Planžety

Jak vybrat planžety

  • Holicí strojky lze rozdělit do dvou základních kategorií a to na frézkové nebo planžetové. Před nákupem náhradních částí je třeba vědět, které konkrétní typ strojku, potřebuje. Oba typy strojků pak mají samy o sobě své výhody i nevýhody.
  • Základním a rozhodujícím kritériem při výběru planžet je jejich kompatibilita. Vždy se týká konkrétních výrobních značek. U některých výrobců je třeba znát i typové označení strojku, protože nabízí více typů planžet.
  • Výrobců planžetových holicích strojků je celá řada. Náhradní planžety pak cenově vychází obdobně. Nejnižší pořizovací cena se pohybuje mezi 300 až 400 Kč. Nejdražší pak vždy stojí méně než 2000 Kč.

Frézky versus planžety

Holicí strojky lze rozdělit do dvou základních kategorií a to na frézkové neboli rotační a planžetové. Před nákupem náhradních dílů je tedy nutné si nejprve ujasnit, jaké jsou pro konkrétní holicí strojek potřeba.

Frézkové holicí strojky

Tento typ strojků je osazený nejčastěji třemi kruhovými holicími hlavicemi. Ty lehce kloužou po tváři a dokonale kopírují její kontury. Toto je také důvod, proč jsou doporučovány zejména mužům ostrých rysů tváře. Jednotlivé hlavice i celá hlava strojku mohou být výkyvné, díky čemuž je holení ještě efektivnější. Frézkové holicí strojky jsou považovány za výkonnější. Důvodem je fakt, že si snadněji poradí i s tvrdšími a hustými vousy nebo delším strništěm. Jsou ideální pro muže, kteří se nevěnují holení každý den. Nevýhodou je méně precizní oholení oproti planžetovým holicím strojkům. Navíc dochází k větší zátěži pokožky.

Stará podoba holícího strojku

Planžetové strojky jsou oblíbené u žen i mužů, iStock / daboost

Planžetové holicí strojky

Planžetové holicí strojky bývají někdy označovány jako fóliové holicí strojky. Na rozdíl od předchozího typu jsou vybaveny tenkou planžetou, pod kterou se schovávají břity strojku. Na planžetě jsou drobné otvory, které slouží ke směrování vousů k břitům. Základní typy těchto strojků mají jednu planžetu. Standardem už ale bývají planžety dvě. Některé luxusnější modely holicích strojků mohou disponovat i více holicími prvky najednou. Všechny typy planžetových holicích strojků nabízí dokonalé oholení. Navíc jsou šetrnější k pokožce obličeje, proto jsou vhodné i pro muže s citlivou pletí. Výhodou je také přesnější a lépe korigovatelné holení. Na druhou stranu si tyto holicí strojky umí poradit pouze s jemnějšími a řidšími vousy. Jsou velmi vhodné pro každodenní péči a to především proto, že účinně umí odstranit pouze velmi krátké vousy.

Typ holicího strojku Výhody Nevýhody
Frézkové Efektivně kopírují kontury obličeje Oholení není tak dokonalé jako u planžet
  Umí si poradit s tvrdými, hustými vousy Je více zatěžovaná pokožka tváře
  Oholí i delší strniště  
Planžetové Dokonalé oholení tváře Jsou vhodné pouze pro jemnější a řidší vousy nejlépe rovného růstu
  Práce se strojkem je přesnější Účinně odstraňují pouze velmi krátké vousy
  Jsou šetrnější k pleti  
  Vhodné pro každodenní péči  
Žena drží ruční holící strojek

Nejdůležitější je kompatibilita planžet a holících strojků, iStock / Olga Shefer

Kompatibilita planžet

Planžety je nutné pravidelně měnit. Důvodem je zachování kvality holení strojku. Planžety se postupem času opotřebovávají a stávají se méně účinnými. Při nákupu náhradních planžet je třeba respektovat několik hlavních zásad:

  • Každý výrobce holicích strojků nabízí také náhradní díly – planžety je nutné vždy kupovat od výrobce příslušného holicího strojku
  • Někteří výrobci nabízí více typů planžet – v tomto případě je nutné znát také typové označení holicího strojku, který je pro určení konkrétní planžety rozhodující

Víte, že…?

Planžety se zpravidla prodávají pouze po jednom kuse v balení. Ve výjimečných případech lze narazit na balení dvou kusů.

Výrobci a ceny náhradních planžet

Každý výrobce planžetových holicích strojků nabízí i náhradní planžety k nim:

  • Braun – jedna z nejrozšířenějších značek holicích strojků; planžety je nutné vybírat dle konkrétního typu holicího strojku; cena náhradních planžet se pohybuje v rozmezí 400 Kč až 1700 Kč
  • Panasonic – další z oblíbených značek; i v tomto případě je vhodné ověřit kompatibilitu ke konkrétnímu typu strojku; cenově se planžety pohybují mezi 300 Kč až 1500 Kč
  • Remington – náhradní planžety v tomto případě cenově vychází na 300 Kč až 1300 Kč

Náhradní planžety ale nelze prvotně vybírat podle pořizovací ceny, ale jak už bylo řečeno výše, podle výrobní značky a typu konkrétního holicího strojku.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat planžety?

ediným a tedy i hlavním kritériem při výběru planžet do holicích strojků je jejich kompatibilita. Vždy je třeba volit planžety konkrétní výrobní značky. Většinou je třeba vzít v potaz také konkrétní model holicího strojku.

Jak často je nutné planžety měnit?

U většiny holicích strojků je doporučeno vyměnit planžetu po cca 18 měsících používání. Jedná se ale o orientační časový úsek. Opotřebení zpravidla souvisí s četností holení, ale i typem a délkou vousů. Obecně se tedy doporučuje měnit planžetu ve chvíli, kdy dojde ke zhoršení kvality holení. Strojek může tahat, holit méně kvalitně apod.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.