15 nejlepších polohovacích roštů elektrických 2023
Jednoduché a moderní polohování.
Jak vybrat polohovací elektrický rošt
- Elektrické rošty jsou moderní variantou k manuálnímu roštu.
- Rošty mohou být lamelové, laťkové nebo segmentové.
- Vždy respektujte nosnost výrobku, v opačném případě riskujete zhoršení vašeho komfortu, ale hlavně zkrácení životnosti matrace.
- Při nákupu roštu zcela jistě nezapomeňte na jeho rozměry. Ty musí odpovídat rozměrům vaší postele.
Polohovací rošt elektrický - náš výběr





Elektrický polohovací rošt 90x200





Elektrický polohovací rošt 140x200



Jak vybrat polohovací elektrický rošt
Typy
Z hlediska polohování lze rošty rozdělit do dvou základních typů a to rošty polohovatelné manuálně nebo prostřednictvím motoru, tedy rošty elektrické.
Typ polohování | Popis |
---|---|
Manuální | Označení odpovídá způsobu polohování, tedy ruční; Většinou se jedná o nasazení vzpěr do příslušných drážek nebo v případě postelí s úložným prostorem mohou být vybaveny pístovým mechanismem; Polohování je umožněno jak v horní části roštu, tak v té spodní |
Elektrické | Pohodlný způsob polohování; rošt je vybaven speciálním elektromotorem, který nastavení roštu provede za vás; Součástí je ovládací modul v drátové nebo bezdrátové podobě, díky kterému nemusíte kvůli polohování vstávat z postele; Ideální je pokud má rošt záložní zdroj, ten ve chvíli výpadku proudu vrátí rošt do původní polohy; Tato varianta patří mezi dražší |
Víte, že…?
Nadzvednutí roštu pod hlavou vám zajistí pohodlnou polohu při čtení nebo sledování televize. Pokud máte možnost nastavit rošt v dolní částí, ulevíte unaveným nohám, zbavíte se otoků nebo nadbytečné lymfy.
Provedení
Na našem trhu najdete v nabídkách tři možnosti provedení roštů.
Laťkový
Laťkové rošty patří mezi nejlevnější z nabízených možností. Disponují také nejmenší nosností a to většinou do 60 kg, takže jsou ideální zejména pro děti. Mezi výhody patří prodyšnost, kterou zajišťují mezery mezi laťkami, které by měli být od sebe vzdálené maximálně 4 – 6 cm.
Nejčastěji se vyrábí ze smrkového nebo březového dřeva a jednotlivé laťky se pojí pomocí popruhu. Při výběru matrací se zaměřte na tužší pěnové.
Lamelový
Jedná se asi o nejoblíbenější a tedy i nejpoužívanější varianty roštů. Sestává z obvodového rámu, který je vyplněný lamelami. Ty jsou vyrobeny buď z umělých materiálů, nebo dřeva (bříza, buk). Jejich výhodou je:
- Prodyšnost
- Skvělé odpružení
- Rovnoměrné rozložení váhy
- Prodlužují životnost matrace
- Vyšší nosnost
- Regulace tuhosti roštu (prostřednictvím posuvných pouzder)
Při nákupu se zaměřte na počet lamel, který má přímý vliv na pohodlí při spánku, ale také na vyšší životnost výrobku. Ideální počet je 28 lamel s rozestupy kolem 5 cm. V nabídkách najdete také modely s vyšším počtem – zde pak platí čím víc, tím větší komfort.
Segmentový
Segmentový rošt můžete nalézt také pod označením destičkový nebo talířový, podle jeho vzhledu. Rošt je totiž sestaven z velkého počtu segmentů (talířky, destičky), které jsou pevně spojeny. Tyto rošty jsou vhodné prakticky pro všechny typy matrací a vyznačují se vysokým komfortem při spánku, prodyšností a pružností. Opět disponují vyšší nosností. Jedná se asi o nejdražší modely roštů.
Víte, že…?
U polohovatelných roštů je velmi důležitý také výběr matrace. Zcela jistě se vyhněte levným matracím, které se mohou časem zlomit nebo obecně pružinové matrace nejsou vůbec vhodné. Výrobci nebo prodejci ve většině případech doporučí matraci, která je pro daný rošt vhodná.
Nosnost
Tato hodnota udává maximální váhu osoby, která na roštu může spát. Nosnost výrobku vždy respektujte, v opačném případě riskujete zhoršení vašeho komfortu, ale hlavně zkrácení životnosti matrace. Nosnost roštů se pohybuje v rozmezí 80 až 160 kg. Nejnižšími hodnotami disponují laťkové rošty, nejvyššími pak modely segmentové.
Na nosnost roštů má vliv:
- Počet lamel, roštů
- Šířka a tloušťka lamel, roštů
- Velikost mezer mezi jednotlivými segmenty
Rozměry
Při nákupu roštu zcela jistě nezapomeňte na jeho rozměry. Ty musí odpovídat rozměrům vaší postele a to i u atypických modelů. Zpravidla i přes dané rozměry je o cca 0,5 cm užší a 2 cm kratší po obou stranách. Důvod je praktický a to snadné vložení roštu do postele. U dvoulůžek můžete volit buď jeden rozměrnější rošt, nebo dva klasické rošty, které položíte vedle sebe.
Nejčastější rozměry roštů jsou:
- 80 x 200 cm
- 90 x 200 cm
- 160 x 200 cm
- 180 x 200 cm
Výrobci a ceny
Ceny elektrických polohovacích roštů lze rozdělit do několika kategorií:
- 1000 Kč až 3000 Kč – v nabídkách najdete zejména lamelové nebo laťkové rošty. Počet lamel je zpravidla 28. Jako výrobce je uváděna značka Moravia Comfort Gumotex.
- 3000 Kč až 7000 Kč – v této cenové kategorii je již nabídka pestřejší. Opět se jedná o modely lamelové nebo laťkové. Rošty disponují vyšší nosností kolem 120 – 160 kg. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Vyrábí je např. Matton, Styler nebo Purtex.
- Nad 7000 Kč – v těchto nabídkách si vyberou i nároční zákazníci. Rošty se vyznačují špičkovou kvalitou. Kromě laťkových a lamelových modelů můžete vybírat i rošty segmentové. Nejdražší rošty mohou stát i kolem 100000 Kč. Mezi výrobce patří Ahorn, D.P.V. nebo Materasso.
Otázky a odpovědi
Jakou funkci plní rošt?
Jak vybrat elektrický rošt?
Různé typy produktů porovnejte zde.