Plenkové plavky

Pohodové koupání s kojenci i batolaty.

ca. 500 CZK
ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat plenkové plavky

  • Kojenecké plavky jsou speciální plavky, které jsou určeny pro plavání kojenců a batolat.
  • Bývají vyrobeny z měkkých, pružných a pohodlných materiálů, které zabraňují propouštění vody. Tím je dítěti zajištěno pohodlí a maminky se při koupání s malými dětmi v bazénu nemusí bát případné nepříjemné nehodě.
  • Díky pasu a nohavičkám se speciálními těsnícími lemy máte záruku, že vše zůstane uvnitř plavek.

Proč plavat s miminky

Miminkům je většinou pobyt ve vodě příjemný, aktivním přirozeným pohybem ve vodě děti získávají nové různorodé zkušenosti, osvojují si nové dovednosti, jak motorické, tak i sociální. Dítě rozvíjí komunikační schopnosti a osamostatňuje se.

Cílem kurzů kojeneckého plavání není naučit miminko plavat, ale naučit se nebát vody, osvojit si dýchání a připravit ho na vlastní výuku plavání. Plavat se pak většinou naučí ve věku čtyř až pěti let.

Neoprenové
Matuška Dena Plenka na plavání neopren
Výhody Nevýhody
Podporuje psychomotorický vývoj, koordinaci a hrubou motoriku Škodliviny, které se uvolňují z chlorované vody, dráždí sliznici, pokožku a dýchací cesty a mohou být spouštěčem astmatu
Díky otužování se posiluje imunitní systém a celková odolnost organismu Častější výskyt infekcí dýchacích cest
Plavání příznivě ovlivňuje srdeční a cévní systém Riziko vyrážek, zánětů očí a uší
Zlepšuje trávení  
Pohyb ve vodě pomáhá odstranit možné nedostatky a vady držení těla  
Prohlubuje spánek a posiluje chuť k jídlu  
Prevence proti utonutí  
Rozvíjí citové pouto mezi dítětem a rodičem  
Přispívá k dobré náladě jak dítěte, tak rodiče  

Typy plavek

Plavky určené kojencům mají podobné vlastnosti jako plenky. Jejich úkolem je nepropustit nic ven, aby nedocházelo ke znečištění vody.

Nejběžnější byly dříve jednorázové plavky, které plní stejnou funkci jako klasické jednorázové pleny. Po použití je jednoduše vyhodíte. V dnešní době je kladen důraz nejen na ekonomickou stránku věci, ale ve velké míře také na ekologii. Proto tento typ jednorázových plavkových plenek ve velkém vytlačují plavky, které je možné používat opakovaně do doby, dokud z nich miminko nevyroste.

Jednorázové plavky

Dříve byly nejčastěji používané jednorázové plenkové plavky. Jsou vhodné do bazénu i na koupaliště. Mají elastické boky pro pohodlné oblékání, kolem nožek jsou speciální gumičky, které spolu s velmi dobrou absorpcí nepropustí tekutinu. Díky vysokému pasu zabraňují protečení vody svrchu a speciální absorpční vložka nezvětšuje jejich objem.
Jednorázové plenkové plavky se díky svému provedení snadno oblékají za mokra i sucha, protože ve vodě nenasáknou. Boky se pro snadné svlékání dají roztrhnout a plenku poté zahodíte.

Na šňůrku
Bambino Mio Kojenecké plavky Whale wharf

Jsou stejně jako jednorázové plenky dodávány v různých velikostech. Každá velikost má v balení odlišný počet plavek.
Plavky vyrábí Pampers, Huggies a cena se pohybuje v závislosti na velikosti a počtu kusů v balení okolo 200 Kč.

Opakovaně použitelné plenkové plavky

Tento typ plavek je v nabídce nejrozšířenější. Vybírat můžete z mnoha provedení a materiálů. Plavky jsou k dostání již pro novorozence až po batolata. Zapínání může být pomocí patentek, což je výhodné v tom, že umožňují nastavit přesnou velikost, kterou dítě potřebuje. Materiál je uzpůsoben potřebám dětí a velmi snadno se udržuje.

Další možností jsou pak různé typy koupacích kalhotek. Ty mají vnitřní vodotěsnou vrstvu, nebo vnitřní skrytou PUL vrstvu, která nepropouští pevnou hmotu. Kalhotky zadržují pouze stolici. Některé typy jsou vybaveny nepromokavou podšívkou, která brání prosakování případné nečistoty skrz materiál. Pás lze stáhnout šňůrkou. Lze je zakoupit v několika velikostech. Jiné typy umožňují zapínání pomocí patentek, kdy při svlékání mokrých plavek cvoček rozepnete a jednoduše plavky stáhnete.

Jednorázové
Huggies Little Swimmers 2-3/3-8 kg 12 ks

Mezi jednotlivými značkami je rozdíl také v údržbě. Jsou plavky, které lze prát v pračce a sušit v sušičce. Jiné typy umožňují praní v pračce pouze bez použití aviváže. Také je nutné sušit je pouze na vzduchu. Plavky vyrobené z polyamidu a elastenu je pak nutné prát pouze ručně.

V nabídce jsou také plavky vybavené technologií, díky které vnitřní materiál skutečně odvádí nečistoty z dosahu pokožky dítěte. Většina výrobců používá materiál, který vlhkost nasákne a ta poté zůstává na vnitřní straně plavek a tedy v kontaktu s pokožkou. To může vést k opruzeninám. Patentovaný materiál Lässig odvede nečistoty mimo vnitřní stranu plavek a ty pak nezůstávají v kontaktu s pokožkou dítěte.

Mezi značky patří T-TOMI, Bambino Mio, Swim Baby, Planet wise, Bobánek a mnoho dalších. Cena těchto výrobků se pohybuje v rozmezí 250 – 400 Kč.

Na patentky
Imse Vimse – plenkové plavky, červené s kanýrkem

Neoprénové plavky

Plenkové plavky, které jsou vhodné pro koupání v přírodě nebo u moře, jsou vyrobené z neoprénu. Ten děti chrání před chladem i sluníčkem, mohou mít ochranný faktor až 50+. Do neoprénových plavek není nutné dávat žádnou jinou plenku, jsou funkční i bez ní.

Neoprén propustí pouze moč, nikoliv však stolici a tak nebude docházek k nežádoucímu efektu, kdy plenka nasákne, ztěžkne a znesnadní dětem pohyb.

Jsou vyrobeny z 1 mm pružného, elastického neooprénu s měkkým přiléhavým střihem a širokým pružným páskem, který udrží všechny nečistoty uvnitř. Široké lemy pevně obepínají nožky i bříško, ale nezařezávají se do kůže.

Plavky nepoškodí chlór ani slaná mořská voda. Jejich velkou výhodou je zejména to, že jsou pratelné, stačí je přeprat ručně, budou tedy sloužit, dokud z nich dítě nevyroste.

Plavky mají krásný design, vybírat můžete z mnoha různých vzorů a barev a jsou vyráběny v několika velikostech, které se mohou u jednotlivých výrobců trochu odlišovat. Některé značky nenabízejí velikosti plavek pro nejmenší děti a začínají až věkem 6 měsíců, tedy velikostí M.

  • XS Novorozenec 3 – 4 kg
  • S 0 – 4 měsíce 3 – 6 kg
  • M 3 – 8 měsíců 6 – 11 kg
  • L 6 – 14 měsíců 10 – 15 kg
  • XL 12 – 24 měsíců 13 – 18 kg
  • XXL batole 16+ kg

Další možností je pak neoprénové body, které udrží miminko v teple. Body se zapíná na zádech pomocí suchého zipu. Ani v tomto případě není nutná žádná další plenka.

Neoprénové plenkové plavky nabízí značka SplashAbout, Happy Nappy, Malý plavec, NeoNappies a další. Cena těchto plavek se pohybuje v rozmezí 200 – 400 Kč.

Doplňky

Co se týká doplňků, výrobci nabízí zakoupit kloboučky a slunečníky v barvě a stylu, v jakém jste pořídili plavky.
Neoprénové plavky pak můžete doplnit také o vestičku, která udrží miminko v teple a chrání je i proti sluníčku.

Víte, že…?

S miminkem můžete začít plavat hned po zahojení pupíku. V tomto období s novorozencem nenavštěvujte bazény, začínejte nejdříve v domácím prostředí, v ideálním případě za přítomnosti proškolené osoby. Ta vám ukáže, co je možné s miminkem dělat ve vodě, a poradí vám i v dalších oblastech spojených s vývojem dítěte.

Otázky a odpovědi

Jaké plavky lze používat v moři?

K moři můžete vzít prakticky jakékoliv plavky. Všechny plavky poskytnou potřebnou ochranu. Některé materiály však mohou mít v důsledku kontaktu se slanou vodou nižší životnost. Vhodné je tak přihlédnout k doporučení výrobce.

Jak se plavky perou?

Jednotlivé materiály vyžadují jiný typ praní a sušení. Některé plavky je možné prát v pračce a sušit v sušičce. Jiné typy umožňují praní v pračce pouze bez použití aviváže. K sušení pak není možné použít sušičku. Plavky vyrobené z polyamidu a elastenu je pak nutné prát pouze ručně. To jakou údržbu vámi zvolené plavky vyžadují, je uvedeno v návodu od výrobce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Neoprenové
Na šňůrku
Jednorázové
Na patentky
Image
Produkt
Matuška Dena Plenka na plavání neopren
Bambino Mio Kojenecké plavky Whale wharf
Huggies Little Swimmers 2-3/3-8 kg 12 ks
Imse Vimse – plenkové plavky, červené s kanýrkem
Barva
růžové
modré
červené
Cena ca. 500 CZK ca. 300 CZK ca. 100 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.