Polohovací rošt elektrický

Jednoduché a moderní polohování.

ca. 5 900 CZK
ca. 10 300 CZK
ca. 8 000 CZK
ca. 27 600 CZK

Jak vybrat polohovací elektrický rošt

 • Elektrické rošty jsou moderní variantou k manuálnímu roštu.
 • Rošty mohou být lamelové, laťkové nebo segmentové.
 • Vždy respektujte nosnost výrobku, v opačném případě riskujete zhoršení vašeho komfortu, ale hlavně zkrácení životnosti matrace.
 • Při nákupu roštu zcela jistě nezapomeňte na jeho rozměry. Ty musí odpovídat rozměrům vaší postele.

Typy

Z hlediska polohování lze rošty rozdělit do dvou základních typů a to rošty polohovatelné manuálně nebo prostřednictvím motoru, tedy rošty elektrické.

Typ polohování Popis
Manuální Označení odpovídá způsobu polohování, tedy ruční; Většinou se jedná o nasazení vzpěr do příslušných drážek nebo v případě postelí s úložným prostorem mohou být vybaveny pístovým mechanismem; Polohování je umožněno jak v horní části roštu, tak v té spodní
Elektrické Pohodlný způsob polohování; rošt je vybaven speciálním elektromotorem, který nastavení roštu provede za vás; Součástí je ovládací modul v drátové nebo bezdrátové podobě, díky kterému nemusíte kvůli polohování vstávat z postele; Ideální je pokud má rošt záložní zdroj, ten ve chvíli výpadku proudu vrátí rošt do původní polohy; Tato varianta patří mezi dražší

Víte, že…?

Nadzvednutí roštu pod hlavou vám zajistí pohodlnou polohu při čtení nebo sledování televize. Pokud máte možnost nastavit rošt v dolní částí, ulevíte unaveným nohám, zbavíte se otoků nebo nadbytečné lymfy.

Rám z masivní překližky
Dekorhome Elektrický polohovací rošt 195 x 70 cm

Provedení

Na našem trhu najdete v nabídkách tři možnosti provedení roštů.

Laťkový

Laťkové rošty patří mezi nejlevnější z nabízených možností. Disponují také nejmenší nosností a to většinou do 60 kg, takže jsou ideální zejména pro děti. Mezi výhody patří prodyšnost, kterou zajišťují mezery mezi laťkami, které by měli být od sebe vzdálené maximálně 4 – 6 cm.
Nejčastěji se vyrábí ze smrkového nebo březového dřeva a jednotlivé laťky se pojí pomocí popruhu. Při výběru matrací se zaměřte na tužší pěnové.

Lamelový

Jedná se asi o nejoblíbenější a tedy i nejpoužívanější varianty roštů. Sestává z obvodového rámu, který je vyplněný lamelami. Ty jsou vyrobeny buď z umělých materiálů, nebo dřeva (bříza, buk). Jejich výhodou je:

Foliovaná povrchová úprava
Ahorn Duostar Motor 200 x 80 cm
 • Prodyšnost
 • Skvělé odpružení
 • Rovnoměrné rozložení váhy
 • Prodlužují životnost matrace
 • Vyšší nosnost
 • Regulace tuhosti roštu (prostřednictvím posuvných pouzder)

Při nákupu se zaměřte na počet lamel, který má přímý vliv na pohodlí při spánku, ale také na vyšší životnost výrobku. Ideální počet je 28 lamel s rozestupy kolem 5 cm. V nabídkách najdete také modely s vyšším počtem – zde pak platí čím víc, tím větší komfort.

Segmentový

Segmentový rošt můžete nalézt také pod označením destičkový nebo talířový, podle jeho vzhledu. Rošt je totiž sestaven z velkého počtu segmentů (talířky, destičky), které jsou pevně spojeny. Tyto rošty jsou vhodné prakticky pro všechny typy matrací a vyznačují se vysokým komfortem při spánku, prodyšností a pružností. Opět disponují vyšší nosností. Jedná se asi o nejdražší modely roštů.

Bezšňůrový
Ahorn Primaflex motor 200 x 90 cm

Víte, že…?

U polohovatelných roštů je velmi důležitý také výběr matrace. Zcela jistě se vyhněte levným matracím, které se mohou časem zlomit nebo obecně pružinové matrace nejsou vůbec vhodné. Výrobci nebo prodejci ve většině případech doporučí matraci, která je pro daný rošt vhodná.

Nosnost

Tato hodnota udává maximální váhu osoby, která na roštu může spát. Nosnost výrobku vždy respektujte, v opačném případě riskujete zhoršení vašeho komfortu, ale hlavně zkrácení životnosti matrace. Nosnost roštů se pohybuje v rozmezí 80 až 160 kg. Nejnižšími hodnotami disponují laťkové rošty, nejvyššími pak modely segmentové.
Na nosnost roštů má vliv:

 • Počet lamel, roštů
 • Šířka a tloušťka lamel, roštů
 • Velikost mezer mezi jednotlivými segmenty
Individuální regulace tuhosti talířů
Ahorn Varion Motor Standard Radio 190 x 100 cm

Rozměry

Při nákupu roštu zcela jistě nezapomeňte na jeho rozměry. Ty musí odpovídat rozměrům vaší postele a to i u atypických modelů. Zpravidla i přes dané rozměry je o cca 0,5 cm užší a 2 cm kratší po obou stranách. Důvod je praktický a to snadné vložení roštu do postele. U dvoulůžek můžete volit buď jeden rozměrnější rošt, nebo dva klasické rošty, které položíte vedle sebe.
Nejčastější rozměry roštů jsou:

 • 80 x 200 cm
 • 90 x 200 cm
 • 160 x 200 cm
 • 180 x 200 cm

Výrobci a ceny

Ceny elektrických polohovacích roštů lze rozdělit do několika kategorií:

 • 1000 Kč až 3000 Kč – v nabídkách najdete zejména lamelové nebo laťkové rošty. Počet lamel je zpravidla 28. Jako výrobce je uváděna značka Moravia Comfort Gumotex.
 • 3000 Kč až 7000 Kč – v této cenové kategorii je již nabídka pestřejší. Opět se jedná o modely lamelové nebo laťkové. Rošty disponují vyšší nosností kolem 120 – 160 kg. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Vyrábí je např. Matton, Styler nebo Purtex.
 • Nad 7000 Kč – v těchto nabídkách si vyberou i nároční zákazníci. Rošty se vyznačují špičkovou kvalitou. Kromě laťkových a lamelových modelů můžete vybírat i rošty segmentové. Nejdražší rošty mohou stát i kolem 100000 Kč. Mezi výrobce patří Ahorn, D.P.V. nebo Materasso.

Otázky a odpovědi

Jakou funkci plní rošt?

Kvalitní spánek je důležitá součást života každého člověka. Základem je výběr kvalitní postele a jejího příslušenství. Do toho spadá např. kvalitní rošt, který má celou řadu výhod např. dobrou prodyšnost, která zamezuje vzniku plísní nebo fakt, že se vaše matrace hned tak neproleží. Při výběru se můžete zaměřit na celou řadu parametrů jako rozměry, materiál nebo možnost polohování.

Jak vybrat elektrický rošt?

Postupovat budete stejně jako při výběru manuálního roštu. Nejprve je nutné zvolit správný typ a rozměr. Velmi důležitá je i hmotnost, kterou rošt unese.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Rám z masivní překližky
Foliovaná povrchová úprava
Bezšňůrový
Individuální regulace tuhosti talířů
Image
Produkt
Dekorhome Elektrický polohovací rošt 195 x 70 cm
Ahorn Duostar Motor 200 x 80 cm
Ahorn Primaflex motor 200 x 90 cm
Ahorn Varion Motor Standard Radio 190 x 100 cm
Výrobce
VIDA
Ahorn
Ahorn
Ahorn
Hmotnost
23.6 kg
30 kg
25 kg
25 kg
Nosnost
120 kg
120 kg
130 kg
Počet lamel
28
28
Cena ca. 5 900 CZK ca. 10 300 CZK ca. 8 000 CZK ca. 27 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.