Jak vybrat odpuzovač psů
- Na výběr máte několik typů odpuzovačů. Oblíbené jsou ultrazvukové odpuzovače i spreje.
- Než začnete odpuzovače vybírat, zamyslete se nad tím, jak často je budete používat.
- Ultrazvukové odpuzovače se dají také rozdělit podle toho, jestli mají zabudované PIR čidlo.
- Solární odpuzovače fungují na principu akumulace solární energie.
Odpuzovač psů - náš výběr




Ultrazvukové odpuzovače psů

Pachové odpuzovače psů




Jak vybrat odpuzovač psů
Typy
Na trhu je mnoho různých odpuzovačů koček a psů, vybírat můžete mezi těmito typy.
Možnosti | Popis |
---|---|
Ultrazvukové | Ultrazvukové odpuzovače jsou oblíbené především proto, že svým fungováním ruší pouze nechtěné návštěvníky zahrad. Vyluzují signály o frekvenci pro lidské ucho neslyšitelné, ale pro kočky a psy nesnesitelné a vysoce nepříjemné. Kmitočet těchto odpuzovačů je nastaven tak, aby fungoval na kočky i psy zároveň, a stačí vám tak jeden přístroj. |
Spreje | Spreje fungují tak, že využívají velmi nepříjemné pachy a tím psy i kočky odhánějí, stačí je pouze nastříkat na zahradu. Mají však i své nevýhody, především nezabírá plošně na všechny kočky či psy a může se stát, že budou svým pachem více vadit vám než jim. Proto je nutné vyzkoušet více typů, než najdete ten, který vám bude vyhovovat. Není vhodné spreje používat na plodiny nebo rostliny určené ke konzumaci a účinky sprejů také ovlivňuje počasí. Jejich účinnost zásadně snižuje déšť nebo vítr. Výhodou je jejich nízká cena a nejvíce je využijete na velmi malých zahradách. Tyto spreje nijak nepoškozují zdraví toulavých psů a koček. Často se používají i při výchově domácích mazlíčků, kdy například škrábou nábytek nebo chodí na zakázaná místa. |
Víte, že…?
Jednu z dalších možností představuje i pachový ohradník.

Odpuzovače vyženou psy z Vaší zahrady, iStock / btplaczek
Parametry výběru
Než začnete odpuzovače vybírat, zamyslete se nad tím, jak často je budete používat. Máte na svém pozemku toulavé psy pravidelně nebo je jejich návštěva pouze občasná? Podle frekvence návštěv můžete vybírat některý z odpuzovačů.
Umístění
Pevné umístění – hodí se více v případě, kdy je nutné odhánět psy často. Tento plašič funguje na principu ultrazvukových vln, které jsou pro člověka neslyšitelné, a slouží k trvalému umístění například na zahradě či na místo, kudy se zvířata na vás pozemek dostávají.
Kapesní plašič– lze ho kamkoliv přenášet a použít kdykoliv je potřeba. Tomu je uzpůsoben svými menšími rozměry. Jeho nevýhodou však je slabší výkon.
K dostání je ve dvou variantách:
- Ultrazvukový – neslyšitelný pro člověka
- Zvukový – slyšitelný pro člověka
PIR čidla
Deramax-Kitty Ultrazvukový plašič koček, psů a divoké zvěře 0220
Ultrazvukové odpuzovače se dají také rozdělit podle toho, jestli mají zabudované PIR neboli infrapasivní čidlo, které dokáže detekovat pohyb teplokrevných zvířat.
1. Přístroje s PIR čidlem
Tyto odpuzovače se spouští na určitou dobu, která trvá cca 30 vteřin, pouze v případě, že zachytí pohyb teplokrevného živočicha. Tím značně šetří energii, ale má to i svá negativa.
Spustit se totiž může i při výskytu jiného teplokrevného živočicha a má také menší výkon. Jisté nevýhody skýtá i samotné PIR čidlo, které má omezený dosah jak v metrech, tak i v úhlu, ve kterém je schopný pohyb detekovat.
2. Přístroje bez PIR čidla
Odpuzovače, které nemají vestavěné PIR čidlo, fungují nepřerušeně. Většinou bývají napájeny elektrickým proudem, což umožňuje jejich vyšší výkon. Mají také větší dosah, protože je nelimituje PIR čidlo.
Nevýhoda je jejich závislost na elektrickém proudu.

Odpuzovač ochrání Vaši zahradu, ale psovi nijak neublíží, iStock / jbosley58
Napájení
Dalším kritériem při výběru může být napájení. Setkáte se především se třemi základními typy:
Na baterie
Je vhodné především k ochraně menších prostor, protože má nižší výkon a vysílání signálu je slabší a často i přerušované. Snadno se přenáší a pořizovací cena je nízká.
S adaptérem
Jsou účinnější a výkonnější a mají větší výkone, protože nejsou omezeny spotřebou baterií. Spotřeba energií je vyšší a musí být umístěny v blízkosti napájecí sítě, pořizovací cenou je vyšší.
Solární
Fungují na principu akumulace solární energie. Výhodou je bezúdržbový a finančně nenáročný provoz, jejich účinnosti je ale menší. Přestože přístroj přes den akumuluje energii i na noční provoz, obvykle bývá s dostatečným množstvím energie problém.
Víte, že…?
Pokud použijete některý z ultrazvukových odpuzovačů, nemusíte se bát o vlastní domácí zvířata. Lze koupit přístroje, kde lze nastavit kmitočet a upravit ho tak, aby ho ostatní zvířata neslyšela.
Ceny
Odpuzovací spreje lze koupit za 150 – 300 Kč. K dostání jsou značky jako Kollant, Beaphar, Trixie nebo Agro Bio.
Ultrazvukové pak vyjdou na 200 – 1 500 Kč. Nejlevnější jsou kapesní typy, které jsou napájeny bateriemi. Modely, které stojí kolem 600 Kč a mají dosah až 12 metrů v úhlu až 180 stupňů. Bývají napájeny přes síťový adaptér.
Nejdražší modely jsou vhodné k odhánění myší nebo srnek, a lze je nastavit až na 3 frekvence, účinek může být až 100 m2.
Různě výkonné odpuzovače jsou k dostání od Isotronic, Dazer, Aetertek, Aosion a další.