, pouze v případě, že zachytí pohyb teplokrevného živočicha. Tím značně šetří energii, ale má to i svá negativa.

Zvuk s proměnlivou frekvencí
Isotronic 70630 venkovní odpuzovač psů a koček 18 – 32 kHz

Spustit se totiž může i při výskytu jiného teplokrevného živočicha a má také menší výkon. Jisté nevýhody skýtá i samotné PIR čidlo, které má omezený dosah jak v metrech, tak i v úhlu, ve kterém je schopný pohyb detekovat.

2. Přístroje bez PIR čidla
Odpuzovače, které nemají vestavěné PIR čidlo, fungují nepřerušeně. Většinou bývají napájeny elektrickým proudem, což umožňuje jejich vyšší výkon. Mají také větší dosah, protože je nelimituje PIR čidlo.

Nevýhoda je jejich závislost na elektrickém proudu.

Ultrazvuková sonická technologie
Profesionální odpuzovač koček a psů – Plašič zvířat

Napájení

Dalším kritériem při výběru může být napájení. Setkáte se především se třemi základními typy:

Na baterie

Je vhodné především k ochraně menších prostor, protože má nižší výkon a vysílání signálu je slabší a často i přerušované. Snadno se přenáší a pořizovací cena je nízká.

S adaptérem

Jsou účinnější a výkonnější a mají větší výkone, protože nejsou omezeny spotřebou baterií. Spotřeba energií je vyšší a musí být umístěny v blízkosti napájecí sítě, pořizovací cenou je vyšší.

Automatická změna kmitočtu
Deramax-Kitty Ultrazvukový plašič koček, psů a divoké zvěře 0220

Solární

Fungují na principu akumulace solární energie. Výhodou je bezúdržbový a finančně nenáročný provoz, jejich účinnosti je ale menší. Přestože přístroj přes den akumuluje energii i na noční provoz, obvykle bývá s dostatečným množstvím energie problém.

Víte, že…?

Pokud použijete některý z ultrazvukových odpuzovačů, nemusíte se bát o vlastní domácí zvířata. Lze koupit přístroje, kde lze nastavit kmitočet a upravit ho tak, aby ho ostatní zvířata neslyšela.

Ceny

Odpuzovací spreje lze koupit za 150 – 300 Kč. K dostání jsou značky jako Kollant, Beaphar, Trixie nebo Agro Bio.

Ultrazvukové pak vyjdou na 200 – 1 500 Kč. Nejlevnější jsou kapesní typy, které jsou napájeny bateriemi. Modely, které stojí kolem 600 Kč a mají dosah až 12 metrů v úhlu až 180 stupňů. Bývají napájeny přes síťový adaptér.
Nejdražší modely jsou vhodné k odhánění myší nebo srnek, a lze je nastavit až na 3 frekvence, účinek může být až 100 m2.

Různě výkonné odpuzovače jsou k dostání od Isotronic, Dazer, Aetertek, Aosion a další.

Otázky a odpovědi

Co je PIR čidlo?

PIR čidlo dokáže detekovat pohyb zvířete. Rozezní se tedy až v okamžiku, kdy je pes nablízku. Nevýhodou je, že nerozeznají psa od jiného zvířete a proto se budou spouštět pokaždé, když nějaký pohyb zachytí. PIR čidlo má také omezený dosah a nemusí zachytit vzdálený pohyb nebo pohyb v určitém úhlu. Slabší je i jejich výkon.

Co je kapesní odpuzovač?

Kapesní odpuzovač můžete nosit stále u sebe. Je menších rozměrů a také slabší výkon. K dostání je jako ultrazvukový nebo zvukový. Ultrazvukový je pro lidské ucho neslyšný, zvukový budete slyšet i vy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Ultrazvukový kapesní přístroj
Práškový odpuzovač
Zvuk s proměnlivou frekvencí
Ultrazvuková sonická technologie
Automatická změna kmitočtu
Image
Produkt
Eyenimal Odpuzovač psů
Bros Odpuzovač krtků psů a koček 350 + 100 ml
Isotronic 70630 venkovní odpuzovač psů a koček 18 – 32 kHz
Profesionální odpuzovač koček a psů – Plašič zvířat
Deramax-Kitty Ultrazvukový plašič koček, psů a divoké zvěře 0220
Typ
odpuzovače
odpuzovače
odpuzovače
odpuzovače
odpuzovače
Určení
proti psům
proti krtkům
proti psům
proti myším
proti kočkám
Cena ca. 500 CZK ca. 100 CZK ca. 600 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.