Olej na podlahu

Ošetření dřevěných podlah.

ca. 1 000 CZK
ca. 12 100 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 2 400 CZK

Jak vybrat olej na podlahu

 • Olejování dřevěných podlah představuje základní proces péče. Než k němu ale přistoupíte, je třeba si ujasnit, co vlastně od jeho aplikace očekáváte. Kromě olejů je totiž možné dřevěné podlahy ošetřit i jiným způsobem.
 • Samotných olejů existuje celá řada. Jejich výběr přizpůsobte konkrétnímu účelu a způsobu ošetření podlahy
 • Před aplikací oleje, nezapomeňte na důkladnou přípravu podlahy.

Nátěry

V případě, že jste se rozhodli pořídit si dřevěnou podlahu, případně renovujete podlahu stávající, je třeba ji také adekvátně ošetřit. Toto zajišťuje aplikace ochranného nátěru. Ten může mít podobu laku, oleje nebo jejich kombinace, tedy voskového oleje, jinak označovaného jako tvrdý vosk.

Lak

Dřevěné póry vsakují lak pouze na svém povrchu, tedy nedochází k jeho průniku do hloubky dřeva. Vytváří pouze povrchovou ochrannou vrstvu, dřevo zevnitř nechrání. Při mechanické zátěži může časem dojít k poškození a popraskání této vrstvy a následnému poškození kvality dřeva pod ní.

Protiskluzový
OSMO tvrdý voskový olej protiskluzný na podlahy – R9 – 0.75 l (Protiskluzný nátěr na dřevo podlahu)

Olej

Oproti lakům má řidší konzistencí, takže se liší také jeho aplikace na dřevěné podlahy. Prakticky se vsakuje do dřeva a vyplňuje jeho mikropóry. Nevýhodou je, že nedokáže vytvořit ochrannou vrstvu na jeho povrchu. Pouze takto ošetřená podlaha tedy vyžaduje náročnější údržbu, protože se na ní snadněji zachytávají nečistoty a také nedochází k optimální ochraně dřeva vůči vlhkosti.

Tvrdý vosk

Jedná se o kombinaci předchozích variant. Tvrdý vosk se tedy dokáže jak infiltrovat do mikropórů dřevěných podlah, tak chrání jeho povrch díky pevné vrstvě, kterou vytváří. Tím získáte optimální ochranu vaší dřevěné podlahy proti běžným nečistotám.

Nátěr Klady Zápory
Lak Snadná údržba podlahy Méně přirozený vzhled dřeva
  Jednodušší příprava před nanášením Náročnější na opravy
  Vyšší zátěžová odolnost  
Olej Přirozený vzhled Horší na údržbu
  Hloubkové ošetření Nutnost náročnější přípravy podlahy
  Dlouhodobá barevnost a stálost  
  Ochrana před UV zářením  

Typy olejů

Používání olejů na dřevěné podlahy (prkenné masivní, parketové) patří mezi důležitou součást jejich údržby. Na našem trhu se můžete setkat s širokou škálou olejů na dřevěné povrchy, které mohou mít podle daného typu jinou funkci. V základu se jedná o:

Velké balení
OSMO Tvrdý voskový olej Original 3062 – na podlahy 10l bezbarvý mat
 • Základní oleje s plnící schopností – aplikace na kvalitně a hloubkově vyčištěné, případně šetrně zbroušené podlahy
 • Pochozí ochranné voskové oleje
 • Tónovací oleje různých odstínů
 • Obnovující doplňovací oleje (obnova vzhledu a povrchu dřevěných podlah)

Podle daného druhu je nutné olejovou vrstvu na podlaze obnovovat. Na základě doporučení výrobce se zpravidla jedná o interval jednou za 2 až 3 roky.

Víte, že…?

Kvalitní oleje podlahu nejen chrání, ale zajišťují také její přirozený a matný vzhled. Olej navíc dokáže zvýraznit odstín a strukturu dřeva na vaší podlaze.

Bezbarvý
OSMO Tvrdý voskový olej Original 3065 – na podlahy 2,5l bezbarvý polomat

Doba schnutí

I tento údaj se u jednotlivých typů může lišit. Důležité je, aby z podlahy před samotným schnutím byly odstraněny přebytky použitého oleje, což se provádí speciální bruskou, případně je třeba některá místa doleštit ručně. Následně nechejte takto ošetřenou podlahu odpočívat a olej zasychat.
Dle konkrétního typu a značky oleje může proces schnutí trvat mezi 5 až 12 hodinami.

Víte, že…?

Pokud se rozhodnete pro aplikaci oleje, je třeba si ujasnit, že oproti lakovaným podlahám, bude ta vaše citlivější na tekutiny. Pokud dojde k rozlití jakékoli tekutiny na takto ošetřenou podlahu, je třeba ji okamžitě odstranit a dané místo vyčistit.

Aplikace

Aplikace olejů může probíhat několika způsoby:

Tvrdovoskovací
Tvrdovoskový olej na dřevěné podlahy SCANDICCARE – Tónovaný 3L Modrá RAL 5009
 • Váleček na tyči – používá se na nanášení na celkovou plochu podlahy; důležité je aby se jednotlivé pruhy překrývaly
 • Štětec – je vhodný především na aplikaci oleje na okrajích podlah
 • Podlahová stěrka – představuje druhý krok při aplikaci základních plnících olejů, kdy díky ní dochází k jeho stírání
 • Strojové zaleštění – používá se jen v některých případech

Olej je nutné při aplikaci nechat vsáknout do podlahy. Zde se řiďte pokyny uvedenými na konkrétním typu a značce oleje. Orientačně to může trvat zhruba půl hodiny. Poté se nanáší druhá vrstva. Postup se opakuje dle potřeby, respektive do chvíle, než se olej přestane vsakovat.

Výrobci a ceny

Oleje na dřevěné podlahy vyrábí např. Osmo, Flügger, Adler, Borma Wachs a další.
Cena olejů se odvíjí zejména od množství v daném balení, ale také typu konkrétního oleje nebo výrobní značce. Obecně se ceny pohybují v rozpětí od necelých 150 Kč za cca 150 ml oleje až po 11000 Kč za 20 l balení.

Otázky a odpovědi

Proč je nutné dřevěnou podlahu ošetřit?

Dřevo je velmi citlivý materiál a podlaha patří mezi nejzatěžovanější část interiéru. Při nesprávné údržbě dochází k rychlému mechanickému poškození nebo dokonce k jejímu zničení. Oproti tomu správně ošetřená a udržovaná podlaha vám může sloužit velmi dlouho.

Jaké jsou výhody olejovaných podlah oproti lakování?

Podlahy, které ošetříte pomocí oleje, si zachovají svůj přirozený matný vzhled. Olej také dokáže zvýraznit jeho barvu a texturu. Obecně prosakuje do hloubky dřeva a zaplňuje jeho mikropóry, tím chrání podlahu zevnitř.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.