Pojišťovací ventil

S tímto zařízením můžete být v klidu.

ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat pojišťovací ventil

  • Všude, kde hrozí riziko překročení tlaku, se využívá pojistný či pojišťovací ventil.
  • Aby pojistný ventil správně plnil svou funkci, je potřeba se při výběru řídit hlavně druhem média.
  • Pojišťovací ventil se vyrábí z různých materiálů.
  • Velikost závitu se řídí tzv. trubkovým závitem, který platí mezinárodně a uvádí se v palcích. Při koupi si tedy vybíráte velikost 1″, 1/4″, či 3/4″, aj.

Typ

Aby pojistný ventil správně plnil svou funkci, je potřeba se při výběru řídit hlavně druhem média. Dnes můžete vybírat ventil pro:

  • Stlačený vzduch: Mimo vzduchu ho lze využít i na inertní plyny. Vyrábí se ve třech variantách s volným odfukem, s vnějším závitem a se zavzdušněním. Při koupi obdržíte ventil nastavený na požadovaný tlak, který je opatřený plombou.
  • Odpouštění vody: Pojišťovací ventil pro odpouštění vody má rohový tvar s vnitřními závity. Lze ho použít i na jiné kapaliny, které jsou nehořlavé a nejedovaté. Ventil je již od výrobce nastaven na požadovaný tlak 0,1 bar.
  • Odpouštění páry: Stejně jako pojišťovací ventil na vodu má i tento rohový tvar. Shoduje se i stejně nastavený tlak. Tento ventil není opět jen na vodu, ale i na horké plyny.
1/2" 2,5bar
Caleffi 311 Pojišťovací ventil 1/2″ 2,5bar

Mimo vzduchu, plynu a kapaliny poslouží pojišťovací ventil i pro sypké hmoty.

Materiál pojišťovacího ventilu

Když už jsme si představili, na co všechno můžeme ventil použít, je na čase podívat se na výrobní materiál. Nejčastěji používané uvádíme v tabulce.

Typ materiálu Popis
Nerezová ocel Tento výrobní materiál byl schválen pro pojišťovací ventily určené pro vzdušné plyny, páry a kapalné kryogenní plyny.
  Pracovní teplota: -196 °C až +150 °C
  Prodává se odmaštěný a čistý tak, aby se dal použít pro kyslík.
Litina Velké pojišťovací ventily určené na vzduch a jiné neagresivní látky.
  Pracovní teplota: -10 až +200 °C
Nerez Určen pro všechny typy plynů a kapalin.
  Pracovní teplota: -196 / +305 °C

Mimo výše uvedené se rovněž setkáte s ventily vyrobenými z chromové a ušlechtilé oceli, bronzu a mosazi či kombinací materiálů. Ale pozor, nezapomeňte vnímat typ pojišťovacího ventilu a materiálu komplexně tak, abyste použili ten správný.

K jištění bojleru
KLUM Ventil pojišťovací pro bojler, 1/2″, MxF, 6 bar – CR188B

Víte, že…?

U většiny ventilů narazíte na označení „vhodné inertní plyn“. Pod tímto pojmem se skrývají plyny netečné, tedy takové, které nepodléhají chemickým reakcím. Mezi nejznámější patří dusík.

Velikost závitu

Velikost závitu se řídí tzv. trubkovým závitem, který platí mezinárodně a uvádí se v palcích. Při koupi si tedy vybíráte velikost 1″, 1/4″, či 3/4″, aj. Původně se tak označoval vnitřní průměr trubky, dnes se však jedná jen o technický parametr.

Certifikace pojišťovacích ventilů

Dnešní příspěvek je věnován zařízením, které regulují tlak. Proto je třeba u jeho instalace přemýšlet. Nicméně hodně vám napoví i jeho atestace a certifikace TÜV. Jediné co se od vás očekává, je instalace ventilu tam, kde k němu bude snadný přístup pro jeho revizi.

Provozní teplota -30÷ 180°C
Caleffi SET – odvzdušňovací ventil, manometr, pojišťovací ventil 1″ 3bar 950

Víte, že…?

Revize ventilu se provádí vždy společně s revizí tlakové nádoby. Jednotlivé revize se neprovádí, jelikož to přináší mnoho dalších starostí navíc.

Jak jsme již uvedli, kvalitní ventil je takový, jenž nese atestaci a certifikaci TÜV. Pro lepší pochopení uvádíme ukázku včetně označení se smyšlenými údaji, které postupně rozvineme.

TÜV SV 96 111 22 D/G/F 0,33 4
SV = pojišťovací ventil
96 = rok kdy došlo ke schválení typu
111 = číslo typového schválení
22 = průtočný průměr před sedlem v mm (nejmenší)
D/G/F = typ látky – D (pára), G (plyn), F (kapalina).
0,33 = zaručený výtokový součinitel
4 = nastavený otevírací přetlak v barech

Standard ISO 228
Caleffi Pojišťovací ventil SOLAR 3/4″ 4bar 974

Cena

Pořizovací náklady u pojišťovacího ventilu jsou velmi různé od pořízení za „pár stovek“ až do řádu tisíce korun. Cenu ovlivňuje jednak použitý materiál, druh média a místo, kam budete ventil instalovat, doma či do provozu.

Cena do 500 Kč

Zde se nachází již zmíněné pojišťovací ventily „za pár stovek“. Jsou určené zejména do domácností, např. pro instalaci k bojleru aj., většinou do velikosti 1″.

Cena od 500 Kč do 1 500 Kč

Profesionálnější ventily do provozu se pohybují kolem 1 000 Kč. Většinou jsou vyrobeny z mosazi.

Klum, Ventil pojišťovací pro bojler, 3/4″, MxF, 6 bar CR188D

Cena nad 1 500 Kč

V této kategorii jsou ventily z oceli, nerezu, litiny aj. Jejich cena se pak naopak může vyšplhat až k částce 5 000, kdy je velikost např. 3″.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí pojišťovací ventil?

Všude, kde hrozí riziko překročení tlaku, se využívá pojistný či pojišťovací ventil. Jakmile dojde k přetlaku, mělo by dojít k instalaci správného zařízení, jenž umí odpustit a odvést nadbytečný tlak pryč. Možná vám to nyní přijde jednoduché, vzít pojistný ventil, provést montáž, ale pozor, tak jednoduché to není. Potřebujete hlavně vědět, jaký ventil na jaké médium použít.

Jakou značku vybrat?

I pojišťovací ventil má svoji vlastní značku. Zcela jistě nebude tak důležitá jako např. u oblečení. Nicméně pokud si každý z nás něco oblíbí, vždy intuitivně preferuje něco, co už zná. Jak jsme dnes již několikrát uvedli, důležitá je hlavně certifikace. Kvalitní značky jsou např. Herose, Caleffi, či Slovar.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
1/2" 2,5bar
K jištění bojleru
Provozní teplota -30÷ 180°C
Standard ISO 228
Image
Produkt
Caleffi 311 Pojišťovací ventil 1/2″ 2,5bar
KLUM Ventil pojišťovací pro bojler, 1/2″, MxF, 6 bar – CR188B
Caleffi SET – odvzdušňovací ventil, manometr, pojišťovací ventil 1″ 3bar 950
Caleffi Pojišťovací ventil SOLAR 3/4″ 4bar 974
Klum, Ventil pojišťovací pro bojler, 3/4″, MxF, 6 bar CR188D
Výrobce
Caleffi
Klum
Caleffi
Caleffi
Klum
Materiál
mosaz EN 12165 CW617N
Mosaz poniklovaná
mosaz
mosaz
niklovaná mosaz
Cena ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 1 700 CZK ca. 900 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.