Jak vybrat dílenský vysavač
- Dílenské vysavače můžete vybírat podle účelu používání. Základní typy jsou modely na suché a mokré vysávání. Specifickou kategorii tvoří vysavače vhodné na vysávání chemikálií.
- Důležitou součástí je filtrace. Kromě konkrétního typu filtrace můžete vybírat i podle způsobu čištění.
- Z dalších parametrů se můžete zaměřit na typ a objem sběrné nádoby a samozřejmě příkon a sací výkon přístroje.
Dílenský vysavač - náš výběr




Bezsáčkové dílenské vysavače





Dílenské vysavače mokro-suché vysávání




Jak vybrat dílenský vysavač
- Dílenské vysavače můžete vybírat podle účelu používání. Základní typy jsou modely na suché a mokré vysávání. Specifickou kategorii tvoří vysavače vhodné na vysávání chemikálií.
- Důležitou součástí je filtrace. Kromě konkrétního typu filtrace můžete vybírat i podle způsobu čištění.
- Z dalších parametrů se můžete zaměřit na typ a objem sběrné nádoby a samozřejmě příkon a sací výkon přístroje.
Typy
Při výběru dílenského nebo také jinak řečeno průmyslového vysavače máte na výběr ze tří základních typů dle účelu použití:
Suché vysávání
Vysavače určené pro použití v suchých místnostech. Jsou opatřeny sáčkem nebo sběrnou nádobou. Vysavače na suché vysávání jsou velmi výkonné a poradí si téměř s jakýmikoli nečistotami – jemný prach i hrubé nečistoty.
Mokré vysávání
Vysavače zvládají jak suché, tak mokré vysávání, respektive mohou vysát i případné kapaliny (voda, bahno atd.). Nepoužívají se k vysávání tekutin na bázi oleje, protože mohou vysavač zanést nebo dokonce poškodit.
Některé modely mohou být vybaveny také vodním čerpadlem. To vysátou vodu vypouští a tím umožňuje vysávání bez přerušování.
Odsávání chemikálii
Speciální typ průmyslových vysavačů, které mají k dispozici velmi odolnou sběrnou nádobu, která je přímo určena na chemikálie či jiný toxický odpad. Tyto vysavače zpravidla nejsou určené pro používání v domácnosti.
Víte, že…?
Třídu prašnosti, respektive riziko pro lidské zdraví, u dílenských vysavačů označují písmena L (malé riziko), M (střední riziko) a H (vysoké riziko). Prakticky to znamená, že pro běžný úklid ve stavebnictví jsou dostačující vysavače třídy L. Třída H je určena např. pro likvidaci chemikálií.

Dílenský vysavač zvládne mokré i suché vysávání, iStock / Manueltrinidad
Sběrná nádoba
Z tohoto hlediska je možné vysavače rozdělit na:
Sáčkové
Sáčkové vysavače jsou vždy určeny pouze pro suché vysávání. Sáčky můžete použít dle konkrétního modelu vysavače buď:
- Textilní – častější varianta; odolnější, lepší filtrační schopnost, delší životnost
- Papírové – rychlejší zanesení, takže je nutná častější výměna.
Některé dražší modely lze použít i jako bezsáčkové. Zde je ale podmínka, aby byl vysavač vybaven kvalitním skládaným filtrem. V opačném případě může dojít k poškození motoru. I přes tuto možnost se doporučuje zejména u vysávání jemného prachu, sáček použít.
Bezsáčkové
Tyto vysavače jsou opatřeny sběrnou nádobou, která je vyrobena z plastu, případně kovu. Některé vysavače pak umožňují tuto nádržku kombinovat i se sáčky, což je vhodné zejména u vysávání jemného prachu. Pro vysávání tekutin se sáček nepoužívá.
Typ | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Sáčkové | Nižší pořizovací cena | Pouze suché vysávání |
Vysaje i nejjemnější prach | Vyšší provozní náklady kvůli nákupu náhradních sáčků | |
Některé modely lze použít i jako bezsáčkové | ||
Bezsáčkové | Na suché i mokré vysávání | Vyšší pořizovací cena |
Při vhodné volbě materiálu možnost vysávání i agresivních nečistot (chemikálie) |
Objem
Oproti klasickým vysavačům můžete u těch průmyslových obecně počítat s vyšším objemem zásobníku. Také zde platí pravidlo, že čím větší objem nádrže nebo sáčku zvolíte, tím větší plochu, dle míry znečištění, vyčistíte. Běžně se kapacita pohybuje mezi 15 – 40 litry.
- 15 litrů – dostačující kapacita pro použití v domácnosti nebo dílně
- 30 litrů – vysavače vhodné pro profesionální použití na stavbách

Vysavač do dílny disponuje velkou kapacitou sběrné nádoby na odpad, iStock / Baloncici
Filtrace
Filtrace je nedílnou a velmi důležitou součástí každého průmyslového vysavače. Kromě následujících bodů se zaměřte také na plochu filtru, která rozhoduje o tom, jak často budete muset filtr měnit či čistit. Zde platí, že čím větší plocha bude, tím méně častou údržbu bude vysavač potřebovat.
Typ
Průmyslové vysavače jsou většinou vybaveny jedním z následujících filtrů:
- HEPA – patří do standardní výbavy nejen dílenských vysavačů; jejich úspěšnost se uvádí 99,97 % u částic s průměrem cca 0,3 mikrony
- ULPA – výkonnější filtrace, účinnost se uvádí až 99,99 % u částic s průměrem cca 0,12 mikrony
Čištění
Jedná se o speciální funkci, kterou mohou být dílenské vysavače vybaveny. Z tohoto hlediska existuje několik možností jeho čištění:
- Automatické – čistění probíhá automaticky při práci částečně oklepem nebo proudem vzduchu; není třeba přerušovat práci
- Poloautomatické – čištění se spouští otočením knoflíku, takže je nutné přerušit práci
- Bez čištění – zde je nutné filtr očistit manuálně
Příkon, sací výkon
Pro obě hodnoty je určující charakter nečistot, respektive jiný výkon potřebujete pro jemný prach a jiný na štěrk.
- Příkon – vymezuje spotřebu elektrické energie; minimální hodnota by měla být alespoň 1000 W pro běžné použití, 1600 W u profesionálních přístrojů
- Výkon – měl by být přímo úměrný příkonu, což nemusí být vždy pravda; na jemné nečistoty stačí výkon 160 – 220 W, hrubé nečistoty musí mít výkon alespoň 250 W
Výrobci a ceny
Mezi značky, které vyrábí dílenské/průmyslové vysavače patří např. EVOTEC, Kärcher, IPC soteco nebo Nilfisk.
Cenové rozpětí je velmi široké. Nejlevnější modely stojí kolem 1000 Kč. Zde ale počítejte s nižším příkonem i sacím výkonem. Vysavače jsou určeny zejména pro domácí použití. Druhou stranu představují vysoce profesionální modely vysavačů, jejichž cena se může vyšplhat na částky v řádech statisíců korun.