Nejlepší rehabilitační válce 2024 a jak vybrat
Jak vybrat rehabilitační válec
- Rehabilitační válce slouží ke cvičení i masážím. Podle typu povrchu je lze rozdělit do dvou základních kategorií a to na válce strukturované a hladké. Každý typ pak slouží k jinému účelu.
- Výběr velikosti válce je ovlivněn partiemi, na kterých bude masáž prováděna nejčastěji. Krátké válce jsou vhodné na končetiny, dlouhé válce pro masáž zádového svalstva.
- Tvrdost patří mezi subjektivní parametry. Obecně platí, že tvrdší válec poskytuje intenzivnější masáž, ale jeho použití nemusí být pro všechny osoby příjemné. Měkčí válce lze mimo masáž používat i na cvičení.
- Důležitým kritériem může být také výrobní materiál. Ten má vliv na odolnost výrobku, dále životnost, ale také pořizovací cenu.
Rehabilitační válec - náš výběr
Rehabilitační válce GymBeam
Rehabilitační válce HMS
Rehabilitační válce Spokey
Jak vybrat rehabilitační válec
Rozdělení válců dle typu povrchu
Rehabilitační masážní válce lze podle typu povrchu rozdělit na dva základní typy a to strukturované a hladké.
Válce se strukturovaným povrchem
Povrch válce může mít různou podobu od jemnější struktury až po výraznější výstupky. Strukturované válce jsou vhodné pro důkladné uvolnění svalů i v hlubších oblastech, navíc si dokáží poradit i s bolestivými místy. Masáž je intenzivní, proto dochází k uvolnění svalstva podstatně lépe než u hladké varianty.
Hladké válce
Hladké válce jsou určeny pro jemnou masáž. Obecně jsou určeny pro osoby, kterým strukturovaný válec nevyhovuje a to zejména kvůli bolesti. Dále jsou vhodné pro začátečníky, kteří se s tímto typem válce teprve seznamují. Válec podporuje rozproudění lymfy a krve. Urychluje regeneraci namáhaného svalstva. Kromě masáží jsou tyto válce vhodné také pro provádění posilovacích cviků a tréninku stability.
Válce 2v1
Válce 2v1 prakticky kombinují vlastnosti obou předchozích typů. Válec sestává z hladké spodní části a strukturované horní části, kterou lze jednoduše sundat. Tyto válce jsou navíc podstatně skladnější v případě, že je potřeba využívat oba typy.
Typ válce | Účel použití |
---|---|
Strukturovaný | Důkladné uvolnění svalů i v hlubších vrstvách |
Vhodné i pro masáž bolestivých oblastí | |
Rychlé uvolnění svalstva | |
Hladký | Jemná masáž rozproudí lymfu i krev |
Rychlejší regenerace svalstva | |
Posilovací cviky, trénink stability |
Víte, že…?
Mezi cviky, které lze na rehabilitačním válci provádět patří např. prkno, kliky, vzpor na boku, ale i dřepy. Válec se zpravidla vkládá mezi podložku a danou část těla nebo může sloužit jako opora.
Jakou zvolit velikost válce
Velikost válce vychází z toho, které partie budou primárně válcem masírovány. Válce se zpravidla vyrábí v délce od 15 cm do 90 cm.
- Kratší válce – jsou vhodné pro masáž nohou a rukou; manipulace s nimi je snazší; jsou vhodné také v případě cestování
- Dlouhé válce – využívají se např. na masáž zad; délku válce je vhodné volit podle šířky trupu; tyto válce jsou méně skladné a také se s nimi obtížněji manipuluje
Optimální tvrdost válce
To jak bude válec tvrdý, se zpravidla odvíjí od výrobního materiálu. Tvrdost jako taková má podstatný vliv na masáž a její efektivitu. Tvrdší válce poskytují intenzivnější masáž, ale zároveň je nutné počítat s tím, že pravděpodobně nebude tak příjemná jako s měkčím typem válce. Při použití této rehabilitační pomůcky ale vždy platí, že by při jejím použití neměla být pociťována bolest. Citlivější osoby by tak měly zcela jistě používat válce měkčí. Tvrdost patří mezi velmi subjektivní parametry. Navíc neexistuje sjednocená stupnice tuhosti, kterou by tolerovali všichni výrobci. Nezbývá tak než se řídit parametry uvedenými u konkrétních výrobků.
- Měkké válce – jsou vhodné pro začátečníky, kteří nemají s touto rehabilitační pomůckou žádné zkušenosti; hodí se také např. při cvičení jógy nebo pilates
- Středně tvrdé válce – představuje kompromis mezi měkkou a tvrdou variantou; masáž je citlivější a přesto se lze dostat dostatečně dostat do svalového vlákna
- Tvrdé válce – masáž je velmi intenzivní, hlubší; válec si tak dokáže poradit i s velmi zatuhlými svaly; tvrdé válce nejsou vhodné pro provádění jakýchkoli cviků; u citlivějších osob může být masáž s tímto typem válce nepříjemná až bolestivá
Z jakých materiálů se vyrábí
Výrobní materiál má vliv na vlastnosti jako je odolnost nebo životnost. Za zvážení také stojí hygienická stránka konkrétních materiálů. Rehabilitační masážní válce se zpravidla vyrábí z následujících materiálů:
- Foukaná pěna – jedná se o nejčastěji používaný materiál; válce jsou lehké; vyznačují se také nízkou pořizovací cenou; jejich nevýhodou je vsakování potu, což není z hlediska hygieny příliš žádoucí vlastnost; také jejich životnost je ze všech materiálů nejnižší
- EVA (ethylenvinylacetát) – jedná se o typ plastu; válce patří mezi dražší, ale také odolnější; mezi jeho další vlastnosti patří nízká váha a dobrá ohebnost a pružnost; výhodou je také vysoká nosnost, která se pohybuje až do 100 kg; materiál je snadno omyvatelný a nevsakuje pot
- EVAR – jedná se o obdobu předchozí varianty, na rozdíl od EVA materiálu tento navíc obsahuje přídavek gumy
- Pevný polystyren – jedná se o hybridní válce, které představují jakýsi kompromis mezi životností, odolností i měkkostí předchozích materiálů; doporučuje se zejména začátečníkům