Nejlepší podpory rostlin 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Bradas kruhová podpěra rostlin 120cm

Jak vybrat podpěru rostlin

  • Podpěry rostlin se vyrábí v různých provedeních. Prvotní dělení spočívá v jejich umístění. První typ je určen pro oporu rostlin v květináčích, druhý má uplatnění v zahradách a parcích.
  • Co se konstrukce týká i zde je nabídka velmi široká. Mezi nejjednodušší opory patří různé tyčky a spirály, nejvíce dekorativní jsou pak prostorové opory různého typu.
  • Z hlediska materiálu lze volit opory přírodní (dřevo, bambus) nebo kovové a plastové.

Podpěra rostlin - náš výběr

Deminas | DESETBALENÍ - Praktické tyčky k rajčatům - podpěra rostlin
přečíst recenzi
Zobrazit více
Tyčky k podpoře rostlin Deminas jsou navrženy pro použití s rajčaty, fazolemi a dalšími popínavými rostlinami. Tyče mají délku 60 cm, průměr 16 mm a jsou vyrobeny z oceli obalené plasty. Disponují promyšlenými výstupky pro lepší oporu rostlin a závity pro snadné spojení do delších podpěr. Konektorům odolávají nepříznivé povětrnostní podmínky.
Zobrazit méně
APT AG691G Kruhová podpěra rostlin 60 cm
Zobrazit více
Podpěra APT AG691G je kruhová konstrukce s výškou 60 cm, disponuje třemi vestavěnými kroužky o průměrech 22,5 cm, 20,5 cm a 18,5 cm. Materiál je ocelový drát potažený plastem odolným proti korozi. Produkt je určený pro podporu růstu popínavých rostlin a lze jej využívat exteriérově či interiérově.
Zobrazit méně
Hortitec Spain Kruhová podpěra rostlin nastavitelná Varianta: 60cm
Zobrazit více
Kruhová zahradní podpěra Hortitec Spain má průměry 12cm, 21cm a 25cm s nastavitelnými výškami 45cm, 60cm a 75cm. Tři patra, vyrobená z plastu, mají hmotnosti 100, 150, 200 gramů a jsou navržená k podpoře popínavých rostlin a druhů s těžkými plody.
Zobrazit méně

Podpěry rostlin Bradas

Bradas Kruhová podpěra rostlin 90cm
přečíst recenzi
Výrobce: Bradas
Zobrazit více
Bradas Kruhová podpěra rostlin je kovová konstrukce pokrytá plastem, která je 90 cm vysoká. Skládá se ze čtyř kruhových podpěr s průměry 31 cm, 29 cm, 28 cm a 26 cm. Je navržena pro podporu rostlin a umožňuje nastavení pomocí konektorů a klipů. Barva: zelená.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Podpěra rostlin

Jak vybrat podpěru rostlin

Jaké typy podpěr existují

Obecně lze rozlišit dva základní typy rostlin. Prvním jsou podpěry vhodné do květináčů, druhý představují opory pro venkovní popínavé rostliny.

Orchideje

Podporu potřebují pokojové i venkovní rostliny, iStock / bari paramarta

Do květináče

Podpěry rostlin v květináčích mají hned několik základních funkcí:

  • Podpora růstu – rostliny jsou díky podpěrám vzpřímené a zdravé; v případě popínavých a plazivých druhů pokojových rostlin jsou podpěry prakticky nutností, u jiných pak pomáhají k jejich optimálnímu růstu
  • Brání poškození rostlin
  • Úspora prostoru – rostliny rostou do výšky, takže je lze umístit i do užších nebo omezenějších prostor

Venkovní opory rostlin

Opory rostlin v zahradách nejsou jen praktickým, ale mnohdy i velmi dekorativním prvkem. Používají se zejména pro pnoucí rostliny, které nemají samodržné destičky nebo vzdušné kořínky. Své uplatnění ale najdou i užitných zahradách jako opora pro salátové okurky, popínavé fazole nebo i maliny nebo hroznové víno. Podporu mnohdy ale potřebují také záhonové květiny, které mají vyšší vzrůst, měkké stonky a bohaté těžké květy. Příkladem jsou např. pivoňky nebo jiřiny.

Konstrukční zpracování podpěr pro rostliny

Podpěra rostlin
Bradas kruhová podpěra rostlin 120cm

Podpěr pro rostliny existuje celá řada v různých tvarech či designu. Základem jsou ale opory v podobě tyčí a spirál, mříží nebo prostorové podpěry různého typu.

Cukety v záhoně

Podpěry mohou mít různou podobu, iStock / BethAmber

Tyče a spirály

Tento typ podpěr představuje nejjednodušší způsob opory rostlin. Používá se jak do květináčů, tak v zahradách. Slouží např. jako opora pro větší trsy rostlin, ke kterým se jednoduše přiváže. V květináčích se typicky používá např. u orchidejí na oporu šlahounu s květy. V případě zeleniny se s nimi lze setkat především u rajčat.

Mříže

Mříže a plůtky jsou typické pro zahrady. Díky nim je možné vytvořit efektivní stěnu z popínavých rostlin. V případě zeleniny je možné nahradit např. vhodnou sítí. Mříže se pak vyrábí z různých materiálů zejména pak ze dřeva nebo kovu.

Prostorové podpěry

Podpěry rostlin Bradas
Bradas Kruhová podpěra rostlin 90cm

Prostorové podpěry tvoří opravdu velkou rozmanitou skupinu, do které lze zařadit nejrůznější oblouky, kruhové výseče, ale i altány apod. Tyto opory působí velmi dekorativně. Nejčastěji se pak používají např. na popínavé růže, ale samozřejmě i další okrasné rostliny. Méně dekorativní verze pak opět slouží jako opora pro různé druhy zeleniny.

Víte, že…?

Při výběru podpěr je nutné vybírat takové, které jsou optimální pro daný druh rostliny. Jedině tak bude plnit svůj účel a bude pro ni užitečná.

Z jakých materiálů se vyrábí

Na výrobu podpěr rostlin se používají různé materiály, nejčastěji se ale jedná o bambus nebo dřevo, kov a plast. Všechny tyto varianty se používají jak u květináčových opor, tak těch exteriérových

Dřevo

Podpěra rostlin
Deminas | DESETBALENÍ - Praktické tyčky k rajčatům - podpěra rostlin

Dřevo je přírodní materiál, který k rostlinám zcela jistě patří. Kromě klasických latí nebo tyček patří do této kategorie také bambus, ale i např. vrbové proutí, březové větve apod. Všechny tyto materiály krásně doplní jakoukoli rostlinu. Vizuálně není rušivý, a proto se hodí zejména do venkovských a lesních zahrad, parků apod. Z negativ je nutné ale zmínit vyšší náchylnost k hnilobě. Dřevo jako takové je nutné ošetřovat, aby se zvýšila jeho životnost.

Kov

Kov je velmi odolný, robustní materiál, který ale může být náchylnější ke vzniku rzi a to zejména ve venkovním prostředí. Z tohoto důvodu je opět vhodné opatřit výrobek vhodným nátěrem. Kovové zahradní opory mohou být velmi dekorativní, v různých tvarech, opatřené např. ornamenty nebo jinými prvky. Samozřejmě existují i jednodušší varianty. Kovové opory lze použít i do květináčů, ale vzhledem k jejich vyšší váze jsou vhodnější spíše do větších květináčů.

Plast

Plastové opory jsou poměrně odolné, bezúdržbové. Vzhledem k nižší váze se více používají do květináčů nebo k nižším rostlinám v zahradách. Na rozdíl od předchozích materiálů bude jejich vzhled pravděpodobně méně atraktivní.

MateriálVýhodyNevýhody
DřevoPřírodní materiál líbivého vzhleduNáchylnější k hnilobě
 Nepůsobí v prostředí rušivěVyžaduje pravidelnou údržbu
KovOdolný materiál s vysokou životnostíVyžaduje ošetření vůči vzniku rzi
 Některé mohou být velmi dekorativní 
PlastOdolný vůči povětrnostním vlivůmMéně atraktivní vzhled
 Bezúdržbový materiál 

Víte, že…?

Podpěry rostlin Bradas
Bradas Kruhová podpěra rostlin 75cm

Podpěry rostlin lze samozřejmě vyrobit také svépomocí z materiálu, který je doma dostupný. Nejčastěji se jedná o zbytkové dřevo nebo větve stromů. Na druhou stranu kupované podpěry jsou dražší, ale lze počítat s vyšší životností.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat podpěru rostlin?

Při výběru opory se vždy vychází z konkrétního typu rostliny, ať už se jedná o pokojovku nebo rostliny v zahradě. Podpěry se vyrábí v různých tvarech i designech. Za zvážení stojí zejména výrobní materiál.

Jak vysoká musí být podpěra rostliny?

Výška podpěry vychází z výšky konkrétní rostliny. Je nutné vzít v potaz plný vzrůst, respektive očekávanou maximální výšku. K této je nutné přičíst ještě rezervu, protože podpěry je nutné ještě z části zapíchnout do hlíny.
Zobrazit kompletní nabídku Podpěra rostlin