Jak vybrat odžmolkovač
- Odžmolkovače jsou na trhu zastoupeny 2 typy přístrojů.
- Elektrické odžmolkovače odstraňují žmolky pomocí zabudovaného rotačního nože.
- Odžmolkovače bývají nejčastěji napájeny pomocí klasických tužkových baterií.
- U elektrických odžmolkovačů je běžné nastavit více výšek nože.
Odžmolkovač - náš výběr


Odžmolkovače do pračky
Odžmolkovače Philips


Aku odstraňovače žmolků




Jak vybrat odžmolkovač
- Odžmolkovače jsou na trhu zastoupeny 2 typy přístrojů.
- Elektrické odžmolkovače odstraňují žmolky pomocí zabudovaného rotačního nože.
- Odžmolkovače bývají nejčastěji napájeny pomocí klasických tužkových baterií.
- U elektrických odžmolkovačů je běžné nastavit více výšek nože.
Typy odžmolkovačů
Odžmolkovače jsou na trhu zastoupeny 2 typy přístrojů. Levnější variantu a obtížnější používání představuje ruční odžmolkovač. Jednodušší použití a vyšší pořizovací cena je doménou elektrických odžmolkovačů.
Ruční odžmolkovač
Jedná se spíše o kartáč na oblečení, s jehož pomocí můžete odstranit nejen žmolky, ale také chlupy, vlasy nebo drobné nečistoty. Ruční odžmolkovač však může disponvat také nožem. Tyt typy jsou vhodnější spíše pro občasné použití, práce s nimi je zdlouhavá a ne tak efektivní. K výhodám patří nižší cena.
Elektrický odžmolkovač
Je přístroj malého rozměru. Díky tomu ho můžete používat prakticky všude. Podle zdroje napájení je k dostání ve dvou podobách, a to buď bateriový, nebo akumulátorový.
Nevýhodou akumulátorových je nutnost dobíjení, u bateriových odžmolkovačů si budete muset ohlídat zbytkovou kapacitu baterií nebo mít po ruce baterie náhradní. Ať už budete preferovat jakýkoliv typ, zbavíte se žmolků rychle a jednoduše.

Elektrické odžmolkovače jsou opravdu efektivní, iStock / Sinenkiy
Typy nožů
- Elektrické odžmolkovače odstraňují žmolky pomocí zabudovaného rotačního nože. Levnější modely mají nůž vyrobený z oceli, dražší odžmolkovače mají nože častěji keramické. Pro elektrické modely jsou typické různé nástavce, které využijete na ošetřování jednotlivých materiálů. Je ale také možné měnit pouze nastavení výšky nože.
- Ruční odžmolkovače mohou mít v balení několik nástavců s různou výškou nože. Ty pak můžete libovolně měnit v závislosti na hrubosti látky, ze které žmolky odstraňujete.
Baterie
Odžmolkovače bývají nejčastěji napájeny pomocí klasických tužkových baterií. U těchto modelů je třeba s kratší životností a častější výměnou baterií. Delší výdrž nabízí modely vybavené vestavěným akumulátorem. Součástí balení je také nabíječka, s jejíž pomocí můžete odžmolkovač kdykoliv dobíjet.
Funkce
- U elektrických odžmolkovačů je běžné nastavit více výšek nože. Z bezpečnostního hlediska jsou vybaveny také funkcí automatického vypnutí. Vzhledem k tomu, že se jedná opravdu o velmi jednoduché přístroje, není možné očekávat žádné další funkce.
- Liší se tak pouze průměrem odžmolkovací plochy. Menší odžmolkovače mají průměr hlavy cca 4cm, velké pak mohou mít průměr i 10 cm. Snadné používání vám zajistí odžmolkovače s ergonomicky řešenou rukojetí.
- Součástí odžmolkovačů je vyjímatelná nádoba, ve které se hromadí odstraněné žmolky. Pro lepší přehlednost o stavu této nádobky je vodné vybírat odžmolkovače s průhledným zásobníkem. Při koupi odžmolkovače je dobré vyzkoušet, jak snadno je možné přístroj rozebrat a žmolky vysypat. Snadnější údržbu vám umožní rozebíratelná hlavice.
Cena
Odžmolkovače jsou k dostání od značek jako Bravo, Sencor, Eta, Tefal, Philips, Leifheit a další.
Cena odžmolkovačů není nijak vysoká, pohybuje se v rozmezí 50 – 500 Kč. Při koupi odžmolkovače zohledněte výdrž baterii, výrobní materiál nože, snadnou rozebíratelnost a jednoduchou údržbu. Aby bylo možné odžmolkovač používat na mnoho různých materiálů, mělo by být k dispozici více nástavců, popžípadě by měl odžmolovač umožňovat měnit výšku nožů.
Jak odstranit žmolky
Žmolky vznikají častým nošením a opotřebováváním, jejich tvorbu však může ovlivnit i nsprávně zvolený prací program. Stačí pouze navolit nevhodnou teplotu, prací program nebo použít méně kvalitní prací prostředek. Bohužel ani správně zvolený postup praní jejich tvorbě často nedokáže zabránit. Na to, jak žmolky z oblečení odstranit i bez pomoci odžmolkovače existuje mnoho různých postupů.

Žmolky z oblečení odstraníte různými nástroji, iStock / 11Audrey11
Nástroj | Popis |
---|---|
Nůžky | Odstranit je můžete třeba pomocí nůžek. V tomto případě je z oblečení ostříháte. Tento způsob budete pravděpodobně volit pouze v případě, že se na oblečení objeví pouze malé množství žmolků větších velikostí. Při stříhání je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození oblečení. |
Žiletka | Podobně si můžete počínat s pomocí žiletky nebo běžného holicího strojku. I v tomto případě je důležité postupovat tak, abyste oblečení nebo textilie ještě více nepoškodili. |
Smirkový papír | Oblečení, které obsahuje žmolky, můžete ošetřovat také přejížděním jemného smirkového papíru a stejně tak je možné použít také silonky. Smirkovým papírem odstraníte žmolky spíše na hrubších a pevnějších látkách. Silonky vám mohou pomoci odstranit žmolky z jemných tkanin. Další možností je odstranit žmolky za pomoci izolepy nebo lepící pásky nebo třeba kartáče. |
Víte, že…?
Prevencí proti vzniku žmolků je správný postup při praní. Vhodné je tak prát svetry naruby na ruční praní za pomocí prášku vhodného pro jemné prádlo. Při praní pračku nepřeplňujte, prádlo tak bude mít dostatek prostoru. Do sušičky se doporučuje vložit kus látky z nylonu.