Plynová pájka

Jak vybrat plynovou pájku

  • Plynová pájka je jedna z možností, která přichází v úvahu. Na zvážení jsou ale také další typy páječek.
  • To s jakou nejvyšší teplotou pájka pracuje, má vliv na typ pájecího materiálu, který lze při práci s přístrojem použít. Ten se pak dělí na měkké a tvrdé pájky.
  • Moderní páječky umožňují širší využití. Kromě pájení je lze nejčastěji použít také ke spojování plastů, řezání nebo vypalování.

Typy páječek

Kromě plynové varianty lze vzít v úvahu také trafopáječku, hrotovou páječku nebo pájecí stanici.

Plynové páječky

Přístroj je vzhledem podobný hrotovým páječkám, ale prakticky se jedná o speciální typ, jehož zdrojem tepla, kterým se zahřívá hrot, je plyn. Jejich součástí je piezoelektrické zapalování, takže prakticky fungují obdobně jako klasický zapalovač. Jejich nespornou výhodou je to, že je lze použít prakticky kdykoli a kdekoli, protože nejsou omezeny napájecím kabelem. Na druhou stranu mají ale omezenou dobu hoření, která se zpravidla pohybuje v řádu desítek minut. Díky tomu jsou spíše vhodné k občasnému použití. Některé modely mohou být multifunkční, mimo pájení je lze použít i ke smršťování, řezání za tepla nebo k vypalování do dřeva.

Pájení

Plynové pájky patří k méně oblíbeným, iStock / scalatore1959

Trafopáječka

Jedná se o zkrácený název transformátorové páječky. Ta má klasické provedení, které svým tvarem připomíná pistoli. Prakticky jedná o nejznámější typ tohoto přístroje. Pájka se velmi snadno drží a dobře se s ní manipuluje. Zpravidla mají ergonomický tvar, který zajišťuje komfortní používání. Oproti předchozímu typu je v tomto případě provoz zajištěn díky elektrické energii. Nutný je tedy dosah elektrické zásuvky. Také vyžaduje obezřetné používání. Páječka vytváří po spuštění silný pulz, který by případně mohl poškodit citlivější součástky.

Hrotové páječky

Opět se jedná o přístroj, který funguje na základě elektrické energie. Rozdíl mezi předchozím typem je ve tvaru pájky. Hrotové páječky se často označují jako pájecí pera a stejně tak se i drží. Jsou vhodné pouze k drobnému pájení. Díky tenké špičce jsou schopné vytvořit velmi přesné spoje.

Typ pájky Klady Zápory
Plynová Lze ji použít prakticky kdykoli a kdekoli Doba provozu je značně omezená
  Vybírat lze i mezi multifunkčními modely Vhodná na občasné používání
Transformátorová Ergonomické držení zaručuje komfortní používání Omezená přívodním kabelem
  Nepřetržitý provoz Při nesprávném používání může dojít k poškození součástek
  Nejznámější typ  
Hrotová Pohodlné držení Omezená přívodní kabelem
  Malé provedení a tenká špička zaručuje velmi přesné spoje Pouze k drobnému pájení
  Nepřetržitý provoz  

Víte, že…?

Pro časté nebo profesionální použití je vhodná pájecí stanice. Jedná se o větší robustní zařízení, které sestává ze základny, hrotové páječky a stojánku k jejímu odložení. Její součástí může být i další příslušenství.

Teplota tání

Teplota tání spojovacího materiálu je poměrně důležitou veličinou. Páječka jako taková pracuje s teplem, které se soustředí do jejího hrotu. Ten pak musí mít ideálně vyšší teplotu než pájecí materiál. Ten se pak dělí na dva základní typy a to na:

  • Měkké pájky – jedná se o nízkotavitelné kovy, které lze zpracovat i při nižších teplotách, zpravidla do 450°C; nejčastěji se jedná o různé slitiny cínu, příměsí kadmia nebo bizmutu; tento typ pájek je častěji používá u elektrických páječek
  • Tvrdé pájky – v tomto případě je tavitelná teplota vyšší než 450°C; jejich použití vyžaduje výkonnější zařízení

Víte, že…?

Pro pájení kovů je zpravidla dostačující pájka, která dosahuje teplot mezi 200°C až 300°C. Pokud má pájka sloužit k řezání plastů, je zcela dostačující teplota kolem 100°C. Pro vypalování do dřeva jsou naopak nutné vyšší teploty, ideálně nad 300°C.

Dělník s pájkou

Pájku můžete využít při více různých příležitostech, iStock / undefined undefined

Možnosti využití

Páječky patří mezi jednoduché pracovní nástroje, které mohou mít ale i širší využití. Jejich primární úkol spočívá ve spojování nejrůznějších kovových materiálů. Na našem trhu jsou k mání také modely, které lze využít i k jiným účelům, např.:

  • Vypalování do dřeva nebo kůže – používají se zejména pro účely uměleckých prací, např. při vypalování různých symbolů nebo textů
  • Spojování plastů – umožňují páječky s nižší provozní teplotou
  • Řezání většinou tenčích materiálů apod.

Páječky jsou vybaveny různým množstvím vyměnitelných hrotů, které rozšiřují spektrum využití tohoto nástroje.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce plynových páječek patří např. Toolcraft, Proxxon, Rothenberger, Weller a další.
Nejlevnější plynové pájky lze zakoupit i za méně než 1000 Kč. Tyto levné páječky se hodí k občasnému používání. Často vyžadují k zapálení hrotu zapalovač. Nejdražší modely se cenově pohybují i okolo 4000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat plynovou pájku?

Plynové pájky představují jeden ze základních typů tohoto přístroje. Mezi základní parametry patří zejména teplota tání, respektive teplota hrotu pájky. Pokud je přístroj vybaven také vyměnitelnými hroty, může se používat i k jiným účelům.

Jakým způsobem se plynové pájky zapalují?

Levnější modely vyžadují zapálení hrotu pomocí klasického zapalovače. Propracovanější modely jsou vybaveny piezoelektrickým zapalováním, což je jednoduše řečeno vlastní integrovaný zapalovač.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.