Odpuzovač psů

Udrží psa v bezpečné vzdálenosti.

ca. 2 500 CZK
ca. 100 CZK
ca. 800 CZK
ca. 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat odpuzovač psů

Ne každý se o svá domácí zvířata dostatečně stará a zvládá jejich výchovu. V důsledku toho se pak často stává, že se na vašem pozemku objevují toulaví psi a kočky, kteří mohou nejen ničit úrodu a zahrádku, ale zároveň představují i jisté riziko pro vás a vaši rodinu.

Mohou být přenašeči řady nemocí či na vás přímo zaútočit. Pokud jsou vám tyto situace povědomé, je na čase začít s toulavými zvířaty něco dělat. Jednoduchou a účinnou variantou jsou odpuzovače koček a psů.

Typy

Na trhu je mnoho různých odpuzovačů koček a psů, vybírat můžete mezi těmito typy.

Ultrazvukový přenosný
GoodLife OnGuard
ca. 2 500 CZK
Aktuálni cena
Možnosti Popis
Ultrazvukové Ultrazvukové odpuzovače jsou oblíbené především proto, že svým fungováním ruší pouze nechtěné návštěvníky zahrad. Vyluzují signály o frekvenci pro lidské ucho neslyšitelné, ale pro kočky a psy nesnesitelné a vysoce nepříjemné. Kmitočet těchto odpuzovačů je nastaven tak, aby fungoval na kočky i psy zároveň, a stačí vám tak jeden přístroj.
Spreje Spreje fungují tak, že využívají velmi nepříjemné pachy a tím psy i kočky odhánějí, stačí je pouze nastříkat na zahradu. Mají však i své nevýhody, především nezabírá plošně na všechny kočky či psy a může se stát, že budou svým pachem více vadit vám než jim. Proto je nutné vyzkoušet více typů, než najdete ten, který vám bude vyhovovat. Není vhodné spreje používat na plodiny nebo rostliny určené ke konzumaci a účinky sprejů také ovlivňuje počasí. Jejich účinnost zásadně snižuje déšť nebo vítr. Výhodou je jejich nízká cena a nejvíce je využijete na velmi malých zahradách. Tyto spreje nijak nepoškozují zdraví toulavých psů a koček. Často se používají i při výchově domácích mazlíčků, kdy například škrábou nábytek nebo chodí na zakázaná místa.

Parametry výběru

Než začnete odpuzovače vybírat, zamyslete se nad tím, jak často je budete používat. Máte na svém pozemku toulavé psy pravidelně nebo je jejich návštěva pouze občasná? Podle frekvence návštěv můžete vybírat některý z odpuzovačů.

Umístění

Pevné umístění – hodí se více v případě, kdy je nutné odhánět psy často. Tento plašič funguje na principu ultrazvukových vln, které jsou pro člověka neslyšitelné, a slouží k trvalému umístění například na zahradě či na místo, kudy se zvířata na vás pozemek dostávají.

Kapesní plašič– lze ho kamkoliv přenášet a použít kdykoliv je potřeba. Tomu je uzpůsoben svými menšími rozměry. Jeho nevýhodou však je slabší výkon.

Ve spreji
Nohel 500 ml
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

K dostání je ve dvou variantách:

  • Ultrazvukový – neslyšitelný pro člověka
  • Zvukový – slyšitelný pro člověka

PIR čidla

Ultrazvukové odpuzovače se dají také rozdělit podle toho, jestli mají zabudované PIR neboli infrapasivní čidlo, které dokáže detekovat pohyb teplokrevných zvířat.

Ultrazvukový
Deramax-Kitty
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

1. Přístroje s PIR čidlem
Tyto odpuzovače se spouští na určitou dobu, která trvá cca 30 vteřin, pouze v případě, že zachytí pohyb teplokrevného živočicha. Tím značně šetří energii, ale má to i svá negativa.

Spustit se totiž může i při výskytu jiného teplokrevného živočicha a má také menší výkon. Jisté nevýhody skýtá i samotné PIR čidlo, které má omezený dosah jak v metrech, tak i v úhlu, ve kterém je schopný pohyb detekovat.

2. Přístroje bez PIR čidla
Odpuzovače, které nemají vestavěné PIR čidlo, fungují nepřerušeně. Většinou bývají napájeny elektrickým proudem, což umožňuje jejich vyšší výkon. Mají také větší dosah, protože je nelimituje PIR čidlo.

Pachový
Agrobio granulát Atak 150 g
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Nevýhoda je jejich závislost na elektrickém proudu.

Napájení

Dalším kritériem při výběru může být napájení. Setkáte se především se třemi základními typy:

Na baterie

Je vhodné především k ochraně menších prostor, protože má nižší výkon a vysílání signálu je slabší a často i přerušované. Snadno se přenáší a pořizovací cena je nízká.

Multifunkční
TIPA Odpuzovač AN-B010-1
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

S adaptérem

Jsou účinnější a výkonnější a mají větší výkone, protože nejsou omezeny spotřebou baterií. Spotřeba energií je vyšší a musí být umístěny v blízkosti napájecí sítě, pořizovací cenou je vyšší.

Solární

Fungují na principu akumulace solární energie. Výhodou je bezúdržbový a finančně nenáročný provoz, jejich účinnosti je ale menší. Přestože přístroj přes den akumuluje energii i na noční provoz, obvykle bývá s dostatečným množstvím energie problém.

Víte, že…?

Pokud použijete některý z ultrazvukových odpuzovačů, nemusíte se bát o vlastní domácí zvířata. Lze koupit přístroje, kde lze nastavit kmitočet a upravit ho tak, aby ho ostatní zvířata neslyšela.

Zahradní solární
Weitech WK 0053
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Ceny

Odpuzovací spreje lze koupit za 150 – 300 Kč. K dostání jsou značky jako Kollant, Beaphar, Trixie nebo Agro Bio.

Ultrazvukové pak vyjdou na 200 – 1 500 Kč. Nejlevnější jsou kapesní typy, které jsou napájeny bateriemi. Modely, které stojí kolem 600 Kč a mají dosah až 12 metrů v úhlu až 180 stupňů. Bývají napájeny přes síťový adaptér.
Nejdražší modely jsou vhodné k odhánění myší nebo srnek, a lze je nastavit až na 3 frekvence, účinek může být až 100 m2.

Různě výkonné odpuzovače jsou k dostání od Isotronic, Dazer, Aetertek, Aosion a další.

Jméno
Ultrazvukový přenosný
Ve spreji
Ultrazvukový
Pachový
Multifunkční
Zahradní solární
Image
Produkt
GoodLife OnGuard
Nohel 500 ml
Deramax-Kitty
Agrobio granulát Atak 150 g
TIPA Odpuzovač AN-B010-1
Weitech WK 0053
Cena ca. 2 500 CZK ca. 100 CZK ca. 800 CZK ca. 200 CZK ca. 800 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena