Ohýbačka profilů

Skvělý parťák do dílny.

ca. 7 500 CZK
ca. 5 200 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat ohýbačku profilů

  • Ohýbačky jsou stroje sloužící k ohýbání plochých, čtyřhranných, kruhových a také trubkových profilů.
  • Hydraulické ohýbačky se dělí na modely ruční a elektrické.
  • Ohýbání probíhá pomocí tlakové trysky až do úhlu 180°.

Druhy ohýbaček

Všechny ohýbačky profilů na současném trhu lze v základu rozdělit na dva typy. Jedná se o ohýbačky profilů manuální a ohýbačky profilů s elektrickým pohonem.

Manuální pohon

Ohýbačky profilů s manuálním pohonem zahrnují modely, jehož práce je přímo úměrná vyvinuté síle ze strany uživatele. Tyto typy jsou svým zpracováním velice jednoduché. Samotná konstrukce zahrnuje rukojeť čerpadla hydraulického válce, která musí být samozřejmě ovládána manuálně vaší rukou.

Universální
PROMA UO-120 Univerzální ohýbačka profilů

Elektrický pohon

Ohýbačky profilů s elektrickým pohonem naopak zcela vylučují jakoukoliv manuální sílu. Na druhou stranu se až tak zásadně neliší, co se týče konstrukce. Již výše zmíněná rukojeť hydraulického válce je jednoduše poháněna elektromotorem, namísto manuální síly uživatele.

Mobilita

Podle velikosti a možnosti přepravy se ohýbačky profilů rozdělují dále na mobilní a stacionární. Mobilní ohýbačka profilů může být typu manuálního, ale i elektrického pohonu. Výhodou mobilní ohýbačky profilů je nízká hmotnost a kompaktnost, která je přímo předurčuje pro snadnou přepravu na jakékoliv místo. Počítat můžete rovněž s tím, že elektrické mobilní ohýbačky profilů lze vždy připojit k domácí elektrické síti. Na druhou stranu jsou mobilní ohýbačky profilů omezeny ve své konstrukci, která následně omezuje jejich technické vlastnosti.

V případě stacionárních ohýbaček profilů se opět můžeme setkat s typy na manuální, ale i elektrický pohon. U stacionárních ohýbaček profilů však jde o většinou třífázový pohon, na což je potřeba speciální zásuvka. Tu najdete převážně v dílnách či větších pracovnách. V domácnosti běžně bohužel nikoliv. Je nasnadě, že elektrické ohýbačky profilů jsou určeny spíše pro profesionály. Stacionární ohýbačky profilů musí být vždy pevně instalovány na jednom místě, což znamená, že to takřka vylučuje jejich rychlý přesun na jinou pozici.

Hydraulická
Hydraulická ohýbačka trubek 16t 8 profilů Tagred TA281 (Hydraulická ohýbačka trubek 16t 8 profilů Tagred TA281)
  výhody nevýhody
stacionární ohýbačka profilů profesionálnější použití, možnost větších profilů nelze ji přesouvat, nutnost třífázové zásuvky
mobilní ohýbačka profilů snadná práce, možnost ji vzít kamkoliv pouze menší profily, manuální vyžaduj ruční pohon

Ohýbačky trubek

Kromě plochých profilů lze samozřejmě narazit na potřebu ohýbat i válcové tvary nebo-li trubky, což se využívá například při instalatérských pracích. Ohýbačky trubkových profilů rozlišujeme konstrukcí, a to buď horizontální či vertikální. To určuje směřování síly při potřebě ohybu.

Pří výběru ohýbačky trubek se zpravidla doporučuje věnovat pozornost několika důležitým vlastnostem, které následně pomohou zvolit ten správný model pro vaši obvyklou práci.

  • síla působící na tyč pohonu ohýbačky trubek
  • maximální vzdálenost pro zdvih
  • maximální přípustný úhel ohybu
  • celkový počet pracovních trysek
  • poloměr pracovních trysek
Ruční
Ohýbačka trubek, tyčí a profilů, ruční, sada 7 profilů

Víte, že…?

Mobilní ohýbačky profilů se hodí při častém přemísťování a potřebě využít běžnou zásuvku. Stacionární naopak vynikají širšími možnostmi využití, ale v případě elektrického pohonu vyžadují třífázovou zásuvku.

Ceny

Cenové rozpětí ohýbaček profilů je velmi široké. Základní manuální a mobilní modely začínají zhruba od 2 tisíc korun, avšak běžné modely pro trochu praktičtější a širší využití seženete kolem hranice 5 tisíc korun. Profesionální a velké stacionární ohýbačky profilů však mohou vyjít i na vyšší desítky tisíc korun.

V případě značek lze doporučit výrobky značek Bow, nebo ohýbačky profilů od výrobce Metallkraft, které vynikají kvalitní zpracováním i spolehlivostí.

Dostupná
Ohýbačka trubek pro ohýbání ocelových profilů Tagred TA269 (Ohýbačka trubek pro ohýbání ocelových profilů Tagred TA269)

Otázky a odpovědi

Jaké klíčové parametry u ohýbačky profilů zvážit před samotnou koupí?

Vždy musíte zvážit profil a průměr ohýbaného materiálu. S tím následně souvisí ohýbací tlak ohýbačky, který musí být dostatečný na zvolené materiály. V případě elektrických ohýbaček profilů je nutné pozornost věnovat také příkonu.

Mám zvolit mobilní nebo stacionární ohýbačku?

Záleží na tom, zda máte prostor pro velký stroj ve své pracovně, kde jej můžete vlastně takřka trvale umístit bez nutnosti jej přesouvat. Důležité také je mít přístup k třífázové zásuvce v případě elektrické stacionární ohýbačky profilů. Mobilní ohýbačka profilů se hodí v případě, že s ní budete cestovat například k zákazníkům. Její výhoda tkví také v možnosti připojení do klasické zásuvky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.