Nejlepší odžmolkovače 2023 a jak vybrat

Pro delší životnost oblečení.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Září 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Milward Odžmolkovač

Jak vybrat odžmolkovač

 • Odžmolkovače jsou na trhu zastoupeny 2 typy přístrojů.
 • Elektrické odžmolkovače odstraňují žmolky pomocí zabudovaného rotačního nože.
 • Odžmolkovače bývají nejčastěji napájeny pomocí klasických tužkových baterií.
 • U elektrických odžmolkovačů je běžné nastavit více výšek nože.

Odžmolkovač - náš výběr

Philips GC02680
přečíst recenzi
Výrobce: Philips
Hmotnost: 260 g
Odnímatelný zásobník: ano
Počet baterií: 2
Typ: bateriové
BRAVO B-4633
přečíst recenzi
Výrobce: Bravo
Odnímatelný zásobník: ano
Typ: akumulátorové
Nabíjecí: ano

Odžmolkovače do pračky

Odžmolkovače Philips

Aku odstraňovače žmolků

BRAVO B-4633
přečíst recenzi
Výrobce: Bravo
Odnímatelný zásobník: ano
Typ: akumulátorové
Nabíjecí: ano
ETA Mia 2260
přečíst recenzi
Výrobce: ETA
Hmotnost: 1000 g
Typ: akumulátorové
Odnímatelný zásobník: ano
ETA Linty 1260
přečíst recenzi
Výrobce: ETA
Hmotnost: 257 g
Nabíjecí: ano
Odnímatelný zásobník: ano
Typ: akumulátorové
Zobrazit kompletní nabídku odžmolkovačů

Jak vybrat odžmolkovač

 • Odžmolkovače jsou na trhu zastoupeny 2 typy přístrojů.
 • Elektrické odžmolkovače odstraňují žmolky pomocí zabudovaného rotačního nože.
 • Odžmolkovače bývají nejčastěji napájeny pomocí klasických tužkových baterií.
 • U elektrických odžmolkovačů je běžné nastavit více výšek nože.

Typy odžmolkovačů

Odžmolkovače jsou na trhu zastoupeny 2 typy přístrojů. Levnější variantu a obtížnější používání představuje ruční odžmolkovač. Jednodušší použití a vyšší pořizovací cena je doménou elektrických odžmolkovačů.

Ruční odžmolkovač

Jedná se spíše o kartáč na oblečení, s jehož pomocí můžete odstranit nejen žmolky, ale také chlupy, vlasy nebo drobné nečistoty. Ruční odžmolkovač však může disponvat také nožem. Tyt typy jsou vhodnější spíše pro občasné použití, práce s nimi je zdlouhavá a ne tak efektivní. K výhodám patří nižší cena.

Elektrický odžmolkovač

Je přístroj malého rozměru. Díky tomu ho můžete používat prakticky všude. Podle zdroje napájení je k dostání ve dvou podobách, a to buď bateriový, nebo akumulátorový.

Odžmolkovač
Milward Odžmolkovač

Nevýhodou akumulátorových je nutnost dobíjení, u bateriových odžmolkovačů si budete muset ohlídat zbytkovou kapacitu baterií nebo mít po ruce baterie náhradní. Ať už budete preferovat jakýkoliv typ, zbavíte se žmolků rychle a jednoduše.

Ošetřování oblečení pomocí odžmolkovače

Elektrické odžmolkovače jsou opravdu efektivní, iStock / Sinenkiy

Typy nožů

 • Elektrické odžmolkovače odstraňují žmolky pomocí zabudovaného rotačního nože. Levnější modely mají nůž vyrobený z oceli, dražší odžmolkovače mají nože častěji keramické. Pro elektrické modely jsou typické různé nástavce, které využijete na ošetřování jednotlivých materiálů. Je ale také možné měnit pouze nastavení výšky nože.
 • Ruční odžmolkovače mohou mít v balení několik nástavců s různou výškou nože. Ty pak můžete libovolně měnit v závislosti na hrubosti látky, ze které žmolky odstraňujete.

Baterie

Odžmolkovače bývají nejčastěji napájeny pomocí klasických tužkových baterií. U těchto modelů je třeba s kratší životností a častější výměnou baterií. Delší výdrž nabízí modely vybavené vestavěným akumulátorem. Součástí balení je také nabíječka, s jejíž pomocí můžete odžmolkovač kdykoliv dobíjet.

Funkce

 • U elektrických odžmolkovačů je běžné nastavit více výšek nože. Z bezpečnostního hlediska jsou vybaveny také funkcí automatického vypnutí. Vzhledem k tomu, že se jedná opravdu o velmi jednoduché přístroje, není možné očekávat žádné další funkce.
 • Liší se tak pouze průměrem odžmolkovací plochy. Menší odžmolkovače mají průměr hlavy cca 4cm, velké pak mohou mít průměr i 10 cm. Snadné používání vám zajistí odžmolkovače s ergonomicky řešenou rukojetí.
 • Součástí odžmolkovačů je vyjímatelná nádoba, ve které se hromadí odstraněné žmolky. Pro lepší přehlednost o stavu této nádobky je vodné vybírat odžmolkovače s průhledným zásobníkem. Při koupi odžmolkovače je dobré vyzkoušet, jak snadno je možné přístroj rozebrat a žmolky vysypat. Snadnější údržbu vám umožní rozebíratelná hlavice.

Cena

Odžmolkovače jsou k dostání od značek jako Bravo, Sencor, Eta, Tefal, Philips, Leifheit a další.
Cena odžmolkovačů není nijak vysoká, pohybuje se v rozmezí 50 – 500 Kč. Při koupi odžmolkovače zohledněte výdrž baterii, výrobní materiál nože, snadnou rozebíratelnost a jednoduchou údržbu. Aby bylo možné odžmolkovač používat na mnoho různých materiálů, mělo by být k dispozici více nástavců, popžípadě by měl odžmolovač umožňovat měnit výšku nožů.

Jak odstranit žmolky

Odžmolkovače do pračky
APT AG524B Prací koule proti žmolkům 6 ks - bílo-modré

Žmolky vznikají častým nošením a opotřebováváním, jejich tvorbu však může ovlivnit i nsprávně zvolený prací program. Stačí pouze navolit nevhodnou teplotu, prací program nebo použít méně kvalitní prací prostředek. Bohužel ani správně zvolený postup praní jejich tvorbě často nedokáže zabránit. Na to, jak žmolky z oblečení odstranit i bez pomoci odžmolkovače existuje mnoho různých postupů.

Odstraňování žmolků z oblečení

Žmolky z oblečení odstraníte různými nástroji, iStock / 11Audrey11

NástrojPopis
NůžkyOdstranit je můžete třeba pomocí nůžek. V tomto případě je z oblečení ostříháte. Tento způsob budete pravděpodobně volit pouze v případě, že se na oblečení objeví pouze malé množství žmolků větších velikostí. Při stříhání je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození oblečení.
ŽiletkaPodobně si můžete počínat s pomocí žiletky nebo běžného holicího strojku. I v tomto případě je důležité postupovat tak, abyste oblečení nebo textilie ještě více nepoškodili.
Smirkový papírOblečení, které obsahuje žmolky, můžete ošetřovat také přejížděním jemného smirkového papíru a stejně tak je možné použít také silonky. Smirkovým papírem odstraníte žmolky spíše na hrubších a pevnějších látkách. Silonky vám mohou pomoci odstranit žmolky z jemných tkanin. Další možností je odstranit žmolky za pomoci izolepy nebo lepící pásky nebo třeba kartáče.

Víte, že…?

Prevencí proti vzniku žmolků je správný postup při praní. Vhodné je tak prát svetry naruby na ruční praní za pomocí prášku vhodného pro jemné prádlo. Při praní pračku nepřeplňujte, prádlo tak bude mít dostatek prostoru. Do sušičky se doporučuje vložit kus látky z nylonu.

Otázky a odpovědi

Co jsou žmolky?

Žmolky na oblečení vypadají jako nevzhledné uzlíky. Vznikají při pravidelném používání oděvů vlivem opotřebení materiálu. Tyto kuličky můžete najít na jakékoliv části oblečení, nejčastěji se nachází v místech, kde dochází ke většímu tření. Jsou to místa v podpaží, na ramenou, vnitřní straně rukávů nebo na spodních lemech. Žmolkům se časem nevyhnou žádné běžné materiály, nejvíce náchylné k jejich výskytu jsou pleteniny.

Na co vše odžmolkovač použít?

Odžmolkovač je malý, ale účinný přístroj, díky kterému odstraníte žmolky z každého materiálu. Součástí odžmolkovačů jsou zabudované rotační nože, které šetrně odstraní nejen žmolky, ale také různé chomáčky a jemná vlákna. Odžmolkovač využijete při péči o oblečení, sedací soupravy, koberce, závěsy a další bytový textil.
Zobrazit kompletní nabídku odžmolkovačů