Odžmolkovač

Pro delší životnost oblečení.

ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
ca. 400 CZK
ca. 200 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat odžmolkovač

  • Odžmolkovače jsou na trhu zastoupeny 2 typy přístrojů.
  • Elektrické odžmolkovače odstraňují žmolky pomocí zabudovaného rotačního nože.
  • Odžmolkovače bývají nejčastěji napájeny pomocí klasických tužkových baterií.
  • U elektrických odžmolkovačů je běžné nastavit více výšek nože.

Typy odžmolkovačů

Odžmolkovače jsou na trhu zastoupeny 2 typy přístrojů. Levnější variantu a obtížnější používání představuje ruční odžmolkovač. Jednodušší použití a vyšší pořizovací cena je doménou elektrických odžmolkovačů.

Ruční odžmolkovač

Jedná se spíše o kartáč na oblečení, s jehož pomocí můžete odstranit nejen žmolky, ale také chlupy, vlasy nebo drobné nečistoty. Ruční odžmolkovač však může disponvat také nožem. Tyt typy jsou vhodnější spíše pro občasné použití, práce s nimi je zdlouhavá a ne tak efektivní. K výhodám patří nižší cena.

Efektivní provoz
Philips GC02680

Elektrický odžmolkovač

Je přístroj malého rozměru. Díky tomu ho můžete používat prakticky všude. Podle zdroje napájení je k dostání ve dvou podobách, a to buď bateriový, nebo akumulátorový.

Nevýhodou akumulátorových je nutnost dobíjení, u bateriových odžmolkovačů si budete muset ohlídat zbytkovou kapacitu baterií nebo mít po ruce baterie náhradní. Ať už budete preferovat jakýkoliv typ, zbavíte se žmolků rychle a jednoduše.

Typy nožů

  • Elektrické odžmolkovače odstraňují žmolky pomocí zabudovaného rotačního nože. Levnější modely mají nůž vyrobený z oceli, dražší odžmolkovače mají nože častěji keramické. Pro elektrické modely jsou typické různé nástavce, které využijete na ošetřování jednotlivých materiálů. Je ale také možné měnit pouze nastavení výšky nože.
Na všechny tkaniny
BRAVO B-4633
  • Ruční odžmolkovače mohou mít v balení několik nástavců s různou výškou nože. Ty pak můžete libovolně měnit v závislosti na hrubosti látky, ze které žmolky odstraňujete.

Baterie

Odžmolkovače bývají nejčastěji napájeny pomocí klasických tužkových baterií. U těchto modelů je třeba s kratší životností a častější výměnou baterií. Delší výdrž nabízí modely vybavené vestavěným akumulátorem. Součástí balení je také nabíječka, s jejíž pomocí můžete odžmolkovač kdykoliv dobíjet.

Funkce

  • U elektrických odžmolkovačů je běžné nastavit více výšek nože. Z bezpečnostního hlediska jsou vybaveny také funkcí automatického vypnutí. Vzhledem k tomu, že se jedná opravdu o velmi jednoduché přístroje, není možné očekávat žádné další funkce.
Systém trojitého břitu
Sencor SLR 33
  • Liší se tak pouze průměrem odžmolkovací plochy. Menší odžmolkovače mají průměr hlavy cca 4cm, velké pak mohou mít průměr i 10 cm. Snadné používání vám zajistí odžmolkovače s ergonomicky řešenou rukojetí.
  • Součástí odžmolkovačů je vyjímatelná nádoba, ve které se hromadí odstraněné žmolky. Pro lepší přehlednost o stavu této nádobky je vodné vybírat odžmolkovače s průhledným zásobníkem. Při koupi odžmolkovače je dobré vyzkoušet, jak snadno je možné přístroj rozebrat a žmolky vysypat. Snadnější údržbu vám umožní rozebíratelná hlavice.

Cena

Odžmolkovače jsou k dostání od značek jako Bravo, Sencor, Eta, Tefal, Philips, Leifheit a další.
Cena odžmolkovačů není nijak vysoká, pohybuje se v rozmezí 50 – 500 Kč. Při koupi odžmolkovače zohledněte výdrž baterii, výrobní materiál nože, snadnou rozebíratelnost a jednoduchou údržbu. Aby bylo možné odžmolkovač používat na mnoho různých materiálů, mělo by být k dispozici více nástavců, popžípadě by měl odžmolovač umožňovat měnit výšku nožů.

Unikátní
Deminas odstraňovač žmolků

Jak odstranit žmolky

Žmolky vznikají častým nošením a opotřebováváním, jejich tvorbu však může ovlivnit i nsprávně zvolený prací program. Stačí pouze navolit nevhodnou teplotu, prací program nebo použít méně kvalitní prací prostředek. Bohužel ani správně zvolený postup praní jejich tvorbě často nedokáže zabránit. Na to, jak žmolky z oblečení odstranit i bez pomoci odžmolkovače existuje mnoho různých postupů.

Nástroj Popis
Nůžky Odstranit je můžete třeba pomocí nůžek. V tomto případě je z oblečení ostříháte. Tento způsob budete pravděpodobně volit pouze v případě, že se na oblečení objeví pouze malé množství žmolků větších velikostí. Při stříhání je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození oblečení.
Žiletka Podobně si můžete počínat s pomocí žiletky nebo běžného holicího strojku. I v tomto případě je důležité postupovat tak, abyste oblečení nebo textilie ještě více nepoškodili.
Smirkový papír Oblečení, které obsahuje žmolky, můžete ošetřovat také přejížděním jemného smirkového papíru a stejně tak je možné použít také silonky. Smirkovým papírem odstraníte žmolky spíše na hrubších a pevnějších látkách. Silonky vám mohou pomoci odstranit žmolky z jemných tkanin. Další možností je odstranit žmolky za pomoci izolepy nebo lepící pásky nebo třeba kartáče.

Víte, že…?

Prevencí proti vzniku žmolků je správný postup při praní. Vhodné je tak prát svetry naruby na ruční praní za pomocí prášku vhodného pro jemné prádlo. Při praní pračku nepřeplňujte, prádlo tak bude mít dostatek prostoru. Do sušičky se doporučuje vložit kus látky z nylonu.

Otázky a odpovědi

Co jsou žmolky?

Žmolky na oblečení vypadají jako nevzhledné uzlíky. Vznikají při pravidelném používání oděvů vlivem opotřebení materiálu. Tyto kuličky můžete najít na jakékoliv části oblečení, nejčastěji se nachází v místech, kde dochází ke většímu tření. Jsou to místa v podpaží, na ramenou, vnitřní straně rukávů nebo na spodních lemech. Žmolkům se časem nevyhnou žádné běžné materiály, nejvíce náchylné k jejich výskytu jsou pleteniny.

Na co vše odžmolkovač použít?

Odžmolkovač je malý, ale účinný přístroj, díky kterému odstraníte žmolky z každého materiálu. Součástí odžmolkovačů jsou zabudované rotační nože, které šetrně odstraní nejen žmolky, ale také různé chomáčky a jemná vlákna. Odžmolkovač využijete při péči o oblečení, sedací soupravy, koberce, závěsy a další bytový textil.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Efektivní provoz
Na všechny tkaniny
Systém trojitého břitu
Unikátní
Ověřená značka
Kvalitní
Image
Produkt
Philips GC02680
BRAVO B-4633
Sencor SLR 33
Deminas odstraňovač žmolků
ETA Linty 1260
Leifheit 80029
Cena ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 100 CZK ca. 400 CZK ca. 200 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.