Nejlepší ohýbačky profilů 2024 a jak vybrat

Skvělý parťák do dílny.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Září 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
krimpovací kleště ohýbačka profilů

Jak vybrat ohýbačku profilů

  • Ohýbačky jsou stroje sloužící k ohýbání plochých, čtyřhranných, kruhových a také trubkových profilů.
  • Hydraulické ohýbačky se dělí na modely ruční a elektrické.
  • Ohýbání probíhá pomocí tlakové trysky až do úhlu 180°.

Ohýbačka profilů - náš výběr

Hydraulické ohýbačky profilů

tectake 401157 hydraulická ohýbačka trubek pracovní tlak 12t - červená
Zobrazit více
Hydraulická ohýbačka trubek Tectake 401157 s pracovním tlakem 12 tun je určena pro instalatéry, topenáře či zámečníky. Umožňuje ohýbat trubky do průměru 60,3 mm a úhlu až 90°. Balení obsahuje 6 ohýbacích matric a má celkové rozměry 60 x 16 x 54 cm a hmotnost 43 kg.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Ohýbačka profilů

Jak vybrat ohýbačku profilů

Druhy ohýbaček

Všechny ohýbačky profilů na současném trhu lze v základu rozdělit na dva typy. Jedná se o ohýbačky profilů manuální a ohýbačky profilů s elektrickým pohonem.

Manuální pohon

Ohýbačky profilů s manuálním pohonem zahrnují modely, jehož práce je přímo úměrná vyvinuté síle ze strany uživatele. Tyto typy jsou svým zpracováním velice jednoduché. Samotná konstrukce zahrnuje rukojeť čerpadla hydraulického válce, která musí být samozřejmě ovládána manuálně vaší rukou.

Ruční ohýbačka trubek

Při občasném používání Vám postačí jednoduchá ruční ohýbačka, iStock /curraheeshutter

Elektrický pohon

Ohýbačky profilů s elektrickým pohonem naopak zcela vylučují jakoukoliv manuální sílu. Na druhou stranu se až tak zásadně neliší, co se týče konstrukce. Již výše zmíněná rukojeť hydraulického válce je jednoduše poháněna elektromotorem, namísto manuální síly uživatele.

Mobilita

Ohýbačka profilů
krimpovací kleště ohýbačka profilů

Podle velikosti a možnosti přepravy se ohýbačky profilů rozdělují dále na mobilní a stacionární. Mobilní ohýbačka profilů může být typu manuálního, ale i elektrického pohonu. Výhodou mobilní ohýbačky profilů je nízká hmotnost a kompaktnost, která je přímo předurčuje pro snadnou přepravu na jakékoliv místo. Počítat můžete rovněž s tím, že elektrické mobilní ohýbačky profilů lze vždy připojit k domácí elektrické síti. Na druhou stranu jsou mobilní ohýbačky profilů omezeny ve své konstrukci, která následně omezuje jejich technické vlastnosti.

V případě stacionárních ohýbaček profilů se opět můžeme setkat s typy na manuální, ale i elektrický pohon. U stacionárních ohýbaček profilů však jde o většinou třífázový pohon, na což je potřeba speciální zásuvka. Tu najdete převážně v dílnách či větších pracovnách. V domácnosti běžně bohužel nikoliv. Je nasnadě, že elektrické ohýbačky profilů jsou určeny spíše pro profesionály. Stacionární ohýbačky profilů musí být vždy pevně instalovány na jednom místě, což znamená, že to takřka vylučuje jejich rychlý přesun na jinou pozici.

 VýhodyNevýhody
Stacionární ohýbačka profilůProfesionálnější použití, možnost větších profilůNelze ji přesouvat, nutnost třífázové zásuvky
Mobilní ohýbačka profilůSnadná práce, možnost ji vzít kamkolivPouze menší profily, manuální vyžaduj ruční pohon

Ohýbačky trubek

Kromě plochých profilů lze samozřejmě narazit na potřebu ohýbat i válcové tvary nebo-li trubky, což se využívá například při instalatérských pracích. Ohýbačky trubkových profilů rozlišujeme konstrukcí, a to buď horizontální či vertikální. To určuje směřování síly při potřebě ohybu.

Ohýbání trubek

Při výběru ohýbačky je třeba zohlednit několik parametrů, iStock /undefined undefined


Pří výběru ohýbačky trubek se zpravidla doporučuje věnovat pozornost několika důležitým vlastnostem, které následně pomohou zvolit ten správný model pro vaši obvyklou práci.

  • síla působící na tyč pohonu ohýbačky trubek
  • maximální vzdálenost pro zdvih
  • maximální přípustný úhel ohybu
  • celkový počet pracovních trysek
  • poloměr pracovních trysek

Víte, že…?

Hydraulické ohýbačky profilů
tectake 401157 hydraulická ohýbačka trubek pracovní tlak 12t - červená

Mobilní ohýbačky profilů se hodí při častém přemísťování a potřebě využít běžnou zásuvku. Stacionární naopak vynikají širšími možnostmi využití, ale v případě elektrického pohonu vyžadují třífázovou zásuvku.

Ceny

Cenové rozpětí ohýbaček profilů je velmi široké. Základní manuální a mobilní modely začínají zhruba od 2 tisíc korun, avšak běžné modely pro trochu praktičtější a širší využití seženete kolem hranice 5 tisíc korun. Profesionální a velké stacionární ohýbačky profilů však mohou vyjít i na vyšší desítky tisíc korun.

V případě značek lze doporučit výrobky značek Bow, nebo ohýbačky profilů od výrobce Metallkraft, které vynikají kvalitní zpracováním i spolehlivostí.

Otázky a odpovědi

Jaké klíčové parametry u ohýbačky profilů zvážit před samotnou koupí?

Vždy musíte zvážit profil a průměr ohýbaného materiálu. S tím následně souvisí ohýbací tlak ohýbačky, který musí být dostatečný na zvolené materiály. V případě elektrických ohýbaček profilů je nutné pozornost věnovat také příkonu.

Mám zvolit mobilní nebo stacionární ohýbačku?

Záleží na tom, zda máte prostor pro velký stroj ve své pracovně, kde jej můžete vlastně takřka trvale umístit bez nutnosti jej přesouvat. Důležité také je mít přístup k třífázové zásuvce v případě elektrické stacionární ohýbačky profilů. Mobilní ohýbačka profilů se hodí v případě, že s ní budete cestovat například k zákazníkům. Její výhoda tkví také v možnosti připojení do klasické zásuvky.
Zobrazit kompletní nabídku Ohýbačka profilů