Pachový ohradník

Zvěř vám nezničí úrodu, ani kabely v autě.

ca. 600 CZK
ca. 400 CZK
ca. 600 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat pachový ohradník

Okousané kmeny stromů, zničená úroda, to je jen malý výčet toho, jakou paseku dokáže na vašem pozemku napáchat nechtěná zvěř. V případě že ani plot nestačí na to, abyste svoji zahrádku před zvěří ochránili, zkuste použít pachový ohradník. K čemu ho použít, jak ho vybrat a pracovat s ním se dozvíte na následujících řádcích.

Použití pachového ohradníku

Pachový ohradník, zvaný také jako pachový plot, hojně využívají zemědělci, ale i myslivci. Není však problém využívat ho i v domácnosti. Na trhu je k dostání univerzální pachový ohradník proti divoké zvěři. Pokud však mezi časté návštěvníky vaší zahrady jsou srny, kuny, lišky či dokonce divoká prasata, můžete koupit i speciální odpuzovací směs přímo pro ně.

Typ pachového ohradníku

Na výběr máte hned z několika druhů zboží, které lze zakoupit. V případě, že potřebujete pachový ohradník použít jen na malou část, vyberte si již naředěný koncentrát v balení s rozprašovačem. Naopak pro velké zahrady jsou k dispozici velká balení neředěného koncentrátu. K němu potřebujete jen nádobu na smíchání a aplikační pistoli.

Ekoplant Pacholek proti kunám 250 ml
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje tekutý koncentrát, můžete si pořídit pachový ohradník i ve formě pěny, který připomíná montážní pěnu. Nevýhodou tohoto typu je, že se vám nemusí líbit jeho vzhled.

Víte, že…?

Pachový ohradník jistě ocení i motoristé, kteří se potýkají s překousanými kabely svých čtyřnohých motorových mazlíčků od nelítostných kun. V obchodech lze zakoupit např. 200 ml balení odpuzovače ve spreji, který je připraven ihned k použití.

Velikost balení

Ať už na e-shopu či v kamenné prodejně sežene pachový ohradník od 200 ml až do velkých balení o objemu 5 l. Ředění koncentrátu většinou bývá 1:4. Tedy 1 díl koncentrátu na 4 díly vody.

Ekoplant nosič pachové látky PU pěna 750 ml
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Pro maximální účinek odpuzení zvěře doporučujeme zakoupit kufr, který obsahuje dávkovač, pěnu, koncentrát a čistič. Ten slouží hlavně k vyčištění dávkovače.

Aplikace pachového ohradníku

Použití pachového ohradníku není nic složitého. Jakmile máte tekutinu připravenou, můžete ji nastříkat na kmen stromu, dřevěný kůl či jiné keře. Využít však můžete i speciální aplikační válečky z dřevité vlny. Nikdy však nestříkejte přímo na mladé zelené listy, tím byste poškodili rostlinu. A místo toho, abyste se zlobili na nechtěnou zvěř, se budete zlobit jen sami na sebe.

Víte, že…?

Jestliže nemáte v blízkosti úrody žádný kůl či kmen, kam byste mohli pachový ohradník aplikovat, můžete využít kus látky a ten položit nebo pověsit blízko zahrádky.

Hagopur 675 ml
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Nezapomínejte také na to, že účinná látka v pachovém ohradníku časem vyčichá. Chcete-li tedy úrodu ubránit zuby nehty, obnovujte pachové stopy zhruba po 1 měsíci s ohledem na klimatické podmínky.

Princip pachového ohradníku

Nyní se dostáváme k tomu, na základě čeho pachový ohradník odradí zvířata. Účinná látka v tekuté směsi obsahuje pach člověka, predátora, tedy vlka či medvěda, a pach spáleniště. Jakmile zvěř tyto pachy ucítí, bude mít pocit nebezpečí a raději půjde jinam. Vy se však žádného zápachu obávat nemusíte. Lidský nos není natolik citlivý.

Bezpečnost

Stejně jako většina koncentrátů je i tento vysoce dráždivý a proto byste s ním měli manipulovat velice opatrně v ochranných rukavicích a brýlích pro zamezení kontaktu s holou kůží. Nejenže si můžete způsobit poranění, ale bohužel vaše kůže dokáže udržet zápach i více jak jeden týden. Dodržujte i obecně platné zásady jako nevystavování na přímé slunce či držení mimo dosahu malých ratolestí.

BROS odpuzovač krtků, psů a koček 350 + 100 ml
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Nejznámější značky

Pachový ohradník proti zvěři nabízí hned několik výrobců. Dnes vám představíme oblíbené značky, ale sami si musíte vyzkoušet, která na mlsné jazýčky vašich nechtěných návštěvníků budou působit nejlépe. Mezi nejznámější však patří Repulsive, Hagopur, Invifens, Atak či Bros.

Cena

V případě odpuzování zvěře od úrody, stromů či motorových aut se vyplatí nešetřit. Každý si chce přeci uchránit svůj majetek.

Cena do 400 Kč

Nejnižší cenová kategorie osvědčených pachových odpuzovačů obsahuje přípravek ve spreji pro většinu zvěře či speciálně jen při kuny o objemu 200 ml. K dostání je také čistič a malé aplikační válečky.

Atak 500 ml
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Cena od 400 Kč do 1 000 Kč

Při ceně do 1 000 Kč můžete pořídit pachové ohradníky proti srnčatům, divočákům, aj. ve formě tekutého koncentrátu či pěny. Většinou se však jedná jen o náhradní náplně bez rozprašovače, proto budete potřebovat dávkovací pistoli, jenž zakoupíte ve vyšší cenové kategorii.

Cena nad 1 000 Kč

Mimo dávkovací pistole, o které jsme se zmínili výše, lze zakoupit velké 5 litrové balení. Nechybí ani celý set v kufříku, ovšem tam se pořizovací cena pohybuje kolem 6 000 Kč. Nicméně pokud byste jednotlivé produkty zakoupili zvlášť, dostali byste se v závěru na velmi podobnou cenu. Takto aspoň budete mít vše pohromadě a nic se vám neztratí.

Jméno
Image
Produkt
Ekoplant Pacholek proti kunám 250 ml
Ekoplant nosič pachové látky PU pěna 750 ml
Hagopur 675 ml
BROS odpuzovač krtků, psů a koček 350 + 100 ml
Atak 500 ml
Ekoplant Pacholek proti divokým prasatům 250 ml
Cena ca. 600 CZK ca. 400 CZK ca. 600 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena