Policový systém

Jak vybrat policový systém

  • Policový systém představuje komplexní řešení úložných míst, který sestává z různého počtu různě sestavených polic. Může se jednat o klasické volně stojící regály i propracované závěsné systémy.
  • Mezi nejčastější materiály, ze kterých se policové systémy vyrábí, patří dřevo, kov nebo plast.
  • Základním technickým parametrem je nosnost systému, která udává maximální možné zatížení.

Typy podle způsobu instalace

Do policového systému je možné zařadit de facto jakékoli regály, police, skříňky a další, které efektivně řeší úložný prostor v dané místnosti. Obecně lze policové systémy rozdělit podle způsobu instalace do dvou základních kategorií.

Regál

Do policových systémů lze zařadit různé regály, iStock / Samet Inan

Pevný policový systém

V tomto případě se prakticky jedná o policový systém, který má přesně dané rozměry jak konstrukce, tak polic. Vyrábí se v různých verzích, ale vyznačuje se poměrně malou variabilitou. Typickým příkladem jsou volně stojící regály, které se hodí k umístění zejména samostatně do běžně řešených místností. U atypických půdorysů místností může být při sestavování tohoto systému problém.

Policový systém na zeď

Tato varianta nabízí již poměrně širokou variabilitu v různých řešení a sestavování systému. Podle způsobu konstrukce pak mohou mít jistá omezení, ale existují i varianty, které jsou opravdu všestranné.

  • Systémy s omezenou variabilitou – je tvořen kovovými stojnami, ty se instalují přímo do zdi a následně se do nich vkládají nosníky pro police; Jejich umístění je ale poměrně omezené a systém jako takový neumožňuje uložení předmětů s nestandardními rozměry
  • Všestranné policové systémy – sestávají ze závěsných panelů; instalujíc se na zeď prostřednictvím speciálních lišt; panely lze upravovat podle konkrétních potřeb, umožňují tedy prakticky pokrytí celé stěny; kromě polic lze do panelu použít i jiné závěsné prvky; tento systém umožňuje také případnou změnu v rozložení úložných prvků

Víte, že…?

K nástěnným policovým systémům existuje široká škála příslušenství. Kromě závěsných polic je možné dokoupit nejrůznější háky, držáky, košíky a boxy atd. To vše dohromady umožňuje sestavit opravdu efektivní prostor k uložení téměř čehokoli.

Pohled na regál

Policové systémy mohou být dřevěné, kovové i plastové, iStock / Wirestock

Z čeho se vyrábí

Výběr materiálu ovlivňuje např. účel použití nebo umístění systému. Pro policové systémy se nejčastěji používá dřevo, kov nebo plast.

Dřevěné systémy

Dřevo je přírodní materiál, který je zároveň velmi dekorativní. Z tohoto důvodu jsou tyto policové systémy vhodné i do obytných místností v domech, bytech nebo chalupách. Své místo si ale najdou i v jiných prostorách. Zpravidla se používá masivní dřevo, které pro zajištění delší životnosti ošetřeno vhodným nátěrem. To je důležité zejména, pokud je systém použitý v místech s vysokou vlhkostí. Také je nutné počítat s nižší flexibilitou při sestavování polic.

Kovové systémy

Základními vlastnostmi kovových policových systémů je pevnost, stabilita a zpravidla také vysoká nosnost. Na výrobu se používá ocelový plech, který může být surový nebo pozinkovaný. Tento typ polic se uplatní zejména v různých dílnách, garážích, skladech, obchodech atd. Do obytných místností se příliš nehodí, protože po estetické stránce moc nevynikají. Také se příliš nehodí do míst s vysokou vlhkostí, protože mohou časem začít korodovat.

Plastové systémy

Na výrobu kvalitních policových systému se používá tvrzené PVC a jeho hlavní výhodou je odolnost vůči jakékoli vlhkosti. Výrobky mohou mít navíc poměrně zajímavý design, proto jsou vhodné prakticky kamkoli od obytných místností až po komerční využití. Velkou výhodu pak přestavuje velmi snadná údržba. V případě plastových polic je ale nutné si dát pozor na nekvalitní výrobky. Ty se mohou vlivem vyšších teplot např. deformovat, což snižuje jejich životnost.

Výrobní materiál Klady Zápory
Dřevo Přírodní, dekorativní materiál Náročnější údržba
  Vhodné i do obytných místností Nevhodné do míst s vyšší vlhkostí
Kov Pevná konstrukce s vysokou stabilitou Esteticky méně zajímavá varianta
  Vysoká nosnost Ve vlhku může korodovat
Plast Odolnost vůči vlhkosti Nutné si dát pozor na nekvalitní plasty
  Snadná údržba  
Průmyslové regály

Nejdůležitějším parametrem je nosnost polic, iStock / Jason Finn

Nosnost

Nosnost je hodnota, která říká, jaké maximální zatížení daný výrobek snese, aniž by došlo k jeho poškození. U policových systémů je většinou rozhodující výrobní materiál, ale i konstrukční zpracování.

  • Obecně mají nižší nosnost systémy dřevěné nebo plastové. V jejich případě bývá maximální zatížení jedné police do cca 45 kg.
  • Vyšší zatížení také někdy vyžaduje ukotvení systému do zdi, jinak hrozí jeho případné zřícení.
  • Nejvyšší nosností se vyznačují ocelové systémy. Zde se nejvyšší hodnoty pohybují v řádech stovek kilogramů.
  • Specifickou kategorií z hlediska nosnosti jsou nástěnné policové systémy, které mohou v některých případech zvládnout i 200 kg/m2.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat policový systém?

Z konstrukčního hlediska lze vybírat z pevně daných regálových systémů nebo zvolit velmi variabilní nástěnný policový systém. Mezi hlavní kritéria pak patří výrobní materiál a nosnost.

Kde všude lze policové systémy používat?

V případě policových systémů není z hlediska místa určení žádné omezení. Zpravidla záleží na typu systému, případně jeho vzhledu. Ten je důležitý zejména pokud bude systém sloužit v obytných místnostech. Policové systémy se dále hodí např. do garáží, dílen, šaten, obchodů atd.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.