Pařeniště

Sen každého milovníka zeleniny i květin.

ca. 100 CZK
ca. 8 900 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat pařeniště

  • Pařeniště je zjednodušená verze skleníku, může mít mnoho podob.
  • Založit můžete studené, teplé nebo vyhřívané pařeniště.
  • Pařeniště jsou dostupná v mnoha velikostech, postavit ho můžete podle svých potřeb svépomocí.
  • Kvalitní pařeniště jsou vyrobena z kovu, menší životnost mají pařeniště dřevěná.

Co je pařeniště

Pařeniště je zjednodušená verze skleníku, může mít mnoho podob. Někdo dá přednost stabilnímu z betonu nebo cihel, někdo ho raději vyrobí z dřevěné konstrukce. Pařeniště umožňuje pěstování rostlin na záhonech přikrytých průhlednými deskami pařeništních oken. Využijete ji pro urychlení růstu rané zeleniny nebo napěstování sadby. Na podzim vám zase prodloužíte zahrádkářskou sezónu.

Principem fungování pařeniště je zakrytý, izolovaný prostor, kde ve dne stoupne teplota o několik stupňů oproti okolí a rostliny tak mohou růst daleko dříve než na nechráněném záhonu.

Mini
MINIPA Miniskleník bez ventilace 43 x 15 x 14 ,5cm na parapet

Výběr pařeniště závisí hlavně na tom, jaké plodiny a v jakém množství chcete pěstovat. Jejich výhodou je nízká cena a jednoduchá stavba.

Pařeništní rám tvoří jakousi ohrádku, která je shora překrytá skleněným nebo foliovým krytem. Rám je na severní straně cca o 10 centimetrů vyšší než na jižní. Tento sklon je důležitý kvůli odtoku srážek i dopadu světla. Ideální směřování pařeniště je od západu k východu.

Typy

Setkat se můžete se třemi typy pařenišť:

Automatická ventilace
JUWEL pařeniště BIOSTAR 1500
Typ Použití
Studené pařeniště Jde o nejběžnější druh domácího pařeniště, které nepoužívá ke svému výhřevu spodní organickou vrstvu. Ideálním základem je hnůj, ten neslouží na vyhřívání, ale spíše na vyživování. Zdrojem tepla jsou sluneční paprsky. Tato pařeniště bývají obvykle prosklená. Studené pařeniště můžete umístit také na balkón nebo terasu.
Teplé pařeniště Tato pařeniště nejsou tolik známá. Zakládají se od ledna do konce března. Nejdůležitější složkou je zde hnůj, který pařeniště vyhřívá. Rozkladem bakterií se uvolňuje teplo. Hnůj musí být čerstvý, nejvhodnější je koňský. Hnůj musíte navrstvit do výšky asi půl metru. Pařeniště pak můžete ještě doplnit listím nebo slámou.
Vyhřívané pařeniště Toto pařeniště nahrazuje teplou variantu. Zdrojem tepla zde není hnůj, ale žárovka. Zapínání můžete nastavit podle potřeby spínačem.

Velikost

Obvyklý rozměr pařeniště je přibližně metr na metr a půl. Pařeniště snadno postavíte sami o velikosti, která vám vyhovuje. Pokud raději sáhnete po kupovaném výrobku, můžete vybírat z mnoha velikostí.
Nejmenší pařeniště jsou tvořena pevným rámem, který je zakrytý plachtou. Ta největší mají výšku 2 metry a jejich délka je 10 metrů a více.

Materiál konstrukce

  • Drát, kov – Nejlevnější pařeniště jsou tvořena drátěnou nebo kovovou konstrukcí a PVC deskami. Životnost takových pařenišť je nízká, obvykle vydrží 1 – 2 sezóny.
  • Dřevo – další možností jsou potom pařeniště ze dřeva, ty vydrží několik sezón, je ale nutné, aby bylo kvalitně ošetřeno.
  • Ocel, hliník – nejmodernější pařníky mají pevnou ocelovou nebo hliníkovou konstrukci, která má dlouholetou životnost a je také velice stabilní. Stříška je pak vyrobená z plastu nebo fólie.

Pevnost konstrukce a kotvení k zemi je důležité hlavně u velkých pařenišť. U malých typů se volí otvírání, kdy odklopíte celou vrchní část a budete mít okamžitý přístup k rostlinám. Obsluha pařeniště musí být jednoduchá. Posuvná okna jsou lehká a praktická, ale z hlediska dobrého větrání a prohřívání jsou mnohem lepší okna vyklápěcí. Výhodou jsou také panty se zarážkou, díky kterým můžete nechávat okna pootevřená podle potřeby.

Z hliníku
G21 Pařeniště dvoudílné GA12 100 x 120 x 40 cm
Materiál Výhody Nevýhody
Hliník Nízká hmotnost, odolnost proti rzi, dobrá tepelná izolace Nízká odolnost proti větru a zimě, vysoká cena
Ocel Stabilní a pevná kontrakce, snadná montáž Nelze použít plastové náhrady skla
Pozinkovaný plech Odolnost proti zátěži a povětrnostním vlivům, dlouhá životnost Časově náročnější montáž, náchylnost k rezavění
Dřevo Snadná montáž, možnost výroby svépomocí, nízká cena Nízká životnost

Plast, fólie nebo polykarbonát

Důležitou roli hraje i materiál výplně. Právě výplň rozhoduje o tom, jak příznivé podmínky pařeniště vytvoří.

Fólii volte v případě, že potřebujete dočasné zapaření a vytvoření vhodných podmínek pro růst rostlin. Fólii můžete časem odstranit a rostliny mohou dále růst. Nejvhodnější je pro zahradní pařeniště použít venkovní fólii s mřížkou, která má speciální využití právě pro stavbu skleníků, fóliovníků a pařenišť. Velmi dobře na rozdíl od PVC fólie, která vlivem počasí velmi rychle doslouží, odolává tato fólie UV záření a vyznačuje se také větší trvanlivostí materiálu.

Plastové pařníky jsou určeny pro stálé umístění. Jsou vhodné pro pěstování rajčat, okurek a dalších plodin. Jejich životnost je vyšší.

Velké
Limes Pařeniště SP 4

Pařeniště s výplní z komůrkového polykarbonátu vynikají dobrou tepelnou izolací. Průhledný polykarbonát má vysokou světelnou propustnost a je odolný i vůči krupobití. V případě výplně s polykarbonátu máte na výběr tloušťku 4 a 8 mm. Některé typy pařenišť umožňují polykarbonátové okno odstranit a zelenina je chráněna proti škůdcům sítí.

Větrání a péče o pařeniště

Během slunečných dnů je třeba pařeniště vyvětrat. Teplota v pařeništi se totiž může šplhat na únosnou hranici. Menší pařeniště můžete větrat hlavním víkem, větší mívají větrací otvory, kapsy nebo okna někdy také dveře. Otvory jsou ve většině případ uzavíratelné pomocí suchého nebo klasického zipu. Pokud chcete zamezit vnikání hmyzu a škůdců, použijte sítě proti hmyzu.

U drobných pařenišť si zvolte takový systém, abyste odklopili pouze vrchní část pařeniště a měli okamžitý přístup k rostlinám, které můžete zalévat, hnojit nebo sklízet.

Lehká konstrukce
Linder Exclusiv MC4347 120x100x40 cm

U velkých pařníků si vybírejte dveřní vstup. Nejlevnější pařeniště mají vstup řešený pouze plachtou. Ideální pařeniště má ale dveře s pevným rámem. Dveřmi poté můžete větrat, velká pařeniště by měla mít také otevírací okna.
Na noc je nutné okna pařeniště znovu uzavřít. Vhodné je okna přikrýt například slaměnými rohožemi, dekami nebo kobercem, aby rostliny uvnitř netrpěly chladem.

Výběr místa

Při pořizování pařeniště myslete na to, že vám musí umožnit snadný a pohodlný přístup k rostlinám, protože je budete muset každý den zalévat.

Výběr místa pro pařeniště je velmi podstatný. Jestliže volíte pařeniště přenosné, máte více možností umístění. V zásadě se ale držte toho, že i pařeniště by mělo mít na zahradě svoje místo. Pařeniště může být také estetickým doplňkem, který může zapadat do konceptu zahrady.

Při výběru vhodného místa pro pařeniště se stačí řídit jednoduchým pravidlem. Pařeniště by mělo mít co největší přístup ke slunečnímu světlu. Neměly by mu tedy stínit stromy ani okolní stavby.

Jak založit pařeniště

Pařeniště je jednoduché zařízení, při jeho zakládání je ale nutné dodržet správný postup, aby fungovalo co nejlépe.

Nejdříve je třeba vyhloubit jámu hlubokou asi 30 cm o rozměrech, které odpovídají budoucímu pařeništi. Do stejné hloubky zapustíte i spodní rám pařeniště. Na dno pařeniště umístěte nejdříve vrstvu listí, poté hnůj. Hnůj musí být odleželý, na hnůj opět vrstvu listí a na ně potom alespoň 20 centimetrů humózní půdu nebo kompostu.

Víte, že…?

Výhodou pařeniště je i to, že ho můžete vyzkoušet doma na okenním parapetu. Minipařeniště můžete využít při pěstování sazeniček. Rostlinkám tímto způsobem zajistíte optimální vlhkost a stabilní teplotu vzduchu. Minipařeniště můžete zakoupit již za 100 Kč.

Výrobci a cena

Rakouská společnost Juwel je výrobcem prémiových modelů zahradních pařenišť vyrobených z těch nejkvalitnějších moderních materiálů. Prosklení je z polykarbonátu a má záruku na nerozbitnost v délce 10 let. U pařenišť této značky se od začátku počítá z mnohaletou životností, firma nabízí výrobky v super kvalitě.

Limes je český výrobce skleníků a dalšího zahradního vybavení. Veškeré výrobky této značky se vyznačují dlouhou životností a vysokou kvalitou. Limes je držitelem certifikátu nejvyšší důvěryhodnosti a získal také certifikát Český výrobek.

Mezi další výrobce patří Hecht, Previosa, Agroflex, Dobar a další.

Do 1 000 Kč – malá pařeniště o celkové délce do 100 cm, konstrukce je lehká hliníková, výplň je z polykarbonátových desek o šířce 4 mm. Do 1 000 Kč můžete zakoupit také různé druhy pařníků, které můžete využít i na zahradě nebo terase.

Od 1 000 – 5 000 Kč – pařeniště větších rozměrů s dřevěnou, hliníkovou nebo ocelovou konstrukcí. Výplní je sklo nebo polybarbonát o tloušťce 4 nebo 8 mm. Montáž pařenišť lze provádět jak na zemi, tak na základ.

Od 5 000 – a více – v tomto cenovém rozpětí se jedná o pařeniště větších rozměrů. Materiál konstrukce i výplně je stejná jako u menších výrobků. Rozdílný je zde způsob otvírání a větrání. Mnohá pařeniště mají automatickou ventilaci.

Pěstování v pařeništi

Zahradní pařeniště nebo pařeniště na balkón je vhodné pro rychlení ředkviček, salátů nebo jarních cibulek. Umístit sem můžete i otužilé druhy bylin. Můžete je také použít pro předpěstování sazenic zeleniny nebo okrasných rostlin. Po sklizni ředkviček je možné zasadit do pařeniště například okurky nakládačky. Poté sem můžete opět sázet ředkvičky, kedlubny, salát a další druhy zeleniny.

Pařeniště svépomocí

Jestliže jste zruční a máte na zahradě nějaká prkna, můžete si pařeniště vyrobit sami. Na stavbu můžete použít stará dřevěná okna. Odstraňte z nich všechny šrouby, kliky a panty. Rám natřete ochranným nátěrem, abyste zvýšili jeho životnost. Pak upevněte na vnější okraj rámu kovové úchyty, aby bylo možné okna otvírat.

Dále vyrobíte dřevěný rám bez dna se zadní částí vyšší, než je přední. Použité desky by měly mít tloušťku aspoň 5 centimetrů. Velikostně musí rám pochopitelně odpovídat velikosti rámu použitých oken. Tento rám napustíte prostředkem, který zabrání hnilobě dřeva. Zapustíte ho do země, tím zajistíte jeho stabilitu.

Okna uchytíte k rámu nejlépe pomocí pantů. Budou se vám lépe otvírat a také tímto způsobem zpevníte celou konstrukci. Takové pařeniště lze snadno rozmontovat nebo velikostně upravit. Pokud dáváte přednost zděné konstrukci, musíte počítat s tím, že ji nikam nepřesunete. Zděná konstrukce je ale oproti dřevěné odolnější a déle vydrží.

Otázky a odpovědi

Jaké pařeniště je vhodné pro pěstování rajčat?

Pro pěstování paprik, rajčat nebo okurek jsou ideální pařeniště vyrobená ze skla nebo polykarbonátu. Tyto pařeniště přestavují stálou stavbu a jejich největší výhodou je odolnost.

Lze možné pořídit pařeniště i na terasu nebo balkon?

Pařeniště či miniskleníky se prodávají v mnoha velikostech. Pořídit tak můžete i malé typy, které lze využít například k pěstování bylinek či předpěstování různých rostlin.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Mini
Automatická ventilace
Z hliníku
Velké
Lehká konstrukce
Image
Produkt
MINIPA Miniskleník bez ventilace 43 x 15 x 14 ,5cm na parapet
JUWEL pařeniště BIOSTAR 1500
G21 Pařeniště dvoudílné GA12 100 x 120 x 40 cm
Limes Pařeniště SP 4
Linder Exclusiv MC4347 120x100x40 cm
Délka
150 cm
100 cm
202.4 cm
Šířka
80 cm
120 cm
151.4 cm
Cena ca. 100 CZK ca. 8 900 CZK ca. 1 600 CZK ca. 6 300 CZK ca. 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.