Polohovací rošt

Prodlouží životnost Vaší matrace.

ca. 2 900 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 2 500 CZK

Jak vybrat polohovací rošt

  • Při nákupu nové postele se kromě kvalitní matrace zaměřte také na vhodný rošt, který má, oproti pevné desce, několik nesporných výhod. Jednou z nich je, že se díky němu vaše matrace hned tak neproleží.
  • Polohovací rošt je dostatečně prodyšný, takže zamezí případnému vzniku plísní.
  • Zaměřit se můžete na způsob zpracování, rozměry, ale také právě na možnost polohování.

Typy

Základní rozdělení roštů je následující

Typ Popis
Lamelové Odpružené lamely vyrobené z umělých materiálů nebo ze dřeva (bříza, buk)
  Rošty jsou pružné, prodyšné, zajišťují rovnoměrné rozložení váhy, tím prodlouží i životnost matrace
  Víc lamel znamená také větší odolnost a lepší rozložení váhy
  Jako standardní počet se uvádí 28 lamel, ale může jich být i více
Laťkové Smrkové nebo březové laťky jsou spojeny popruhem
  Hodí se zejména pod tužší pěnové nebo pružinové matrace
  Tento typ roštu nepruží, ale vyznačuje se svou pevností
  Zajišťuje dostatečnou prodyšnost a tedy i ochranu před vznikem plísní
  Vzdálenost mezi pevnými latěmi by měla být maximálně 4 – 6 cm
  Patří k levnějším variantám
Segmentové Jiné označení je talířkové nebo destičkové
  Rošt je sestaven z většího počtu pevně spojených segmentů (talířků, destiček)
  Vhodný pro všechny matrace
  Rošty s vysokou nosností

Polohování

Statické rošty patří zcela jistě mezi ty levnější, ale někdy je lépe si připlatit a zvolit takový rošt, který nabízí možnost polohování. Je to investice, která se vyplatí i do budoucna. Pokud již máte koupenou matraci, je dobré si také ověřit její kompatibilitu s roštem. Ne každý model totiž polohování umožňuje (např. pružinová matrace).
Samotné polohování může probíhat v různých variantách.

Stabilní
Ahorn Primaflex HN 200 x 90 cm

Ruční

Nejčastěji se jedná o nasazení vzpěry do drážek. Polohovat je možné horní část roštu v oblasti hlavy nebo naopak spodní část u nohou. U některých modelů je umožněno nastavit obě části, u jiných pak pouze jednu nebo druhou.

Motorové

Touto možností disponují zejména moderní rošty a jedná se o polohování díky ovladači. Ten může být v drátové nebo bezdrátové variantě. Kvalitní rošt poznáte podle toho, že má záložní zdroj. Díky němu se rošt, v okamžiku výpadku proudu, vrátí do původní polohy. Pro tento typ roštu je nejvhodnější matrace z paměťové pěny. Rošt s motorovým polohování je vhodný především pro seniory a jiné osoby s omezenou pohyblivostí.

Výklopné

Využívá se u postelí, které mají úložný prostor. Rošty mají pístový mechanismus, který zajistí pohodlný přístup k uloženým věcem. Výklop je umístěn na boku nebo v oblasti dolních končetin.

Pro tuhé matrace
DPV Masiv Double Flex 200 x 90 cm

Rozměry

Délka roštu je dána délkou postele. Rošt je i přes dané rozměry vždy o 0,5 cm užší a 2 cm kratší na obou stranách. Díky tomu je zajištěno snadné vložení roštu do postele. Maximální šířka se udává 140 cm. U větších velikostí se vždy jedná o rošty dva. V případě, že si necháváte vyrobit postel nebo matraci na zakázku, je dobré tak učinit i u roštu.

Nosnost

Tento parametr je dobré stejně jako u jiných výrobků akceptovat. V první řadě je vhodné ověřit si nosnost vaší postele. Zde je nutné k vaší váze připočítat také hmotnost roštů. Ta se může pohybovat mezi 15 – 27 kg dle zvolené varianty (např. motorové rošty jsou těžší).

  • U samotných roštů se nosnost pohybuje mezi 80 – 160 kg, přičemž je dobré nechat si dostatečnou rezervu. Nejnižší údaje mají laťkové rošty, nejvyšší nosností disponují rošty segmentové. Nosnost ovlivňuje počet lamel nebo roštů, dále jejich šířka, tloušťka a velikost mezer mezi nimi.
Lamelový
I-matrace Double T5 HN 200 x 90 cm

Víte, že…?

Údržba roštu spočívá v tom, že ho minimálně dvakrát ročně otřete a vysušíte. U polohovatelných roštů je nutné čas od času promazat jeho pohyblivé části olejem k tomu určeným.

Ceny a výrobci

  • Ručně polohovatelné lamelové rošty se pohybují v cenové relaci od 1500,- Kč do 17500,- Kč. U téhož typu roštu, ale v případě polohování prostřednictvím motoru se cena může vyšplhat až k 61000,- Kč. Mezi výrobce patří Ahorn, Styler nebo Mrava.
  • Laťkové rošty s ručním polohováním stojí mezi 1600,- Kč a 8500,- Kč. Rošty polohovatelné motorem se pohybují mezi necelými 5000,- Kč a 15000,- Kč. Vyrábí je např. Materasso, D.P.V. a Matton.
  • Také segmentové rošty se vyrábí v obou variantách. Nejlevnější modely s ručním polohováním koupíte za cca 6500,- Kč. Nejdražší motorové rošty stojí zhruba 25000,- Kč. Patří sem značky Ahorn a Postelia.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat polohovací rošt?

Pokud vás bolí záda, určitě se bude hodit elektrický motorový rošt, který snadno nastavíte díky dálkovému ovládání. V případě křečových žil bude nejlepší rošt, který lze nastavit v oblasti nohou. Polohování hlavové části oceníte při relaxaci, sledování televize nebo čtení.

Co znamená tuhost roštu?

Týká se lamelových roštů. Ty mohou disponovat tzv. Double T5 systémem, což jsou anatomické zóny. Nacházejí se v místech, které jsou nejvíce namáhané tedy v oblasti beder nebo ramen. Jedná se o zdvojené lamely s posuvnými jezdci, díky kterým měníte tuhost roštu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Stabilní
Pro tuhé matrace
Lamelový
Oblíbený
Exkluzivní
Nastavení tuhosti
Image
Produkt
Ahorn Primaflex HN 200 x 90 cm
DPV Masiv Double Flex 200 x 90 cm
I-matrace Double T5 HN 200 x 90 cm
Mrava Double HN T5 200 x 90 cm
PURTEX Sirius Natur HN 200 x 100 cm
TROPICO Double Expert T5 200 x 90 cm
Nosnost
120 kg
150 kg
120 kg
130 kg
130 kg
120 kg
Polohování
polohovatelné ručně
polohovatelné ručně
polohovatelné ručně
polohovatelné ručně
polohovatelné ručně
polohovatelné ručně
Výrobce
Ahorn
D.P.V.
I-matrace
Mrava
Purtex
Materasso
Cena ca. 2 900 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 600 CZK ca. 3 900 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.