Odsávání pilin

Přístroje určené k odsávání pilin i prachu.

ca. 4 000 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 8 600 CZK
ca. 48 300 CZK
ca. 18 400 CZK
ca. 18 200 CZK

Jak vybrat odsávání pilin

 • Pokud patříte mezi ty, kteří běžně pracují v uzavřených prostorách se dřevem, pak si dejte pozor na piliny a prach, které mohou vážně poškodit vaše zdraví.
 • Odsavače vás zbaví pilin, prachu, třísek nebo špon apod.
 • Když budete vybírat odsavač pilin, nejprve byste si měli rozmyslet, který typ odsavače potřebujete. Vybírat můžete mezi mobilním nebo pevným odsavačem pilin.
 • Mějte na paměti, že materiál, ze kterého je přístroj vyroben ovlivňuje nejen konečnou hmotnost odsávače, ale zejména jeho životnost. Většinou při výběru narazíte na dva základní materiály, kterými jsou kov a plast.

Typy

Když budete vybírat odsavač pilin, nejprve byste si měli rozmyslet, který typ odsavače potřebujete. Vybírat můžete mezi mobilním nebo pevným odsavačem pilin.

Mobilní odsavač pilin

Měli byste ho zvolit v případě, že přístroj budete často přesouvat. Tento typ je totiž lehčí a je také vybavený kolečky, díky kterým můžete s přístrojem snadno manipulovat.

Dřevní odpad
Proteco Odsavač pilin OPT 550

Pevný odsavač pilin

Pokud naopak plánujete přístroj postavit na jedno místo a příliš s ním nehýbat, zvolte pevný typ odsavače. Je nejen robustnější, ale také stabilnější než první varianta. Výhodou je, že větší odsávací jednotky mohou být také využívány pro centrální odsání.

Materiál

Mějte na paměti, že materiál, ze kterého je přístroj vyroben ovlivňuje nejen konečnou hmotnost odsávače, ale zejména jeho životnost. Většinou při výběru narazíte na dva základní materiály, kterými jsou kov a plast.

Kov

Vůči mechanickému poškození je odolnější než plast. Pokud zvolíte celokovové odsávače pilin, budou vám zřejmě sloužit řadu let.

Mobilní
Scheppach dc 100 Odsavač pilin

Plast

Výhodou plastových přístrojů je, že jsou lehčí a také levnější. Méně pozitivní je, že je potřeba jemné zacházení. Dalším negativem je fakt, že na plastech bývá velmi vysoké napětí statického náboje, které může přitahovat částice prachu nebo dělat problémy při používání přístroje.

Příkon

U příkonu je obecně známo, že čím je jeho hodnota vyšší, tím výkonnější přístroj bude. Udává se ve Wattech. Pokud chcete, aby odsávání bylo elektivní a přijatelně rychlé, doporučujeme volit příkon minimálně 500 W.

Příkon Popis
Do 900 W Odsavače pilin, které jsou vhodné pro začátečníky, slouží spíše pro příležitostné použití.
Do 1 400 W Sem už řadíme stroje pro pravidelné používání, můžeme říci až poloprofesionální.
Nad 1 400 W Tento příkon už řadíme k profesionálním odsávačům pro celodenní provoz.

Průtok vzduchu

Tento důležitý parametr se udává v kubických stopách za minutu (CFM) nebo také v metrech krychlových za hodinu (m3/h). Průtok vzduchu určuje, kolik vzduchu váš stroj protáhne za minutu. Čím vyšší je průtok vzduchu, tím bude odsávání efektivnější. Obvykle začíná průtok vzduchu cca na 50 CFM, u průmyslových modelů může být hodnota okolo 300 CFM. Ideální proudění vzduchu zajistí hodnoty kolem 140 CFM.

Pro truhlářské provozy
Holzmann ABS 1080 400V odsavač pilin a třísek 400V + ODSÁVACÍ HADICE 2,4m

Velikost zásobníku

Kapacita vaku na piliny je také důležitá. Pokud si vyberete model s příliš malým zásobníkem, počítejte s tím, že piliny budete chodit vysypávat velmi často. Snažte se volit velikost zásobníku podle toho, jak často budete odsavač pilin využívat. K dispozici jsou přístroje o objemu od 30 – 280 litrů. Například pro použití ve vaší domácí dílně vám bohatě stačí objem 50 – 100 l.

Hmotnost

Odsavač pilin může mít velmi rozmanitou váhu. Může vážit 10 kg, ale také klidně 150 kg. Myslete na to, že čím větší a těžší stroj je, tím je konstrukce robustnější a stabilnější, ale také horší mobilita. Pro domácí použití nebo do malého provozu vám postačí kompaktnější přístroj na kolečkách.

Víte, že…?

Standardní průměr hadice odsavače pilin je 100 mm. U průmyslového stroje to může být až 200 mm. Hadice by každopádně neměla být moc dlouhá, aby nedošlo ke ztrátě sacího výkonu.

Profesionální
Odsavač pilin ADAMIK FT 400 MVHSF

Hlučnost

Samozřejmě jako u každého podobného přístroje, i tady se nevyhnete hlučnosti. Hlučnost se v tomto případě pohybuje okolo 75 – 85 dB, což je podobný hluk jako u pračky či vysavače. Pokud chcete zvolit přístroj, který bude výrazně tišší, vyberte si odsávač s indukčním motorem. Počítejte ale s tím, že jeho pořizovací cena bude vyšší.

Výrobci

Při výběru odsavače pilin dbejte na to, aby výrobce, kterého zvolíte, byl kvalitní. Pro představu zde uvádíme několik výrobců, mezi kterými můžete s klidem vybírat:

 • Holzmann – Rakouská společnost, jejíž začátky sahají až do roku 1886. V dnešní době je jedním z nejznámějších výrobců na trhu. Jejich odsavače pilin jsou jednoduché a zajišťují maximální komfort.
 • Scheppach – Za 80 let, kterých se tato společnost pohybuje na trhu, si zajistila významnou pozici. Jejich výrobky se pyšní vysokým výkonem a snadnou obsluhou.
 • Holzkraft – Tato značka je ve světě práce se dřevem proslulá. Nabízejí sortiment, jak pro kulily, tak i profesionály. Jejich odsavače mají velkou výhodu ve své vysoké odolnosti vůči poškození.
 • Proma – Tento výrobce se specializuje na to, aby jeho produkty byly vyráběny především s důrazem na bezpečnost práce, takže jeho silnou stránkou je bytelná a také stabilní konstrukce.
Malý
HOLZMANN Odsavač pilin a prachu ABS2200FLEX 400V

Cena

Hodnota odsavače prachu se pohybuje v řádech několika tisíců korun. To, jakou cenu bude mít váš zvolený přístroj, záleží především na tom, jaké jsou vaše požadavky.

 • Do 4 000 Kč – Za tuto sumu pořídíte modely, které budou mít základní výbavu a budou rozměrově menší. Typ materiálu tady převažuje plast a sací výkon je nízký. Můžete je využít ve své domácí dílně, kde je produkce odpadu menší.
 • 4 000 – 9 000 Kč – V této cenové skupině si vybere vždy velké množství zájemců. Najdete tu přístroje, které budou disponovat větším množstvím kovových prvků. Také sací výkon bude o hodně vyšší a vak na prach zase prostornější.
Menší provozy
Odsavač pilin ADAMIK FT 200 SF
 • Nad 9 000 Kč – Pokud investujete více než devět tisíc korun, pořídíte velmi výkonný a bytelný přístroj. Na jeho sací sílu se můžete spolehnout a také vám dlouho vydrží. Vyberete jak mobilní, tak i pevný typ odsavače.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí odsavač pilin?

Odsavače prachu, pilin a třísek najdou využití v truhlářských provozech, kde zajišťují čisté a bezprašné prostředí bez zbytečného odvětrávání tepla. Lze je použít u všech truhlářských strojů, kde není velikost prachových částic menší než 0,3 mm3. Stojan s kolečky umožňuje jejich mobilitu. Součástí je redukce na hadici 100-50mm. Hadice není součástí balení.

Jak hlučné odsavače jsou?

Samozřejmě jako u každého podobného přístroje, i tady se nevyhnete hlučnosti. Hlučnost se v tomto případě pohybuje okolo 75 – 85 dB, což je podobný hluk jako u pračky či vysavače. Pokud chcete zvolit přístroj, který bude výrazně tišší, vyberte si odsávač s indukčním motorem. Počítejte ale s tím, že jeho pořizovací cena bude vyšší.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dřevní odpad
Mobilní
Pro truhlářské provozy
Profesionální
Malý
Menší provozy
Image
Produkt
Proteco Odsavač pilin OPT 550
Scheppach dc 100 Odsavač pilin
Holzmann ABS 1080 400V odsavač pilin a třísek 400V + ODSÁVACÍ HADICE 2,4m
Odsavač pilin ADAMIK FT 400 MVHSF
HOLZMANN Odsavač pilin a prachu ABS2200FLEX 400V
Odsavač pilin ADAMIK FT 200 SF
Cena ca. 4 000 CZK ca. 3 500 CZK ca. 8 600 CZK ca. 48 300 CZK ca. 18 400 CZK ca. 18 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena