Oscilační bruska

Nástroj na universální využití.

ca. 3 900 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 5 200 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat oscilační brusku

 • Bruska může být napájena z elektrické sítě, vybrat můžete i brusku akumulátorovou.
 • Výkon, nebo také příkon, nářadí udává jeho sílu. Pro běžné využití v dílně si vystačíte s výkonem brusky kolem 250 W.
 • Při práce s jakýmkoliv nářadím oceníte možnost regulace. Ta udává počet otáček motoru a v případě brusky tak počet kmitů za minutu.
 • Díky široké nabídce nástavců s multifunkční bruskou, jak se také oscilační bruska někdy nazývá, zvládnete broušení, řezání i škrabání.

Napájení

Stejně jako řada dalšího nářadí, tak i oscilační bruska nabízí napájení z běžné elektrické sítě, tak i napájení pomocí bezdrátového akumulátoru. Elektrické i AKU verze brusky mají každé svoje pro a proti.

Akumulátorové

Při provozu AKU oscilačních brusek se obejdete bez napájecího kabelu. U baterií hlídejte především napětí a kapacitu. Napětí udává výkon brusky a nejčastěji ho najdete v řadách 10,8 V, 12 V a 18 V. Kapacita udává výdrž baterie v provozu a udává se v ampér hodinách (Ah). Brusky pro běžné využití mají kapacitu kolem 2 Ah.

S adaptérem
DeWALT DWE315KT

Elektrické

Brusky s elektrickým napájením pro svoji práci vyžadují neustálé připojení k elektřině. Na rozdíl od AKU brusek ale neřešíte, zda máte dobité baterie. Brusku jednoduše zapojíte do elektřiny a pracujete. Počítejte ale s tím, že pro provoz potřebujete zásuvku nebo dostatečně dlouhý prodlužovací kabel.

Typ napájení Výhody Nevýhody
Akumulátor Nepotřebuje kabel, snadná dostupnost Vybíjení baterie, nižší výkon
Elektřina Lepší provedení, silnější výkon Potřebuje napájecí kabel, horší dostupnost ve stísněných prostorech

Víte, že…?

Na trhu najdete několik tipů akumulátorů. Standardem pro elektrické nářadí jsou dnes Li-Ion baterie, které nemají paměťový efekt a samy se téměř nevybíjejí. Vedle Li-Ion baterií najdete i brusky s Ni-Cd a Ni-MH akumulátorem.

Výkon

Výkon, nebo také příkon, nářadí udává jeho sílu.

Akumulátorová
Bosch Multi-Cutter GOP 12V-28 0.601.8B5.001
 • Pro běžné využití v dílně si vystačíte s výkonem brusky kolem 250 W.
 • Nároční uživatelé sáhnou po profesionálních oscilačních bruskách, které nabízejí výkon 350 W a více.

Brusky s vyšším výkonem využijete především v náročnějším provozu. Vyšší výkon obvykle nabízí lepší chlazení motoru a díky tomu se bruska při delším používání nepřehřívá.

Regulace

Při práce s jakýmkoliv nářadím oceníte možnost regulace. Ta udává počet otáček motoru a v případě brusky tak počet kmitů za minutu.

Multifunkční
Extol Premium 8894100
 • Při řezání tvrdých materiálů využijete plný výkon brusky, ale při broušení nebo řezání plastů a dalších měkkých materiálů oceníte možnost snížení otáček brusky.

Funkce

Díky široké nabídce nástavců s multifunkční bruskou, jak se také oscilační bruska někdy nazývá, zvládnete broušení, řezání i škrabání.

 • S oscilační bruskou snadno očistíte například zaschlé lepidlo a maltu na obkladech a dlažbě.
 • Její kompaktní velikost využijete i při broušení v rozích a hůře dostupných prostorech.
 • Oscilační brusky také nabízejí široké možnosti při řezání různých materiálů.
 • V katalozích nářadí najdete mnoho parametrů, které brusky mají. Spoustu z nich ale běžný uživatel neocení a mnohdy ani nepozná. Při výběru se řiďte pěti nejdůležitějšími kritérii, pomocí kterých vyberete vhodnou multifunkční brusku.
Regulace otáček
PowerPlus POWX1347MC

Příslušenství

Nejdůležitější součástí brusky jsou nástavce. Oscilační brusky se zpravidla prodávají s více či méně rozšířenou sadou nástrojů, které při práci využijete. Před samotným výběrem si tak stanovte, k čemu brusku potřebujete.
Při nákupu se zaměřte na upnutí nástavců. Na trhu najdete dva typy upnutí.

 • První se upíná šroubem, podobně jako u úhlové brusky.
 • Druhý způsob je rychloupínací a nepotřebujete další nářadí.

Bruska při práci vytváří vibrace. Podobně jako u dalšího nářadí tak i zde hledejte brusky, které mají antivibrační zóny a zároveň nejsou zbytečně těžké. S bruskou se zpravidla pracuje pouze jednou rukou. Nižší hmotnost i vibrace při dlouhé práci opravdu oceníte.

S příslušenstvím
Makita TM3010CX13

Víte, že…?

Dejte si pozor na levné brusky s velkým výběrem nástavců. Tyto nástavce zpravidla bývají nekvalitní a při práci dlouho nevydrží.

Značka

Na trhu najdete širokou nabídku brusek. Svoji oblíbenou si najdou příležitostní domácí kutilové i nároční řemeslníci, kteří brusku využívají denně. Levnější brusky je možné koupit od značky Fieldmann nebo hoby řada Bosch. Kvalitnější a dražší brusky koupíte od značek Dewalt, Makita a profi řada Bosch. Stejně jako u dalšího nářadí tak i zde platí, že kvalitní výrobce vám nabídce stejně kvalitní servis a dostatek náhradních dílů.

Ceny

Oscilační brusku pořídíte do 1 000 Kč u těch nejlevnějších výrobců. Kvalitní oscilační brusku do dílny od renomovaného výrobce seženete od 1 000 do 3 000 Kč. Velkou roli zde hraje výbava brusky a počet nástavců, které společně s bruskou kupujete. Cena profesionálních brusek se pohybuje od 3 000 Kč a více a cenu zde určuje především kvalita zpracování a uživatelský komfort. U dražších brusek se také můžete spolehnout na kvalitní pozáruční servis a nabídku náhradních dílů.

Měkký úchop
Black & Decker MT300KA

Otázky a odpovědi

Kdy použít oscilační brusku?

Oscilační brusky patří mezi populární vybavení do dílny a našly si svoje fanoušky i mezi profesionálními řemeslníky. Mezi hlavní důvody výběru tohoto nářadí patří především univerzální využití. Brusky při svojí práci využívají kmitavého pohybu oscilačního motoru s délkou kmitu 1 - 2 mm. Do brusky upnete vhodný nástroj a pomocí kmitavého pohybu bruska pracuje podle vašich představ.

Jakou regulaci rychlosti zvolit?

Regulaci najdete ve dvou provedeních. Buď se nastavuje skokově na několika stupních, nebo plynule prostřednictvím regulačního kolečka. Plynulá regulace umožňuje přesnější nastavení a hodí se tak pro náročné uživatele, zatímco skokové nastavení umožňuje jen několik přednastavených rychlostí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S adaptérem
Akumulátorová
Multifunkční
Regulace otáček
S příslušenstvím
Měkký úchop
Image
Produkt
DeWALT DWE315KT
Bosch Multi-Cutter GOP 12V-28 0.601.8B5.001
Extol Premium 8894100
PowerPlus POWX1347MC
Makita TM3010CX13
Black & Decker MT300KA
Výrobce
DeWALT
Bosch
Extol
POWERPLUS
Makita
Black&Decker
Napětí
230 V
12 V
230 V
230 V
230 V
230 V
Hmotnost
1.475 kg
1 kg
1.5 kg
1.7 kg
1.6 kg
1.58 kg
Příkon Příkon Výkon brusky. Pro menší povrchy stačí s malým výkonem.
300 W
400 W
300 W
320 W
300 W
Cena ca. 3 900 CZK ca. 2 300 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 900 CZK ca. 5 200 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.