Nejlepší pájecí stanice 2024 a jak vybrat

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
JCD 8898
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat pájecí stanici

  • Při výběru pájecí stanice je dobré zjistit si velikost zařízení, napětí a například možnost regulace teploty při pájení.
  • Ke správnému pájení jsou zapotřebí také základní nástroje.
  • Výkon pájecí stanice by měl dosahovat alespoň 80 W.

Pájecí stanice - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Pájecí stanice

Jak vybrat pájecí stanici

Kdy se používá

Pájecí stanice bývá občas nepřesně označována jako páječka. V každém případě se jedná o elektrické nářadí pro snadné tavení kovů při spojování jednotlivých součástek měkkým pájením. Celý princip spořívá v tom, že se konce součástek pájecí stanicí nejprve rozehřejí a přidáním roztavené pájky dojde k jejich spojení. Na současném trhu je nabídka pájecích stanic velmi pestrá, což samozřejmě může mírně znesnadňovat finální výběr. Kromě výběru vhodné pájecí stanice je nezbytné pro úspěšnou práci při pájení mít i adekvátní nástroje. Jde například o pájedlo, držáky či vhodný hrot.

Pájení kabelů

Pájecí stanice slouží ke spojování různých součástí, iStock / victorass88


Samotná pájecí stanice je pomyslným vrcholem a robustnějším typem zařízení. S pájecí stanicí totiž získáte nejen samotný pájecí hrot, ale také základnu o požadovaných rozměrech. Pájecí stanice mívá i praktický stojánek, pro snadné a rychlé odkládání páječky.

Druhy používání

Pájecí stanice lze využít na několik různých činností, při kterých spojujete dvé části materiálů.

Kovové materiály

Pájecí stanice se využívají zejména při spojování kovových materiálů. Dojde k natavení, následně přidání roztavené pájky a vytvoření spoje. Po vychladnutí je spoj již dokonale pevný.

Dřevěné materiály

Pájecí stanice
JCD 8898

Pájecí stanice lze využít i v případě materiálů ze dřeva. Její hrot je totiž rozpálen na vysokou teplotu a lze s ní do dřeva vykreslit, respektive vypálit různé ornamenty. Je však pravda, že tento úkon již vyžaduje jistou zručnost a zkušenost s pájecí stanicí. Doporučuje se také si předem vše nakreslit na dřevo například tužkou.

Plastové materiály

Stejně jako v případě kovů zvládne vysoká teplota tavit také plastové materiály. Stačí jen chvíle a lze snadno, alespoň provizorně spojit dva plastové materiály. Spoj to totiž nebývá zcela vzhledný za pomoci pájecí stanice. Dbát musíte rovněž na to, abyste příliš dlouho nedýchali výpary vycházející z tavicích se plastů.

Pájecí stanice

Pájecí stanice se liší svým příkonem, iStock / AlexLMX

Příkon

Při výběru pájecí stanice je dobré si pohlídat i příkon, který je udáván ve wattech. Vždy platí, že čím více wattů pájecí stanice nabídne, tím rychleji se nahřeje a práce tak může být svižnější.

Do 90 W

Pájecí stanice
WELLER WS-81

Příkon do 90 W bývá doménou pouze menších pájecích stanic. Ohřev pájecího hrotu bude chvíli trvat, v krajním případě může jít až o tři minuty.

Nad 100 W

Pokud najdete pájecí stanici s příkonem nad hranicí 100 W, nalezli jste pomyslný ideál. Ohřátí hrotu proběhne rychle, většinou v rozpětí od 10 do 20 vteřin.

Teplota tání

Při práci s pájecí stanici budete pracovat zejména s pájecím hrotem, na kterém je nanesena pájka, tedy materiál, který se pájí a následně spojuje. Záleží tedy, jakou teplotu tání konkrétní pájka má.

Měkké pájky

Jedná se o nízkotavitelný kov, k jehož tání dochází při teplotách pod hranicí 450 °C. Využívány jsou primárně slitiny cínu. Jde o nejběžnější materiál pro pájecí stanice.

Tvrdé pájky

V případě tvrdých pájek je bod tání vysoko nad hranicí 450 °C a využívá při spojování pevných a velmi namáhaných spojů. V případě pájecích stanic jsou tvrdé pájky méně časté.

Pájecí stanice s horkovzdušnou pistolí a páječkou

Pájet můžete v určitém teplotním rozsahu, iStock / YaroslavKryuchka

Nezbytná teplota

Pro práci potřebujete mnohem vyšší teplotu, než která třeba může stačit na nahřátí pájecího hrotu. Záleží však na konkrétním materiálu.

  • Teplota od 70 °C do 200 °C je vhodná pro plasty
  • Teplota od 200 °C do 350 °C je vhodná pro kovové materiály
  • Teplota od 350 °C do 500 °C je ideální pro vypalování do dřeva
TeplotaVyužití
Od 70 do 200 °CPro plastové materiály
Od 200 do 350 °CPro kovové materiály
Od 350 °C do 500 °CVypalování do dřeva

Víte, že…?

Příkon u pájecí stanice je velice důležitý, zejména pokud pracujete často a nechcete čekat. Čím vyšší příkon, tím rychleji se nahřeje pájecí hrot.

Ceny

Cenová dostupnost pájecích stanic je poměrně široká a nejlevnější typy, které pořídíte například v běžných hobby marketech, vyjdou na zhruba 400 Kč. Tyto typy jsou vhodné pro občasné domácí použití. Kvalitnější typy, které jsou větší, mají stojánek a vyšší příkon, tudíž i svižnější nahřívání, začínají zhruba od hranice 1 000 Kč. Pakliže hodláte pájet takřka každý den, vyplatí se vám pájecí

Otázky a odpovědi

Jak vybrat pájecí stanici?

Pájecí stanici vybírejte v případě, že potřebujete pravidelně pájet. Dbejte na příslušenství v podobě kvalitního hrotu či stojánku. Rozmyslete si též, jaké materiály budete obvykle pájet. I ty rozhodují o vhodném typu pájecí stanice.

Jaký zvolit příkon pájecí stanice?

Důležitým parametrem je také příkon, který vám udává, jak rychle budete moci s pájecí stanicí pracovat. Čím vyšší příkon, tím rychleji se hrot nahřeje na požadovanou teplotu.
Zobrazit kompletní nabídku Pájecí stanice