24 nejlepších osobních vah 2023
Mějte svoji váhu pod kontrolou - poradíme Vám s výběrem.
Osobní váha
- Osobní váhy se dělí na mechanické a digitální.
- Moderní a novodobé přístroje zaujmou nejen vzhledem.
- Digitální váhy mají mnoho praktických funkcí.
- Nejzákladnějším kritériem výběru je nosnost osobní váhy.
Osobní váha - náš výběr





Digitální osobní váhy





Mechanické osobní váhy





Diagnostické osobní váhy





Kojenecké váhy




Osobní váha
Mechanika vs. digitál
První dělení patří mezi ta nejzákladnější. V obchodech stále naleznete i mechanické váhy. Přestože jsou trochu upozaděné za všemi těmi digitálními a chytrými přístroji, mohou být skvělým pomocníkem pro nenáročné zákazníky. Využití najdou také jako hezký retro doplněk třeba na chalupu. Oba typy se od sebe liší vzhledem, použitými materiály a hlavně zobrazením výsledných informací.
Mechanické váhy
Zná je každý. V dobách našich babiček tvořily nedílnou součást domácnosti. Jsou léty prověřenou klasikou, proto je výrobci vyrábí dodnes.
V jejich prospěch mluví především jednoduchost, rychlost měření, ale také nízké pořizovací náklady.
Digitální osobní váhy
Vážení na digitální váze přináší přesnější výsledky. Výsledná váha se zobrazí LCD displeji z tekutých krystalů. Moderní vzhled, kvalitnější zpracování a větší přesnost je však vykoupena vyšší pořizovací cenou.
Klasika vs. chytrá váha
Klasickou digitální váhu, jsme vám popsali v předchozím odstavci. Digitální váha s LCD displejem, na kterou si stoupáme hlavně po Vánocích nebo před “plavkovou sezónou” nám jednoduše sdělí, kolik že to vlastně vážíme. Nic víc, nic míň. Žádné další funkce nečekejte.
Diagnostické váhy
Chytrá nebo-li diagnostická váha už je oproti předchozí vyšší ligou. Řada nejrůznějších funkcí přiblíží přesné hodnoty vaší tělesné schránky – od celkové váhy, přes množství vody a tuku v těle až po aktivní svalovou hmotu nebo metabolický věk.
Tyto váhy jsou navíc komunikují s různými technologiemi. Pomocí USB portu nebo technologie Bluetooth je snadno propojíte s vaším počítačem, televizí nebo chytrým telefonem. Naměřená data navíc uloží pro možnost pozdějšího vyhodnocování.
Typ váhy | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Klasická digitální váha | Okamžité měření, kvalitní design, nízká poruchovost, nízká cena | Pouze informace o hmotnosti, méně přesná |
Chytrá váha | Rychlost a přesnost, komplexní přehled o stavbě těla | Vyšší cena, nevhodné pro osoby s kardiostimulátory |
Tip: Při výběru diagnostické váhy se zaměřte také na její rozměr. Nevýhodou bývá nedostatečný prostor pro plosky chodidel. Osoby s výrazně většíma nohama se na ní nevejdou. Výsledné vážení pak je nepřesné.
Kritéria výběru
Při výběru osobní váhy se zaměřte dbejte zejména na nosnost, přesnost vážení a rozměry samotného přístroje.
Nosnost
Nejzákladnějším kritériem výběru je nosnost osobní váhy. Tento údaj říká, jak těžké osoby ji budou moci používat.
Obvykle se na trhu objevují váhy do 120 až 150 kg. Existují však i takové přístroje, které bez problémů zváží člověk s 220 kg. Před samotným nákupem dobře promyslete, kdo všechno bude přístroj využívat. Na základě váhy nejtěžšího člověka v rodině zvolíte nosnost osobní váhy.
Přesnost
Se samotným měření přichází v úvahu také přesnost přístroje,která se liší především podle technologie vážení. Zatímco digitální váhy mívají maximální odchylky do 100 gramů, ty nejlepší mívají odchylku cca do 5 až 50 g. U mechanických výrobků počítejte okolo ± 2 kg.
V následující tabulce přinášíme jednotlivé druhy vah a jejich přesností podle technologie použité pro výrobu měřících čidel.
Druh váhy | Způsob fungování | Přesnost |
---|---|---|
S mechanickým čidlem | Stejný jako u mechanických vah | Odchylka okolo 2kg |
Jednobodové | Centrální čidlo snímající celý povrch váhy | Vysoká přesnost |
Čtyřbodové | Čidla ve tvaru čtverce | Minimální odchylky, nejvyšší přesnost |
Osmibodové | Osm čidel pro přesnější měření | Lékařské a profi přístroje |
Rozměry
Většina osobních vah má podobné rozměry. Přesto pro zákazníky ukládající přístroj do omezeného prostoru může být i toto kritérium zásadní.
Zejména chytré váhy bývají rozměrnější.
Celkové rozměry jsou velmi důležité také pro zákazníky s větší velikostí chodidel. V ideálním případě si osobní váhu před koupí vyzkoušejte.
Vzhled
Vzhled výrobků hraje u zákazníků důležitou roli a výrobci si to dobře uvědomují. Není tedy divu, že při výběru narazíte na řadu opravdu krásných designových provedení.
Je libo sklo, plast nebo jiný materiál? Záleží jen na vašich preferencích. Jestli budete mít svou osobní váhu neustále na očích, doporučujeme skleněné osobní váhy. Tvrzené sklo zajišťuje vysokou odolnost, snadno se udržuje a navíc vypadá elegantně.
Fantazii se meze nekladou. Doplňkem ke sklu bývá také nerez, prvky pravého dřeva nebo dokonce drahých kovů. Záleží čistě na tom, co se vám líbí a jakému kousku dáte přednost. Domů si můžete přinést váhu nejen hranatou, nebo se zaoblenými rohy, ale i zdánlivě nepřehlédnutelné tvary. Váha se může stát nepřehlédnutelnou součástí a chloubou vašeho interiéru.
Funkční výbava
- U moderních výrobků je neméně důležitá přítomnost nejrůznějších funkcí, jež dále zvyšují uživatelský komfort a zjednodušují záznam hmotnosti. Jsou to především paměťové funkce, díky nimž si přístroj pamatuje dřívější vážení dané osoby a zaznamenává odchylky.
- Nejmodernějším výstřelkem je potom možnost propojení přístroje s chytrým telefonem prostřednictvím WiFi či Bluetooth.
- Kromě základního zvážení váhy umí měřit i spoustu dalších věcí. Pojďme si představit možnost inteligentních vah.
Svalová hmota
Změřit podíl svalové hmoty na vaší celkové váze je možné díky principu bioimpendance. Volným překladem se jedná o odpor živé tkáně při průběhu slabého elektrického signálu.
Elektrický proud je v těle dobře veden svaly (protože se jedná o tkáně bohaté na vodu a elektrolyty). Tyto tkáně mají nízký odpor. Naopak velký odpor má tuková tkáň a kosti. Přístroje na základě zadaných hodnot – váha, výška, věk a pohlaví, vypočítá podíl svalové hmoty.
Co nejpřesnějších výsledků dosáhnete, pokud:
- den před měřením nebudete pít alkohol nebo kofeinové nápoje
- den před měřením nebudete vykonávat náročnou pohybovou aktivitu
- pár hodin před měřením nejíst a nepít
- ženám se nedoporučuje měření během měsíční periody
Množství vody v těle
Princip měření funguje obdobně, jako tomu je u měření svalové hmoty.
Víte, že poměr vody v těle člověka se během života mění? Lidské tělo je z nějakých 55 – 60 % tvořeno vodou. Novorozenci mají přes 70% vody ve svém těle. V průběhu růstu toto množství klesá a v dospělosti mají muži okolo 60%, ženy okolo 55% vody ve svém těle.
Voda je pro naše tělo velmi důležitá. Tvoří součást všech našich buněk, je také nositelem výživných látek a reaktorem při některých chemických reakcích v našem těle. V neposlední řadě funguje jako chladící systém, kdy pomocí pocení, dokáže vyrovnávat tělesnou teplotu.
Viscerální tuk
Z pohledu měření existují v lidském těle 2 druhy tukové tkáně – podkožní tuk a viscerální tuk. Podkožní tuk nám z estetického pohledu vadí nejvíce, protože je vidět, ale z pohledu zdravotníků není až tak škodlivý jako ten druhý.
Viscerální tuk je bílá tuková tkáň, která obklopuje tělesné orgány. Je nebezpečný zejména z pohledu cukrovky. Jako rizikový signál se obecně bere, pokud je obvod pasu větší než 90 cm u žen a 100 cm u mužů.
Pokud přemýšlíte, jak se viscerálního tuku zbavit, tak vězte, že bez pravidelné dávky pohybu či cvičení to nejde.
Fyzická kondice
Všeobecně známé BMI (Body Mass Index). se počítá jako váha člověka v kg děleno výška v m na druhou.
BMI nefunguje příliš dobře u sportovců nebo lidí s atletickou postavou. Svaly něco váží a proto těmto lidem vychází dle BMI nadváha, i když skutečnost je odlišná.
Jaké jsou doporučené hodnoty BMI?
- méně než 16,5 těžká podváha
- 16,5 – 18,5 podváha
- 18,5 – 25 ideální váha
- 25 – 30 nadváha
- 30 – 35 obezita prvního stupně
- 35 – 40 obezita druhého stupně
- více než 40 obezita třetího stupně
Bazální metabolická spotřeba
Označuje optimální denní spotřebu energie, zvýšenou o přibližný výdej energie na základě odhadnuté pohybové aktivity. Takové množství energie byste měli také přijmout. Pokud se chystáte snížit svoji hmotnost, měl by být Váš denní příjem energie o něco nižší.
Cena
Nekupujte zajíce v pytli. Při výběru nové váhy zaměřte svou pozornost na prověřené výrobce, jakými jsou Beurer, Omron, Sencor, Tanita, Nokia, Salter, Medisana, Bravo, Radwag, Soehnle, Gallet a Xavax.
U osobních vah platí, čím méně do nich investujete, tím méně toho budou umět.
- Cena do 500 Kč: Čekejte mechanické váhy, popřípadě jejich levnější digitální varianty.
- Cena od 500 Kč do 2 000 Kč: Vybírat můžete z digitálních vah s moderním designem a nosností kolem 150 kg. Přesnost vážení těchto produktů se pohybuje kolem 300 g až 500 g, takže docílit můžete i lepších výsledků. Některé dražší váhy jsou schopny změnit tuk v lidském těle.
- Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč: S vyšší investicí přicházejí chytré chytré digitální váhy s nosností až 160 kg. Očekávat můžete řadu funkcí a minimální odchylku při měření, která se pohybuje kolem 50 g až 200 g. Velký důraz je kladen na snadné ovládání, možnost ukládání výsledků měření více osob najednou a originální vzhled.
- Cena nad 4 000 Kč: Je libo profi váhu? Pokud si připlatíte, obdržíte skutečně profesionální přístroj, která vám změří spoustu údajů od množství tuku v těle, přes hmotnost kostí, až po vodu ve svalech nebo bazální metabolismus. Značkové výrobky pro domácí užití mohou dosahovat nákladů kolem 15 000 Kč.
Otázky a odpovědi
V čem vynikají moderní váhy?
Co je metabolický věk?
Různé typy produktů porovnejte zde.