Pachový ohradník

Zvěř vám nezničí úrodu, ani kabely v autě.

ca. 600 CZK
ca. 500 CZK
ca. 600 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat pachový ohradník

  • Pachový ohradník, zvaný také jako pachový plot, hojně využívají zemědělci, ale i myslivci. Není však problém využívat ho i v domácnosti.
  • Na výběr máte hned z několika druhů zboží, které lze zakoupit.
  • Ať už na e-shopu či v kamenné prodejně sežene pachový ohradník od 200 ml až do velkých balení o objemu 5 l.
  • Stejně jako většina koncentrátů je i tento vysoce dráždivý a proto byste s ním měli manipulovat velice opatrně v ochranných rukavicích a brýlích pro zamezení kontaktu s holou kůží.

Použití pachového ohradníku

Pachový ohradník, zvaný také jako pachový plot, hojně využívají zemědělci, ale i myslivci. Není však problém využívat ho i v domácnosti. Na trhu je k dostání univerzální pachový ohradník proti divoké zvěři. Pokud však mezi časté návštěvníky vaší zahrady jsou srny, kuny, lišky či dokonce divoká prasata, můžete koupit i speciální odpuzovací směs přímo pro ně.

Typ pachového ohradníku

Na výběr máte hned z několika druhů zboží, které lze zakoupit. V případě, že potřebujete pachový ohradník použít jen na malou část, vyberte si již naředěný koncentrát v balení s rozprašovačem. Naopak pro velké zahrady jsou k dispozici velká balení neředěného koncentrátu. K němu potřebujete jen nádobu na smíchání a aplikační pistoli.

Proti kunám
Ekoplant Pacholek proti kunám 250 ml

Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje tekutý koncentrát, můžete si pořídit pachový ohradník i ve formě pěny, který připomíná montážní pěnu. Nevýhodou tohoto typu je, že se vám nemusí líbit jeho vzhled.

Víte, že…?

Pachový ohradník jistě ocení i motoristé, kteří se potýkají s překousanými kabely svých čtyřnohých motorových mazlíčků od nelítostných kun. V obchodech lze zakoupit např. 200 ml balení odpuzovače ve spreji, který je připraven ihned k použití.

Velikost balení

Ať už na e-shopu či v kamenné prodejně sežene pachový ohradník od 200 ml až do velkých balení o objemu 5 l. Ředění koncentrátu většinou bývá 1:4. Tedy 1 díl koncentrátu na 4 díly vody.

Ověřený
Ekoplant nosič pachové látky PU pěna 750 ml

Pro maximální účinek odpuzení zvěře doporučujeme zakoupit kufr, který obsahuje dávkovač, pěnu, koncentrát a čistič. Ten slouží hlavně k vyčištění dávkovače.

Aplikace pachového ohradníku

Použití pachového ohradníku není nic složitého. Jakmile máte tekutinu připravenou, můžete ji nastříkat na kmen stromu, dřevěný kůl či jiné keře. Využít však můžete i speciální aplikační válečky z dřevité vlny. Nikdy však nestříkejte přímo na mladé zelené listy, tím byste poškodili rostlinu. A místo toho, abyste se zlobili na nechtěnou zvěř, se budete zlobit jen sami na sebe.

Víte, že…?

Jestliže nemáte v blízkosti úrody žádný kůl či kmen, kam byste mohli pachový ohradník aplikovat, můžete využít kus látky a ten položit nebo pověsit blízko zahrádky.

Stylový
Hagopur 675 ml

Nezapomínejte také na to, že účinná látka v pachovém ohradníku časem vyčichá. Chcete-li tedy úrodu ubránit zuby nehty, obnovujte pachové stopy zhruba po 1 měsíci s ohledem na klimatické podmínky.

Princip pachového ohradníku

Nyní se dostáváme k tomu, na základě čeho pachový ohradník odradí zvířata. Účinná látka v tekuté směsi obsahuje pach člověka, predátora, tedy vlka či medvěda, a pach spáleniště. Jakmile zvěř tyto pachy ucítí, bude mít pocit nebezpečí a raději půjde jinam. Vy se však žádného zápachu obávat nemusíte. Lidský nos není natolik citlivý.

Bezpečnost

Stejně jako většina koncentrátů je i tento vysoce dráždivý a proto byste s ním měli manipulovat velice opatrně v ochranných rukavicích a brýlích pro zamezení kontaktu s holou kůží. Nejenže si můžete způsobit poranění, ale bohužel vaše kůže dokáže udržet zápach i více jak jeden týden. Dodržujte i obecně platné zásady jako nevystavování na přímé slunce či držení mimo dosahu malých ratolestí.

Na krtky
BROS odpuzovač krtků, psů a koček 350 + 100 ml

Nejznámější značky

Pachový ohradník proti zvěři nabízí hned několik výrobců. Dnes vám představíme oblíbené značky, ale sami si musíte vyzkoušet, která na mlsné jazýčky vašich nechtěných návštěvníků budou působit nejlépe. Mezi nejznámější však patří Repulsive, Hagopur, Invifens, Atak či Bros.

Cena

V případě odpuzování zvěře od úrody, stromů či motorových aut se vyplatí nešetřit. Každý si chce přeci uchránit svůj majetek.

Cena do 400 Kč

Nejnižší cenová kategorie osvědčených pachových odpuzovačů obsahuje přípravek ve spreji pro většinu zvěře či speciálně jen při kuny o objemu 200 ml. K dostání je také čistič a malé aplikační válečky.

Odpuzovač zvěře
Atak 500 ml

Cena od 400 Kč do 1 000 Kč

Při ceně do 1 000 Kč můžete pořídit pachové ohradníky proti srnčatům, divočákům, aj. ve formě tekutého koncentrátu či pěny. Většinou se však jedná jen o náhradní náplně bez rozprašovače, proto budete potřebovat dávkovací pistoli, jenž zakoupíte ve vyšší cenové kategorii.

Cena nad 1 000 Kč

Mimo dávkovací pistole, o které jsme se zmínili výše, lze zakoupit velké 5 litrové balení. Nechybí ani celý set v kufříku, ovšem tam se pořizovací cena pohybuje kolem 6 000 Kč. Nicméně pokud byste jednotlivé produkty zakoupili zvlášť, dostali byste se v závěru na velmi podobnou cenu. Takto aspoň budete mít vše pohromadě a nic se vám neztratí.

Otázky a odpovědi

Lze ohradník použít proti kunám?

Kuny jsou velmi chytré a nenechají se snadno zmást. Účinnost některých domácích metod, jako jsou různé pachové nástrahy v podobě vlasů nebo zvířecích chlupů je proto často úspěšná jen krátkodobě, případně vůbec. Proto je lepší použít profesionálně připravené odpuzovače kun, jejichž účinnost je vyšší. Ale i tyto pachové odpuzovače kun je potřeba poměrně často obnovovat, aby se pach občas měnil a kuna si na něj nezvykla.

Jak používat odpuzovač pro psa?

Spreje fungují tak, že využívají velmi nepříjemné pachy a tím psy i kočky odhánějí, stačí je pouze nastříkat na zahradu. Mají však i své nevýhody, především nezabírá plošně na všechny kočky či psy a může se stát, že budou svým pachem více vadit vám než jim. Proto je nutné vyzkoušet více typů, než najdete ten, který vám bude vyhovovat. Není vhodné spreje používat na plodiny nebo rostliny určené ke konzumaci a účinky sprejů také ovlivňuje počasí. Jejich účinnost zásadně snižuje déšť nebo vítr. Výhodou je jejich nízká cena a nejvíce je využijete na velmi malých zahradách. Tyto spreje nijak nepoškozují zdraví toulavých psů a koček. Často se používají i při výchově domácích mazlíčků, kdy například škrábou nábytek nebo chodí na zakázaná místa.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Proti kunám
Ověřený
Stylový
Na krtky
Odpuzovač zvěře
Image
Produkt
Ekoplant Pacholek proti kunám 250 ml
Ekoplant nosič pachové látky PU pěna 750 ml
Hagopur 675 ml
BROS odpuzovač krtků, psů a koček 350 + 100 ml
Atak 500 ml
Ekoplant Pacholek proti divokým prasatům 250 ml
Cena ca. 600 CZK ca. 500 CZK ca. 600 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.