Zahradní válec

Jak vybrat zahradní válec

  • Běžné modely zahradních válců pro domácí použití se ovládají ručně pomocí rukojeti. V zemědělském průmyslu se využívají větší varianty, které lze připevnit např. na traktor. Volit lze z hladkých válců, které jsou univerzálnější nebo modelů s hroty.
  • Mezi základní parametry patří rozměr válce, respektive jeho délka a hmotnost.
  • Zahradní válce se nejčastěji vyrábí z oceli nebo polyuretanu. Materiál ovlivňuje základní vlastnosti jako je hmotnost, ale také odolnost nebo životnost zařízení.

Jaké typy existují

Zahradní válce patří mezi základní výbavu každého, kdo touží po dokonalém trávníku. Používá se jak na menší plochy, tak na větší travnaté pozemky. Z tohoto hlediska lze rozlišit také různé druhy. Obecně pak válce lze rozdělit na:

  • Modely pro domácí použití – jedná se o ruční válce, které jsou menší, praktičtější, snadno ovladatelné; sestávají z válce s přidanou zátěží a rukojetí, která slouží k tlačení válce
  • Pro účely zemědělství – luční a polní varianty, které jsou větší; zpravidla jsou vybaveny přípojkou, která slouží k upevnění na traktor

Povrch válce

Zahradní válce se vyrábí v dvojím provedení, co se jeho povrchu týká:

  • Hladký povrch – jedná se o klasické modely, které mají široký záběr použití; některé modely nabízí možnost připnutí trnů, které slouží k provzdušnění trávníku
  • Provzdušňovací válce – povrch válce je opatřen hroty, které se při rolování zarývají do půdy

Víte, že…?

Zahradní válce mají poměrně široké využití. Slouží k přípravě půdy před založením trávníku. Po vysetí travního semene se používají k jeho zatlačení do země. Umožňuje částečnou opravu poškozených částí trávníku a také jeho provzdušnění.

Zahradní válec na trávníku

Zahradní válec využijete při různých příležitostech, iStock / Kinek00

V jakých rozměrech se vyrábí

V případě zahradních válců je stěžejním rozměrem jeho délka. U ručních modelů, které jsou určeny pro domácí použití se délka pohybuje nejčastěji mezi 50 až 150 cm. Volba pak souvisí s velikostí zatravněné plochy a také její členitostí. Pro většinu zahrad je dostačující válec s délkou mezi 60 až 90 cm. Větší rozměry mohou být nepraktické. Ty jsou pak vhodné pro větší zahrady a travnaté plochy, protože zkracují dobu práce.

Hmotnost zahradního válce

Válce se vyrábí o různé hmotnosti. Ta by se ideálně měla přizpůsobit druhu trávníku, ale také účelu použití válce. U příliš lehkých modelů nemusí být dosaženo požadovaného výsledku a naopak příliš těžké zařízení by mohlo trávník poškodit, respektive přílišné stlačení zeminy může vést k nedostatečnému přísunu vody a vzduchu.

  • Pro běžné používání je naprosto dostačující volit válce s hmotností mezi 110 až 140 kg.
  • Nejlehčí válce pak váží cca 90 kg, nejtěžší mohou až 270 kg.
Zahradní válec před domem

Těžké válce jsou vhodné i při úpravě terénu, iStock /Kinek00


Většinu modelů pak lze plnit, čímž se základní hmotnost podstatně navýší. K plnění se používá voda nebo písek.

Náplň Specifikace
Voda Válec je lehčí
  Plnění je jednodušší, stejně tak vypouštění válce
  Prázdný válec se snadněji uskladní
  Možno použít např. pro čerstvý výsev travního semene
Písek Získání podstatně vyšší hmotnosti
  Horší manipulace
  Náročnější plnění
  Písek se zpravidla nevyprazdňuje kvůli vyšší finanční náročnosti

Z jakých materiálů se vyrábí

Válec jako takový se využívá jednou, maximálně dvakrát za rok. Jeho koupě by tak měla být dlouholetou investicí. Proto je vhodné se zaměřit především na kvalitní modely z odolných materiálů. V případě zahradních válců se lze setkat se dvojím materiálovým provedením. První variantou jsou ocelové válce, tou druhou polyuretanové.

Ocelový válce na trávu

Mezi základní vlastnosti ocelových válců patří vyšší váha i odolnost. U tohoto typu prakticky nehrozí, že by se běžným používáním jakkoliv poničil. Z hlediska životnosti se tedy jedná o lepší variantu. V případě plnění vodou je ale nutná kvalitní ochrana vůči vzniku koroze. Větší hmotnost pak může být jistou nevýhodou v případě manipulace s válcem, zejména při otáčení se do opačného směru a také při vypouštění či vyprazdňování náplně.

Polyuretanové zahradní válce

Válce vyrobené z polyuretanu jsou zpravidla menší, lehčí i levnější. Jako náplň lze zvolit jak vodu, tak písek. Materiál nerezaví, proto není zapotřebí žádná speciální úprava. Díky nižší váze se s válcem lépe manipuluje, jak při samotné práci, plnění i vyprazdňování, tak při jeho uskladnění. Nevýhodou je ale fakt, že se materiál snáze poškodí. Jeho použití není vhodné na trávníky s kamínky nebo ostrým štěrkem. Ty mohou válec propíchnout nebo jinak poškodit.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zahradní válec?

Mezi základní parametry při výběru zahradního válce patří především jeho velikost, respektive délka, dále hmotnost a výrobní materiál. Podle účelu použití lze volit válce s hladkým povrchem nebo modely s hroty.

Kdy je vhodné válce používat?

Válce se doporučují používat maximálně dvakrát do roka. První použití je na jaře a dále pak dle aktuálních potřeb, nejlépe ale na podzim.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.