25 nejlepších pojišťovacích ventilů 2023
S tímto zařízením můžete být v klidu.
Jak vybrat pojišťovací ventil
- Všude, kde hrozí riziko překročení tlaku, se využívá pojistný či pojišťovací ventil.
- Aby pojistný ventil správně plnil svou funkci, je potřeba se při výběru řídit hlavně druhem média.
- Pojišťovací ventil se vyrábí z různých materiálů.
- Velikost závitu se řídí tzv. trubkovým závitem, který platí mezinárodně a uvádí se v palcích. Při koupi si tedy vybíráte velikost 1″, 1/4″, či 3/4″, aj.
Pojišťovací ventil - náš výběr


Pojišťovací ventily 34

Pojišťovací ventily12

Pojišťovací ventily Caleffi
Pojišťovací ventily KLUM




Jak vybrat pojišťovací ventil
Typ
Aby pojistný ventil správně plnil svou funkci, je potřeba se při výběru řídit hlavně druhem média. Dnes můžete vybírat ventil pro:
- Stlačený vzduch: Mimo vzduchu ho lze využít i na inertní plyny. Vyrábí se ve třech variantách s volným odfukem, s vnějším závitem a se zavzdušněním. Při koupi obdržíte ventil nastavený na požadovaný tlak, který je opatřený plombou.
- Odpouštění vody: Pojišťovací ventil pro odpouštění vody má rohový tvar s vnitřními závity. Lze ho použít i na jiné kapaliny, které jsou nehořlavé a nejedovaté. Ventil je již od výrobce nastaven na požadovaný tlak 0,1 bar.
- Odpouštění páry: Stejně jako pojišťovací ventil na vodu má i tento rohový tvar. Shoduje se i stejně nastavený tlak. Tento ventil není opět jen na vodu, ale i na horké plyny.
Mimo vzduchu, plynu a kapaliny poslouží pojišťovací ventil i pro sypké hmoty.
Materiál pojišťovacího ventilu
Když už jsme si představili, na co všechno můžeme ventil použít, je na čase podívat se na výrobní materiál. Nejčastěji používané uvádíme v tabulce.
Typ materiálu | Popis |
---|---|
Nerezová ocel | Tento výrobní materiál byl schválen pro pojišťovací ventily určené pro vzdušné plyny, páry a kapalné kryogenní plyny. |
Pracovní teplota: -196 °C až +150 °C | |
Prodává se odmaštěný a čistý tak, aby se dal použít pro kyslík. | |
Litina | Velké pojišťovací ventily určené na vzduch a jiné neagresivní látky. |
Pracovní teplota: -10 až +200 °C | |
Nerez | Určen pro všechny typy plynů a kapalin. |
Pracovní teplota: -196 / +305 °C |
Mimo výše uvedené se rovněž setkáte s ventily vyrobenými z chromové a ušlechtilé oceli, bronzu a mosazi či kombinací materiálů. Ale pozor, nezapomeňte vnímat typ pojišťovacího ventilu a materiálu komplexně tak, abyste použili ten správný.
Klum Ventil pojišťovací pro bojler, 3/4", MxF, 6 bar, se zpětnou klapkou - CR188G
Víte, že…?
U většiny ventilů narazíte na označení „vhodné inertní plyn“. Pod tímto pojmem se skrývají plyny netečné, tedy takové, které nepodléhají chemickým reakcím. Mezi nejznámější patří dusík.
Velikost závitu
Velikost závitu se řídí tzv. trubkovým závitem, který platí mezinárodně a uvádí se v palcích. Při koupi si tedy vybíráte velikost 1″, 1/4″, či 3/4″, aj. Původně se tak označoval vnitřní průměr trubky, dnes se však jedná jen o technický parametr.
Certifikace pojišťovacích ventilů
Dnešní příspěvek je věnován zařízením, které regulují tlak. Proto je třeba u jeho instalace přemýšlet. Nicméně hodně vám napoví i jeho atestace a certifikace TÜV. Jediné co se od vás očekává, je instalace ventilu tam, kde k němu bude snadný přístup pro jeho revizi.
Víte, že…?
Revize ventilu se provádí vždy společně s revizí tlakové nádoby. Jednotlivé revize se neprovádí, jelikož to přináší mnoho dalších starostí navíc.
Jak jsme již uvedli, kvalitní ventil je takový, jenž nese atestaci a certifikaci TÜV. Pro lepší pochopení uvádíme ukázku včetně označení se smyšlenými údaji, které postupně rozvineme.
TÜV SV 96 111 22 D/G/F 0,33 4
SV = pojišťovací ventil
96 = rok kdy došlo ke schválení typu
111 = číslo typového schválení
22 = průtočný průměr před sedlem v mm (nejmenší)
D/G/F = typ látky – D (pára), G (plyn), F (kapalina).
0,33 = zaručený výtokový součinitel
4 = nastavený otevírací přetlak v barech
Cena
Pořizovací náklady u pojišťovacího ventilu jsou velmi různé od pořízení za „pár stovek“ až do řádu tisíce korun. Cenu ovlivňuje jednak použitý materiál, druh média a místo, kam budete ventil instalovat, doma či do provozu.
Cena do 500 Kč
Zde se nachází již zmíněné pojišťovací ventily „za pár stovek“. Jsou určené zejména do domácností, např. pro instalaci k bojleru aj., většinou do velikosti 1″.
Cena od 500 Kč do 1 500 Kč
Profesionálnější ventily do provozu se pohybují kolem 1 000 Kč. Většinou jsou vyrobeny z mosazi.
Cena nad 1 500 Kč
V této kategorii jsou ventily z oceli, nerezu, litiny aj. Jejich cena se pak naopak může vyšplhat až k částce 5 000, kdy je velikost např. 3″.
Otázky a odpovědi
Kdy se hodí pojišťovací ventil?
Jakou značku vybrat?
Různé typy produktů porovnejte zde.