Dílenský vysavač

Pro suché i mokré vysávání.

ca. 3 500 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 13 300 CZK

Jak vybrat dílenský vysavač

 • Dílenské vysavače můžete vybírat podle účelu používání. Základní typy jsou modely na suché a mokré vysávání. Specifickou kategorii tvoří vysavače vhodné na vysávání chemikálií.
 • Důležitou součástí je filtrace. Kromě konkrétního typu filtrace můžete vybírat i podle způsobu čištění.
 • Z dalších parametrů se můžete zaměřit na typ a objem sběrné nádoby a samozřejmě příkon a sací výkon přístroje.

Typy

Při výběru dílenského nebo také jinak řečeno průmyslového vysavače máte na výběr ze tří základních typů dle účelu použití:

Suché vysávání

Vysavače určené pro použití v suchých místnostech. Jsou opatřeny sáčkem nebo sběrnou nádobou. Vysavače na suché vysávání jsou velmi výkonné a poradí si téměř s jakýmikoli nečistotami – jemný prach i hrubé nečistoty.

Kvalitní
Narex VYS 21-01

Mokré vysávání

Vysavače zvládají jak suché, tak mokré vysávání, respektive mohou vysát i případné kapaliny (voda, bahno atd.). Nepoužívají se k vysávání tekutin na bázi oleje, protože mohou vysavač zanést nebo dokonce poškodit.
Některé modely mohou být vybaveny také vodním čerpadlem. To vysátou vodu vypouští a tím umožňuje vysávání bez přerušování.

Odsávání chemikálii

Speciální typ průmyslových vysavačů, které mají k dispozici velmi odolnou sběrnou nádobu, která je přímo určena na chemikálie či jiný toxický odpad. Tyto vysavače zpravidla nejsou určené pro používání v domácnosti.

Víte, že…?

Třídu prašnosti, respektive riziko pro lidské zdraví, u dílenských vysavačů označují písmena L (malé riziko), M (střední riziko) a H (vysoké riziko). Prakticky to znamená, že pro běžný úklid ve stavebnictví jsou dostačující vysavače třídy L. Třída H je určena např. pro likvidaci chemikálií.

Suché i mokré vysávání
Bosch UniversalVac 15

Sběrná nádoba

Z tohoto hlediska je možné vysavače rozdělit na:

Sáčkové

Sáčkové vysavače jsou vždy určeny pouze pro suché vysávání. Sáčky můžete použít dle konkrétního modelu vysavače buď:

 • Textilní – častější varianta; odolnější, lepší filtrační schopnost, delší životnost
 • Papírové – rychlejší zanesení, takže je nutná častější výměna.
Pro obytné i komerční prostory
DEDRA DED 6601

Některé dražší modely lze použít i jako bezsáčkové. Zde je ale podmínka, aby byl vysavač vybaven kvalitním skládaným filtrem. V opačném případě může dojít k poškození motoru. I přes tuto možnost se doporučuje zejména u vysávání jemného prachu, sáček použít.

Bezsáčkové

Tyto vysavače jsou opatřeny sběrnou nádobou, která je vyrobena z plastu, případně kovu. Některé vysavače pak umožňují tuto nádržku kombinovat i se sáčky, což je vhodné zejména u vysávání jemného prachu. Pro vysávání tekutin se sáček nepoužívá.

Typ Výhody Nevýhody
Sáčkové Nižší pořizovací cena Pouze suché vysávání
  Vysaje i nejjemnější prach Vyšší provozní náklady kvůli nákupu náhradních sáčků
  Některé modely lze použít i jako bezsáčkové  
Bezsáčkové Na suché i mokré vysávání Vyšší pořizovací cena
  Při vhodné volbě materiálu možnost vysávání i agresivních nečistot (chemikálie)  

Objem

Oproti klasickým vysavačům můžete u těch průmyslových obecně počítat s vyšším objemem zásobníku. Také zde platí pravidlo, že čím větší objem nádrže nebo sáčku zvolíte, tím větší plochu, dle míry znečištění, vyčistíte. Běžně se kapacita pohybuje mezi 15 – 40 litry.

Flexibilní
Extol Premium 1400W
 • 15 litrů – dostačující kapacita pro použití v domácnosti nebo dílně
 • 30 litrů – vysavače vhodné pro profesionální použití na stavbách

Filtrace

Filtrace je nedílnou a velmi důležitou součástí každého průmyslového vysavače. Kromě následujících bodů se zaměřte také na plochu filtru, která rozhoduje o tom, jak často budete muset filtr měnit či čistit. Zde platí, že čím větší plocha bude, tím méně častou údržbu bude vysavač potřebovat.

Typ

Průmyslové vysavače jsou většinou vybaveny jedním z následujících filtrů:

Robustní
VacTec STORCH
 • HEPA – patří do standardní výbavy nejen dílenských vysavačů; jejich úspěšnost se uvádí 99,97 % u částic s průměrem cca 0,3 mikrony
 • ULPA – výkonnější filtrace, účinnost se uvádí až 99,99 % u částic s průměrem cca 0,12 mikrony

Čištění

Jedná se o speciální funkci, kterou mohou být dílenské vysavače vybaveny. Z tohoto hlediska existuje několik možností jeho čištění:

 • Automatické – čistění probíhá automaticky při práci částečně oklepem nebo proudem vzduchu; není třeba přerušovat práci
 • Poloautomatické – čištění se spouští otočením knoflíku, takže je nutné přerušit práci
 • Bez čištění – zde je nutné filtr očistit manuálně

Příkon, sací výkon

Pro obě hodnoty je určující charakter nečistot, respektive jiný výkon potřebujete pro jemný prach a jiný na štěrk.

 • Příkon – vymezuje spotřebu elektrické energie; minimální hodnota by měla být alespoň 1000 W pro běžné použití, 1600 W u profesionálních přístrojů
 • Výkon – měl by být přímo úměrný příkonu, což nemusí být vždy pravda; na jemné nečistoty stačí výkon 160 – 220 W, hrubé nečistoty musí mít výkon alespoň 250 W

Výrobci a ceny

Mezi značky, které vyrábí dílenské/průmyslové vysavače patří např. EVOTEC, Kärcher, IPC soteco nebo Nilfisk.
Cenové rozpětí je velmi široké. Nejlevnější modely stojí kolem 1000 Kč. Zde ale počítejte s nižším příkonem i sacím výkonem. Vysavače jsou určeny zejména pro domácí použití. Druhou stranu představují vysoce profesionální modely vysavačů, jejichž cena se může vyšplhat na částky v řádech statisíců korun.

Otázky a odpovědi

Jaký typ vysavače je vhodný na stavbu?

Pro úklid stavebního nepořádku jsou vhodné prakticky všechny modely. Je třeba si jen ujasnit, zda budete vysavač používat k odsávání pouze suchých nečistot nebo i tekutin. Při výběru se také zaměřte na příkon a sací výkon, které se také odvíjí od typu vysávaných nečistot.

Jsou výhodnější sáčkové nebo bezsáčkové vysavače?

Toto je spíše otázka osobních preferencí. Obě varianty mají své výhody a nevýhody a záleží, který model vám bude lépe vyhovovat. Existuje také celá řada vysavačů, která umožňuje kombinaci obojího.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kvalitní
Suché i mokré vysávání
Pro obytné i komerční prostory
Flexibilní
Robustní
Image
Produkt
Narex VYS 21-01
Bosch UniversalVac 15
DEDRA DED 6601
Extol Premium 1400W
VacTec STORCH
Cena ca. 3 500 CZK ca. 2 100 CZK ca. 2 300 CZK ca. 3 500 CZK ca. 13 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.