Nejlepší pájecí kalafuny 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
YIHUA 878D
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat pájecí kalafunu

 • Od kalafuny jako takové se pro potřeby pájení postupně ustupuje a to zejména díky moderním tavidlům. Mimo jiná existují také pryskyřičná tavidla na bázi kalafuny, které mají různé úrovně aktivity.
 • Kalafunu lze zakoupit ve třech formách. Pro nejsnazší aplikaci se doporučuje podoba gelu. Z dalších možností lze volit z pevné kalafuny nebo roztoku alkoholu.
 • Kalafuna stejně jako jiná tavidla slouží zejména k odstraňování vrstvy oxidů vznikající při pájení. Oblíbená je zejména u pájení částí vyrobených z mědi a jejich slitin, případně oceli a zinku.

Pájecí kalafuna - náš výběr

YIHUA 878D
přečíst recenzi
Výrobce: Yihua
Typ: pájecí stanice
Určení: pájení
Výkon: 700 W
Zobrazit více
YIHUA 878D je digitální horkovzdušnou stanicí s mikropáječkou. Poskytuje možnost úpravy teploty horkého vzduchu a mikropáječky, stejně jako výkon ventilátoru. LED displej zobrazuje teplotu a stanice má funkci ESD. Součástí je i automatizované chlazení pro maximální trvanlivost.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Pájecí kalafuna

Jak vybrat pájecí kalafunu

Kalafuna a tavidla na její bázi

Kalafuna je látka, která se vyrábí z pryskyřice jehličnatých stromů. Mimo jiné se jedná o tavidlo určené pro pájení, nicméně v současné době se používá méně často. Tento výrobek se zpravidla prodává v plechových nebo plastových krabičkách. I když se obsah pohybuje jen kolem 30 g, vystačí na poměrně dlouhou dobu. Její pořizovací cena se pohybuje v řádech desítek korun. Kalafuna je vhodná pro pájení:

Čištění páječky v kalafuně

Kalafuna se při pájení používá řadu let, iStock / Proximo

 • Drátů
 • Součástek
 • Plošných spojů
 • Některých kovů a jejich slitin

Kromě čisté kalafuny se lze setkat s pryskyřičnými tavidly na bázi kalafuny.

Typ R

Jedná se o tavidlo s nejnižší aktivitou, jehož složení sestává z čisté vodní pryskyřice, která je rozpuštěná v lihovém ředidle. Čisticí schopnosti tohoto typu tavidla je poměrně slabé, proto se používá pouze na vysoce pájitelné povrchy jako je např. zlato. Nedostatečné je pro měděné, cínové nebo také cíno – olověné povrchy. Tavidla typu R není nutné po ukončení procesu pájení nijak odstraňovat, protože jejich zbytky jsou při běžné pokojové teplotě netečné.

Typ RMA

Pájecí kalafuna
YIHUA 878D

Tento typ představuje jakýsi střed v aktivitě tavidel. Jejího zvýšení může být dosaženo, pokud je do tavidla přidáno malé množství vhodné organické směsi. Jako aktivátory se používají:

 • Aminohydrochloridy
 • Polybazické karbonové kyseliny
 • Allylové organické halogenidy

Tento typ tavidel lze používat u mnoha druhů lehce pájitelných materiálů. Mezi ty patří např. zlato, měď nebo cíno – olověné pájky. Zbytky po pájení se odstraňovat mohou, ale nemusí, protože bývají považovány za netečné.

Typ RA

Typ RA je pryskyřičné tavidlo aktivované. Příměsi zde použité již patří mezi agresivnější oproti předchozímu typu. Tavidla lze tedy použít i u kovů, které na předchozí dva typy ihned nereagují. Po ukončení práce je nutné zbytky kompletně odstranit, protože je u nich zvýšená úroveň aktivity. To má za následek zejména při zvýšené vlhkosti podporu dlouhodobé koroze materiálu.

Víte, že…?

Pájecí kalafuna
Kalafuna Nuba 50g

Hlavní schopností kalafuny je rozpouštění oxidu olova, cínu nebo mědi a to při teplotě, která je vyšší než 150°C. Při samotném pájení slouží k čištění povrchu. Mimo to má schopnost snížení povrchového napětí.

Jakou konzistenci může kalafuna mít?

S kalafunou se lze setkat ve třech základních skupenstvích. Jedná se o pevnou kalafunu, roztok alkoholu nebo gelovou formu.

KonzistenceCharakteristika tavidla
Pevná kalafunaNejčastěji využívaná při pájení nebo cínování
 S touto formou se hůře pracuje v méně přístupných místech
Roztok alkoholuAplikuje se pomocí štětce
 Konzistence umožňuje snadnou práci jak s většími, tak drobnějšími prvky
 Roztok postupně vysychá
GelVyznačuje se snadným nanášením
 Gel lze snadno nanášet i na méně přístupná místa
 Nejpřesnější dávkování ze všech možností
 Má obdobné vlastnosti jako pevná kalafuna
 Po aplikaci nevysychá
Kalafuna a páječka na stole

Kalafuna má řadu praktických vlastností, iStock / avdyachenko

Jaké funkce může nabídnout

Při pájení je vždy nutné použít vhodné tavidlo. Kalafuna jako taková má několik základních funkcí:

 • Odstraňuje tenkou vrstvu oxidů, které se při pájení usazují na povrchu kovů
 • Zlepšuje smáčivost součástí, které se pájí k desce
 • Své využití má zejména při pájení dílů, které jsou vyrobeny ze slitin oceli, mědi nebo zinku
 • Používá se také při pájení čistých spojů v oblasti elektrotechniky a elektroniky

Víte, že…?

Pájecí kalafuna
Kalafuna pájecí 16g

Hlavní nevýhodou kalafuny je fakt, že má vliv na výšení koroze materiálu. Po ukončení pájení je tedy nutné její kompletní odstranění z povrchu pájených předmětů. Použít lze např. aceton nebo alkohol.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kalafunu?

Kalafuna jako taková se v současné době dostává spíše do pozadí. Oblíbenější jsou moderní typy tavidel. Hojně využívaná je ale stále při tavení dílů z mědi, oceli nebo zinku. Při výběru lze vzít v potaz zejména její konzistenci. Nejefektivnější bývají gelové kalafuny, které mají obdobné vlastnosti jako pevná varianta.

K jakým účelům lze kalafunu dále využít?

Kalafuna se používá v nejrůznějších odvětvích. Velmi oblíbená je zejména při ošetřování smyčcových nástrojů. Své využití má při výrobě plastů, mýdla, laků, barev apod. Snižuje kluznost, proto ji lze použít i na potření špičky kulečníkového tága nebo rukou při vzpírání atd.
Zobrazit kompletní nabídku Pájecí kalafuna