14 nejlepších kaméliových olejů 2023

Všestranný pomocník.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Morakniv Kaméliový olej 100 ml

Jak vybrat kaméliový olej

  • Na našem trhu se prodává kaméliový olej japonský nebo také čínský. Oba se lisují za studena a mají celou škálu pozitivních účinků.
  • Japonská kamélie se nejčastěji používá v péči o tělo a vlasy. Čínská kamélie má široké spektrum použití jak v kosmetice, potravinářství, ale i v péči o kovové nebo dřevěné předměty.
  • Objem – respektive množství oleje se odvíjí od účelu používání.

Kaméliový olej - náš výběr

Kaméliové oleje na nože

Pleťové kaméliové oleje

Zobrazit kompletní nabídku kaméliových olejů

Jak vybrat kaméliový olej

Jaké typy olejů existují

Výrobků s označením kaméliový olej je na trhu celá řada. V první řadě je ale dobré vědět, že se nemusí vždy jednat o jednu a tutéž rostlinu.

Kamélie japonská (Camellia japonica)

Jedná se o rostlinu z čeledi čajovníků. Tento stálezelený strom nebo keř, který kvete v celé škále barev. Pochází z Japonska a Korejského poloostrova. Nejkvalitnější olej je získáván lisováním za studena ze semínek divoce rostoucích kamélií. Absence chemických přísad a tepelné rafinace je samozřejmostí. Tento olej se nejčastěji používá v péči o tělo a vlasy.

Kaméliový olej
Morakniv Kaméliový olej 100 ml

Čajovník čínský (Camellia sinensis)

I čajovník čínský je stálozelená rostlina rodu čajovníků, která se pěstuje jako keř nebo strom. Pochází z jižní a jihovýchodní Číny. Kromě oleje se používá k přípravě čajů. Čínský kaméliový olej se nejčastěji uplatní v potravinářství.

Víte, že…?

Kamélie je obecně bohatým zdrojem kyseliny linolové, která patří mezi omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Její hlavní vlastností je podpora vyplavování tuků a tukových buněk. Z tohoto důvodu je možné kaméliový olej využít i při léčbě obezity nebo poruch tukového matabilismu.

K čemu se používá

Kaméliový olej má poměrně široké spektrum použití. V případě kamélie japonské se jedná zejména o kosmetickou záležitost.

Kaméliové oleje na nože
Kaméliový olej s hadříkem KAI na kuchyňské nože 425390000
Účel použití Benefity při používání
Péče o vlasy Zjemnění vlasů, lepší poddajnost
  Obnovení přirozeného lesku
  Udržuje ve vlasech vlhkost, léčí suchou pokožku
  Zlepšuje kvalitu vlasů – např. eliminuje roztřepené konečky, „uzdravuje“ vlasy poškozené fénováním nebo barvením
  Brání tvorbě lupů
Péče o pokožku, obličej Dochází k hydrataci a zjemnění pokožky
  Pokožku hloubkově vyživuje, obnovuje její pružnost
  Eliminuje projevy stárnutí – drobné vrásky a linie
  Možné použití i na strie během těhotenství i po něm
  Je nekomedogenní a léčí drobné jizvy po akné
Nehty a jejich okolí Působí i na suché, křehké nehty – zlepšuje jejich stav
  Nehty jsou hladké a lesklé
  Hojí poškozenou kůži v okolí nehtů
Opalování Absorbuje UVB paprsky
  Podporuje vznik opálení bez spálení pokožky

Čínský kaméliový olej se využívá v poměrně širším spektru, přičemž vždy musí být uvedeno, k jakému účelu je daný výrobek určen.

  • Jako potravinový doplněk – užívat se může samostatně nebo jako součást studené kuchyně
  • V péči o tělo – hydratuje a regeneruje pokožku, eliminuje projevy stárnutí
  • K ošetřování uhlíkových a nerezových čepelí nožů a jiných nástrojů – chrání proti korozi; konzervuje kuchyňské nože, ale i nerezové holicí strojky
  • Může se používat i jako ochrana dřevěných rukojetí různých předmětů – rychle se vstřebává, zajišťuje ochranu před vlhkostí i znečištěním; zvýrazňuje strukturu dřeva
  • K ředění olejů, které mají vyšší viskozitu (např. lněný olej) – usnadňuje tak jejich používání

Víte, že…?

Využití oleje v potravinářství je více méně ojedinělé. Na druhou stranu v Japonsku se tento typ oleje používá i na fritování, protože je velmi odolný vůči rozkladu teplem.

Pleťové kaméliové oleje
Soma n Botanicals Kaméliový olej 30 ml

Velikost balení

Množství prodávaného oleje je zpravidla dán tím, k čemu je olej určen. Kaméliové oleje určené pro kosmetické účely se prodávají v menším množství. Nejčastěji se jedná o flakonky o objemu 30 až 50 ml. V potravinářství je množství oleje cca 100 ml. V případě výrobků určených pro ošetření ostří nožů nebo jejich dřevěných částí, se může objem pohybovat i do 240 ml.

Výrobci a ceny

Značky kaméliových olejů, určených pro péči o pokožku a vlasy jsou např. Soaphoria, Soma n Botanicals nebo KOSURO. Cena těchto produktů se běžně pohybuje kolem 300 Kč za 30 až 50 ml.
Kaméliové oleje určené pro jiné použití vyrábí např. Böker, KAI a Ice Bear. Cena za 100 ml oleje může být 200 Kč ale i 1000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kaméliový olej?

V případě tohoto produktu je hlavním parametrem účel použití. Jsou oleje určené k péči o tělo a vlasy, jiné lze využít v potravinářství nebo jako ochrana proti korozi uhlíkových a nerezových čepelí. Dalším kritériem bude pravděpodobně cena výrobku.

Jak se vyrábí kaméliový olej?

Olej z kamélie japonské i z čínské varianty se vyrábí stejně a to lisováním za studena. Semena těchto rostlinek se nejprve vysuší, následně rozdrtí a následně se z nich extrahuje olej. Nejkvalitnější bio oleje pochází z divoce rostoucích rostlin, které nejsou nijak chemicky ošetřované.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku kaméliových olejů