Pásová bruska

Pásová bruska - pro kutila i profesionála.

ca. 2 400 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 2 300 CZK

Jak vybrat pásovou brusku?

  • Pásová bruska se vyznačuje vysokou výkonností při práci a dokáže opracovávat poměrně rychle velké plochy a odebírat větší množství materiálu než například vibrační bruska.
  • Pásové brusky jsou elektronickým nářadím, tudíž potřebují ke svému chodu elektrickou energii, kterou přeměňují ve výkon.
  • To jak velký brusný pás Vaše bruska má, je rozhodující pro to, jak rychle Vám půjde práce od ruky.

Využití

Pásová bruska se vyznačuje vysokou výkonností při práci a dokáže opracovávat poměrně rychle velké plochy a odebírat větší množství materiálu než například vibrační bruska.

Z toho důvodu se pásová bruska hodí například ve stolářské dílně, na pile a na dalších místech, kde se opracovávají velké plochy.
Nejčastěji pásovou brusku uživatelé používají na:

Tichá pomocnice
Makita 9911
  • broušení dřeva

ale můžete s její pomocí odstraňovat:

  • staré nánosy barvy
  • laku
  • či opracovávat kov.
Multifunkční
Scheppach BTS 800

Vše záleží na tom, jaký používáte brusný papír.

Výkon

Pásové brusky jsou elektronickým nářadím, tudíž potřebují ke svému chodu elektrickou energii, kterou přeměňují ve výkon. A právě výkon udávaný ve wattech (W) je pro většinu uživatelů tou nejdůležitější veličinou, kterou hodnotí při výběru brusky. Dle hodnoty výkonu, který udává výrobce k určité pásové brusce, se dají brusky dělit na tři kategorie, což znázorňuje následující tabulka i s vhodným využitím takové brusky.

Výkon brusky Hodnocení Využití Komentář
do 500 W Malé nebo slabé pásové brusky Pro výjimečné využití. Může se jednat o speciální pásovou brusku s malou brusnou plochou, pro běžnou velikost je to slabý výkon
500 až 900 W Standardní pásové brusky Hobby Optimální kombinace ceny a výkonu pro víkendové kutily, pro profi dílny s méně častým využitím.
900 W a více Profesionální pásové brusky. Profi Pro profesní využití, tam kde bruska jede i několik hodin v kuse.

Velikost brusného pásu

To jak velký brusný pás Vaše bruska má, je rozhodující pro to, jak rychle Vám půjde práce od ruky. Pamatujte na to, že s velikostí brusné plochy by měl růst i výkon motoru, abyste nekoupili poddimenzované nářadí. Poté je nutné počítat také s vyšší cenou nové brusky.

Kombinovaná
Proma BP-100
  • Nejčastěji jsou k dostání brusky s pásem o šířce 75 mm anebo 100 mm.
  • Délka brusného pásu je běžně v rozměrech 400 a 600mm, ale liší se to dle konstrukce brusky, kterou jste si zvolili.

K dostání jsou i menší brusky, které mají užší brusný pás a hodí se k broušení různých detailů nebo na dokončovací práce a jedná se spíše o pásový pilník či rašpli. Takové nástroje se většinou hodí pro opravdové profíky, kteří si rádi se svým dílem vyhrají.

Zrnitost

Zůstaňme ještě chvíli u brusných pásů a zaměřme se na jejich zrnitost. To je taky podstatný údaj, protože pásy budete určitě potřebovat v různém provedení – na prvotní opracování větší zrnitost a dokončovací práce jemnější pás. Zrnitost se značí písmenem „P“ a číslem, přičemž vyšší číslovka znamená jemnější pás.

Profesionální
Makita 9404J

Rychlost

Od výkonu brusky se odvíjí i to s jakou rychlostí je poháněn brusný pás. Samozřejmě platí, že čím rychleji běží pás, tím rychleji budete mít obroušený materiál. To je důvod proč profesionálové potřebují nejvýkonnější brusky.

Na druhé straně, pro dokončovací a dočišťovací práce potřebujete pomalejší chod, abyste neznehodnotili materiál nebo výrobek, který opracováváte. Samozřejmě je možnost koupit si výkonnou a rychlou brusku a k ní druhou pomalejší, ale uznejte sami, nebylo by jednodušší mít možnost regulovat výkon a rychlost na jedné brusce? Určitě ano, proto je lepší když si pořídíte brusku s možností měnit intenzitu broušení.

Hmotnost

Pásové brusky mívají různou hmotnost, všeobecně vzato platí, že výkonnější bruska je i těžší. U většiny zařízení platí, že čím je lehčí, tím je to lepší. U pásové brusky to platí hlavně, pokud víte, že Vás čeká především opracování na svislých plochách, tam je lehčí lepší protože se tak rychle neunavíte.

Pohodlná
Bosch PBS 75 A 0.603.2A1.020

Většina uživatelů ovšem brousí ve vodorovné poloze, v tom případě je větší hmotnost i k jistému užitku, protože působící gravitace brusku s vyšší hmotnosti více přitahuje k broušené ploše a Vy tak nemusíte vyvíjet takovou námahu.

Další užitečné prvky

Pásových brusek je na výběr mnoho, liší se kromě výkonnosti i tím, co dále nabízejí k tomu, aby se Vám s bruskou pracovalo co nejlépe.

AKU provedení

Pásová bruska pro svůj chod nutně potřebuje elektrický proud. Nejčastěji je pohnáněna pomocí kabelu, který je zapojen do sítě. Pokud, ale dopředu víte, že budete pravidelně pracovat v místech, kde není dostupná zástrčka, tak se Vám bude hodit poohlédnout se po brusce s akumulátorovým napájením.

Dřevo, kov i plast
Güde GBTS 400

AKU pásová bruska bývá dražší než běžné zařízení. Pokud tomu tak není, tak je to podezřelé a zkontrolujte si, jestli je součástí balení akumulátor a nabíječka, případně i to, jaká je kvalita akumulátoru, aby to nebyl šmejd, který budete nabíjet každou půlhodinu.
Také počítejte s tím, že AKU pásová bruska bude mít větší hmotnost a menší výkon, než obdobně velká bruska s připojením do elektrické sítě.

Odsávání

Když se kácí les, létají třísky. Když se brousí, vznikají piliny a odpad. Ten je potřeba z opracovávaného materiálu průběžně odstraňovat. K tomu je ve většině brusek vestavěn systém odsávání. Pokud bruska tento systém nemá, tak se jí obloukem vyhněte.

V případě, že s bruskou nebude pracovat příliš často a tak hledáte levnější variantu, tak si budete moci vybrat odsávání do sběrné nádoby. Pokud naopak budete brousit o sto šest a můžete utratit více, tak si můžete pořídit brusku s externím vysavačem, který sbírá odpad. Výhoda externího vysavače je především větší objem, takže ho nemusíte tak často vyprazdňovat a odsává s větší intenzitou.

Upínání papíru

Upínací systém papíru by měl být snadno přístupný, jednoduše ovladatelný a ošetřený tak, aby se od brusky co nejméně zahříval, tak abyste se při výměně papíru nespálili.

Většina brusek je vybavena upínací páčkou, kterou vysunete a povolíte, tím se povolí i papír. Po výměně naopak utáhnete a lepší brusky umí brusný papír i vycentrovat a dokonale napnout, abyste brousili rovně a rovnoměrně.

Stacionární režim

Pásové brusky mají výhodu v tom, že se dají pomocí spon připojit k pevnému podkladu, nejlépe stolu a na brusný pás, který je otočen vzhůru můžete přikládat materiál. Výhoda tohoto systému spočívá v tom, že Vás nebolí ruka z broušení a můžete oběma rukama držet materiál a pracovat přesněji.

Výrobci

Pásové brusky na trh dodávají výrobci elektronického nářadí. Jednoznačnou jedničkou na trhu je značka společnosti Makita. O něco vzadu co do známosti jména, nikoliv co do kvality jsou produkty firem Hitachi, Bosch nebo Extol.

Cena

Ceny pásových brusek se odvíjejí od výkonu brusky. V cenové hladině kolem 1000 Kč se pohybují méně výkonné brusky, určené spíše pro ty nenáročné uživatele, kteří nebrousí příliš často.

Běžná pásová hobby bruska se dá pořídit v ceně od 1500 do 4000 Kč. U brusek za tuto cenu se dá očekávat kromě vyššího výkonu i lepší vybavení, jako možnost upevnění do stacionárního režimu, náhradní brusné papíry, regulace rychlosti a podobně.

Ceny vyšší než 4000 Kč jsou typické pro brusky pro profesní využití, takže se hodí do dílen, kde pojedou několik hodin v kuse. Zároveň mívají připojení na externí vysavač a další vymoženosti, které využijí doopravdy ti, kteří brousí dennodenně. Na trhu brusky i za desetitisíce, ty jsou typické širokým pásem a sloužím k rychlému broušení velkých ploch

Otázky a odpovědi

Jaký zvolit příkon stolní pásové brusky?

Do domácích podmínek vám bude stačit příkon kolem 700 W, avšak do profesionálních dílen volte modely s příkonem minimálně 1 000 W.

Jakou brusku koupit?

Pokud vysloveně nepotřebujete speciální rozměr brusky, zůstaňte u všeobecně rozšířených rozměrů, například 75 x 457 mm, 75 x 533 mm nebo 100 x 610 mm. Bude pro Vás mnohem snazší pořídit náhradní brusný papír.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Tichá pomocnice
Multifunkční
Kombinovaná
Profesionální
Pohodlná
Dřevo, kov i plast
Image
Product
Makita 9911
Scheppach BTS 800
Proma BP-100
Makita 9404J
Bosch PBS 75 A 0.603.2A1.020
Güde GBTS 400
Odsávání prachu
Napětí
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
Brusná deska
76 mm
100 mm
300 mm
100 mm
76 mm
370 mm
Příkon
650 W
370 W
370 W
1.01 W
710 W
350 W
Oblast použití
profi
hobby
hobby
profi
hobby
hobby
Cena ca. 2 400 CZK ca. 3 700 CZK ca. 3 100 CZK ca. 4 800 CZK ca. 2 400 CZK ca. 2 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.