Plynový kotel

Moderní vytápění domácnosti.

ca. 29 900 CZK
ca. 38 600 CZK
ca. 79 700 CZK
ca. 41 100 CZK
ca. 30 300 CZK

Jak vybrat plynový kotel

 • vhodnější je účinnější kondenzační kotel
 • moderní kotle jsou vybaveny ventilátorem
 • plynový kotel využijete také pro ohřev vody, vyberte vhodný způsob
 • nezapomínejte na pravidelnou revizi

Kondenzační nebo klasický?

Ještě předtím, než se začnete přehrabovat v záplavě různorodých modelů, měli byste mít jasno v otázce, zda zvolíte klasický nebo kondenzační typ. V současné době odborníci obvykle zákazníkům doporučují pořízení kondenzačních kotlů, jež se od svých klasických protějšků zásadním způsobem liší:

 • Vyšší účinnost vlivem využití části odpadního tepla a spalin
 • Vzniklý kondenzát nutno odvést do odpadu
 • Maximální účinnost při nižších teplotách
 • Nelze je připojit na klasické komínové systémy
 • Vysoká pořizovací cena
S průtokovým ohřevem
Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE 7736901573

Majitelé velkých a nepříliš úsporných domů by s pořízením kondenzačního systému neměli dlouho otálet. Pomůže uspořit až 20 % nákladů za provoz, což může v průběhu několika let vydat na pořádnou sumičku. Minimálně se vám vrátí cenový rozdíl mezi klasikou a kondenzací.

Komín nebo turbo?

V souvislosti se způsobem odtahu spalin jsou na výběr dvě základní řešení – komín a turbo. Klasický komínový kotel odvádí spaliny komínem, jež musí být ze zákona podrobován pravidelné revizi. Místnost musí být dostatečně větrána tak, aby nedocházelo k nahromadění nebezpečných látek na malém prostoru.

Naproti tomu modernější turbo kotle jsou vybaveny ventilátorem prohánějícím spaliny přes trubky odkouření. Ty mohou vést podobně jako komín svisle střechou, případně ústit ze zdi. Ventilátory samostatně nasávají vzduch z venkovního prostoru, díky čemuž nepotřebují narozdíl od komínů žádný přívod vzduchu. Obecně platí, že kondenzační komíny jsou vzhledem ke vzniku kapalného kondenzátu navrhovány vždy v turbo variantě.

Se zásobníkem vody
Thermona Therm 20 LXZE.A + OKH 100 NTR/HV
Typ Výhody Nevýhody
Komín – odvod spalin komínem – nutnost větrat místnost
    – nutnost provádět revizi
Turbo – kotel s ventilátorem  
  – nasávání venkovního vzduchu  

Způsob ohřevu vody

Rozhodli jste se služeb plynového kotle využít i pro ohřev vody? V tom případě před vámi vyvstává další otázka v podobě konkrétního způsobu jejího zahřívání. V současné době se rozlišují tři základní systémy, z nichž každý je užitečný pro jiný druh domácnosti:

 • Průtokový ohřev vody – drobné rozměry, okamžitý ohřev protékající vody, nepřetržitá dodávka, omezený průtok, vhodný do menších domácností
 • Integrovaný zásobník vody – drobný zásobník vody, možnost čerpat teplou vodu z více míst současně, nízká kapacita
 • Sestava kotle a zásobníku – spojení s bojlerem mimo kotel, dostatečná kapacita, široká nabídka velikostí podle počtu osob v domácnosti

Víte, že…?

Průtokový ohřev a integrovaný zásobník vody jsou užitečné pouze v maximálně dvoučlenných domácnostech. Vícečlenné rodiny by měly zvolit klasickou sestavu kotle a rozměrnější nádoby na vodu. Jinak budou hádky o teplou vodu na denním pořádku.

Stacionární
Vaillant VCC 206/4-5 150 ecoCOMPACT

Výkon

Nejdůležitějším parametrem je bezesporu výkon kotle. Ten by měl dosahovat takových hodnot, aby pokryl energetickou spotřebu domu a současně nabízel dostatečnou rezervu. Běžně se počítá s 1 000 W na 20 m2. Tento údaj ovšem platí pro moderní budovy s izolací. Staré domy spotřebují klidně i trojnásobné množství energie, čemuž musí odpovídat i výkon zvoleného zařízení.

Umístění

Nezapomínejte brát ohled i na adekvátní umístění kotle, jež by mělo vyplývat z přirozených dispozic zvolených prostor. Vybírat můžete hned ze dvou variant podle stylu montáže:

 • Závěsné systémy – montáž na stěnu, malé nároky na prostor, možnost umístění do obytných prostor
 • Stacionární systémy – samostatně stojící systémy s nádobou na ohřev vody, nízká úspornost, umístění v samostatných kotelnách
Účinné čerpadlo
Protherm Panther Condens 24/25 KKV -A

Volba konkrétního modelu a způsobu umístění by měla vždy záviset na vašich konkrétních požadavcích. Potřebujete-li vytopit drobnou bytovou jednotku a na ohřev vody užíváte elektřinu, bude samostatná kotelna představovat zbytečný luxus. Naopak obrovská vila s několika umyvadly vyžaduje trochu jiné množství energie i teplé vody.

Regulace výkonu

Chcete si přesně nastavit požadovanou teplotu vzduchu v místnosti? Díky praktickým termostatům to není problém. S nástupem moderních technologií se stále více prosazují elektronické systémy důmyslně monitorující i další údaje v pokoji. Zejména starší osoby ovšem mnohdy odrazují svou relativní složitostí. Nemusí si ovšem zoufat, neboť na trhu se běžně nacházejí i klasická kolečka s ukazatelem teplot.

Revize

Vzpomněli jste si, že jste již několik let nenechali provést revizi svého plynového kotle? Okamžitě tuto chybu napravte! Revize si obvykle vyžádají částku od 500 do 2 000 korun. Odměnou vám ovšem bude jistota, že všechno funguje tak, jak má. Odbornou kontrolu si vyžádejte při jakýchkoliv pochybnostech o správném fungování systému.

Elegantní
Baxi Duo-tec Compact E 24

Víte, že…?

Doporučujeme potřebu revizí neignorovat. Vytápění plynem je sice velice komfortní, ale při nedostatečné opatrnosti může být i nebezpečné. Pravidelné revize vám napomohou omezit riziko tragédie na minimum. A to za nějakou tu tisícovku jistě stojí.

Nejvýznamnější značky

Patrně sami tušíte, že plynový kotel se nevyplatí hledat někde na tržnici nebo bleších trzích. Naprostá spolehlivost a dokonalá montáž jsou totiž i přes pokročilé bezpečnostní prvky základem zajišťujícím ochranu vašeho majetku a zdraví. Nabízejí-li vám vaši známí starší kotel z druhé ruky, raději zpozorněte a nechejte odborníka, aby jej důkladně prověřil. V případě, že si zajišťujete nové topení, nechte si vhodný model doporučit.

Jestliže u elektroniky, oděvů a čehokoliv jiného dáváte šanci méně známým výrobcům, kteří vás někdy dovedou mile překvapit, u plynových kotlů buďte nekompromisní. Jedině se zařízením pocházejícím z dílny léty a odbornými komisemi ověřené společnosti budete mít dostatečnou jistotu, že všechno bude fungovat tak, jak má. Mezi takové společnosti patří kupříkladu Viadrus, Vaillant, Protherm, Baxi, Viesmann nebo Thermona. Jakost a 100% funkčnost svých produktů deklarují příslušnými certifikáty.

Cena

Závěrem vás rozhodně nepřipravíme ani o klasické cenové okénko. Jelikož nákup kotle představuje investici na mnoho let, považujte finanční hledisko za orientační. My jsme nabídku dostupných modelů náležitě prozkoumali a stanovili několik cenových intervalů. V nich se setkáte s výrobky podobných vlastností:

 • Do 30 000 Kč
 • 30 000–45 000 Kč
 • Nad 45 000 Kč

Cena do 30 000 Kč

Zástupce nejnižší skupiny zakoupíte za finanční obnos nepřesahující hranici 30 000 korun. Jedná se o kotle do výkonu 26 kW určené do středně velkých domácností, případně menších starých domů. Dražší kusy jsou vybaveny integrovanou nádrží pro ohřev vody, všechny pak podporují připojení k samostatné nádobě. Jednoznačně dominují moderní kondenzační systémy, což svědčí o tom, že klasika je pomalu ale jistě odsouvána na smetiště dějin.

Levnější kotle se standardně montují na zeď, neboť jejich hmotnost nepřesahuje hranici 90 kg. Pro výrobu konstrukce se standardně užívá ocel vyznačující se vysokou odolností proti korozi a vnějším vlivům.

Cena od 30 000 do 45 000 Kč

Následující užší rozmezí představuje jakousi střední třídu. Výkon se pohybuje v rozmezí od 20 do 45 kW, což již plně dostačuje k odpovídajícímu vytopení rozměrného domu. Všechny modely podporují ohřev užitkové vody prostřednictvím vestavěných nádob nebo bojlerů. I zde je samozřejmostí montáž na stěnu, kotelnu nepotřebujete. Jednoznačně dominuje ocelový materiál, v některých případech je ovšem nahrazen hliníkem. Ten se pyšní podobnou odolností při současném zachování nižší hmotnosti.

Cena nad 45 000 Kč

Olymp v oblasti plynových kotlů začíná na 45 tisících. Zde dostupné modely se pyšní výkonem přesahujícím i 45 kW, jenž plně dostačuje pro vytopení menší bytovky. Takto výkonná zařízení ovšem vyžadují umístění v samostatné místnosti – kotelně. Hliník a ocel se vyskytují zhruba půl na půl, takže záleží na tom, které provedení preferujete. Z hlediska životnosti mezi nimi nejsou příliš velké rozdíly. O tom, že se uplatňuje výhradně kondenzační princip asi nemusíme dlouho referovat.

Otázky a odpovědi

Jakou účinnost má plynový kotel?

Plynové kotle jsou v současné době zastoupeny pouze v kondenzační podobě. Uváděná účinnost je 98 %. V případě běžného kotle je uváděna účinnost okolo 84 % a nízkoteplotní kotle se mohou pyšnit účinností do 89 %. Kondenzační kotle jsou schopny využívat teplo, které je obsažené ve spalinách. To v případě jiných kotlů odchází nevyužité komínem.

Jsou plynové kotle bezpečné?

Plynový kotel kvalitního výrobce bude splňovat veškeré požadavky na bezpečný chod dle platných předpisů. O hospodárný chod se postará regulace výkonu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
S průtokovým ohřevem
Se zásobníkem vody
Stacionární
Účinné čerpadlo
Elegantní
Image
Product
Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE 7736901573
Thermona Therm 20 LXZE.A + OKH 100 NTR/HV
Vaillant VCC 206/4-5 150 ecoCOMPACT
Protherm Panther Condens 24/25 KKV -A
Baxi Duo-tec Compact E 24
Hloubka
300 mm
693 mm
344 mm
Hmotnost
37 kg
1001 kg
37.1 kg
Šířka
430 mm
599 mm
418 mm
Výkon
25.2 kW
20 kW
20 kW
26.1 kW
19.4 kW
Výška
725 mm
1640 mm
740 mm
Ohřev užitkové vody
Příkon
22.2 kW
Cena ca. 29 900 CZK ca. 38 600 CZK ca. 79 700 CZK ca. 41 100 CZK ca. 30 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.